Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
14 اسفند 1390
14 اسپند سالگرد مردي كه هرگز نخواهد مرد

14 اسپند سالگرد دكتر محمد مصدق

      مردي كه هرگز نخواهد مرد

  تاريخ نشان داده كه مردم مصدق را دوست داشتند، به او ايمان داشتند و به او اميد بسته بودند. هنوز هم پس از گذشت چهل و پنج سال از درگذشت او، مردم او را نمادي افسانه اي از دموكراسي و تعهد خدمت به مردم مي شناسند، و او را سرمشقي براي دولتمداران دلخواه خود مي دانند. افسانه مصدق افسانه يك پهلوان ملي است كه در يك دوران سردرگمي و از خودباختگي و نااميدي ملي پديدار شد، با يكي از نيرومندترين استثمارگران جهان براي حقوق ملت مبارزه كرد و با سربلندي پيروزمند شد؛ و براي نخستين بار دموكراسي را در ايران برقرار كرد و مزه شيرين آزادي را به مردم چشاند.

  اين مبارزه و پيروزي ملي، و اين دموكراسي كوتاه مدت، در ذهن ما افسانه شده، و شش دهه است كه ياد آن مانند يك گنجينه ملي از دل به دل و نسل به نسل انتقال داده شده است. مصدق هرگز نمرده جاي ستايش از او در صفحه مردگان نيست. مصدق در دل همه مردم ايران مانند يك آرزو زنده و پوياست.


   نسل جوان ما كه تشنه خويشتن شناسي است بايد بهتر مصدق را بشناسد، كه او كيست و چرا اينقدر محبوب بوده و هست. اگر مصدق را بشناسد، خود را به عنوان يك ايراني شناخته است. نسل جوان بايد بداند كه مصدق روزي ميهنش را از ژرفاي تباهي و نااميدي ناشي از استبداد و وابستگي اقتصادي و سياسي بيرون كشيد و قامت ايران خميده را برافراشت تا جهان او را ببيند. جهان او را ديد و كرنش كرد.

   نسل جوان امروز ما مي داند چه مي خواهد: استقلال سياسي مي خواهد،‌ رفاه اقتصادي مي خواهد، فرصت برابر و مناسب براي رشد استعدادهاي خود مي خواهد، آزادي مدني مي خواهد و سربلندي بر پايه شايستگي خود مي خواهد. براي يافتن راه رسيدن به اين هدفها بايد به شناخت بهتر مصدق بپردازد. نسل جوان ما كه آينده ساز ايران است بخوبي مي داند كه اين انديشه ها هميشه منفور ديكتاتوري ها بوده و همه ديكتاتوري ها در سراسر جهان و تاريخ كوشيده اند كه انديشه هاي آزاديخواهانه را سركوب كنند و خاموش نگه دارند.

   نسل جوان ما در جستجوي هويت ملي خود تشنه آگاهي است، آگاهي از اينكه او كيست و اينكه او چه بايد باشد. او به دنبال "بهتر" مي گردد و از بديها و پليدي ها و نادرستي ها و دروغ ها و خشونت ها و بيرحمي ها بيزار و گريزان است. او به دنبال سرمشق دلخواه و آرماني خود مي گردد و اين سرمشق را كورش بزرگ براي او آفريد و مصدق بزرگ باززنده سازي كرد. سرمشق آزادي و آزادگي، سرمشق راستي و درستي، سرمشق دموكراسي و احترام به راي و اراده مردم و سرمشق حقوق برابر براي همه.

   براي اين سرمشقها كه آينده ساز ما خواهد بود، نيازي به نگرش و جستجو در سرزمين هاي دوردست نيست. ما خود سرمشق هايي داريم كه در جهان كم نظير هستند و مي توان به آنها افتخار كرد. ما هويت ملي خود را بايد در خود بجوييم و ايراني بودن خود را يك امتياز بدانيم، زيرا ما عضو يك ملت بزرگ هستيم. ما بايد قلب هايمان را از سرافكندگي هاي دهه هاي گذشته و سده هاي گذشته تهي كنيم، و به آينده اي درخشان و پرعظمت در سايه آزادي، دموكراسي و عدالت اجتماعي بنگريم. ما ملت بزرگ ايران براي دستيابي به آرمانهاي خود استوار ايستاده ايم حتي اگر آسمان كوتاهتر از قامت ما شود؛ و با پشتوانه اي چون كورش بزرگ و مصدق بزرگ، شكست ناپذيريم.

   كورش زعيم

   هموند شوراي مركزي جبهه ملي ايران

   تهران – 14 اسپند   1390

 

بازدید صفحه: 1764
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد