Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
30 ارديبهشت 1387
گفتگوی رادیو زمانه با کورش زعیم - بحران اقتصادی و سیاسی موجود در ایران

گفتگوی رادیو زمانه با کورش زعیم

درباره: بحران اقتصادی و سیاسی موجود در ایران

30 اردیبهشت 1387 (13 مه 2008)

پرسش: شما تصور می کنید بحران سیاسی کنونی ناشی از بحران اقتصادی است یا بحران اقتصادی ناشی از بحران سیاسی؟

کورش زعیم: همیشه در کشور جلوه بحران اقتصادی زودتر بروز می کند تا بحران سیاسی، ولی عاملش همان بحران سیاسی است. و این بحرانی هم که ما اکنون مشاهده می کنیم، چیزی نیست که تازه ای باشد، دلیلش هم بخاطر ناکارآمدی سیاسی در اداره کشور است. در اداره اقتصادی کشور، ما، یعنی جبهه ملی، از سالهای سال پیش، از آغاز حاکمیت جمهوری اسلامی انتقاد داشته که کیفیت برنامه ریزی اقتصادی، چه از دید علمی و چه مدیریتی، بسیار پایین و زیر استانداردهای پذیرفته شدنی است. البته، از آغاز ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد این کیفیت یک سقوط آزاد کرده و نه تنها از نظر سیاسی ما عقبگردمان تسریع شده، از نظر اقتصادی کارهایی که انجام می گیرد بهیچوجه با هیچ فرمولی و با هیچ تجربه، دانش و معیارهای اقتصادی قابل سنجش نیست؛ و این البته بحران سیاسی را تشدید کرده و به عقیده من بسیار زیادتر هم خواهد شد، بزودی.

پرسش 2:

کورش زعیم: برای من برخورد مجلس با دولت چیزیست که انتظار می رفت، من ماه ها پیش هم گفتم که استیضاح رییس دولت و وزیرانش، یعنی در سطح کیفیتی که اکنون در کشور وجود دارد در قوه اجراییه، از رییس جمهور گرفته تا تمام وزیران و مدیران اجرایی سیاستگذار آنقدر پایین است که استیضاح کردن آنها کار بسیار آسانیست. من تصور می کنم این مجلس با وجود اینکه انتظار می رفت پشتیبان دولت و سیاستهایش باشد، همانجوری که من قبلا هم پیش بینی کرده بودم، هیجان های زیادی بوجود خواهد آورد و وزیران زیادی استیضاح خواهند شد. شک ندارم که اگر رییس جمهور استیضاح نشود جور دیگری مورد توبیخ قرار خواهد گرفت.

پرسش 3:

کورش زعیم: مجلس هشتم که البته مجلس مهندسی شده و به پندار حاکمیت جمهوری اسلامی و جناحی که حاکم هست یک مجلس پشتیبان خواهد بود، من تصور می کنم همانجور که پیش از انتخابات مجلس گفتم این مجلس شگفتی هایی خواهد آفرید و کارهایی خواهد کرد که تمام پندارهای آن آقایان را نقش بر آب خواهد نمود.

پرسش 4:

کورش زعیم: چه وزیری را ...، البته همه وزیران باید استیضاح بشوند و رییس جمهور باید استیضاح بشود، ولی چه وزیری را استیضاح بکنند و چه نکنند، ناکارآمدی آنها خیلی روشن است و با برخورد تحلیگران و رسانه ها روشنتر خواهد شد. این مجلس تصور می کنم که به دلایلی که من قبلا شرح دادم بخواهد با این کار و با نشان دادن ناکارآمدی دولت آقای احمدی نژاد که بحران سازی در جمهوری اسلامی را به اوج خود رسانده، برای خودش مشروعیت بخرد و تصور من اینست که این کار را خواهد کرد. ولی با وجود اینکه دولت را به زیر پرسش خواهد کشید و عیب ها و ناکارآمدی های دولت را روشن خواهد کرد، برای خودش بهیچوجه مشروعیت کسب نخواهد کرد.

پرسش 5:

کورش زعیم: آخرین موضعگیری ما درباره انتخابات مجلس بود و جبهه ملی این اظهار را کرد که شرکت در انتخابات بی نتیجه است و این مجلس با شرایطی که برای انتخابش فراهم بود بهیچوجه نمی تواند کارآمد باشد و نمایندگی مردم را داشته باشد؛ بنابراین، جبهه ملی هیچ امیدی به این مجلس ندارد و این مجلس را نماینده مردم نمی داند. البته، در حال مطالعه راهکارهایی هست که قبلا هم کمابیش ارائه شده، راهکارهایی که به موقع ارائه بدهد، بلکه بتواند این کشور را از این بحران خانمانسوز که ما را سی سال است گرفتار کرده و از یک کشور پیشرو به یک کشور عقب افتاده و منفور دنیا تبدیل کرده نجات بدهد.

پرسش 6:

کورش زعیم: ما انتخابات مجلس را غیر دموکراتیک اظهار کردیم، چون شرایط شرکت در انتخابات برای کاندیداها و شرایط کنترل رای مردم طوری بود که بهیچوجه قابل اعتماد نبود و همانجور که دیدیم بسیار کنترل شده، بسیار محدود و بصورت جناحی عمل شد. ولی کار بجایی رسید که کسانی که در درون جناح هستند و مورد اعتماد جناح هستند هم متوجه شدند. بالاخره اینها از کمترین خرد برخوردارند و نمی شود گفت که همه زیر سطح خرد مطلوب هستند، اینها متوجه شدند که برای اینکه برای خودشان مشروعیتی بوجود آورند، اگرنه به عنوان نماینده مردم، بلکه به عنوان یک شخصیت سیاسی، بایستی نسبت به این ناکارآمدی ها و این عقب افتادگی ها و به این بی خردی ها و به این فساد و به این مسائلی که کشور ما سالهای سال گرفتارش است موضعگیری کنند. من تصور می کنم که مجلس هشتم، با وجود اینکه خودش نمی تواند ادعا کند که نماینده مردم ایران است، کوشش خواهد کرد برای خودش، یعنی نمایندگانش، مشروعیت شخصی ایجاد کنند. و همین پندار باعث شد که من اظهار کنم که این مجلس می تواند شگفتی آور باشد.    

بازدید صفحه: 1659
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد