Sunday, November 28, 2021   امروز ,   يکشنبه 7 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
27 دی 1391
گفتگوي اطلاعات نت (محمدرضا يزدان پناه) با كورش زعيم - كنفرانس قاهره

كنفرانس قاهره و بحث تجزيه خوزستان


چند پرسش از کورش زعیم


پرسشگر: م. يزداني

27 دي 1391

1)       برگزاری کنفرانسی در مصر و با حمایت نهادهای مذهبی و شخصیت های دولتی این کشور با موضوع حمایت از تجزیه خوزستان از ایران را چطور ارزیابی می کنید؟

كورش زعيم: برنامه تجزيه ايران كه از سال 2006 بطور جدي توسط نومحافظه كاران امريكا و تندروان يهود در اسراييل مطرح شده، كه البته انگلستان هم هميشه در اين محفل بوده و هست، اكنون با ناتوانتر شدن اقتصادي ايران و انزواي جمهوري اسلامي، محاصره ايران توسط بزرگترين بسيج نيروهاي نظامي در تاريخ بشريت، و خريدهاي خارق العاده تسليحات مدرن توسط كشورهاي همسايه، وارد مرحله جديدي شده است. عربستان هم اين دو سه ساله وارد معركه شده و تا كنون حدود 480 ميليدون دلار براي فراهم آوري زمينه تجزيه در ايران هزينه كرده است. دولت تركيه كه در زمان حكومت ارتشيان حدود 200 ميليون دلار براي فعاليت پان تركيست ها بودجه تخصيص داده بود، اكنون كمتر هزينه مي كند، ولي پولهاي كلاني توسط الهام عليف هزينه مي شود. بخشي از اين هزينه ها براي تامين تسليحات پنهان است، هم در شمالغرب و هم در جنوب غرب. افزايش چشمگير تبليغات ضد ايراني، شدت گرفتن قوم گرايي توسط فعالان تجزيه طلب و برخي رسانه هاي جهاني، و افزايش چشمگير شوخي هاي توهين آميز قوميتي براي تحريك عوام، شكل جدي تري بخود گرفته است. نخست سه جزيره در خطر است و سپس خوزستان براي از پاي درآوردن جمهوري اسلامي با محروم كردنش از منابع نفتي.


2)       آیا می توان ادعای عدم حمایت دولت مصر از این کنفرانس را پذیرفت؟

كورش زعيم: نه، نمي توان پذيرفت. اگر حسني مبارك بود كه اصلن اجازه نمي داد اين كنفرانس در قاهره تشكيل شود، ولي محمد مرسي با همگام شدن ظاهري با عربستان و قطر و امارات مي خواهد موقعيت لرزان خودش را در مصر تقويت كند و اخوان المسلمين را به عنوان يك تكيه گاه جهان عرب معرفي نمايد. هرچند كه بلندپروازي هاي مركزيت اخوان المسلمين با تشكيل سلولهاي عملياتي در عربستان و امارات و قطر براي تغيير حكومت به حكومت اخوان، اين دولتها را بسيار خشمگين كرده است.

3)       این کنفرانس دقیقا همزمان با سفر وزیر امور خارجه ایران به مصر برگزار شد اما برابر گزارش های رسمی آقای صالحی هیچ اعتراضی به چنین مسئله ای نداشته اند. ارزیابی شما از این سکوت چیست؟

كورش زعيم: اگر وزير خارجه با سياستي مي داشتيم، يا اگر يك ذره رگ ميهن پرستي و غرور ملي مي داشت، يا اگر دستكم براي نظام حكومتي خودش احترام قايل بود؛ يا به مصر نمي رفت و يا با برگزار شدن كنفرانس در قاهره، مصر را با اعتراض ترك مي كرد. ولي براي اين آقايان همه جا "بلاد اسلام" است، چه ايران باشد چه نباشد. من مطمئن هستم كه آقاي صالحي با دست خالي و جيبي پر از تحقير و توهين برگشته است.  


4)         موارد بسیاری از توهین یا برخورد خارج از عرف با شهروندان ایرانی و مقام های سیاسی جمهوری اسلامی در خارج از ایران در سال های اخیر گزارش شده است. این وضعیت از کجا ناشی می شود؟

كورش زعيم:  اين وضعيت از سال 1360 آغاز شد و همچنان بطور تساعدي رو به افزايش بوده است. شهروندان ايراني كه پيشتر از بالاترين احترام برخوردار بودند، در سه دهه اخير چوب شرايط انزوا، توهين و تحقير نسبت به جمهوري اسلامي را مي خورند.

 

5)         چرا حکومت ایران واکنشی به این مسائل نشان نمی دهد؟

كورش زعيم:  واكنش جمهوري اسلامي تاثيري كه ندارد هيچ، به دشمنان فرصت مي دهد كه بيشتر توهين و تحقير خود را ابراز كنند. هيچ كدام از شخصيت ها و نهادهاي جمهوري اسلامي نسبت به تغيير نام خليج پارس، و تبليغات و فيلم ها و برنامه تلويزيوني و مقاله ها و كتابهايي كه با پشتيباني گروههاي خاصي كه طرح ايجاد نفاق قومي و تجزيه ايران را دارند، عليه فرهنگ و تاريخ ايران توليد شده است، واكنشي نشان نداده اند. اين نشانه اهميت دادن آنها به "ايران" است.

 

6)         بحث تجزیه ایران را که در ماههای اخیر هم توسط برخی گروههای قومی و هم توسط نهادهای نزدیک به دولتهای خارجی دنبال می شود را تا چه اندازه جدی می دانید؟

كورش زعيم:  اين بحث بطور جدي از سال 1996 به شكل جديدش "خاورميانه نوين" مطرح بوده، ولي از سال 2006، به عنوان يكي از اهرم هاي فشار براي خرد كردن قدرت و نفوذ جمهوري اسلامي وارد مرحله اجرايي شده است. مسئله بسيار جدي است، زيرا دو كشور قدرتمند غربي و سه كشور ثروتمند عرب و دو كشور مدعي همسايه با كمك جاسوسان و عوامل خود در داخل كشور كه برخي در مقامهاي موثر شاغل هستند دنبال مي شود.

7)        آیا رعایت تمامیت ارضی آنگونه که عنوان می شود در برابر حقوق بشر، مفهوم حق تعیین سرنوشت و به طور مشخص حقوق اقوام ایرانی قرار دارد؟

كورش زعيم:  حقوق بشر يعني همه مردم در درون مرزهاي سياسي يك كشور بايد از حقوق برابر و بدون هرگونه تبعيض برخوردار باشند. معناي تعيين سرنوشت خود همين است كه همه مردم از راه انتخابات آزاد در تصميم گيري اداره كشور مشاركت داشته باشند و هيچ شهروندي را برتري بر ديگري نباشد. حقوق بشر معنايش اين نيست كه اعضاي يك خانواده خانه خودشان را خراب كنند و هر كدام يك تكه آن را مالك شود. اين كار را فقط بيگانگان مي توانند برنامه ريزي كنند.

 

8)        برای برطرف کردن خطر تجزیه ایران، نقشی که گروه های اپوزيسیون در داخل و خارج از ایران می توانند ایفا کنند چیست؟

كورش زعيم:  اگر خطر تجزيه دروني، و به علت ستمگري حكومت مركزي باشد، همه فعالان سياسي و مدني و حقوق بشري مي توانستند براي رفع محروميت ها تلاش كنند. وقتي خطر انحصارا توطئه بيگانگان باشد، آنگاه برنامه ريزي و اجراي يك سياست خارجي خردمندانه و قدرتمندانه مي تواند كارساز باشد. راه موثري كه اين چند ساله براي ايجاد نفاق و دشمني در ميان مردم ما بكار برده اند، دروغ پردازي و تحريف و وارونه نشان دادن واقعيات فرهنگي و تاريخي كشور با ساختن فيلم هاي توهين آميز عليه ايران، برنامه هاي راديويي و تلويزيوني و مقاله هايي در نشريه هاي پرشمارگان غرب و حتا در كشور خودمان، تحريك مردم برخي استانها به خودداري از كاربرد زبان رسمي و مشترك كشور با هدف جداسازي مردم از راه زبان (پروژه ختنه)، انتشار گسترده و پيوسته توهين ها و شوخي هاي زشت قومي براي ايجاد كينه، و اقدامات ديگر است. اپوزيسيون كشور چه داخل و چه خارج بايد با تقبيح اينگونه ترفندها و رسواكردن آنها، با ادبياتي مستند، خردمندانه و غيرتهاجمي با اينگونه توطئه ها رويارويي كنند. رسواكردن مستندانه و مودبانه موثرتر از تندخويي و ناسزاگويي است. ما هرچه مي گوييم و ادعا مي كنيم بايد تا حدي قابل اثبات و باوركردن باشد. ولي در شرايط كنوني، افزون بر اين اقدامات، بايد تحولاتي عمده و بسيار سريع در سياست خارجي نابخردانه كنوني رخ دهد. در غير اين صورت، ادامه انزوا و بي اعتمادي نسبت به جمهوري اسلامي اقدامات و توطئه هاي تجزيه طلبانه را مشروعيت خواهد بخشيد و تسريع خواهد كرد. وقتي سد شكست هيچ چيز نخواهد توانست جلوي يك سيل خانمان برانداز را بگيرد.

 

9)        حکومت کنونی را تا چه اندازه دارای اراده و توانایی دفاع از تمامیت ارضی ایران می دانید؟

كورش زعيم:  سياست ها و عملكرد حكومت كنوني آنقدر ضد و نقيض، ناكارآمد و ضد منافع ملي است كه من روزنه اي از خرد در آنها نمي بينم. حكومت كنوني براي حفظ تماميت ارضي فقط متكي به نيروي نظامي است. به باور من در رويارويي با شرايطي كه مي تواند تماميت ارضي كشور را تهديد كند، نيروي نظامي آخرين ابزار با كمترين تاثير است. اگر بدنه نيروهاي نظامي در پشتيباني از هسته هاي عملياتي تجزيه طلب كه بي ترديد با برنامه ريزي و لجيستيك بيگانگان خواهند بود از هم بپاشد، همان سيل است كه به آن اشاره كرده ام.

http://www.ettelaat.net/13-januari/news.asp?id=69868


بازدید صفحه: 1522
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد