Sunday, November 28, 2021   امروز ,   يکشنبه 7 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
30 بهمن 1386
خبرگزاري ايرانويچ با كورش زعيم - بيانيه جبهه ملي براي انتخابات مجلس هشتم

گفتگوی خبرگزاری ایرانویچ (آریانا راد) با کورش زعیم

30 بهمن 1386

بيانيه جبهه ملي ايران درباره انتخابات مجلس هشتم

پرسش 1: جنا ب آقای مهندس زعیم، جبهه ملی در بیانیه ای که صادر نمود عدم شرکت خویش را در انتخابات مجلس هشتم رژیم به عنوان یک اپوزسیون خواهان دگرگونی در ساختار موجود حاکمیت  اعلام نمود واز جهتی نیز جریانی همچو نهضت آزادی همچو سالهای پیش بر مواضع خود مبنی بر شرکت در انتخابات پا فشاری می نماید. حال پرسش این است که چگونه جبهه ملی ایران می تواند در مواردی دیگر روی همگرایی با نهضت آزادی حساب کند؟

کورش زعیم: ما سیاست ویژه ای برای همگرایی تدوین نکرده ایم و همگرایی با سازمانهای سیاسی دیگر خارج از حاکمیت، در مواردی که هدف مشترک وجود داشته، همیشه بوده و از طریق بیانیه های مشترک انجام شده است. همگرایی آرمانی یا استراتژیک میان ما و همه سازمانهای ملی وجود دارد، و آرزوی ما اینست که روزی سازمان های سیاسی آزادیخواه و مردم سالاری گرا و غیر ایدئولوژیک که به حاکمیت ملت معتقد هستند، بتوانند یکپارچه شوند یا دستکم در موارد ضروری ائتلاف کنند. این همگرایی تاکتیکی فقط هنگامی می تواند بوجود آید و موثر باشد که اپوزیسیون در یک جریان سیاسی پویا قرار گیرد و یک سرانجام تعریف شده را هدفگیری نماید. در حال کنون، هر سازمان سیاسی اپوزیسیون تاکتیک ویژه خود را برای یافتن مسیر رسیدن به این سرانجام را آزمایش می کند. اصرار بر اینکه یک روش درست و همه روشهای دیگر نادرست هستند، ذهن انسان را به گزینه های دیگر، هرچند هم که کند و دوردست، می بندد.

پرسش 2: - شما فکر می کنید با توجه به شرایط موجود در جامعه و همچنین میانیگن سن بالای اعضای شورای رهبری و مرکزی جبهه ملی ایران، این سازمان سیاسی  از چه جایگاهی در بین دانشجویان و جوانان برخوردار است که بیانیه عدم شرکت در انتخابات بتوانددر سرنوشت انتخابات پیش روی مجلس هشتم  رژیم  تاثیر گذار باشد؟

کورش زعیم: جایگاه جبهه ملی ایران به سن اعضای شورای مرکزی بستگی ندارد، بلکه به موضع گیری ها و عملکرد آن وابسته است. سن بالای اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران، در بر دارنده دانش، تجربه و پختگی سیاسی است. تجربه مبارزه چند ده ساله سیاسی اعضای شورای جبهه ملی در دو رژیم خودکامه و خشن، آنان را پایدار و آبدیده کرده و دیگر از باد و توفان نمی ترسند و جا خالی نمی کنند و این برای جوانان ارزنده است. جوانان ما در پی رهبران هم سن خود نیستند. جوانان در پی رهبرانی هستند که احترام آنان را جلب کنند، دانش سیاسی داشته باشند، موضعگیری های درست و به هنگام بکنند، راهکارهای عملی برای اداره و پیشرفت کشور داشته باشند، شهامت داشته باشند و سخنانشان به دل بنشید و انگیزه ایجاد کند. شورای مرکزی جبهه ملی ایران همه این ویژگی ها را داراست و بهمین دلیل در دل پیر و جوان ایرانی جای دارد و روز بروز در میان جوانان جایگاه گسترده تری پیدا می کند.

پرسش 3: جناب آقای مهندس با توجه به گزارشاتی که از داخل ایران به گوش می رسد جبهه ملی بعد ازدرگذشت  شادروان دکتر ورجاوند دچار دو دستگی شده است و با این تفاصیل از شما انتظار می رود به عنوان یکی از اعضای تاثیر گذار این سازمان و با توجه به مشی راست پنداری و راستگویی پیروان  جبهه ملی ایران در گذشته و حال دلایل عمده این اختلافات را برای روشن شدن اذهان هواداران جبهه ملی برون و درون مرز بیان دارید؟

کورش زعیم: روابط درون سازمانی جبهه ملی در دوران پس از درگذشت شادروان ورجاوند با دوران پیش از درگذشت ایشان هیچ تفاوتی نکرده است. در واقع، فقدان ایشان باعث شده که برای جبران خلع ایجاد شده، تفاهم و همگرایی بیشتری بوجود آید و اینکه برخی شخصیت های ما که پیشتر بهیچ وجه فعالیت رسانه ای نمی کردند، اکنون وارد میدان شوند و ما را تنها نگذارند. در همه سازمان های سیاسی، مجلس های شورا، سازمان های مدنی و غیره، سلیقه های مختلف و باور به تاکتیک های مختلف وجود دارد. بهمین دلیل جناح ها بوجود می آیند و برای پذیراندن دیدگاه خود به بقیه تلاش می کنند. همین چالش هاست که یک حزب یا سازمان سیاسی را پویا می کند و زنده نگه می دارد، زیرا همه تلاش می کنند فردا کمی بهتر باشند و یا بیشتر درباره دیدگاههای خود مطالعه و پژوهش کنند. اگر این نقد و چالش نباشد، سازمان بزودی پژمرده می گردد و می میرد. هستند برخی حزب های قدیمی که در آنها همگرایی کامل وجود دارد، چالش وجود ندارد، جناحبندی وجود ندارد، و در نتیجه حزب هم وجود ندارد یا دستکم کسی نمی داند که وجود دارد. ولی در جبهه ملی ایران به دلیل پویایی شورا و زیرمجموعه های آن، ما روز به روز بهتر و تاثیر گذارتر می شویم و بر شمار هوادارانمان افزوده می شود.

پرسش 4: در روزهای اخیر ما شاهد هستیم که بین نیروهای جوان جبهه ملی ایران و تحکیم وحدت درگیریهایی رخداده واین جریان به اصطلاح دانشجویی(؟!) را شما متهم به حمایت از تجزیه طلبان با هدایت رژیم نموده اید علت پدیدار شدن این درگیریها و مشکلات چیست؟

کورش زعیم: این اتهام بسیار نادرست و ناروایی است. من هرگز تحکیم وحدت را به حمایت از تجزیه طلبان متهم نکرده ام. من حتا تجزیه طلبان را هم به تجزیه طلبی متهم نکرده ام! ما اگر راه گفتمان دوستانه را نبندیم و دیدگاههای خود را فقط با استدلال و منطق ابراز کنیم، بسیاری از راهکارهای ایده آلیستی شهروندان سرخورده و مستاصل ما از دست حکومت مرکزی، فرصت بازنگری پیدا خواهند کرد. من پیشتر دیدگاه خود و جبهه ملی را نسبت به سازمان دانشجویی تحکیم وحدت ابراز کرده ام که در تارنمای ادوارنیوز هم درج شده است. ما به آنها احترام می گذاریم، از آنها حمایت می کنیم و وجود آنها را بسیار ضروری و مثبت و تاثیر گذار می دانیم. جوانان ما نیز با وجود اینکه گهگاه احساسات میهن پرستانه خود را پررنگتر از نیاز ابراز می کنند، با جوانان تحکیم همکاری دوستانه دارند. در میان دوستان و همکاران همیشه اختلاف در سلیقه و تاکتیک و گاهی سوء تفاهم بوجود می آید که باید دوستانه و در آرامش گفتمان شود. البته ما انتظار داریم که جوانان جبهه ملی که از پشتوانه غنی و پرارزش دانش و تجربه سیاستگزاران جبهه ملی ایران برخوردار هستند، بیشتر مورد عنایت قرار گیرند.

پرسش 5: خبرگزاری ایرانویچ در حال ورود به یکمین سال، آغاز به کار خویش است فعالیتهای این تارنما را چگونه ارزیابی می کنید و پیشنهادات شما برای این تارنما چیست؟

کورش زعیم: من به تازگی با فعالیت های خبرگزاری ایرانویچ آشنا شده ام و آن را بسیار ارزنده و تاثیر گذار یافته ام. اینگونه فعالیت های میهن پرستانه و مردم سالارگرایانه در این شرایط فوق العاده حساسی که کشور ما در آن بسر می برد، بسیار ضروری و مثبت است. من پیشرفت و موفقیت شما را آرزو دارم.

با سپاس ازگفتگوی شما

مدیریت خبرگزاری ایرانویچ

آریانا راد

وین/اتریش

پاینده ایران    

( مدير تارنما مدعي شد كه برای جلوگیری از انتشار این مصاحبه تارنمای ایرانویچ نیوز را بستند .)

بازدید صفحه: 1482
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد