Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
24 آبان 1388
گفتکوی رادیو فردا (بهروز کارونی) با قاسم شعله سعدی و کورش زعیم - دیدار اخیر موسوی و کروبی و اجتناب از شعارهای تند

گفتکوی رادیو فردا (بهروز کارونی) با قاسم شعله سعدی و کورش زعیم

  موضوع:   دیدار اخیر موسوی و کروبی و اجتناب از شعارهای تند

24 آبان 1388 (16 نوامبر 2009)

 

بهروز کارونی: ....و  اکثر شعارها یا حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی بود و یا، برای مثال، شعارهای کلی مانند "مرگ بر دیکتاتور" و "رای من کجاست" را سر می دادند. قاسم شعله سعدی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، درباره تغییر تغییر شعارهای برخی معترضان اعتقاد دارد که جنبش سبز ایران یک حرکت ساختار شکن پیدا کرده است.

  شعله سعدی: ... از افرادی که جزو اوپوزیسیون خاموش بودند و معمولا انتخابات را تحریم می کردند و شرکت نمی کردند در انتخابات، این دفعه در انتخابات دهم ریاست جمهوری شرکت کردند؛ و وارد شدن این عنصر جدید به سبد آراء معادله آراء را بهم زد. میلیونها خواستشان در واقع تحولات رادیکال بود. دوم، همان اتفاق که افتاد، یعنی موضع گیریهای خامنه ای  یک بار دیگر با این روند ثابت شد که راههای قانونی برای رسیدن به اهداف معترضین وجود ندارد. موقعی که چنین باشد، طبیعتا از ساختار موجود که اجازه نمی دهد به اهدافشان برسند عبور می کنند.

  بهروز کارونی: در این میان میر حسین موسوی و مهدی کروبی در دیدارها و پیامهای خود از معترضان خواسته اند تا از طرح شعارهای، به گفته آنان، احساسی خودداری کنند. اما چرا که چنین درخواستی از سوی آقایان موسوی و کروبی و گروهی از اصلاح طلبان عنوان شده است؟ پاسخ را از آقای شعله سعدی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، می شنویم که می گوید اصلاح طلبان خواستار انجام اصلاحات در چارچوب ساختار سیاسی موجود هستند.

شعله سعدی: خوب، آنها موافق نیستند ساختار عوض بشود، و مثلا جمهوری اسلامی کنار گذاشته بشود و مردم بروند دنبال جمهوری معمولی مثل بقیه جاهای دیگر دنیا.

کارونی: کورش زعیم، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران، درباره مواضع آقایان موسوی و کروبی می گوید نگرانی آنها دو جنبه دارد:

  کورش زعیم: نگرانی آقای موسوی و آقای کروبی دو جنبه دارد. یکی اینکه نمی خواهند با تندتر شدن شعارهای تظاهرکنندگان، حکومت را وادار به واکنشهای تندتر بکنند، و در نتیجه افزایش شکاف میان آنها و نظام حاکم گردد. این افزایش فاصله و ژرف تر شدن شکاف بین آنها، از یک سازش احتمالی که هنوز آقایان به آن دلبسته اند جلوگیری میکند. دومین جنبه آن اینست که آقایان موسوی و کروبی نگران فاصله گرفتن جنبش از خود آنان هم هستند.

  کارونی: در این حال، برخی از تحلیگران بر این باورند که طرح شعارهای افراطی در مقطع زمانی فعلی که حرکت اعتراضی در ایران بطور کامل در جامعه فراگیر نشده است می تواند زیانبار باشد. آقای زعیم، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران، با این عقیده موافق است.

  کورش زعیم: موقعی که اینگونه جنبش ها صورت می گیرد، هتا جنبش های صنفی، همیشه عواملی هستند، یا خودجوش یا وابسته، که می کوشند این جنبش را به انحراف بکشانند یا به سوی خود گرایش بدهند. این خطر برای این جنبش کنونی هم وجود دارد، ولی باید بردبار باشد، پیوسته و آهسته حرکت کند و عوامل آشوب طلبی را که در کمین نشسته اند بخود راه ندهد. 

بازدید صفحه: 4283
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد