Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
8 آبان 1382
آژانس خبررسانی آینده سازان با کورش زعیم - پلنوم جبهه ملي ايران

مصاحبه آژانس خبررسانی آینده سازان با کورش زعیم   

عضو شورای مرکزی و هیئت اجرایی جبهه ملی ایران

8 آبان 1382  

پلنوم جبهه ملي ايران

 

پرسش :   اکنون که پلنوم جبهه ملی ایران پس از مدتها تاخیر تشکیل شده، ارزیابی شما از کیفیت و عملکرد پلنوم چیست؟ آیا انتظاراتی که از پلنوم داشتید برآورده شده است؟

پاسخ:  پلنوم جبهه ملی ایران امری بود که بایستی حتمی انجام می شد. تعدادی از اعضای جبهه ملی که باور داشتند در شرایط کنونی کشور، شورای مرکزی که طی بیست و پنج سال گذشته بصورت تکاملی رشد درون زا داشته، بایستی در معرض افکار عمومی بدنه تشکیلات قرار گیرد و افراد جدیدی که شایستگی حضور در شورا را دارند، بویژه از جوانان، فرصت خودنمایی و شرکت در تصمیم گیری ها را پیدا کنند.

ما از سه سال پیش تلاش برای تشکیل این گردهمایی را با پیشگامی شادروان اردلان و مهندس موحد آغاز کردیم. بسیاری از فعالان جبهه ملی نیز که این حرکت را برای جبهه ملی ضروری میدانستند به این تلاش پیوستند، مانند علی شجاع که به ابتکار اودهها نفر از اعضای جبهه ملی با امضای توماری تشکیل پلنوم را از شورای وقت خواستار شدند. سرانجام، در سال 1379، شورا یک کمیته یازده نفری را ماموریت داد تا آیین نامه تشکیل پلنوم را تدوین کند ومقدمات کار رافراهم آورد. اعضای این کمیته عبارت بودند از ادیب برومند، علی اردلان، مرتضی بدیعی، مسعود حجازی، غلامحسین خیر، کورش زعیم، خسرو سعیدی، حسین شاه حسینی، حسن لباسچی، نظام الدین موحد، سید حسین موسویان و پرویز ورجاوند.

پس از مسافرت آقای لباسچی، کناره گیری دکتر حجازی و فوت شادروان اردلان، آقایان علی شجاع، و دکتر فرشاد و مهندس هنری به کمیته پیوستند. حدود یک سال و نیم کمیته فعال بود وبا وجود دشواریهای بسیار، سرانجام پیشنهاد خود را به شورا فرستاد که در سال 1381 تصویب شد و شورا جلسه مشترک هیئت رهبری و هیئت اجراییه را مامور برپایی پلنوم کرد. پلنوم، سرانجام پس ازچندین بار تعویق تاریخ تشکیل به دلایل گوناگون، ازجمله نامناسب بودن شرایط سیاسی کشور یا عدم امکان تهیه جای مناسب برای برپایی آن، بعلت جلوگیری حاکمیت ازکاربری اماکن عمومی، سرانجام درروزآدینه دوم آبان که سالگرد بنیانگذاری جبهه ملی ایران بود در منزل آقای مهندس موحد تشکیل شد.

با وجودیکه برخی اعضای شورا عقیده داشتند که در حال حاضر برپایی پلنوم باعث آشفتگی و بروز اختلافات می شود ویا اینکه ممکن است مورد تهاجم ازسوی حاکمیت قرار گیرد، این گردهمایی با چنان متانت و صلابت و نظم انجام شد که براستی در شان جبهه ملی ایران بود. هیئت رئیسه پلنوم، بریاست ادیب برومند و معاونت مهندس موحد و تیمسار فربد، نشان داد که جبهه ملی ایران جایگاه بزرگان است. من بسیار خوشحالم که بی اعتقادیم به زمینه های نگرانی که ابراز می شد، و اعتمادم به روحیه متعهد وقلب پاک همه کسانی که خود را جبهه ملی میدانند، پلنوم با بهترین وجه ممکن درشرایط کنونی انجام شد ونشان داد که آرمان مشترک ما و عشق ما به ایران نیرومند تر از آنست که بتوان میان ما با سرمایه گذاری روی احساسات و ضعف های شخصیتی تفرقه انداخت.     

مهمترین وظیفه پلنوم بازنگری اساسنامه و منشور بود که برای هرکدام یک کمیته پنج نفری برگزیده شد. یک هیئت پنج نفری مرکب از دکترباوند، مهندس زعیم، دکتر فرشاد، مهندس موحد و دکتر ورجاوند، هم برای تدوین وانتشار قطعنامه پلنوم برگزیده شدند. در انتخابات شورا چهره های جدیدی ازفعالان که سزاوار حضور در شورا بودند، بویژه از جوانان، به شورا افزوده شدند، هرچند که متاسفم که چند نفر از مطرح ترین و خوشنام ترین اعضای شورای گذشته را از دست دادیم.

در یک جمع بندی کلی، من از سرانجام پلنوم بسیار راضی هستم. این یک تمرین دموکراسی بود که بخوبی اجرا شد که، به تصور من، جبهه ملی ایران را در مسیر پویا تری قرار خواهد داد.

Rev.

بازدید صفحه: 1480
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد