Sunday, April 18, 2021   امروز ,   يکشنبه 29 فروردين 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
6 فروردين 1400
زادروز زرتشت بزرگ، روز پدر ایرانیان - کورش زعیم

زادروز زرتشت بزرگ روز پدر ایرانیان


اشو زرتشت | Ahura mazda, Persian culture, Ancient persia

ما ایرانیان خوشبخت ترین مردم جهان هستیم که خداوند خردمندترین، دانشمندترین، مهربان‌ترین و انسان‌دوست‌ترین آدمی را برای آموزش و راهنمایی ما آفریده بوده است.

زرتشت ما یک نابغه برای کل تاریخ بشریت است. او مردم را به کار و کوشش بر پايه پندار نيک، گفتار نيک و کردار نيک و پرهیز از دروغ و ريا و خدعه و خرافات هدایت می‌کند. فلسفه زرتشت همچنین بر پاکی و راستی و درستی در زندگی است. افلاتون و ارستو و فیثاغورث و بزرگان دیگر تاریخ اندیشه و فلسفه همگی خود را شاگرد زرتشت می‌شمردند. اندیشه‌های زرتشت پایه گذار فلسفه زندگی در غرب یوده است. زرتشت هیچگاه خود را پیامبر یا فرستاده خدا معرفی نکرد، ولی پیروانش او را پیامبرگونه میدانستند. همه فیلسوفان جهان او را "آموزگار جهانی" خوانده‌اند.

زرتشت بنیانگزار نخستين انقلاب انسانگرايی و آزاديخواهی در تاريخ بود. تمام نوشتارهای تاريخی نشان ميدهند که چه اندازه اين انقلاب جهان را به پيش کشاند و چه اندازه بر فرهنگ جهانی تاثير گذاشت. هيچ صفحه‌ای از کتاب‌های تاريخ نمي‌تواند گواه دهد که يک تن به زور به انديشه زرتشت وارد شده باشد. اگر جز اين بود زمانی که ايرانيان امپراتوری جهانی درست کرده بودند، يونان و هند و مصر و تمام خاور ميانه و نيمی از آفريقا زرتشتی نمی‌شده بودند.

تحولی که زرتشت در فرهنگ ايران به وجود آورد، مانند اینکه زنان ايرانی را در همه زمينه‌ها هم‌تراز مردان کرد و زنان ایران از چنان آزادی برخوردار شدند که مانند آنرا در هيچ جايی از دنيای باستان نمي‌توان يافت. درآن زمان يونانيان با زنان خود مانند برده رفتار مي‌کردند و ارستو مي‌گفت که زن نمي‌تواند روح داشته باشد.

فیلسوفان و نویسندگان غربی همگی هم عقیده هستند که نخسستین امپراتوری جهان که شامل 46 کشور و چهل درصد جمعیت جهان می‌شد بر پایه جهان بینی زرتشت بوجود آمد که تحول شگرفی را در تمدن بشری ایجاد کرد. همه اندیشمندان کهن یونانی تا فیلسوفان و اندیشمندان امروزی جهان هم‌قول هستند که ایرانیان کهن آزادمنش‌ترین اندیشه‌ها را در میان ملت‌های امپراتوری خود گسترش دادند، زیرا زرتشت به آنان آموخته بود که راستی و درستی و نیکی باید زیربنای زندگی بشری باشد. بهمین دلیل بود که نخستین منشور حقوق بشر که در تاریخ بشریت توسط ایرانیان بوجود آمد آزادی مردمان را اعلام کرد که همه مردم آزادند در کشور دلخواه خود زندگی کنند، انسانها آزادند هر خدا یا دینی را که دلخواهشان باشد بپرستند و پیروی کنند. همه باید در آرامش و صلح زندگی کنند و اینکه این فرمان منحصر به هیچ کشور و ملتی نیست. کورش بزرگ شده این اندیشه‌ها و پایه‌گذار فرهنگ حقوق بشری جهان بود.

هدف فلسفه زرتشت خوشبخت سازی همه کره زمین و همه آدمیان و جانداران و گیاهانی است که روی کره زمین زندگی می‌کنند. او هرگز ادعای پیامبری نکرد و کسی را که به او باور نداشت، بر خلاف دین‌های آسمانی، نکشت. مبارزه او تنها علیه خرافات و مردم فریبی بود.
ما برای اینکه هویت خود را باز یابیم با هر دین و آیینی که داریم بایستی این مرد بزرگ تاریخ بشریت را پدر فرهنگی و اخلاقی ایرانزمین و گستره فرهنگی ایران بدارنیم. نسل جوان ما بایستی به درونمایه راستین نیاکان خود آگاه شوند. امروز، ششم فرودین، روز پدر برای ایرانیان است.

کورش زعیم

ششم فروردین 1400خ


بازدید صفحه: 59
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد