Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
25 بهمن 1393
نامه کورش زعیم به رییس کانون وکلای مرکز - تعلیق پروانه وکالت نسرین ستوده

جناب آقای دکتر علی نجفی توانا


ریاست گرامی کانون وکلای مرکز
رونوشت: جناب آقای ماجد وثوقی،
رییس شعبه ۲ دادگاه انتظامی کانون وکلا
سروران گرامی،
«در اين موقع که می خواهم به شغل شريف وکالت نائل شوم، به خداوند قادر متعال قسم ياد می کنم که هميشه قوانين و نظامات را محترم شمرده، و جز عدالت و احقاق حق منظوری نداشته، و برخلاف شرافت قضاوت و وکالت اقدام و اظهاری ننمايم ... و شرافت من وثيقه اين قسم است که ياد کرده و ذيل قسم نامه را امضاء می نمايم.»
یک وکیل مدافع دادگستری بر پایه سوگندنامه خود، شرافت خود را وثیقه تعهد به عدالت و احقاق حق قرار میدهد. بانو نسرین ستوده وکالت من را در محاکمه شعبه ١۵ دادگاه انقلاب پذیرفت تا همراه بانو گیتی پورفاضل در پی اجرای عدالت و احقاق حق در مورد من شوند. قاضی ابوالقاسم صلواتی، ریاست محترم شعبه ١۵، از پذیرفتن ایشان به جلسه دادگاه خودداری و پروانه وکالت ایشان را به استناد حکم شعبه 26 دادگاه انقلاب مبنی بر محرومیت  ده ساله از وکالت، تعلیق شده و غیرقانونی اعلام کردند. ایشان همچنین اظهار کردند که این "اشتباه" اصلاح خواهد شد. رفع این "اشتباه" به شعبه ١ دادگاه انتظامی کانون وکلا ارجاع شد.
من خود در شعبه ١ دادگاه کانون حضور پیدا کردم تا از حق خود به داشتن وکیل مدافع مورد علاقه دفاع کنم. بحث و استناد ریاست دادگاه و مشاوران، حفظ وحدت رویه کانون وکلا بر پایه قانون و رای های گذشته بود، بنابراین پذیرش درخواست تعلیق را رد کردند که تصمیمی ستایش انگیز است. دادگاه انتظامی کانون، در طی سه دهه گذشته بی توجه به حکم های صادره توسط دادگاه های عمومی مبنی بر لغو یا تعلیق پروانه یک وکیل دادگستری، همیشه پروانه آن وکیل را تمدید کرده بوده است. این اقدام کانون مستند به قانون، نظریات حقوقی و رای های دیوان عالی کشور بوده که با صراحت اعلام کرده هیچ دادگاهی بجز دادگاه انتظامی کانون وکلا حق تعلیق یا لغو پروانه یک وکیل را ندارد. بنابراین، قانون استقلال کانون وکلا را تضمین کرده است. رای شعبه ١ دادگاه انتظامی کانون مبنی بر خودداری از تعلیق پروانه وکالت بانو نسرین ستوده مورد درخواست مقامهای قضائی، بر پایه همین قانون و رویه بوده است.

با پیگیری های دادستانی و رییس شعبه ١۵ دادگاه انقلاب این بار پرونده به شعبه ۲ دادگاه انتظامی کانون به ریاست آقای ماجد وثوقی ارجاع کرد، و این شعبه (به گفته خودشان زیر فشار) با حیرت جامعه حقوقی و حقوقدانان، پروانه وکیل مدافع من را سه سال تعلیق کرد.
جناب آقای نجفی دانا، آنچه برای من از اهمیت زیادی برخوردار است اینست که شما و رییس دادگاهتان با تسلیم شدن به یک درخواست غیرقانونی و مغایر با قانون و عرف کانون، من را از وکیل مدافع خود محروم کرده اید که این گناهی نابخشودنی است. این قوه قضائیه است که باید تسلیم دفاعیات و مستندات شما در دفاع از حق مردمی که به شما اتکاء می کنند شود، نه شما تسلیم قوه قضائیه. وکیلان دادگستری و کانون وکلا باید از قوه قضائیه و قوه مجریه بکلی مستقل باشند تا بتواند از حقوق مردم دفاع کند، نه اینکه وسیله اعمال فشار این دو قوه باشند. این رفتار برای کانون وکلا بسیار ناپسند و غیرحرفه ایست. شما تصور نمی کنید که چنین عملکردی کانون وکلا را به سخره می گیرد و اعتماد مردم را از آن سلب می کند؟
بدتر از آن، برخی از زیردستان و دست اندرکاران کانون به کرات به نقل قول از شما که رییس کانون هستید، و نیز از رییس شعبه ۲ دادگاه کانون، خانم ستوده  را نکوهش کرده اند که چرا وکالت کورش زعیم را پذیرفته و اینکه ایشان هرگز نباید به چنین کاری دست می زده است. آیا پذیرش وکالت من چنان گناه بزرگی است که به بهانه آن یک وکیل مبرز و خوشنام و وظیفه شناس را از ادامه حرفه وکالت محروم و بیکار کنید؟ آیا یک وکیل دادگستری حق گزینش موکل خود را ندارد؟ آیا پذیرش درخواست وکالت باید با اجازه قوه قضائیه یا قوه مجریه باشد؟ آیا کانون این انتظار را از همه وکیلان در مورد همه موکلان دارد، یا اینکه دفاع از کورش زعیم جزو اعمال ممنوعه شده است؟

شما و زیردستان وفادارتان به چه حقی و بر پایه کدام قانون، مقررات یا آیین نامه وکیل مدافع من را سرزنش می کنید و زیر فشار می گذارید که چرا وکالت من را بر عهده گرفته است؟ آیا تعلیق پروانه وکالت ایشان به دلیل پذیرش وکالت من را، همان دادگاه انقلاب بر عهده شما نگذاشته؟ شما آگاه بودید که شعبه ١۵ دادگاه انقلاب ایشان را که یکی ازدو تن وکیلان مدافع من بودند به دادگاه راه نداد، در صورتیکه پروانه وکالت ایشان تایید شده و معتبر بوده است. دیری نگذشت که درخواست تعلیق به شعبه ١، و پس از زیر بار زور نرفتن آن شعبه، این وظیفه به شعبه ۲ دادگاه کانون محول و پروانه وکیل مدافع من برای سه سال تعلیق شد.
بنابراین، من از شما و ریاست شعبه ۲ دادگاه کانون، که به همسر بانو ستوده اعتراف کرده زیر فشار این کار را انجام داده، می خواهم که به علت تخلف فاحش اخلاقی و تخلف از سوگند وکالت خود، فقدان شهامت حرفه ای، و با پیروی از دستوری مغایر با وظایف و استقلال کانون وکلا و وکیل، از بانو نسرین ستوده پوزشخواهی کرده پروانه وکالت ایشان را از تعلیق در بیاورید؛ یا در صورت ناتوانی و نداشتن اختیار و شهامت حرفه ای، یا اعتماد به نفس در انجام مسئولیت خود، از سمت خود کناره گیری کنید.
با گرامیداشت،
کورش زعیم
هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران
۲۵
  بهمن ١٣۹٣

https://www.facebook.com/notes/kourosh-zaim/%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%B4-%D8%B2%D8%B9%DB%8C%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D9%88%DA%A9%D9%84%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%86%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%87/781794591868798


بازدید صفحه: 1425
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد