Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
14 اسفند 1391
14 اسپند روز مرگ مصدق نيست، روز يادآوري جاودانگي اوست
درختي كه در 1386 كاشتم
سال آينده ميوه خواهد داد

كاشتن دو درخت گيلاس و هلو در باغچه قلعه احمدآباد مصدق با همراهي سعيد سعيدي، جوان ركاب زن تا قوئيه، و همسفر او
بازدید صفحه: 1832
 با درود به استاد زعیم جناب استاد نظر شما درباره مقاله زیر چیست؟ با سپاس http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1913389
سعيد
عنوان مقاله: دیپلماسی فرسوده عربستان در یمن انقلابی که به سرقت رفت: با وجود دخالتهاي احمقانه عربستان، من به آينده يمن خوشبين هستم. آنها آهسته آهسته يك حكومت نيمچه دموكراتيك را بوجود خواهند آورد و در طي دهه آينده اميد مي رود كه آن را نهادينه كنند. البته دخالتهاي ايران هم با تغييراتي كه در ايران محتمل است، منطقي تر و اينده نگرتر خواهد شد.

با درود به جناب استاد زعیم سعودیها اکنون سرمست از نقشی(مخرب)هستند که در منطقه به لطف دلارهای نفتی در حال بازی هستند.اما آنها آنقدر ابله هستند که از تاریخ درس نمی گیرند و بلایی که با حمایت از افراطیون افغان و پاکستان در دهه 80 و 90 بر سر آنها آمد،یعنی قدرت گرفتن القاعده در کشورشان، را این بار با دست خود آن هم در بیخ گوششان در خاورمیانه(با حمایت از سلفی های تندرو در مصر،تونس و سوریه)در حال نازل کردن بر خود هستند.غافل از اینکه روزی حکومتهای موروثی خودشان هم به بهانه پذیرایی از مسیحیان کافر در سرزمینهای اسلامی،هدف همین سلفی ها قرار خواهند گرفت. با سپاس
سعید
سعودي ها در بازرگاني زيرك و در سياست ابله هستند. آنها در سياست با موجهاي بين المللي بالا و پايين مي روند و از يك سياست راهبردي عمل گرا محروم مي باشند. شايد يك نسل ديگر طول بكشد، و البته پس از سقوط حكومت قبيله اي كنوني، تا عربستان (غيرسعودي) به فكر تدوين يك سياست درازمدت بيافتد.

با درود به استاد گرامی جناب استاد زعیم با توجه به اینکه پنتاگون از سال 2006(زمان وزارت دانالد رامسفلد) پس از 15 سال، روسیه را از"اولین رقیب نظامی آینده امریکا" خارج کرد و چین را به جای آن در صدر قرار داد. شما قدرت نظامی روسیه و چین را در مقایسه با هم چگونه می‌بینید؟ با سپاس
سعید
قدرت نظامي روسيه كم نيست، ولي دشواري هاي كشورشان هم كم نيست. روسيه هنوز نتوانسته از اقتصاد مافيايي كه پوتين براي تثبيت قدرت خود اجازه بوجود آمدنش را داد، خود را رها كند. تا پوتين حضور دارد، روسيه در پي افزايش نفوذ سياسي خود و روياي امپراتوري سياسي خواهد بود نه اقتصادي. بنابراين قدرت نظامي آن تابع اين سياست آسيب خواهد خورد. ولي چين اول به افزايش قدرت اقتصادي خود پرداخت و وقتي به سطح رشد فزاينده، بي نيازي و آميختگي ژرف اقتصادي با امريكا و ديگر قدرتمندان اقتصادي دنيا رسيد، به افزايش قدرت نظامي خود پرداخت. بنابراين، از ديدگاه نظامي، چين به آساني روسيه را پشت سر خواهد گذاشت.

خب اگر حالا تضمینی شود که قانون اساسی مشروطه که مصدق باور داشت حتما اجرا شود آنوقت ما چرا باید سمت جمهوری برویم؟ من درفرهنگ سیاسی مردم ایران مفومی به نام جمهوری در شکل حکومتی آن نمیبینم وادبیات جمهوری خواهی در ایران متاسفانه یا خوشبختانه ضعیف است. (بگویم برای من شکل حکومت فرقی ندارد تکیه من برکلیات یک سیستم است تا شکل)
منصور
قانون اساسي مشروطه براي تعديل خودكامگي پادشاهي بود تا ملت را يك گام از آن دور و يك گام به جمهوري نزديك كنيد. در مشروطه هنوز يك نفر فرنشين كشور مي شود كه هيچكس تواناي كنار گذاشتن او را ندارد و وراثت تعيين مي كند چه كسي رهبري (دستكم معنوي) كشور را بدست مي گيرد. هال اگر اين نوزاد اين فرد هوشمندي و توانايي لازم را نداشت مردم بايد بردباري كنند تا او پير شود و بميرد و در مسير آن يك بچه ديگر براي ما بياندازد. در جمهوري اين مردم هستند كه بر مي گزينند و نامزد فرنشيني كشور خود را به مردم مي شناساند و اثبات مي كند كه شايستگي لازم را دارد. بيشتر هواداران پادشاهان از شكوه و جامگان فاخر و تاج و كاخ به هيجان مي آيند. برخي هم از نفوذي كه مي توانند با چاپلوسي بدست آورند.

با درود نظر شما با این استدلال مشروطه خواهان که جبهه ملی امروز رو متضاد با عقاید مصدق که یک اصلاح طلب مشروطه خواه چیست؟ واقعا دکتر مصدق به یک نظام مشروطه باور داشت یا مثل دکتر فاطمی به دنبال جمهوری بود؟ این درختی که کاشتید چه درختی است؟
منصور
مصدق خود در جنبش مشروطيت فعال بود و قانون اساسي مشروطه را به شرط اينكه به آن عمل شود كه نتيجه انقلاب مشروطيت بود پذيرفته بود. براي همين روي شاه فشار مي آورد كه از آن پيروي كند. فاطمي به شاه چندان اعتماد نداشت و مي دانست كه سرانجام نفوذ بيگانه و فساد در دربار همه زحمات مشروطه خواهان را بر باد خواهد داد. درختاني كه كاشتم گيلاس و هلو بودند!!

با درود به استاد گرامی جناب استاد زعیم با توجه به اینکه پنتاگون از سال 2006(زمان وزارت دانالد رامسفلد) پس از 15 سال، روسیه را از"اولین رقیب نظامی آینده امریکا" خارج کرد و چین را به جای آن در صدر قرار داد. شما قدرت نظامی روسیه و چین را در مقایسه با هم چگونه می‌بینید؟ با سپاس
سعید

جناب استاد شما فرموده بودید"برنامه ریزی براي فروپاشی شوروی از زمان نیکسون آغاز شد و در دوران ریگان به اوج خود رسید".جدای از ضعف اقتصادی و تعهدات مالی-نظامی مسکو بعنوان رهبر پیمان ورشو(که این عوامل در دهه 50،60 و 70 هم وجود داشت) و فرو بردن هر چه بیشتر مسکو در باتلاق افغانستان با مسلح ساختن افغانها که آن هم در دهه 80 بود، چه راهبرد درازمدت و تاکتیکهایی در زمان نیکسون و ریگان برای فروپاشاندن شوروی انجام شد؟ با سپاس
سعید
همان كارهايي كه اكنون در ايران مي كنند. دامن زدن به نارضايتي ها، پخش ديدگاههاي اوپوزيسيون. دامن زدن به نارضايتي و شورش در كشورهاي آسياي مركزي و اروپاي خاوري. تحريك قوميت ها. فشار براي تضعيف اقتصاد لرزان شوروي. شما بهتر است كتاب "امپراتوري شوروي به كجا مي رود؟" من را كه در سال 58 پاورقي روزنامه ميزان بود و در سال 60 توسط اقايان شمس آل احمد و علي دهباشي به چاپ رسيد و باعث خشم و ناسزاگويي راديو مسكو و حزب توده عليه من شد را بخوانيد. من در آن كتاب فروپاشي شوروي را در 10 تا 12 سال پيش بيني كرده بودم. امريكا هدفش فروپاشاندن تا پايان سده بود. شوروي پس از 12 سال فروپاشيد.

درود به استاد گرامی جناب استاد سوال من درمورد کاهش حضور نظامی امریکا در خلیج پارس و ارتباط آن با کشورهای عربی خلیج پارس در مقاله بالا بود. با سپاس
سعید
حضور نظامي امريكا در خليج پارس كاهش چنداني داده نشده، فقط يك نا هواپيمابر را برگردانده اند براي كاهش هزينه هاي زائد و نيز توجه نوين امريكا به خاور دور. براي رويرويي با ايران يك ناو هواپيمابر بسنده است، نيروهاي اضافي دكور هستند.

با درود به استاد زعیم جناب استاد نظر شما درباره بخش مربوط به خلیج پارس مقاله زیر چیست؟ با سپاس http://www.radiofarda.com/content/f3_kerry_searching_solution_for_syria_civil_war/24917886.html
سعید
من مطلب تازه يا قابل توجهي در اين خبر مشاهده نكردم. سفر جان كري و هدفهاي او بسيار عادي است. نخست كه مي خواهد با سران اين كشورها و روحيه آنان از نزديك آشنا شود، و دوم اينكه آنان را از فرستادن جنگجويان القاعده به سوريه باز دارد. تنها دليل دخالت نكردن نظامي امريكا در سوريه، به باور من، وجود جنايتكاراني از گروههاي مانند القاعده است كه مسير مبارزه عليه رژيم بشار اسد را آلوده و پر دست انداز كرده اند. اسراييل هم در دولت جديد، به علت اجبار نتانياهو به ائتلاف با حزبهاي ميانه رو آرام تر خواهد بود. بازگشت لوين به وزارت خارجه اسراييل، بيني هاي تنوره كش نتانياهو را خاموش خواهد كرد.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد