Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
7 آبان 1389
کورش زعیم در روز جهانی کورش، روز ملی ایران

سخنان کورش زعیم در روز جهانی کورش، روز ملی ایران

هفتم آبان 1389 (29 اکتبر 2010)

این پنجمین سال است که ما در روز هفتم آبان، روز جهانی کورش را جشن می گیریم. در آن سال، به همت کمیته نجات پاسارگاد، این روز که روز صدور منشور حقوق بشر کورش است، روز جهانی کورش اعلام شد. اکنون این روز را ایرانیان در سراسر جهان، به رسمیت می شناسند و جشن می گیرند، اما متاسفانه به علت بی توجهی دولت جمهوری اسلامی، هنوز اقدامی برای رسمیت یافتن آن در ایران نشده است.

افزون بر این، از آنجا که ما در ایران هیچگاه یک روز ملی رسمی نداشته ایم و هر رژیم خودکامه که به قدرت می رسیده، روز چیرگی خود را بر ملت ایران روز ملی اعلام و تحمیل می کرده، ما در هفتم آبان 1386، این روز را در گرامیداشت پرافتخارترین روز تاریخمان که همانا روز اعلان بیانیه جهانی حقوق بشر توسط خردمندترین دولت مرد تاریخ جهان، کورش بزرگ، است روز ملی ایران نام نهادیم. با آگاهی و هشیاری ملت سربلند ایران، این روز در تاریخ میهن ما جاودانه خواهد شد.

ما ایرانیان افتخار می کنیم که از تبار کورش هستیم. این بزرگمرد تاریخ بشریت، 26 سده پیش اندیشه نظم نوین جهانی را پیش نهاد، بینشی که جهان به تازگی معنای آن را درک کرده است. جهان به سوی تحقق آرزوی کورش، که ایجاد یک دهکده جهانی با برابری همه آدمیان و پیروی از قانونی چون بیانیه جهانی حقوق بشر بود، پیش می رود. ملت ایران و ملتهای دیگر کشورهای جهان در راستای سرنگون کردن همه رژیم های خودکامه و فاسد و واپس گرا تلاش می کنند، تا این آرزو برآورده شود.

روز جهانی کورش بزرگ، روز ملی ایران است. در این روز، کورش، نماینده راستین هویت ایرانی، فرهنگ و خرد جاویدان ایرانی را به همه جهانیان نمایاند. افزون بر حقوق بشر، کورش مردمسالاری را به ما آموخت، کورش برابری و برادری را به ما آموخت، و کورش کشورداری بر پایه شایسته سالاری، مدیریت خردمندانه و رفاه اجتماعی را به ما آموخت. او نشان داد که رهبری یک هنر دانشمندانه و خردمندانه است، نه کاربرد زور و زر و ارعاب و زندان و شکنجه و کشتن.

کورش نخستین دولت تاریخ بشر را بر پایه فرهنگ رایج در ایران که راستگویی و درست کرداری و احترام به حقوق شهروندی در اداره کشور است بنا نهاد، نه غارتگری و دروغگویی و آدمکشی.

من افتخار می کنم ایرانی هستم و بجز ایرانی هیچ نمی خواهم بود. و به آنان که با ذهن واپس گرای خود که صدها سال است آلوده فکری و اخلاقی شده اند، می گویم که ملت هشیار و پویای ایران زمین که در طول هزاران سال همه مهاجمان غارتگر و خشونت گرا را شیفته و تسلیم فرهنگ جهان بین و بشردوستانه خود کرده است، با جنبش آزادگی خود شما را آنقدر تکان خواهد داد، و چنان سخت تکان خواهد داد که از تاریکخانه خود برون افتید و سنگدلی و تاریکی اندیشه خود را کنار نهید تا پرتو فرهنگ ایرانی بر شما تابان گردد و لذت ایرانی بودن را مانند من بچشید.

 کورش زعیم

بازدید صفحه: 1847
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد