Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
29 خرداد 1392
گفتگوی رادیو رنگارنگ قبرس (نادر تقی زاده) با کورش زعیم - انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب حسن روحانی

گفتگوی رادیو رنگارنگ قبرس (نادر تقی زاده) با کورش زعیم

28 خرداد 1392 (18 ژوئن 2013)

 

۱. آقای کورش زعیم، درود بر شما و از اینکه در برنامه رنگارنگ شرکت کردید، سپاسگزارم. از اینکه ایا بنظر شما انتخابات ایران بصورت دموکرات برگزار شد؟

کورش زعیم: سپاس از اینکه من را دعوت کردید و با درود به شنودگان شما. این انتخابات همانند همه انتخاباتی که در جمهوری اسلامی انجام گرفته، به هیچوجه شباهتی به انتخابات دموکراتیک نداشت. انتخابات در جمهوری اسلامی در درون نظام و در میان خودی های نظام انجام می گیرد. درجه مشروعیت هر انتخابات این نیست که چقدر دموکراتیک هست یا نیست، بلکه اینست که در آن چقدر تقلب می شود و چقدر برای کشور و مردم می تواند زیانبار باشد. تنها تفاوت این انتخابات با انتخابات چهار سال پیش این بود که اجازه دادند علیه آقای حسن روحانی که اصلاح طلب هم شناخته نمی شد، ولی از پشتیبانی اصلاح طلبان برخوردار بود، تقلب فاحش سازمان یافته ای انجام نگیرد.

وگرنه، نامزد ها آن چنان غربال شده بودند که حتا بسیاری از خودی هایشان هم رد صلاحیت شدند. سازمانهای سیاسی بیرون از حاکمیت و منتقد، مانند جبهه ملی ایران، نه تنها هیچ بختی برای شرکت نداشتند، که از یک سال پیش هرگونه فعالیت، جلسه، گردهمایی، سخنرانی، مصاحبه و مقاله نویسی و حتا اظهار نظر درباره انتخابات را برایشان ممنوع نموده و تهدید به بازداشت و زندانشان می کردند. بهمین دلیل ما در این ماه گذشته نسبتا ساکت بودیم.

در این انتخابات، میزان تقلب برخلاف سنت همیشگی کم بود و، آن جور که من آگاهی یافتم، به علت شرایط اسفناک و خطرناک کشور، حتا در شورای نگهبان هم شماری از اعضاء بشدت با اجرای پروژه تقلب مخالفت کردند، و برخی فرماندهان سپاه هم علیه تقلب هشدار دادند. ولی علت اینکه نتایج انتخابات را بسیار بسیار کند اعلام کردند، این بود که می خواستند ببینند بالاخره باید تقلب بکنند یا نه. آقای خامنه ای هم ظاهرا تصمیم گرفته بودند پس از اجرای پروژه رد صلاحیت ها در انتخابات دخالت مستقیم نکنند. در هر حال، یا باید رضایت نسبی مردم جلب می شد، یا تن به سقوط آزاد و به شورشهای خیابانی و احتمالا جنگ داخلی تن در می دادند.

 

۲. فکر می کنید انتخاب اقای روحانی به نفع مردم ایران هست یا جمهوری اسلامی؟

کورش زعیم: آقای روحانی بهترین گزینه در میان گزینه های بد و بدتر و بدترین بود. از آنجا که اردوگاه اصلاح طلبان، یعنی دو رییس جمهور گذشته از ایشان قول اصلاحات گرفته بودند و با مانورهای هوشمندانه خود، ایشان را در مسیر یکه تازی و موفقیت قرار دادند، و ایشان قول های صریحی به مردم داد که به زنده سازی و بهبود اقتصاد که اکنون بزرگترین دغدغه مردم است بپردازد، و در روابط بین المللی تنش زدایی کند و مسئله هسته ای را به سرانجام برساند تا تحریم ها کاهش پیدا کنند، و نیز برای آزادی زندانیان سیاسی اقدام کند؛ از این لحاظ که اینها در راستای داروی مسکنی است که جلوی سقوط و فروپاشی کشور را بگیرد، به سود مردم است. ولی اینکه نمادی از دموکراسی باشد، بهیچوجه. آیا کشور را به سوی دمکراسی و آزادیهای بنیادین هدایت خواهد کرد، من شک دارم که ایشان توان آن را داشته باشد یا اصلن بخواهد خود را با نهادها و باندهای قدرتمند کشوری و لشگری و امنیتی درگیر کند.

۳. اینده ایران را در ۴ سال آینده چگونه می بینید؟

کورش زعیم: من سال اول ریاست جمهوری ایشان را بسیار سرنوشت ساز ارزیابی می کنم. اگر در مسیر تحقق قولهای خود، که البته بسیار سطحی بودند و چندان بنیادین هم نبودند، توانست بر دشواری های سازمان یافته کنونی چیره شود، و برای این کار، برخلاف آقای خاتمی، برای کمک به مردم ایران مراجعه کند و در این کارزار بسیار خطرناک موفق شود، سه سال بعد مردم با جان و دل او را پشتیبانی خواهند نمود و او کشور را از مسیر سقوط دور برگران خواهد کرد. کلید این کار کنترل اقتصاد، بهبود روابط خارجی، کاهش چشمگیر تحریم ها، و مهمتر از همه رفع تبعیض مذهبی در همه شئون کشور است که یکی از مسائل گسترده و ژرف جامعه ماست که این چند ساله مورد بهره برداری دشمنان یکپارچگی ایران قرار گرفته است. هیچکدام از اینها بدون یک کابینه کارشناس و کارآمد، نه با بازگرداندن آنان که در کابینه های خاتمی و هاشمی ناکارآمدی خود را به اثبات رسانده اند، و نیز یاری یا عدم دخالت آقای خامنه ای امکانپذیر نخواهد بود. اگر نشان داده شود که خواست یا توانایی این کارها را ندارد، یا ثابت شود که به هم کلاهان خود بیشتر وفادار است تا به ملت ایران، مردم او را پایین خواهند کشید و داستان جور دیگری خواهد شد.    

۴. آیا در سیاست خارجی اقای روحانی بحران تحریم ها حل خواهد شد؟

کورش زعیم: مهمترین پروژه، اعتمادسازی در مسئله اتمی است؛ که ایشان بدون مهار باندهای قدرت که در این چالش منافع مالی و سیاسی دارند، نخواهد توانست تغییری عمده بوجود بیاورد، مگر اینکه به مردم روی آورد و افشاگری کند. ولی تصور می کنم که حتا رهبری هم متوجه شده که باید کوتاه آمد. کافیست به پروتکل الحاقی ان پی تی تن در دهد تا بازرسی آزاد از تاسیسات اتمی صورت گیرد. ما به اندازه کافی از این اسباب بازی پر هزینه آسیب مالی و حیثیتی خورده ایم. با این حرکت، بخش عمده ای از تحریم های مربوط به این مسئله به تدریج تا شش یا دوازده ماه رفع خواهد شد. برخی از آنها باید در پارلمان اروپا و یا کنگره امریکا تصویب شوند. مسئله دوم، اتهام کمک به گروه هایی تند رود مانند حزب الله لبنان و غیره خواهد بود، که آن را هم می شود هوشمندانه بهبود داد. و سرانجام مسئله حقوق بشر در کشور است، که با آزاد کردن زندانیان سیاسی و منطقی کردن اتهامات و محاکمه ها و خودداری از اعدام های خلق الساعه وجهه بهتری کسب کند، هر چند این موارد مربوط به قوه قضائیه می شود، ولی دخالت ایشان تاثیر زیادی خواهد داشت. من فکر می کنم که حتا در راس نظام گرایش به بهبود مسائل است و گرفتن امتیازهایی از غرب برای اینکه از سقوط آزاد کشور جلوگیری کنند.

۵. جبهه ملی ایران نظرش در رابطه با انتخاب اقای روحانی چیست؟

کورش زعیم: جبهه ملی ایران وضعش فرق می کند، زیرا در چارچوب آرمانها و هدفهای بنیادین خود برای استقرار حاکمیت ملی و حقوق بشر نمی تواند خارج شود. در بیانیه شماره 1 در مورد انتخابات اظهار کرده بودیم که جبهه ملی هیچ کدام از نامزدهای رد صلاحیت شده و نشده را پشتیبانی نمی کند. بیانیه شماره 2، منتشر نشد، ولی آقای ادیب برومند در یک مصاحبه گفتند که جبهه ملی این انتخابات را یک خیمه شب بازی می داند و در آن شرکت نمی کند. حال که انتخابات انجام شده و خوشبختانه در میان ناشایستگان آنکه کم زیان تر از همه می تواند باشد انتخاب شده، انتظارات زیادی از او می رود که در بیانیه مشترک جبهه ملی ایران شاخه های اروپا و امریکا بیان شده است. یعنی باید به قول هایی که به صراحت  به مردم داده وفا کند و از مردم بخواهد که کمکش کنند.

آنچه مهم است، در این مقطع از تاریخ، که خطرناکترین شرایط برای میهن ما وجود دارد، اصل بر حفظ کشور است. اگر شرایط سوریه در ایران رخ دهد، دیگر دموکراسی و حقوق بشر و اقتصاد نمی تواند دغدغه اصلی ما باشد. ما باید تلاش کنیم نگذاریم بیگانگان ما را به آنجا برسانند. ما نزدیک شدن به چنین شرایطی را چند سال بود که پیوسته هشدار می دادیم، ولی گوش شنوا نبود. اکنون که خوشبختانه باند آقای احمدی نژاد موفق نشدند کشور را بکلی نابود کنند و به جنگ خیابانی و تجزیه بکشانند؛ و برخی سران جمهوری اسلامی که در خواب توهم قدرت بودند بیدار شده اند، وظیفه نخست ما نجات کشور از لبه پرتگاهی است که از آن آویزان شده است.  

6. پیام شما در آخر به مردم ایران چیست؟

کورش زعیم: در راستای آرمانها و هدفهای دموکراتیک جبهه ملی ایران، هر چند که ما از جمهوری اسلامی، به علت ماهییت وجودیش، انتظاری نمی توانیم داشته باشیم، ولی امیدواریم که در این انتخاب، که در آن مردم از روی ناچاری و از ترس گزینه های دیگر و به عنوان اعتراض به راس جمهوری اسلامی، به آقای روحانی روی آوردند، شرایطی برای ایشان بوجود آمده که می تواند با وفا به قول هایش و نیز توجه به خواستهای برحق مردم، خود را محبوب ملت کند. روحانی می تواند کشور را از این پرتگاه دهشتناک دور کند و آن را به نرمی و بدون ایجاد ترس در دل کسانی که زمان قدرت را در دست دارند، چه نظامی و چه غیر نظامی،   و از رای مردم هراسناک هستند، به نظامی مردمی نزدیک نماید، بدون اینکه آنان دیگر مانند گذشته از شنیدن نام دموکراسی و رای مردم وحشت کنند. من در "پیشنهاد برای نجات میهن، در 1388، توضیح دادم که برای تغییر بنیادین ساختار و دستیابی مسالمت آمیز به دموکراسی، باید ترس را در دل آنان که طی سی سال گذشته بد کرده اند، فساد کرده اند، جنایت و حتا خیانت کرده اند، زدود و از انرژی و توان همه به بازسازی این ویرانه ای که برایمان گذاشته اند پرداخت.

مردم باید با دقت زیاد و بدون هیچگونه اغماض و خوش خیالی نسبت به دولت آینده، همه عملکرد آن را زیر ذره بین قرار دهند و آن را مجبور کنند تا، در درجه اول، از بازیافت کردن مهره های اجرایی دوران اصلاحات و سازندگی که بیشترشان ناکارآمد بودند پرهیز نماید، بی توجه به گرایش سیاسی و مذهب شایستگان کشور را از سراسر ایران دعوت کند، . سیاستها و روشهای نوین و کارآمدی را برای هدایت کشور به سوی پیشرفت در پیش بگیرد.  

بازدید صفحه: 1828
 جناب استاد نظر شما درباره مقاله زیر چیست؟ با سپاس http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1917692
سعید
فشار ریاض به اتباع لبنانی به بهانه حزب الله، شمشیری که علیه حزب الله عریان شد: خود ملک عبدالله را که از سی و چند سال پیش دورادور می شناختم، آدم متعادلی می دانم که در بازی های سیاسی تنش زا شرکت نمی کند. او به دیپلماسی آرام و تکاملی باور دارد و بیشتر می خواهد به عنوان ریش سپید جهان عرب شناخته شود. ولی بندر سلطان از قماش دیگری است. سیاستهای بندر سلطان کم کم احترام سنتی عربستان را در میان کشورهای اسلامی منطقه از بین خواهد برد و جامعه خود عربستان را دچار تنش و واکنش های شدید خواهد کرد که پیشتر من در این باره نوشته ام.

درود به استاد گرامی جناب استاد شما پیشتر فرمودید"من عربستان را رقیب منطقه ای ایران نمی دانم".ممکن است در این مورد کمی بیشتر توضیح دهید؟ با سپاس http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1917730
کارنامه روحانی در مورد عربستان مثبت است. پیش بینی کاهش تنش های تهران - ریاض: همین که پادشاه عربستان انتخاب روحانی و تعهد او را به کاهش تنش تبریک گفته، نشان می دهد که عربستان خود را رقیب ایران نمی دادند. آنها مرکز ثقل اهل سنت هستند و ایران مرکز ثقل شیعه، ولی عربستان به علت مرکزیت برای اسلام درآمد کلانی از این راه بدست می آورد، و همانگونه که پیشتر در همینجا گفتم اهل مبارزه و ستیزگری نیستند و به رونق بازرگانی خود بیشتر علاقه دارند تا رهبری معنوی. ولی شیطنت های اخبر آنها در کشورهای همسایه به تشویق انگلستان، بویژه در خوزستان ایران و در سوریه و عراق، آزمایشی بوده برای سیاست ستیزگری. این آزمایش تنفر این کشورها را نسبت به عربستان برانگیخته، بویژه که به عنوان یک دولت و "نظام سیاسی" هیچ جاذبه ای در جهان ندارند. از اینرو از این رویداد انتخاباتی در ایران به عنوان حفظ آبرو می خواهند استفاده کنند و نقش بازرگان دوست را از سر بگیرند. ما باید نشانه هایی از این اصلاح در رفتارشان را ببینیم، که یکی پایان دادن به پشتیبانی و بودجه دادن به پان عربیسم در ایران است (تا کنون گزارش حدود 480 میلیون دلار را داشته ایم) و دوم، سرمایه گذاری کلان در تبلیغات دروع رسانه ای علیه تاریخ و فرهنگ ایران است که باید متوقف شود.

درود به استاد گرامی جناب استاد چرا رییس ستاد ارتش که مجری تصمیم کادر سیاسی است بجای گفتن نظراتش به وزیر دفاع، مستقیما در چنین جلساتی شرکت می کند؟ با سپاس http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1917628
سعید
آقای کری برخلاف شناختی که می پنداشتیم داریم، پش از وزارت خارجه به خاکی زده است. حزفهای چرت و پرت زیاد می زند. احترام بین المللی خود را نیز تا حدی از دست داده است و در کشورهای بزرگ زیاد تحویلش نمی گیرند. خوب شد رییس جمهور نشد. ایشان گرایشی به نومحافظه کاران پیدا کرده (یا داشته ما خبر نداشتیم) و به تغییرات ساختاری خاورمیانه باور دارد. برای همین چندی پیش درباره سوریه گفت که "باید تا تغییرات خاورمیانه منتظر بمانیم". آنچه دمپسی می گوید درست است و آقای کری هیچ آگاهی از پیش نیازها و پیامدهای یک اقدام نظامی ندارد. در اینجا روسها هم یک فاکتور مهم هستند. همانگونه که روسها در بیابانهای طبس هلیکوپترهای امریکایی را که برای نجات گروگانها آمده بودند زدند، در سوریه بسیار مجهزتر و آماده تر هستند. از سوی دیگر، درگیری های سوریه را با حمله هوایی نمی شود پایان داد. عملیات نظامی بایدکماندویی باشد و هدفش فقط شخص بشار اسد. من می پندارم که اوباما در آینده نزدیک کری را کنار خواهد گذاشت

آقای زعیم محترم، واقعا فکر می کنید که روحانی بدون اجازه خامنه ای بتواند به قولهایش عمل کند!؟ آیا واقعا فکر می کنید که آن باندهایی که تمام ثروتهای مملکت را در دست دارند دست از اینهمه دزدی و فساد بردارند و زمام امور را بعهده شایستگان بگذارند؟!آیا واقعا فکر می کنید که با سر عقل آمدن رژیم مهمترین تحریمهای سنگین علیه ایران یکساله برداشته شود!؟ عراق یادتان هست که با اینکه صدام اجازه بازدید به بازرسان را داد باز هم غرب بازی درمی آورد چون نقشه اش حمله به عراق و کنترل نفت آن کشور و تکه پاره کردنش بود!؟ آقای زعیم محترم، فکر نمی کنید که همانطور که نباید دل به قولهای روحانی بست در عین حال هم نباید نسبت به غرب هم انقدر ایجاد خوشبینی کرد؟ اگر غرب واقعا بدنبال چیزی بغیر از حل مسئله اتمی ایران و تروریسم رژیم و عناد رژیم با اسرائیل بود چرا غرب به رهبری اوباما دست رد به سینه ملت ایران زد وقتی ملت شعار داد "مرگ بر روسیه" و "مرگ بر چین" در پاسخ به "مرگ بر امریکا" و "مرگ بر اسرائیل" رژیم؟ یا چرا ملت شعار داد "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" که همه این شعارها واضح نشان می داد که ملت ایران با کلیه ارکان سیاست خارجی رژیم مخالف است و مایل است با غرب و بویژه با امریکا و اسرائیل رابطه برقرار کند و کشور را از روس و چین محوری و امریکا و اسرائیل ستیزی و تروریسمی که این سیاستها بدنبال داشته بیرون بیاورد؟ آقای زعیم محترم، باید واقعیتها را هر چه که تلخ هم باشند دید و برآوردهای درست از انها کرد تا بتوان واقع بینانه گزارش داد و راه حل نشان داد. برای حفظ ایران و یکپارچگیش باید به امریکا و اسرائیل و اروپا اعلام کرد که اول دست از حمایت کسان و شبکه ها و سازمانهایی که انیرانی هستند و یکپارچگی ایران را با ملت و ملیت سازیهایشان هدف قرار داده اند بردارند. و این انیرانی ها را نه در مراکز بین المللی و نه در رسانه هایشان راه دهند و نه از آنها فعالان حقوق بشر و محیط زیستی و و و بسازند و دم و دستگاه در اختیارشان بگذارند. دوم اعلام کنند که تاکنون چه دستگاههایی و چه داروهایی برای کنترل ملت ایران و شنود و اعتراف گیری و و و در اختیار رژیم قرار داده اند تا رژیم را در سرکوب ملت ایران یاری کرده باشند و با اینکارشان به تداوم عمر رژیم کمک کرده اند. سوم، عوامل رژیم را که لابیگر رژیم هستند را از کشورهایشان بیرون کنند و انقدر اینها را بعنوان مفسر و تحلیلگر و کارشناس و دگراندیش و استاد دانشگاه و برنامه ساز و و و بخورد ما ملت ندهند که در عین حال سایه سنگینشان بر سر ما برون مرزیها دست کمی از جاسوسیهای ساواما در درون مرز ندارد. چهارم، همه تحریمها را فقط متوجه عوامل رژیم کنند و بس. نگران حقوق بشر و دمکراسی ما هم نباشند چون اگر کارهای بالا را بکنند ما خودمان به وضعیت دمکراسی و حقوق بشرمان رسیدگی می کنیم. با سپاس و احترام حق
حق
***

دیدید آقای مهندس گفتید"ریش سپید جهان عرب"! یعنی خودتان هم قبول دارید که در واقع تفکیک میان کشورهای عرب و عرب زبان ممکن نیست!
Arash
عزیز من، آرزو که واقعیت نیست. عربستان آرزو دارد که ریش سپید جهان عرب (عرب و عرب زبان) به شمار بیاید. من نگفتم که چنین است. ما همه رویاهایی در سر داریم که گاهی رفتار ما را هدایت می کند.

درود به استاد گرامی جناب استاد منظور من رقیب مذهبی نبود بلکه رقابت منطقه ای میان دو کشور برای نقش رهبری منطقه ای است. با سپاس
سعید
عربستان پشتوانه مردمی یا نظام جهان پسند لازم را برای رقابت بجز در زمینه مذهب را ندارد. عربستان نظام قبیله ای دارد و به تناوب توسط دو خانواده و شمار زیادی زاد و رود این خانواده ها به نام "شاهزاده" ها اداره می شود. کشور فقط ثروت دارد که عمدتا میان اعضای این خانواده ها بخش می شود. هنوز اکثریت مردم عربستان گرسنه هستند. یک نظام قبیله ای نمی تواند با کشورهایی که نظام آنها، دستکم از دید ساختاری، قانونمند هستند رقابت کند.

درود به استاد گرامی جناب استاد روسها با چه برآورد و جراتی هلیکوپترهای آمریکا را زدند!؟ آنها از واکنش آمریکا وحشت نداشتند!؟ در طول جنگ سرد هر جا که روسها احتمال درگیری مستقیم با آمریکا را می دادند عقب می نشستند! با سپاس
سعید
هلیکوپترها غیرقانونی وارد خاک ایران شده بودند و روسها می دانستند آنها نمی خواهند اقرار کنند که غیرقانونی وارد شده اند. هر دو سو ترجیح دادند موضوع علنی نشود. ولی شما این رویداد را در خاطرات برخی سیاستمدارانشان می توانید بخوانید.

درود به استاد گرامی جناب استاد روسها در طبس؟هلیکوپترهای آمریکایی؟ 2.آیا دمپسی پیازداغ قضیه را زیاد نمی کند؟ دفاع هوایی سوریه با فرض رسیدن موشکهایS-300 به آسانی توسط پهپادهای آمریکایی از کار انداخته شده و در چند موج بمباران سنگین نابود خواهد شد.روسیه هم تجهیزات بسیار قوی در تنجات ند با سپاس
سعید
1- آری، همه شواهد نشان می دهد که هلیکوپترهای امریکا را در طبس روسها زدند. خود روسها آن را انکار نکردند و توضیح دادن که عملیات را از آغاز زیر نظر داشتند. آنها دو میگ را مامور ردیابی کرده بودند. 2- نه. ارتش امریکا سه جنگ گسترده و طولانی را در سه دهه پیش تجربه کرده و از هزینه درگیری در این منطقه آگاهی دارند. شما همه بازیگران در سوریه به حساب آورید. روسیه بزرگترین پایگاه دریایی خود در آبهای گرم که به اسانی می توانند اقدامات امریکا را خنثی کنند. ایران حدود 10 تا 11000 موشک کوتاه و میانبرد در لبنان و دستکم 600 موشک میانبرد در سوریه دارد. جنگ زمینی شدت بیشتر خواهد گرفت و آمخورهایی که عربستان وقطر می فرستند موج جنایت و خونخواری را در سوریه افزایش خواهند داد و همه به پای امریکا نوشته خواهد شد.

با عرض درود فراوان خدمت استاد زعيم گرامي استاد نظرتان درباره سياست هاي اقتصادي مطرح شده در برنامه هاي آقاي روحاني چيست؟آيا دولت جديد همان سياسيت هاي اقتصادي دوران رفسنجاني را انجام خواهد داد؟استاد به نظرتان پايگاه مردمي اصلاح طلبان با توجه به انتخابات اخير چند درصد مي باشد؟ عده اي معتقدند با توجه به حضور روحاني در روحانيت مبارز ايشان جزو جناح راست سنتي و نزديك به رفسنجاني نه خاتمي مي باشد. با سپاس
hossein bodaghi
من از برنامه اقتصادی آقای روحانی خبر ندارم، ولی حدس می زنم از سیاستهای دوران آقای رفسنجانی الگوبرداری کند که بسیار غلط بودند. افزون بر آن، بنظر می رسد که مهره های سوخته دوران های رفسنجانی و خاتمی به ایشان تحمیل خواهد شد و شماری روحانی در کابینه ایشان خواهد بود. بوی اتلاف چهار سال می اید. پایگاه مردمی اصلاح طلبان در مقایسه با چه گروهی. وقتی بجز افراط گرایان و اصلا طلبان هیچ گروه دیگری دسترسی رسانه ای ندارد، مردم صداهایی را که می شنوند مقایسه و داوری می کنند. بسیار از روی اجبار و نداشتن گزینه بهتری به یکی از این دو می گروند. من دیدگاهم را درباره آقای روحانی در مصاحبه مایک توضیح داده ام.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد