Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
17 بهمن 1386
گفتگوی رادیو فردا با کورش زعیم - نشست های کمیته موقت صلح ایران

گفتگوی رادیو فردا (بهروز کارونی) با کورش زعیم

17 بهمن 1386

درباره: نشست های کمیته موقت صلح ایران

پرسش: آقای زعیم، کمیته موقت صلح که شما عضو آن هستید، در طی یکی دوماه گذشته نشست هایی با گروه های مختلف سیاسی و مدنی داشته است. هدف از این نشست ها چه بوده و شما چه ارزیابی از آنها دارید و چه دستاوردهایی داشته است؟

کورش زعیم: وقتی کمیته موقت صلح تشکیل شد، یعنی دو سه ماه پیش که اوج تبلیغات جنگ طلبانه دو طرف مخاصمه بود، کانون مدافعان حقوق بشر این کمیته مستقل را تشکیل داد و خانم عبادی آن را اعلام کردند. ما فکر کردیم ضرورت دارد که هم به دولت جمهوری اسلامی و هم به کشورهای غربی که طبل جنگ را علیه ایران می زدند فهمانده شود که جنگ مسئله ای حل نمی کند و با جنگ هیچکدام از طرفهای مخاصمه به هدفهای خودشان نخواهند رسید. چشم انداز شورای ملی صلح جلوگیری از جنگ، لغو تحریم ها و پایان دادن به شرایط نه جنگ صلح که زندگی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور را خدشه دار کرده، و نیز برقراری شرایط رعایت کنونسیون ها و میثاقهای بین المللی و حقوق بشر و دموکراسی، در راستای رسیدن به یک صلح پایدار است.

از آنجا که هدف کمیته موقت صلح تشکیل یک نشست ملی صلح برای انتخاب اعضای شورای ملی صلح بود، و نشست می بایستی که متشکل از نمایندگان حداکثر ممکن از سازمان های مدنی، صنفی و سیاسی می بود تا نمودار سطح مقطع جمعیت کشور باشد و شورای ملی صلح بتواند دیدگاههای همه قشرهای ملت ایران را نمایندگی کند، نخست به نشست با گروه های سیاسی، مدنی و صنفی پرداختیم تا هدفهای کمیته را برای آنان تشریح کنیم، از دیدگاههای آنها آگاه شویم و از آنها بخواهیم که در این راه با ما همراه شوند و نمایندگان خود را به نشست بفرستند. نزدیک به همه سازمان های مدنی و صنفی از این اقدام استقبال کردند و آنرا امری ضروری دانستند. همه ابراز پشتیبانی کردند، هرچند که برخی به لحاظ امنیتی، شرکت سازمانشان را در نشست مشکل دیدند، ولی به لحاظ شخصی قول همکاری از همه دریافت شد.

پرسش: آیا قصد شما تشکیل یک نشست گسترده چند صد نفری برای تشکیل شورای ملی صلح است و آیا در این راه فکر می کنید موفق خواهید شد، و دیگر  اینکه کی قرار است این نشست انجام شود؟

کورش زعیم: در آغاز برنامه همین بود که یک نشست گسترده در همین بهمن ماه باشد که در آن حدود 25 تا 50 نفر اعضای شورای ملی صلح برگزیده شوند، ولی ما در تامین جای مناسب برای برگزاری نشست ناموفق بودیم. از اینرو تصمیم گرفته ایم از برگزاری نشست صرفنظر کنیم و اعضای شورای ملی صلح بطور مستقیم تعیین شوند. اکنون مشغول رایزنی و مشاوره با گروه های مختلف هستیم تا بهترین ترکیب ممکن برای شورا بوجود آید.

پرسش: آیا همه گروه های سیاسی قول همکاری را داده اند، و آیا تاریخ تشکیل شورای ملی صلح مشخص شده است؟ 

کورش زعیم: تقریبا همه گروههای سیاسی که با آنها تماس داشتیم ابراز حمایت کردند، هر چند که برخی دغدغه همخوانی هدفهای شورای ملی صلح را با هدفهای سیاسی و سازمانی خودشان داشتند. بطور کلی ما از تماس هایمان راضی هستیم و فکر می کنیم که شورا می تواند با موفقیت تشکیل شود. تاریخ تشکیل شورا را نمی توانم بگویم، ولی این کار در آینده ای بسیار نزدیک انجام خواهد شد.

-0-

بازدید صفحه: 1527
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد