Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
10 آبان 1388
گفتگوی رادیو صدای ایران (حسین مهری) با کورش زعیم - سخنرانی کورش زعیم در پاسارگاد در روز ملی ایران

گفتگوی رادیو صدای ایران (حسین مهری) با کورش زعیم

10 آبان 1388 (1 نوامبر 2009)

 

سخنرانی کورش زعیم در پاسارگاد در روز ملی ایران

 

حسین مهری: هم میهنان گرامی، برنامه «بسوی ایران» را می شنوید از رادیو صدای ایران. متن سخنرانی مهندس کورش زعیم را در پاسارگاد می خواندم. براستی یک متن اندیشیده و دارای نکات    

بسیار روشن است. در بخشی از متن سخنرانی مهندس زعیم بمناسبت روز کورش آمده است:  

  " در آن دوران (یعنی در دوران کورش) ، یک دولتمرد هرگز دروغ نمی گفت، در این دوران هرگز راست نمی گوید. در آن دوران، سردمدارن کشور نه تنها به خزانه ملت دست دراز نمی کردند، بلکه به خزانه کشورهای بیگانه تسخیر شده هم دست دراز نمی کردند؛ در این دوران نه تنها خزانه ملت را تهی می کنند، بلکه کشورهای بیگانه هم خزانه ملت ما را تهی می کنند. درآن دوران، هر دیوانسالاری که دروغ می گفت یا به مردم خشونت می کرد یا به حقوق مردم تجاوز می نمود، بی درنگ نکوهش و از کار برکنار می شد؛ در این دوران، ارتقای درجه می یابد. در آن دوران، همه مردم فرهیخته جهان متمدن میخواستند از کشور خود بگریزند و در ایران زندگی کنند؛ در این زمان، همه ایرانیان فرهیخته میخواهند از ایران بگریزند و در کشورهای دیگر زندگی کنند."

  هم میهنان گرامی، این بخشی بود از متن سخنرانی مهندس کورش زعیم در پاسارگاد در روز کورش، که این سخنرانی انجام نشد. اجازه بدهید چند لحظه دیگر با خود آقای مهنس زعیم گفتگو کنیم.

  حسین مهری: جناب آقای مهندس کورش زعیم، درود بر شما.

  کورش زعیم: درود بر شما آقای مهری و شنوندگان عزیز شما. خوشحالم که از من دعوت کردید به این برنامه.

  حسین مهری: ما هم بسیار مسروریم که آقای مهندس شما دعوت ما را پذیرفتید و وقت و بینش خودتان را در اختیار شنوندگان ما قرار می دهید. آقای مهندس بفرمایید که این سخنرانی انجام شد در روز کورش؟

  کورش زعیم: نه، متاسفانه نتوانستیم انجام بدهیم. وقتی من وارد شدم با یکی از اعضای سازمان مهندسان جبهه ملی ایران، آقای حمیدرضا خادم، آنجا انگار متتظر ما بودند. ماموران امنیتی بلافاصله به ما نزدیک شدند و ما را با نام صدا کردند و دستور دادند فوری آنجا را ترک کنیم وگرنه با ما برخورد سختی خواهند کرد. ما اصرار کردیم ولی فایده ای نداشت. آنها فیلمبرداری کردند از خودمان و عکسبرداری کردند از محتویات جیب هایمان کردند.

ما برای اینکه ایجاد تنش نکنیم ...

 

(این مصاحبه بعلت نامفهوم بودن صدای ضبط شده ناقص پیاده شده است.)

كورش زعیم: فکر نمی کنم، چون میراث رامهرمز می گوید تازه کشف شده. در بالای آن می گویند کاوش شده و احتمالا دفینه و آثار باستانیك که بوده دزدیده شده و فقط مقداری سفال پراکنده آنجا است. ما خبر دقیق نداریم و امیدواریم مردمی که علاقه دارند به میراث فرهنگ و تاریخشان بروند آنجا بررسی کنند و ببینند چه آسیبی رسیده است. ولی احتمال می دهم که این جاده از مسیری رد شده که یکی از سازه های آن زمان را تخریب و دفن کرده که این پایه ستونها باقی مانده آن است.

 

  پرسش: [آیا در ایران قانونی وجود دارد که در اینگونه مواقع سازمان میراث فرهنگی بتواند دخالت کند و از تخریب جلوگیری نماید؟]

  کورش زعیم: چرا، قانون ما اجبار می کند که در هر پروژه عمرانی، بویژه در آن مناطقی که مناطق تاریخی به شمار می آید، حتمی باید سازمان میراث فرهنگی آنجا را بازدید کند و بررسی کند و اجازه دهد و بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی پیمانکاری حق ندارند به آنجاها دست بزند. ولی تجربه ما این بوده که در جمهوری اسلامی هیچگاه از این قانون استفاده نمی شود. بهمین دلیل ما سازه هایی داریم مانند سد سیوند که به پاسارگاد آسیب رسانده، مانند آن قطاری که از کنار نقش رستم رد می شده و این متروی اصفهان که سازه های نقش جهان و پل خواجو را نابود می کند. سازمان میراث فرهنگی به هیچ وجه مسئولیتی نسبت به میراث فرهنگ و تاریخ ایران احساس نمی کند. آنها فقط مشغول ترمیم و حفاظت از امامزاده ها هستند.

-0-

بازدید صفحه: 1582
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد