Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
6 آبان 1392
سخنرانی کورش زعیم در آیین یادبود دکتر علی اکبر نقی پور

سخنرانی کورش زعیم در مجلس یادبود دکتر علی اکبر نقی پور

6 آبان 1392

دوست بسیار عزیز وارزشمندی را از دست دادیم. دکتر علی اکبر نقی پور، یکی از چهره های برجسته پزشگی، فرهنگی و سیاسی بود که بایستی خیلی بیشتر از آنچه شده معرفی و شناخته می شد.  

دکتر نقی پور در سال 1315 در روستای برف آباد، نزدیک اسلام آباد غرب کنونی یا شاه آباد پیشین، در ایل کلهر بدنیا آمد. نام راستین شهر اسلام آباد غرب که حدود چهار هزار سال قدمت دارد، ئاروی نیاوا است. در زمان امپراتوری ماد، سرداری به نام سولوسونو که لقب «ئاروی نیا» به او داده بودند، در آنجا زندانی شده بود، به همین دلیل ئاروی نیاوا خوانده شد. هنوز کهنسالان و فرهیختگان شهر آن را ئارون آباد می خوانند که برخی به اشتباه آن را هارون آباد تلفظ می کنند. دکتر نقی پور در روز پنجشنبه دوم آبان، بنا به خواست خودش در همان روستای برف آباد بخاک سپرده شد.

دکتر نقی پور تحصیلات دبیرستانی خود را در کرمانشاه به پایان رساند. سپس برای تحصیلات پزشگی به دانشگاه تبریز رفت و در پزشگی و جراحی عمومی، با تخصص در سوختگی و جراحی ترمیمی، دانش آموخته شد و به کرمانشاه برگشت. شهرت نیک دکتر نقی پور در استان کرمانشاه به خاطر این است که دانش و مهارت درمانی خود را در اختیار مردم گذاشت و با درمان رایگان کسانی که توان مالی نداشتند وکمکبه نیازمندان در قلب مردم جایگاه ویژه ای پیدا کرد.

دکتر نقی پور همتراز با برجستگی در دانش پزشگی، در ادبیات و تاریخ ایران مطالعات و تالیفات گسترده ای داشت. نخستین اثر او «نوآوری در شعر معاصر فارسی» که بحثی در تحول شعر فارسی از کهن سرایی به نوگویی بود در سال 1352 منتشر شد. کارهای فرهنگی دیگر او عبارتند از:

 ترجمه رئالیسم و تکامل تاریخی آن از باریس ساچکوف (1352)، فرمالیسم در سیر تکامل جامعه (1352)

   سه داستان به نامهای کدخدا را ببین، ده را بچاپ (1357)، دیو دروغه (1357)، قصه خورشید اسیر (1381)، که هنوز به چاپ نرسیده اند.

بشریت و تهدید گرسنگی (1366)، یارمحمدخان کرمانشاهی- سردار مشروطه (1369)، آخرین کوچ (1377)، عقاب قلعه های خیبر – بابک خرمدین (1382)، نوآوری در شعر معاصر فارسی، هشت کتاب در یک کتاب، نقد سهراب سپهری (1383)، کمکهای اولیه پزشگی (1383).

سه کتاب گُل های زاگرس (شامل ترانه های کُردی کلهر) (1384)، نادرویش (1385)، ترانه های کُردی کلهر (1386)، که سه کتاب اخیر هنوز چاپ نشده است.

و دو کار برجسته اخیر او: تاجی بر تارک تاریخ ایران – تحلیل 28 مرداد و دولت مصدق (1386)، و شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (1387).

کتاب تاجی بر تارک تاریخ ایران، که من در چاپ و انتشار آن وی یاری کردم، یکی از بهترین کارهایی است که درباره جریان ملی شدن نفت و 28 ماه دولت دکتر محمد مصدق و تحلیل آنها نوشته شده است. وی در انتقاد از اینکه مصدق را فقط بخاطر ملی کردن صنعت نفت و شکست دادن یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان با روش قانونی می ستایند، می گوید "آنچه منتقدان مصدق نفهمیده اند اینست که مهمترین درس مصدق درس دموکراسی بود که در فرهنگ ما مفهومش دولت ملی است، دولتی که نمایندگانش را مردم آزادانه انتخاب کنند و آن نمایندگانند که بر مردم حکومت می کنند."

دوم، کتاب شاهنامه فردوسی در چهار جلد و 2800 صفحه است که دکتر نقی پور سالها در ویرایش آن زحمت کشید. یکی از برجستگی های منحصر به فرد این شاهنامه پانویس های فراوان آن در توضیح معنای کنونی برخی واژه های فارسی سره و نیز برخی مفاهیم شاهنامه است که یک خواننده معمولی ممکن است در درک آن دشواری داشته باشد. نقی پور در پیشگفتار شاهنامه اش می گوید: "هدفمان آماده کردن شاهنامه ای بود که متن کامل، زیبا و بدون ابهام و ایهام و رمز و راز باشد؛ زیرا از جانبی تمام شاهنامه های چاپ شده موجود به زبان فارسی هر کدام به شیوه ای آکادمیک ویرایش شدۂ متن های قدیمی تر بودند که خود کاستی های همان متن ها را داشتند، و از جانبی دیگر هر کدام از آن متن ها از دید پیوستگی متن و داستان ها گاه کمبود داشتند. دیگر اینکه ما با جامعه ای روبرو هستیم که جمعیت بزرگی از آن را جوانان تشکیل میدهند که شاهنامه را نه به درستی می شناسند و نه خوانده اند. ما بر آن شدیم که شاهنامه ای تدوین کنیم که آن کمبودها را نداشته باشد و نسل جوان ما بویژه کسانی با سواد میانه به سادگی از آن بهره مند شوند."

ویژگی دیگر دکتر نقی پور شخصیت سیاسی او بود. وی یکی از ستون های مبارزه علیه دیکتاتوری رژیم پادشاهی در کرمانشاه بود. دکتر سفری می گوید که شخصیت دکتر نقی پور چنان والا بود که حتی بازجویان ساواک را نیز تحت تاثیر خود قرار می داد. و لی سرانجام به علت فعالیت های سیاسی دموکراسی خواهانه اش و فشار فزاینده ساواک مجبور به مهاجرت به تهران شد.

پس از انقلاب هم دست از فعالیت های سیاسی دموکراسی خواهانه خود دست نکشید. بزودی به جبهه ملی ایران پیوست و در سال 1382 به عضویت شورای مرکزی جبهه ملی ایران انتخاب شد. دکتر نقی پور یکی از خوشنام ترین و خوشفکرترین اعضای شورای مرکزی بود که در طیف پیشرو و آینده نگر جبهه ملی فعالیت می کرد و دوستداران زیادی داشت.

دکتر نقی پور در سال 1384، همراه با شخصیت های برجسته ای چون شادروان مهندس بهاء الدین ادب، دکتر بایزید مردوخی، دکتر محمد رئوف قادری، صالح نیکبخت، مهندس حسین شاه اویسی از حزب ملت ایران و عیسی خان حاتمی از جبهه ملی ایران و شماری دیگر از پنج استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و تهران، جبهه متحد کُرد را با هدف پیشبرد برنامه های توسعه اقتصادی واجتماعی، تامین رفاه مردم و جلوگیری از تبعیض تشکیل دادند.

بدبختانه در دو سه سال گذشته دکتر نقی پور به علت پیشرفتگی بیماری سرطان به اجبار کم کار وسپس خانه نشین شد و فقط به تکمیل نوشته های خود می پرداخت و دوستداران خود در جبهه ملی را به حضور می پذیرفت. وی در روز 29 مهر 1392، دیده از جهان فروبست

ما در جبهه ملی ایران درگذشت زنده یاد دکتر علی اکبر نقی پور را به خانواده گرامی ایشان، شهروندان برف آباد، اسلام آباد غرب، کرمانشاه و همه هم میهنان فرهنگ دوست تسلیت می گوییم.

کورش زعیم

تهران-6 آبان 1392 
بازدید صفحه: 1645
 مهندس زعیم گرامی ، از اینکه بدین نحو شایسته و کامل از هموندان جبهه ملی تجلیل بعمل می آور به شما افتخار مکنم. مهندس گرامی تنها وقتی حق واقعی شما ادا خواهد شد که در کنار مهندس امیرانتظام و اگر ایشان خدای نکرده در قید حیات نباشند به تنهایی در راس حکومت ملی ومردمی به ایران خدمت کنید. به امید روزی که شایستگان درمناصبی که لیاقتشان را دارند باشند شما رو بخدا می سپارم.
فتح اله نجاتی
از مهر شما سپاسگزارم. امیدوارم حتا کمی شایستگی تعارف شما را داشته باشم. ولی هدف من رساندن نسل جوان و فرهیخته و میهن پرست کشور به دایره قدرت و کشورداری است. زمان آن رسیده که ملت ایران پس از صدها سال بردگی عقیدتی سرنوشت خود را خود به دست گیرد.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد