Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
1 مهر 1393
حسن روحانی در سخنرانی سازمان ملل چه مطالبی را مطرح خواهد کرد؟- پرسشهای ایران وایر از کورش زعیم

حسن روحانی در سخنرانی سازمان ملل چه مطالبی را مطرح خواهد کرد؟

پرسشهای ایران وایر از کورش زعیم

1 مهر 1393 – 23 سپتامیر 2014

پرسش 1: فکر می کنید روحانی درباره چه موضوعاتی صحبت کند؟

کورش زعیم : می پندارم که روحانی تعهد دولت خود را به صلح آمیزبودن فعالیت اتمی ایران تکرار خواهد کرد و اینکه به ادامه و موفقیت مذاکرات ایمان دارد و از طرفها خواهد خواست که از خواستهای غیرمتعارف خود دست بردارند؛ همچنین اینکه کل منطقه باید عاری از سلاحهای هسته ای باشد.

او درباره پیشرفتهای دولتش در زمینه اقتصادی سخن خواهد گفت که از منفی 6% به مثبت رسیده، و از سرمایه گذاران و شرکتهای تولیدی و تکنولوژیکی غربی درخواست خواهد کرد که برای سرمایه گذاری به ایران بیایند. البته زمینه چنین کاری فراهم نیست، چون اقتصاد و همه کارهای تولیدی و عمرانی عمده در دست سپاه است و شرکتهای کشورهای پیشرفته با شرایط سپاه به علت اینکه رانتخواری فراقانونی پایدار نمی دانند و آنرا با فرهنگ پویایی و پایایی، و تعهدی که برای رشد درازمدت نسبت به سهامدارانشان دارند همخوان نمی بینند، رغبتی نشان نخواهند داد. فقط کشورهایی مانند چین و روسیه می توانند خود را آلوده این شرایط کنند.

دیگر اینکه از دانشجویان ایرانی خواهد خواست پس از اتمام تحصیلات، و از دانشمندان ایرانی، که به ایران بازگردند و به پیشرفت کشورشان کمک کنند. ولی این ندا هم بیفایده خواهد بود، زیرا در جمهوری اسلامی نه امنیت اجتماعی و قضایی وجود دارد و نه بخش خصوصی فعال و پویایی که بتواند آنان را جذب کند، یا دانشمندان بتوانند بدون آلودگی و در فقدان آزادیهای مدنی به تدریس یا پژوهش بپردازند.

درباره جاذبه های توریستی ایران خواهد گفت. البته شرایط جهانگردی در ایران که یکی از ده پر جاذبه ترین کشورهای جهان است، هنوز بسیار محدود و شرایط اجتماعی-امنیتی آن از این جذابیت می کاهد.

 

پرسش 2: دوست دارید روحانی درباره چه موضوعی صحبت کند؟

کورش زعیم : امروز مهمترین مسئله امنیتی برای ایران و منطقه توطئه ایجاد و پشتیبانی داعش است که من طبق مدارکی که می توان آنها را از لابلای تحلیل ها، سخنرانی ها و ملاقاتهای برخی شخصیت های جناحهای تندرو امریکایی و برخی کشورهای بظاهر دشمن در منطقه بدست آورد، من آنرا زاده همبستگی موردی سه کشور اصلی در منطقه با کمکهای مالی و لجیستیکی دو کشور دیگر اعلام کردم و دلایل آن را هم توضیح دادم. این توطئه هدفش بی ثبات کردن ایران، کشاندن جنگ مذهبی به سوریه و از راه عراق به درون ایران و در نهایت تجزیه ایران بوده، که جنایتهای خارق العاده و نفرت انگیز آنها، سرعت واکنش نظامی ایران، اجماع جهانی را برای برخورد با آنها جلب کرده است.

آقای روحانی باید تصمیم قاطع ایران را برای مبارزه علیه این گروه درنده اعلام کند و اینکه چه ائتلاف امریکا بخواهد چه نخواهد ایران برای دفاع از خود در دفع این گروه جدی خواهد بود.

ایشان همچنین باید تاکید بر همکاری و تعامل با همسایگان کند، بویژه کشورهای شبه جزیره عربستان و ترکیه و باکو. ما باید ترس این کشورها را از برنامه های راهبردی ایران از بین ببریم، چون این همسایه ها هم می توانند برای ما شریکان پیشرفت و موفقیت مشترک باشند، و هم می توانند به علت عقده هایی که نسبت به فرهنگ و تاریخ کهن ایران دارند کماکان به توطئه علیه ما بپردازند. روحانی همچنین اشاره کند که امریکا و بریتانیا می توانند سفارتخانه های خود را هر چه زودتر در ایران باز کنند.

ایشان همچنین باید خیلی واضح اعلام کند که ایران آماده همکاری برای حل بحران سوریه و همنشینی دو طرف معادله در راستای ایجاد یک دولت موقت است تا در یک مدت معینه شرایط را برای انتخابات آزاد فراهم نماید.

http://iranwire.com/features/6596

بازدید صفحه: 1096
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد