Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
6 مهر 1392
گفتگوی رادیو فردا (محمد ضرغامی) با کورش زعیم - گفتگوی تلفنی روحانی با اوباما و گروه های فشار

گفتگوی تلفنی روحانی با اوباما و گروه های فشار


گفتگوی رادیو فردا (محمد ضرغامی) با کورش زعیم

6 مهر 1392 – 28 سپتامبر 2013


گوینده: گفتگویی کرده محمد ضرغامی با کورش زعیم، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران، و درباره گفتگوی تلفنی باراک اوباما با آقای روحانی از او پرسیده:

کورش زعیم: من تصور می کنم که ارتباط تلفنی اوباما با روحانی بدون درخواست روحانی صورت نگرفته باشد. آقای روحانی در این سفردر ملاحظه تندروان و مخالفان حل مسائل ایران با امریکا، سه خطای دیپلماتیک   ناخواسته کرد. یکی عدم حضور هنگام سخنرانی رییس جمهور امریکا، که باعث شد اوباما هم در سخنرانی او حضور نیابد؛ در صورتیکه در زمان خاتمی این اتفاق نیافتاد. دوم شرکت نکردن در ضیافت آقای بان کی مون که بی احترامی به مقام دبیرکل سازمان ملل بود، به هر بهانه ای، و سوم ملاقات نکردن و دست ندادن با رییس جمهوری امریکا. ازدید سیاسی، اینها نشانه ضعف یک رییس جمهور متکی به رای مردم است. می پندارم من که ترتیب دادن گفتگوی تلفنی، که نمیتواند بدون خواست آقای روحانی بوده باشد، برای جبران این ابراز ضعف بوده است.

پرسش 2: فکر نمی کنید که این بخاطر شرایط خاصی که حاکم بر فضای سیاسی ایران بود صورت گرفته باشد و آنچه شما تعبیرش می کنید به بی اعتنایی که منظور رییس جمهوری ایران نبوده باشد؟

من فکر نمی کنم که منظور ایشان بی اعتنایی بوده باشد. در این سفر روشن بود که همه برنامه ها، چه در ایران و چه در امریکا، از پیش تدوین شده بود. این از رفتار و گفتار رییس جمهور و وزیر خارجه امریکا و دیپلماتهای سازمان ملل بسیار مشهود بود. در ایران هم بطور کلی، بجز آن دو سردار سپاه که می خواستند نیروی دریایی امریکا را نابود بکنند، صدای مخالفی برنخواست، بطوریکه برخی امامان جمعه تندرو هم بنا بر دستور موضع خودشان را 180 درجه عوض کرده بودند در نماز جمعه ها. ولی هنوز گروه های فشار قدرتمندی هستند که با عادی شدن روابط با امریکا و حل مسئله هسته ای و رفع تحریم ها و عدم نیاز به وارد کردن غیرقانونی کالا و یا بستن قراردادهای پنهانی و بدون پاسخگویی، امتیازهای مالی و انحصاری خودشان را از دست می دهند، یا بدتر از آن، مجبور به پاسخگویی می شوند. بنابراین، آنها طبیعتا دست به اخلال و گل آلود کردن آب خواهند زد. بسیج کردن گروهی جوانان ناآگاه برای استقبال از روحانی با تخم مرغ و گوجه فرنگی، اینجور که من شنیدم، نمایش قبا سوخته ای بود که نشان دهند مردم ایران در مورد مواضع دولت جدید یکپارچه نیستند.

پرسش 3: خوب، فکر می کنید، آقای زعیم، تا چه اندازه این گروه هایی که به گفته شما می خواهند نشان بدهند که مواضع ملت و دولت از هم فاصله دارد می توانند موفق باشند، گروه هایی که در ادبیات سیاسی به عنوان گروه فشار نام برده می شوند؟

من همینطور که گفتم ایشان زیر فشار بوده که از خطی در نزدیک شدن یا نزدیک نشان داده شدن در این ملاقانها گذر نکند. جو  سیاسی کنونی در ایران و فضای بین الملل نشان می دهد که اینها هیچ قدرتی ندارند و صدایشان بجایی نمی رسد. اگر روحانی خودش محکم بایستد، که فکر می کنم جریان ترتیب دادن آن تلفن این است که روحانی متوجه شد که ضعف نشان داده است. ولی اگر روحانی محکم بایستد و اعتنایی به این تحرکات ضد میهنی نکند، بزودی سرکرده های پنهانشان که هشت سال است کشور را اسیر گرفته اند، از ترس رسوا شدن یکی یکی از کشور فرار خواهند کرد. البته اگر وزارت اطلاعات این بار کارش را درست انجام دهد.

بازدید صفحه: 1724
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد