Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
11 بهمن 1386
گفتگوي صداي امريكا با كورش زعيم - موضع جبهه ملی ایران در انتخابات

مصاحبه خبر و نظرهای صدای امریکا (مسعود ملک) با کورش زعیم

11 بهمن 1386 (31 ژانویه 2008)

موضع جبهه ملی ایران در انتخابات

پرسش: با توجه انتخابات در جمهوری اسلامی در بحبوحه رد صلاحیت های گسترده و موج انتقادات داوطلبان نامزدی محروم شده از شرکت در انتخابات مجلس، در کمتر از دو ماه دیگر برگذار می شود. جبهه ملی ایران با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر قرار داشتن حاکمیت جمهوری اسلامی بر نابسامانی های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، از خودداری این تجمع در شرکت در انتخابات پیش رو خبر داد. کورش زعیم، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران، در یک گفتگوی تلفنی از تهران با صدای امریکا در مورد موضع این حزب صحبت می کند. لطفن توجه فرمایید.   

کورش زعیم: موضع جبهه ملی ایران تغییری نکرده و همان موضع همیشگی است که ما در همه انتخاباتی که در جمهوری اسلامی انجام می شد گرفتیم. ما عقیده داریم که تا فعالیت سازمانهای سیاسی و سازمانهای مدنی آزاد نباشد، تا ایجاد تشکل های مدنی و صنفی و فعالیت آنها آزاد نباشد که وجود هر دو آنها برای تجربه کردن فرهنگ سیاسی و دموکراسی و ترویج آنها در جامعه ضروری است، و تا اینکه رسانه های نوشتاری و دیداری آزاد نباشند که در چارچوب قانون به آگاه سازی و بازتاب دادن دیدگاههای سیاسی و کاربردی سازمانهای سیاسی بپردازند و نامزدهای مقام های انتخابی را از میان خودشان برگزینند و معرفی کنند و این رسانه ها بتوانند دیدگاههای نامزدهای مقام های انتخاباتی را معرفی کنند و دیدگاههایشان را بازتاب بدهند، و تا اینکه نهادها و اشخاص انتصابی حق این را دارند به دخالت های قهری، یعنی اجباری، در فرایند انتخابات ادامه می دهند و به مردم هم پاسخگو نباشند، شرکت در انتخابات یک توهین به خویشتن است. جبهه ملی در این شرایط تصور نمی کند که از شرکت در انتخابات بجز توهین به مردم و توهین به خود چیزی دیگری عاید شود. چون انتخابات یعنی اعمال اراده مردم. وقتی مردم نتوانند اراده خودشان را در انتخابات اعمال نمایند، تردید نکنید که راه دیگری را برای اعمال این اراده خواهند یافت. و جبهه ملی ایران می خواهد که با پای فشاری خودش بر شرایط دموکراتیک برای انتخابات، جلو چنین رویدادی را که ممکن است کشور را به ناهنجاری بکشاند بگیرد.

پرسش: شورای نگهبان علاوه بر نظارت استصوابی و احراز صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات، بر عملکرد مجلس شورای اسلامی هم نظارت و نفوذ دارد. با توجه به نقش شورای نگهبان و نیز جایگاه ولایت فقیه در صدر امور مملکتی، آیا راهیابی نمایندگان واقعی مردم به مجلس شورای اسلامی می تواند یک تحول مثبت یا امیدبخش ارزیابی شود؟

کورش زعیم: اصلا در این شرایط، نمایندگان مردم نمی توانند به مجلس راه پیدا کنند. مشکل ما همین جاست که نمایندگان واقعی مردم حتا شانس اینکه در انتخابات شرکت کنند را ندارند. انتخابات در جمهوری اسلامی تفاوت چندانی با انتخابات در کشورهای کمونیستی زمان شوروی ندارد. همانگونه که ما در بیانیه ذکر کرده ایم، نظام به دنبال اشخاصی می گردد که فرمانبردار باشند و اراده و تصمیم های راس نظام را اعمال کنند. اگر شوروی با این شیوه ها به هدفهای درازمدت خودش رسید و توانست بقای خود را تضمین کند، بی شک جمهوری اسلامی هم با این روشها به هدفهای خود خواهد رسید.

ولی شورای نگهبان حتا طبق قانون اساسی موجود هم حق این کارها را ندارد. شورای نگهبان در قانون اساسی ماده 99، فقط اجازه نظارت بر انتخابات را دارد. نظارت بر انتخابات یعنی چیزی شبیه هیئت های نظارت. و به قول شما، بعد از اینکه همین نمایندگان انتخابی هم وقتی در مجلس کار می کنند، اگر خدا نکرده بخواهند لایحه ای تصویب کنند که برای مردم راهکار مثبتی داشته باشد، بلافاصله حکم حکومتی میاید و این لایحه از دستور خارج می شود.

] جبهه ملی ایران موظف است که دیدگاه خود را برای مردم تشریح و موضع خود را روشن نماید. تجربه نشان داده که ما همیشه در برابر انتخابات و بیشتر موضوع های استراتژیک موضع درست گرفته ایم و در پیشگاه تاریخ سربلند هستیم. مواضع جبهه ملی ایران برای بسیاری از مردم ایران بویژه برای بخش عمده ای از جمعیت دانشجو و جوان ما اهمیت دارد. [  

-0-

بازدید صفحه: 1437
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد