Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
28 مرداد 1386
گفتگوي راديو فردا با كورش زعيم - اثرات 28 مرداد بر آينده كشور

مصاحبه رادیو فردا (بهروز کارونی) با کورش زعیم

28 مرداد 1386

 اثرات 28 مرداد بر آینده کشور

  پرسش: بعقیده شما اگر در روز 28 مرداد اتفاقی نمی افتاد، تاریخ سیاسی ایران چگونه رقم می خورد؟  

زعیم: من باور دارم در صورتیکه کودتای 28 مرداد رخ نمی داد، و مصدق فرصت می داشت که اصلاحات ضروری را در قانون ها برای تضمین انتخابات آزاد و رعایت حقوق بشر در ایران به انجام برساند، دموکراسی در ایران نهادینه می شد، به این معنی که قانون اساسی که از انقلاب مشروطیت سرچشمه گرفته بود کم کم با قانون های اساسی پیشرفته جهان و بویژه با منشور سازمان ملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر هماهنگ می شد. قدرت در دست مردم می ماند و پادشاه بعنوان یک نماد تاریخی- فرهنگی و فقط تشریفاتی باقی می ماند و مجلس شورای ملی قدرتمندترین شاخه حکومتی می شد.

در زمینه اقتصاد، مصدق سنگ بنای یک اقتصاد وابسته به تولید صنعتی و کشاورزی و صادرات را گذاشته بود و ثابت کرده بود که بدون درآمد نفت هم می شود کشور را اداره کرد. همین از اهمیت افتادن درآمد نفت  برای هزینه های جاری و تکیه بر تولید، اقتصاد را رشد می داد تا جایی که از نفت فقط برای سرمایه گذاری، نه درآمد جاری، استفاده می شد و در نتیجه کشور ما اکنون شاید یکی از پنج قدرت اقتصادی جهان می بود نه ذلیل و منفور و فقیر و عقب افتاده. شما تصور کنید که این میلیاردها دلار درآمد نفت بجای دزدیده شدن و اتلاف یا فرار به کشورهای خارجی، صرف توسعه صنعت و زیرساختهای این کشور می شد.

اگر شاه تسلیم بیگانه نمی شد و دولت مصدق فرصت می یافت از ثبات و آرامش برخوردار شود، که هیچ گاه در طول زمامداریش از آرامش برخوردار نبود، همان شرکتهای نفتی که علیه ایران توطئه میکردند یا به نفت ایران چشم داشتند، با اطمینان از ثبات سیاسی در ایران و قانونهای منطبق با عرف بین المللی، سرمایه های خود را برای گسترش صنعت نفت ایران به اینجا سرازیر می کردند.

 همه سرمایه ها و مغزهایی که از آن زمان تا کنون از این کشور فرار کرده و  باعث پیشرفت و رفاه چندین کشور بیگانه شده اند، در اینجا می ماندند. کشور ما با اینهمه امکانات بالقوه، بهشت سرمایه گذاران جهانی می شد. همه کشورهای پیرامون ما از ثروت و پیشرفت ایران سود می بردند و خود بسوی دموکراسی و رفاه سوق داده می شدند. چه بسا که یک اتحادیه قدرتمند اقتصادی تا کنون در این منطقه به مرکزیت ایران تشکیل شده بود که با اروپا برابری می کرد، زیرا امکانات ما بیشتر از اروپا بود. شاید رفاه مردم منطقه و جبر تبعیت از معیارهای دموکراتیک و آزادیهای مدنی ناشی از وجود یک ایران پیشرفته، وجود سازمانهای تروریستی مانند طالبان و القاعده را غیر ممکن می ساخت. شاید با وجود یک ایران نیرومند، شوروی هرگز پا به افغانستان نمی گذاشت و امریکا مجبور به لشگرکشی به عراق برای سرنگونی صدام حسین نمی شد. اگر جنگی با عراق در می گرفت، بیش از چند هفته طول نمی کشید. امنیت خلیج فارس را ایران تامین می کرد و منافع تاریخی ایران در دریای مازندران اینگونه پایمال نمی شد.

پرسش 2: به عقیده شما، تاثیر این روز  بر انقلاب اسلامی 1357 خورشیدی چگونه بوده است؟

زعیم: کودتای 28 مرداد، همان اثری را روی جامعه ایران گذاشت که جمهوری اسلامی پس از سال 1360. پس از کودتا، مردمی که تازه خود را در جهان پیدا کرده بودند و سیاستمدارانشان قهرمان و عزیز جهانیان شده بوند، ناگهان از یک کشور بیگانه توسری خوردند. از زمان قاجارها مردم به این باور رسیده بودند که دولتهای پادشاهی ایران توسط کشورهای بیگانه اداره می شوند و مردم هیچ مشارکتی در تعیین سرنوشت خود ندارند. این شکست، مردم را از نظر روحی سرخورده و نسبت به نظام پادشاهی دوباره بدبین کرد.

مصدق با جنبش ملی کردن صنعت نفت ثابت کرده بود که اگر دولت نماینده مردم باشد و خردمند باشد، می تواند بر همه موانع و حتی ابرقدرتها چیره شود. او با این کار اعتماد به نفس را به مردم بازگرداند. مردم کم کم احساس می کردند که مشارکت آنها در امور کشور امکان پذیر است، فقط دولت ها باید درستکار و میهن پرست باشند. کودتای 28 مرداد این باور نو را در هم شکست و بار دیگر به مردم ایران ثابت کرد که هیچ کاره اند. دولتهای بیگانه اند که برای آنها دولت درست می کنند.

مردمی که آزادی تازه بدست آمده را از دست داده بودند، کینه رژیم عامل آن را به دل گرفتند. نطفه نارضایتی در دل مردم کاشته شد، مردم بغض رژیم را در دل نگه داشتند و همانگونه که دیدیم مبارزه غیرعلنی و زیر زمینی آغاز شد و آنقدر گسترده شد که سرانجام در سال 57 بغض مردم را ترکاند. همین داستانی که در زمان حاضر تکرار آن را شاهدیم. در سال 57 مردم برای یکی دو سال مزه آزادی را چشیدند، ولی دوباره گرفتار یک حکومت خشن استبدادی شدند. من عقیده دارم که این همان بغض مردم از رژیم استبدادی بیگانه- محور شاه که با زور جانشین یک دولت مردم سالار شده بود، که در سال 57 منفجر شد. و اکنون هم بُغضی که مردم از سال 1360 از جمهوری اسلامی در دل دارند آماده انفجار است.

28 مرداد 1386          

بازدید صفحه: 1695
 Hi, Do you have a Website? Of course you do because I am looking at your website kouroshzaim.org now. Are you struggling for Leads and Sales? You’re not the only one. So many Website owners struggle to convert their Visitors into Leads & Sales. There’s a simple way to fix this problem. You could use a Live Chat app on your Website kouroshzaim.org and hire Chat Agents. But only if you’ve got deep pockets and you’re happy to fork out THOUSANDS of dollars for the quality you need. ===== But what if you could automate Live Chat so it’s HUMAN-FREE? What if you could exploit NEW “AI” Technology to engage with your Visitors INSTANTLY. And AUTOMATICALLY convert them into Leads & Sales. WITHOUT spending THOUSANDS of dollars on Live Chat Agents. And WITHOUT hiring expensive coders. In fact, all you need to do to activate this LATEST “AI” Website Tech.. ..is to COPY & PASTE a single line of “Website Code”. ==> http://www.zoomsoft.net/ConversioBot ====== Join HUGE Fortune 500 companies like: Facebook Spotify Starbucks Staples The Wall Street Journal Pizza Hut Amtrak Disney H&M & Mastercard They all use similar “AI” Chat Technology to ConversioBot - the Internet’s #1 Chatbot for Website Owners. The founders of ConversioBot have used their highly sophisticated ChatBot to: - AUTOMATICALLY build a massive Email List of 11,643 Subscribers in just 7 Days - AUTOMATICALLY add 6,386 Sales in only 6 Months - AUTOMATICALLY explode their Conversion Rate by 198% in only 6 Hours. ===== Now it’s your turn to get in on this exciting NEW Cloud-Based App. You can start using ConversioBot today by copying and pasting ONE line of “Automated Bot Code" to your Website. Watch this short video to find out how >> http://www.zoomsoft.net/ConversioBot Regards, ConversioBot Team P.S. This “AI” Technology works with: - Affiliate Review Sites - List-Building Pages - WordPress Blogs (it comes with a Plugin) - Sales Letters - eCommerce Websites - Local Business Sites - Webinar Registration Pages - Consultancy Websites - Freelance Websites Almost ANY Website you can think of.. ==> This could be happening on your Website TODAY.. http://www.zoomsoft.net/ConversioBot UNSUBSCRIBE http://www.zoomsoft.net/unsubscribe
Phyllis Bentley
This is not a commercial website. It is political.

Hi, We are wondering if you would be interested in our service, where we can provide you with a dofollow link from Amazon (DA 96) back to kouroshzaim.org? The price is just $77 per link, via Paypal. To explain what DA is and the benefit for your website, along with a sample of an existing link, please read here: https://pastelink.net/1nm60 If you'd be interested in learning more, reply to this email but please make sure you include the word INTERESTED in the subject line field. Kind Regards, Claudia
Claudia Clement
Thank you for your offer, but this is not a commercial site. Soon we will have a new site for selling our books, but that will have to wait until money transfer sanctions are lifted.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد