Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
8 فروردين 1376
كابينه سازشكارانه محمد خاتمي

ترجمه فارسی مقاله کورش زعیم در روزنامه ایران دیلی

 

یک کابینه سازشکارانه؟

 

8 تیر 1376

 

از: کورش زعیم

 

هیچگاه در تاریخ ما یک رئیس دولت تکلیفی به این بزرگی و مهمی و حساسیت که با یک انتخابات یکسویه به دست آقای خاتمی سپرده شده بر دوش نداشته است. آقای خاتمی با نزدیک به 70% رای مردم برگزیده شد تا وظیفه روشن و مشخصی را به انجام برساند. این یک انتخابات عادی نبود و آقای خاتمی هم یک رئیس جمهور منتخب عادی نیست. بیش از چهل میلیون چشم به او دوخته شده و نورافکن های خارجی هم بر روی او متمرکز شده، و همگی با نگرانی و انتظارات زیاد. او می تواند خود را به یک قهرمان محبوب مردم تبدیل کند اگر کردارش وی را شایسته اعتمادی که مردم به او کرده اند بنماید؛ یا اینکه می تواند مانند کسی که به یک ملت خیانت کرده مورد تنفر قرار گیرد. در این راه هیچگونه راه میانه یا هیچ سازشی وجود ندارد.

 

نخستین آزمایش هنگامی خواهد بود که او اعضای کابینه خود را معرفی کند. روش گزینش و ترکیب کابینه به مردم به روشنی خواهد گفت که آقای خاتمی تا چه اندازه به تکلیف خود وفادار خواهد بود. از رئیس جمهور منتخب انتظار می رود که که فقط تواناترین و شایسته ترین را برگزیند. مردم از خویشاوند گرایی، پارتی بازی و سازشگرایی جناحی برای تضمین بقای حکومت منزجر هستند.

 

بهترین معیار قدرت رئیس جمهور در اداره دولت شایستگی کسانی است که او برای همکاری برمی گزیند. یک مدیر توانا اشخاص توانا و شایسته را به همکاری می خواند تا مکمل توانایی های خود او باشند و کاستی هایی را که ممکن است داشته باشد جبران نمایند. یک مدیر خوب هرگز ناکارآمدی و ناشایستگی را در ازای اطاعت کورکورانه و چاپلوسی تحمل نخواهد کرد. اشخاص ناشایسته نه تنها سوء مدیریت، ناکارآمدی و فساد را وارد دستگاه دولت خواهند کرد، بلکه آنها خود نیز با گزینش زیردستان ناشایسته به گسترش این اهریمنی ها خواهند پرداخت. مسئولانی که در اجرای درست وظایف خود ناتوان هستند گرایش به گسترش دادن و حجیم کردن سازمان زیر دست خود به صورت یک امپراتوری بوروکراسی دارند تا خود و کار خود را مهم جلوه دهند.

 

حتی یک رئیس جمهور ناتوان می تواند موفق باشد اگر همکاران خود را بر پایه شایستگی، درستکاری و وفاداری در خدمت به مردم برگزیند. چنین رئیس جمهوری در تاریخ به عنوان کسی که به کشورش خدمت کرده یاد خواهد شد. طول زمان زمامداری معیار موفقیت نست. ما نباید فراموش کنیم که بزرگمردانی چون فراهانی، امیرکبیر و مصدق فقط با چندین ماه حکومت اسطوره یک دولت خوب شدند.

 

رئیس جمهور منتخب باید مطمئن باشد که قدرت مردمی که او را برگزیده اند پشتیبان او خواهد بود. او باید به این مردم ایمان داشته باشد و با قدرت و استقلال عمل کند و خود را وقف به اجرا درآوردن همه قول هایی کند که به مردم داده و مردم از او انتظار دارند. او باید ثابت کند که برای این ملت عظیم که او را حمایت کرده اند احترام قائل است. مردم سخن گفته اند ... و  او باید نشان دهد که غرش شیر را شنیده است.      


 

بازدید صفحه: 1909
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد