Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
17 فروردين 1382
نشریه فریاد آزادی (اهواز) با کورش زعیم - يورش نيروهاي امنيتي به جبهه ملي

مصاحبه نشریه فریاد آزادی با کورش زعیم                                                                17/4/1382

يورش به جبهه ملي ايران 

پرسش : در هفته های اخیر، تعدادی از اعضای جبهه ملی ایران توسط دادگاه انقلاب و مقامات امنیتی یا احضار و یا بازداشت شده اند. نظر شما در باره این یورش جدید به جبهه ملی چیست؟

پاسخ:

حرکت های اخیر را نمی توان یک یورش برنامه ریخته شده به جبهه ملی ایران ارزیابی کرد. یورش به جبهه ملی هنوز آغاز نشده است. یورش اخیر به شاخه های فعال جوانان ودانشجویان وابسته به جبهه ملی ایران، به ویژه در شهرستانها، بوده که فعالترین و موثرترین تشکل ها برای آگاه سازی افکار عمومی بوده اند. حاکمیت از رشد سازمانی جبهه ملی ایران درمیان دانشجویان و جوانان تحصیل کرده واهمه دارد. در سالهای اخیر، به علت سرخوردگی جوانان ازجنبش اصلاح طلبی درون حاکمیت ونیز گروههایی که میخواهند با کاربرد مذهب و همکاری با حاکمیت بهبود نسبی بوجود بیاورند، جبهه ملی در میان دانشجویان و جوانان بویژه در شهرهای دانشگاهی رشد قابل ملاحظه ای داشته است. فعالیت جوانان وابسته به جبهه ملی دردانشگاههای سراسرکشور در برپایی سخنرانی ها و گردهمایی های سیاسی، آگاه سازی جامعه و بطور کلی رشد تبلیغات آزادی خواهی و دموکراسی خواهی در سالهای اخیر حاکمیت را سخت نگران کرده است.

ولی بطور کلی، حاکمیت می داند که جبهه ملی در قلب مردم ایران، بویژه جوانان دانشجو و دانش آموخته، جای دارد و از آنجا که جبهه ملی ایران از پرستیژ بسیار بالایی در کشور و در سطح جهان برخوردار است، یک یورش به جبهه ملی که عنوان "یورش به جبهه ملی ایران" را داشته باشد برای حاکمیت می تواند گران تمام  شود.

از سوی دیگر، بخش عاقلتر حاکمیت میداند که جبهه ملی تنها وسیله نجات کشور از بحران، از انقلابی دیگر که برایشان خانمانسوز خواهدبود، و یا از سلطه بیگانگان و عمال بیگانه خواهد بود. جبهه ملی تنها سازمان سیاسی است که بعلت واقعا دموکرات بودن و اعتقاد به حقوق بشر، از انتقم جویی و تلافی بیزار است و در برابر آن می ایستد. بنابراین، جبهه ملی ایران در واقع چتر نجات از هواپیمایی است که سیستمهای ناوبری آن از کار افتاده و خطر سقوط آن می رود. در چنین شرایطی هیچ عاقلی چتر نجات خود را بیرون نمی اندازد.  

شاه مخلوع اگر جبهه ملی را آنگونه زیر فشار نمی گذاشت و فعالیت آن را ممنوع نمی کرد و دائم سران و فعالان و نیروهای جوان جبهه ملی ایران را به بهانه های گوناگون به زندان نمی انداخت، جبهه ملی ایران می توانست جامعه را به تدریج و با متانت و در آرامش به سوی دموکراسی سوق دهد، و دیگر موردی برای انقلاب 1357 پیش نمی آمد.

شاه هنگامی از خواب خوش خیالی و خود بزرگ بینی بیدار شد و به فکر جبهه ملی، آنهم بعنوان وسیله ای برای نجات خود،  افتاد و پیشنهاد نخست وزیری و تعهد به تمکین به قانون مشروطه را به سران جبهه ملی ایران داد که دیگر خیلی دیر شده بود و جبهه ملی تشخیص داده بود که سقوط او اجتناب ناپذیر است.

حاکمیت کنونی اشتباهاتی بزرگتر از شاه را مرتکب می شود. اینها حتی یک اصلاح طلب برخاسته از میان خودشان را هم تحمل نمی کنند، و نه تنها به خواستهای ملت اعتنایی ندارند، در خصوصی ترین امور زندگی مردم دخالت می کنند، امنیت و دادگری را از بین برده اند، با رفتار غیر متعارف و ستیزجویانه خود دشمنان قدرتمند زیادی را هم در سطح جهان برای خود ساخته اند. من تصور می کنم که این حاکمیت هم هنگامی از خواب خوش خیالی بیدار شود که خیلی دیر شده باشد. ولی "دیر شدن" برای این حاکمیت با "دیر شدن" برای شاه تفاوت بسیار زیادی خواهد داشت.  

جبهه ملی تنها سازمان سیاسی است که می تواند برای اداره کشور و ایجاد آرامش، تامین حقوق مردم و تامین استقلال و تمامیت ارضی کشور، بدور از خواستها و منافع شخصی و گروهی، برنامه معقول و علمی ارائه دهد. جبهه ملی می تواند کشور را از یورش و سلطه بیگانه یا عمال آنها و شخصیت ها و گروههای مطرود این جامعه حفظ کند و دخالت بیگانه در امور کشور را منتفی سازد.

جبهه ملی تنها سازمان سیاسی در ایران است که آزمایش پاکی، صلاحیت و میهن پرستی خود را برای بیش از نیم قرن داده، اعتماد کامل مردم ایران را داراست و می تواند برنامه مدون همه جانبه و جهان پسند برای اداره سیاسی واقتصادی کشور ارائه کند که مورد پذیرش همه مردم و نیز صاحب نظران ودانشمندان مربوطه قرار گیرد. یورش به چنین سازمانی، برای هر رژیمی، فقط می تواند خودزنی به شمار آید.

بازدید صفحه: 1511
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد