Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
8 فروردين 1394
پیامدهای موفقیت یا عدم موفقیت مذاکرات هسته ای- گفتگوی صدای امریکا (کورش صحتی) با کورش زعیم

پیامدهای موفقیت یا عدم موفقیت مذاکرات هسته ای
گفتگوی صدای امریکا (کورش صحتی) با کورش زعیم
7 فروردین 1394
پرسش ۱: رسیدن به توافق سیاسی هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی چه تاثیری بر تحولات منطقه ای، روابط ایران و آمریکا و ار سوی دیگر مسائل داخلی ایران خواهد گذاشت؟
کورش زعیم: رسیدن به توافق با شش قدرت جهانی، حتا اگر به رفع سریع تحریم ها منجر نشود، برای ایران یک ضرورت حیاتی و فوری است. از دید داخلی، کشور ما که بعلت نابودسازی عمدی اقتصاد کشور و رواج فساد خارق العاده حکومتی و اتلاف درآمدها و دارایی کشور، بویژه در دوران دولت نهم و دهم، و نارضایتی نزدیک به انفجار اجتماعی، نیاز به یک مسکن آرام بخش دارد که مردم را به آینده کمی امیدوار و بردبارتر کند.
از سوی دیگر، انجام یک توافق، هرچند نه چندان دلخواه، آغاز روابط ایران با کشورهای تحریم کننده، یعنی امریکا و اتحادیه اروپا، را رقم خواهد زد. سرمایه گذاری در صنعت و کشاورزی ایران که در آستانه نابودی کامل است، باززنده سازی صنعت جهانگردی و امکان فروش نفت برای تامین بودجه میان مدت کشور تا حدود زیادی جبران تاخیر در رفع تحریمها را خواهد کرد. از سوی دیگر، توافق هسته ای، توجیه کشورهای بدخواه را برای تعرض به مرزهای ایران یا ایجاد جنگهای داخلی در ایران که با ایجاد و تقویت گروه تروریستی داعش توسط چهار کشور منطقه ای وارد مرحله عملیاتی شده، با دشواری روبرو خواهد کرد. 

پرسش ۲: آیا این نگرانی وجود دارد که مسائلی مانند نقض حقوق بشر در ایران دیگر توجه این کشورها را جلب نکند؟
کورش زعیم: حقوق بشر یک خواست بین المللی است و هرگز کنار زده نخواهد شد. حتا اگر کشورهای شش گانه برای رسیدن به یک توافق فوری آنرا در مذاکرات نهایی دخالت ندهند. مردم ایران بشدت در پی اجرای حقوق مدنی و بشری خود هستند و فشار درونی برای دستیابی به آزادیهای حقوق بشری بسیار زیادتر از فشار خارجی خواهد شد. من باور دارم که با رفع خطر تحریم های بیشتر و رفع ممنوعیت سرمایه گذاری بین المللی، رفع تحریم بانک مرکزی، کشتیرانی و هواپیمایی، که ارتباطات بین المللی را افزایش خواهد داد، ضرورتأ باعث کاهش شدت نقض حقوق بشر در ایران هم خواهد شد.
پرسش ٣: عدم رسیدن به توافق سیاسی چه تاثیراتی بر مسائل یاد شده در بالا خواهد داشت؟
کورش زعیم: نرسیدن به توافق برای ایران فاجعه بار خواهد بود. تبلیغ و بزرگنمایی درباره سوء نیت جمهوری اسلامی، دشمنان ایران را که منتظر بهانه هستند برخواهد انگیخت که طرح های ایجاد تنش و آشوب و احتمالن درگیری های مسلحانه داخلی در ایران را کلید بزنند. برخی کشورهای منطقه، مانند عربستان و ترکیه و دولت کنونی اسراییل، با پشتیبانی طیف محافظه کاران تندرو کنگره امریکا، که هنوز بر طرح بازنویسی مرزهای ایران اصرار دارند؛ و زایش داعش نماد عملیاتی دسترسی به این هدف آنها است، علیه ایران فعالتر خواهند شد. ما می دانیم که داعش توسط عربستان و ترکیه پشتیبانی می شود و هدف اصلی آنها که همان روز اول اعلام کردند ایران بوده است. پایگاه آموزشی آنها در خاک ترکیه و مراکز درمانی آنها در ترکیه و اسراییل است. افراد داعش هم اکنون در سراسر مرزهای خاکی ایران حضور پیدا کرده اند.
این تحولات نشان می دهد که موفقیت در مذاکرات هسته ای تا چه اندازه برای ایران حیاتی است، و اصرار جمهوری اسلامی بر حفظ فعالیت پرهزینه و غیرضروری در این رشته که کشور را به فقر کشانده، چقدر می تواند برای ایران خطرناک باشد. اکنون که سال ٦٣٣ میلادی در عراق تکرار شده، ما براستی در آستانه سال ٦٣٦ میلادی قرار گرفته ایم، و مسئولیت آن فقط به گردن جمهوری اسلامی است.
پرسش 4: شما سخنان تند اردوغان را به رویکرد ایران در منطقه شنیدید؟ واکنش شما چیست؟
کورش زعیم: اردوغان همیشه علیه ایران بوده. و من بارها نوشته ام که جاسوسان خودشان را سالهاست به ایران فرستاده اند تا ایجاد تنش قومی بکنند و ایجاد تنش زبانی بکنند؛ و همچنین عربستان هم که چشمش به بخشی از ایران است. بنابراین، جلساتی که اینها داشتند، بین عربستان و اسراییل و ترکیه، بیشترش درباره اینکه در مورد ایران چکار بکنند بود. پشت سر این جلسات و هماهنگی ها بود که ناگهان داعش پدیدار شد. من در همان هفته اول که داعش پدیدار شد، هشدار دادم که اینها هدفشان رسیدن به مرزهای ایران است و باید با سرعت و شدت سرکوب شوند.
https://youtu.be/z_FvtkzQNus

 


بازدید صفحه: 2080
 درود به استاد گرامي جناب استاد ديدگاه شما درباره مقاله زير چيست؟ با سپاس http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2015/05/150520_l10_sss_camp_david_summit
تحلیل درستی است.

درود به اقاي زعيم شما فرموديد:در طول تاریخ یمن همیشه یا جزوی از خاک ایران بوده یا زیر نفوذ کامل. آخرین بار در دوران ساسانیان بود که همه یمن، عمان و حاشیه جنوبی خلیج پارس و صحرای سینا جزوی از خاک ایران بودند. بنابراین عربستان در آنجا محلی از اعراب ندارد. پاسخ يك تحليل گر به شما: ١٤٠٠ سال قبل يمن تحت الحمايه ايران بوده چه ربطي به الان دارد!؟ ان موقع تمام اين منطقه زير پرچم ايران بوده ولي به الان ارتباطي ندارد.اقامحمدخان تا قلعه شوشي رفت آيا الان مي توانيم بگوييم ما بايد تا انجا برويم!؟
آن تحلیل گر معنای سخن ما را توجه نکره است. افغانستان، تاجیکستان، ارمنستان، عراق و غیره روزی جزو ایران بوده اند. جزو عربستان نبوده اند، هر چند با زور داعش وار مسلمان شده اند و برخی عربی سخن می گوید. ما هم روزی از ترس جانمان عربی سخن می گفتیم، ولی حیات خلوت عربستان نبوده اند. پیوند فرهنگی و تاریخی مهمتر از تصرف سرزمینی است. یمن با ما پیوند فرهنگی و تاریخ دارد.

جناب استاد منظور من اين بود كه چون ما نيروي هوايي قوي و بازدارنده هجومي نداريم تنها قدرت بازدارنده ما توان موشكي است. بنابراين وقتي با نصب سپر موشكي اين توان را خنثا كنند ديگر ما هيچ عامل بازدارنده نظامي نخواهيم داشت.تا حدودي همانند مخالفت روسيه با نصب سپر موشكي ناتو در شرق اروپا با سپاس
سعيد
درست است. ولی مثل اینکه شما هیچکدام از نوشته های من را در سایت نمی خوانید، فقط درباره یک موضوع پرسش می کنید. لابلای آن نوشته ها ممکن است ابهامات شما رفع بشود.

جناب مهندس ولي ٢ لشگر گارد ملي عربستان در عمليات آزادسازي كويت شركت كرده بودند.يعني جنگ كلاسيك
من هم بچه بودم، وقتی بابام جلو می افتاد، خیلی شجاع می شدم.

درود به استاد گرامي جناب استاد با توجه به نبود نيروي هوايي قوي آيا نصب سپر دفاع موشكي در جنوب خليج پارس توان بازدارندگي ما را كاهش نمي دهد؟با سپاس
سعيد
شما سپر دفاع موشکی را در جایی مستقر می کنید که احتمال پرتاپ موشک به شما زیاد باشد، نه احتمال حمله هوایی. کشورهای جنوبی از دید موشکی ناتوان هستند. تنها اسراییل در منطقه توان موشکی بالا دارد و ایران. بنابراین ما باید توان موشکی خودمان را بیشتر افزایش بدهیم، آنهم موشکهای کوتاه برد و میانبرد.

جناب استاد رافال ها به قطر فروخته ميشوند نه عربستان. در قراردادشان اموزش ١٠٠ خلبان قطري هم گنجانده شده! با سپاس
سعيد
مبارکشان باشد. خود فرانسوی ها هم در کاربردش هنوز مسلط نشده اند.

ظاهرا اين تعبير كه امريكا با يك دست شاخه زيتون و با دست ديگر خنجر مي زند درست است. به خبر زير توجه كنيد جناب مهندس http://www.bbc.co.uk/persian/world/2015/05/150508_u14_us_arab_summit
ايراني
اینها سیاست بازی است و طولانی شدن مذاکرات و بازی های بچگانه احمق های (شاید جاسوسهای) پشت پرده سیاستگذاری در جمهوری اسلامی که آنقدر سنگ اندازی می کنند که دولت امریکا را از رسیدن به یک همکاری ناامید کنند. امریکا هم برای چنین احتمالی، باید گزینه های دیگرش را زنده نگه دارد. متاسفانه در طی دویست سال گذشته ایران همیشه گیر جاسوسها و نوکران بیگانه بوده و عقب افتاده مانده است. ما در خائن پروری ابرقدرت جهان هستیم.

آقاي مهندس زعيم با درود به شما آيا ما شاهد رقابت منطقه اي ايران و عربستان هستيم؟ به نظر شما چه كسي در اين رقابت پيروز خواهد شد؟ سوال ديگرم اين است كه آيا قبل از انقلاب ٥٧ هم ميان دو كشور رقابت وجود داشت و چرا ايران در آن موقع دست بالا را داشت؟ ممنون
a.m
پیش از انقلا هیچ رقابتی وجود نداشت، زیرا هیچ کشوری حاضر نبود منافع خود را در دوستی با ایران فدای هوسبازی کنند. اکنون هم فقط جمهوری اسلامی با دشمن سازی شرایط را برای رقابت بوجود آورده است.

درود به استاد گرامي جناب استاد چرا با آمدن آقاي روحاني فشار بر ايران افزايش يافته است!؟ در يمن، فروش جنگنده هاي رافال به قطر،افزايش تحرك كشورهاي عربي براي تشكيل ائتلاف عليه ايران و همراهي فرانسه با اعراب.با سپاس
سعيد
فشار آن جناح ها در کشورهایی که برنامه کوچک سازی ایران را داشتند و داعش را پیش قراول این برنامه کردند افزایش یافته. آنهم به این دلیل که امریکا و اتحادیه اروپا را مصمم به نجات ایران از این منجلاب 36 ساله و آنرا مرکز ثبات منطقه کردن می بینند. خود را آماده می کنند که پس از اوباما برنامه را دوباره عملیاتی کنند. فرانسه هم نقش دزد سوم را بازی می کند و فعلن رافائل های گرانقیمت خود را برای نخستین بار آب می کند. رافائل ها جنگنده های بسیار خوبی هستند، ولی به علت فیمت بالا و پیچیدگی تکنولوژیک در این چند ساله یک فروند هم فروش نرفته بوده. آنها اسباب بازی های خوبی برای عربستان هستند،‌ زیرا حتا خلبانهای پاکستانی عربستان هم با آنها مشکل خواهند داشت.

جناب استاد تا چه اندازه سخنان زير را درست مي دانيد؟ آيا براي اين گفته شده تا ما را مست غرور كنند و پاي ما را به درگيري بكشانند؟با سپاس امير طلال بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی منتقد حكومت در مصاحبه با شبکه فوکس آلمان با اشاره به جنگ در یمن گفت: متحدان ما را تنها گذاشتند و باعث ضعف روحیه سربازان ما شدند.این شاهزاده سعودي افزود: شمار زیادی از نیروهای ارتش عربستان طی این جنگ پس از آنکه متوجه شدند هم پیمانان ما را همراهی نمی کنند، از ترس کشته شدن به وسیله یمنی ها از خدمت فرار كردند و خلبانان مزدور که از آمریکا، اسراییل، مصر، فرانسه و پاکستان در این حملات حضور داشتند؛ برای هر پرواز 7500 دلار مزد می خواستند و در واقع متحدان ما را در این جنگ تنها گذاشتند. به گفته وی، اختلاف هایی در میان خاندان حاکم در عربستان در خصوص حمله به یمن وجود دارد و عربستان در حال حاضر دریافته است که تصمیم حمله به یمن نادرست بوده و به همین دلیل راه حل هایی برای برون رفت از این بحران را که قبلا نمی پذیرفت، اکنون میپذیرد.به گفته امير طلال،عربستان به هم‌پیمانان خود گفت که با تحریک و تهدید ایران ماجراجویی نکنند؛ زیرا اگر ما این اقدام را انجام دهیم بدین معناست که دروازه آتش جهنم را به روی خود گشوده‌ایم و نیروهای ایران می‌توانند عربستان را طی ۲۴ ساعت نابود کنند. اظهارات این شاهزده عربستانی در مصاحبه اخیر خود با شبکه فوکس آلمان باعث مشکلات زیادی برای وی شد تا جایی که تحت فشار مجبور گردید سخنان خود را در این مصاحبه تکذیب کند.
سعيد
آری، من همه اینها را خوانده ام. شما به پاسخ هایی که به دیگران در دیدگاههای زیر داده ام توجه کنید.

آقاي زعيم من براي شما احترام زيادي قائل هستم.آيا گمان نمي كنيد در قرن 21 عبارتهايي مانند"عربستان تحت امر امريكاست يا نمي تواند نفس بكشد" با واقعيتهاي سياسي روز در تضاد باشد!؟ حداقل واقعيتهاي منطقه. امريكايي ها گفتند: ما از حمله به يمن اطلاع نداشتيم. اكنون گفته ميشود كه نام عمليات حمله به سوريه توسط ائتلاف عربي هم تعيين شده كه پس از يمن خواهد بود.
واقع بين
من هرگز نگفته ام که عربستان "تحت امر امریکاست" این برداشت شماست. کما اینکه در راه اندازی داعش علیه سوریه و ایران در همکاری با اسراییل و ترکیه اجازه امریکا را نگرفت، هر چند تایید تلویحی بخشی از حزب جمهوری خواه را می تواند داشته بوده باشد. من گفته ام که در جنگ، توان درگیری بدون همکاری امریکا را ندارند. نیروی هوایی آنها بشدت وابسته به امریکاست و خلبانان و همافرانشان بیشتر پاکستانی و سری لانکایی هستند. هیچ تجربه تا کنون در استفاده از جنگ افزارهای مدرن نداشته اند و سربازانشان و فرماندهانشان جنگ آموخته نیستند. امریکا می گوید خبر نداشتیم ولی همزمان کمک لجیستیکی می کند. یعنی امریکا که پلاک خودرو ها را از طریق ماهواره می خواند، از حمله جنگنده های عربستان به یمن خبر نداشته اند؟!!

اين كه خوب نيست جناب مهندس.گارد ملي عربستان ١٢٠ هزار نفري است يعني ده برابر ما. تمام ارتش و سپاه ٨٠٠ هزار نفري كه اموزش گارد نديده اند!
گارد یعنی چه؟ یعنی نگهبان. گار که برای جنگ نیست، برای حفظ خاندان پادشاهی است. آن گارد ملی که به کمک مردم می آید و در امریکا ایجاد شده، همان است که من در سازماندهی نیروهای نظامی، که اکنون ملوک الطوایفی و بسیار بی نظم است، چند سال پیش تجویز کردم. گارد ملی عربستان را هم باید گارد سلطانی نامگذاری کرد.

درود به استاد زعيم جناب استاد بنابراين آيا با افول عراق و مصر در منطقه،عربستان به صدام حسين جديد تبديل شده است؟ قدرت نظامي عراق صدام را كه ندارند
سعيد
نه، تصور نمی کنم. عربستان چنین شرایط را دارا نیست. در عربستان یک شخص حکومت نمی کند، بلکه یک قبیله حکومت می کند و سلطان قدرت مطلق ندارد. همچنین اینکه نمی خواهد کشورهای منطقه را از خود فراری دهد. حج درآمد کمی نیست.

اقاي مهندس زعيم ان زماني كه عربستان بدون امريكا نمي توانست نفس بكشد گذشته است.امروز عربستان با قدرت نظامي بسيار بالاتر از ٣٠ سال قبل سياست خارجي مستقلي در پيش گرفته.به يمن حمله مي كند بدون اينكه از امريكا اجازه بگيرد.در مسير توافق اتمي سنگ اندازي ميكند بدون اينكه نگران خشم امريكا باشد.حتا براي غرب تعيين تكليف ميكند
واقع بين
من نمی خواهم از خوشحالی شما بکاهم، و می پذیریم که قدرت نظامی عربستان بسیار بیشتر از سی سال پیش است؛ ولی شما اخبار را از این پس بدقت پیگیری کنید، پاسخ دو مورد دیگر خود را درخواهید یافت.

ما گارد ملي نداريم جناب مهندس؟
گارد شاهنشاهی داریم، و آن گارد (فکر می کنم) 12 هزارنفری محافظت از رهبری است.

جناب استاد ديدگاه شما درباره تحليل زير از يك ديپلمات پيشين چيست؟ با سپاس " تا همین اواخر عربستان را به عنوان کشوری محافظه‌کار می‌شناختند. یک کشور محافظه‌کار داخل تحولات منطقه همیشه پشت سر یک کشور بزرگتر می‌ایستد و خودش وارد درگیری‌ها نمی‌شود. به هر حال اصطلاح محافظه‌کار برای همه مفهوم است.ما الان شاهد یک مقطع بسیار مهم نه فقط برای عربستان که برای کل منطقه خاورمیانه هستیم و آن اینکه عربستان کشوری محافظه‌کار در حال تبدیل شدن به کشوری اقتدارگرا است. عراق دوران صدام حسین کشوری است که مداخله جنگی می‌کند به کشورهای همسایه دیکته می‌کند حرف خودش را و حتی پول زور می‌گیرد و رفتار اقتدارگرایانه انجام می‌دهد.این برای ما از نگاه ایران بسیار مهم است. ما بدانیم که در حواشی ما چه اتفاقی می‌افتد و دلیل اینکه عربستان از لایه محافظه‌کاری وارد اقتدارگرایی می‌شود یک دلیل بسیار روشن دارد.جهان عرب تاکنون حول دو کشور مهم قدرتمند خودش می‌چرخید. یکی کشور عراق بود و دیگری کشور مصر. هردوی اینها امروز شاهد درگیری‌ها و تنش‌ها هستند که قدرتشان ضعیف شده.با تنزل پیدا کردن این قدرت یک کشور دیگر می‌بایست جایگزین شود که چه کشوری بهتر از عربستان که از نظر جمعیت دارد افزایش پیدا می‌کند، از نظر قدرت نفت و از نظر توان نظامی هم خودش را تقویت کرده. آنچه که در آرایش داخل کشور پرسش قبلی شما بود، همه حاکی بر این است که هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی این دولت تبدیل شدن به یک کشور اقتدارگرای منطقه‌ای است و از این بعد می‌بایست عربستان را یک قدرت مهمی در منطقه خاورمیانه بررسی کنیم.
سعيد
عربستان هم با این تغییر رویه زیان خواهد کرد و سالها دچار ناآرامی های داخلی خواهد شد. در هر حال عربستان باید که از این قفس زندگی با باورهای قبیله ای خارج می شد. من انتظار یک دگرگونی اجتماعی و سیاسی را در عربستان و دورانی طولانی از ناآرامی ها را دارم تا کم کم با نزدیک شدن به کاربرد سیاستهای مدرن خود را به جامعه جهانی نزدیک کند. در حال حاضر آنها شهوت پیوست کردن جنوب عراق و بخشی از ایران را همراه با ترکیه که می خواهد خود را به آسیای مرکزی برساند و اسراییل و بخشی از اردن و سوریه و عراق را می خواهد را دارند. حرکت اول داعش که توسط این سه کشور جنگ نیابتی می کند با حرکت سریع ما به نتیجه نرسید. اکنون باید منتظر فاز دوم باشیم. اسراییل که از هم اکنون مشغول خرید زمینها و خانه های تخلیه شده در منطقه تحت کنترل داعش در سوریه است.

درود به استاد گرامي جناب استاد ديدگاه شما درباره بخشي از مقاله آقاي علي افشاري چيست؟ با سپاس " اکتشافات جدید روشن می سازد که هخامنشی ها به لحاظ سبک زندگی و معماری از سنت های دو همسایه(آشور و بابل)پیروی کردند. قلمروی که بعد ها ایران نامیده شد سرزمین ازلی و همیشگی آنها نبود بلکه با مهاجرت و جنگ بدست آمد. الگوی کوروش درتشکیل امپراطوری هخامنشی مشابه حمله اعراب به ایران بود و از طریق جنگ و کشتار حاصل شد. او اگر چه بر حسن رفتار با ملت تسخیر شده تاکید داشت اما توفیق وی بر زور و استفاده از قوه قهریه استوار بود. کوروش کبیر برای ملل مختلف و حکومت های همسایه شاخه زیتون نفرستاد و همچنین همه پرسی برای تشکیل امپراطوری هخامنشی به عنوان نقطه عزیمت ایران برگزار نشد. بلکه زور و تسلیم در برابر قدرت برتر و مصلحت اندیشی مبتنی بر حفظ جان و مال باعث شد تا واحد جغرافایی-سیاسی ایران شکل بگیرد و در طور تاریخ تحول یابد. جانشینان کورش تساهل و سهل گیری وی را کنار گذاشته و با خشونت بسیار با ملل مغلوب رفتار کردند. www.roozonline.com/persian/opinion/opinion-article/article/-838515401b.html
سعيد
من از ایشان انتظار داشتم که مطالعه بیشتر می کرد و فریب نوشته های جعلی پان ترکان را نمی خورد. البته که ما از معماران و استادکاران بال هم بهر بردیم، همچنین مصر و هندوستان، ولی جطور می شود ملتی که همان زمان شش دانشگاه بزرگ در سراسر امپراتوری بر پا کرد، سده ها بنشیند تا بابل فتح شود، آنگاه به ساختمان ساز بپردازد؟ ما بابل را با خونریزی نگرفتیم .... اصلن من حوصله تکرار این بدیهیات را ندارم. کاش ایشان کتابهای تاری نویسان دشمنان کهن ما را مانند یونانی ها و رومی ها می خواند و فریب پان ترک را نمی خورد. گزنفون، هرودوت، کتزیاس، فیثاغورث، و.. ، و.. دستکم کتاب هنر رهبری گزنفون نوشته لاری هدریک و ترجمه من را. از علی افشاری که برایش احترام زیادی قائل هستم بعید است.

درود جناب مهندس ديدگاه شما درباره تحليل زير چيست؟ با سپاس "اگر عربستان سعودی عملیات اخیر(يمن) را انجام نمی داد اشتهای جمهوري اسلامي برای تصرف همه کشورهای منطقه پایانی نداشت و هزینه ماجراجوئی او را مردم ایران باید بدهند.در دوره احمدی نژاد 700 میلیارد دلار درآمد نفت به دست آمد همه آن را صرف گرفتن «چهار پایتخت عربی »
هر که گفته، استدلالی بچه گانه کرده است. آن 700 میلیارد دلار در جیب و حسابهای بانکی و کاخ سازی کلان دزدان جمهوری اسلامی در خارج از کشور است. البته 160 میلیارد روسیه را از یاد نبریم. این آقایان بهانه برای دزدیدن لازم داشتند و منافع و امنیت ملی ایران، ولی امنیت و بقای سران نظام، دخالتی نداشته است. بهمین دلیل مردم ما در فقر مطلق بسر می برند، اقتصاد فروپاشیده، دزدان آزاد و فرهیختگان در زندان هستند؛ جهان علیه ما برخاسته و مرزهای ما در خطر خارجی، و جنگ داخلی در داخل مرز منتظر فرصت است.

درود به شما پس از تغيير وليعهد و وزير خارجه در عربستان بعضي تحليل گران از سياست متفاوتي عربستان(تهاجمي در برابر ايران)حرف مي زنند.طوري از عقابها و بازهاي سعودي حرف مي زنند كه انگار رونالد ريگان در عربستان روي كار آمده و قدرت عربستان برابر با امريكاست و ما ايراني ها بايد از ترس بلرزيم! حتا مي گويند پس از يمن نوبت سوريه است.واقعيت اين استكه نيروي هوايي و ناوگان پنجم امريكا امنيت عربستان را تامين مي كنند و چنين كشوري نمي تواند خودش را با بمباران حوثي ها قدرت منطقه بداند. به قول مهندس زعيم: ايران هميشه مانند غولي در شمال خليج فارس بوده كه كشورهاي عرب از سايه اش نمي توانستند خارج شوند
من از اقدامات عربستان نمی ترسم، ولی از اتحاد شوم عربستان-اسراییل-ترکیه که داعش را براه انداخت می ترسم. اگر این مثلث وارد عمل شوند، بی شک پس از اوباما خواهد بود و ما می توانیم با یک جنگ بزرگ روبرو شویم که من اکنون در حال نوشتن چگونگی، شرایط و عواقب آن هستم. این جنگ بزرگ چیزی شبیه حمله عرب به دولت ساسانیان که در فساد و بی انضباطی و اختلافات داخلی و دخالت شدید روحانیان تکفیری و هرج و مرج در دولت و تبعیض های قومی و مذهبی و ملوک الطوایفی نظامی به اوج رسیده بود خواهد بود. من پیشهاد می کنم که تا این نظام به این شکل بر سر کار باشد، از ترس بلرزید.

درود به استاد گرامي جناب استاد ديدگاه شما درباره تغييرات اخير مقامات مهم عربستان چيست؟ برخي تحليل گران معتقدند: آمدن عادل الجبير به وزارت خارجه و ارتقاي وزراي كشور و دفاع به عنوان وليعهدهاي اول و دوم كه نقش مهمي در عمليات يمن دارند نشانه تهاجمي تر شدن سياست عربستان است و پيامي هم به امريكا درباره مذاكرات اتمي و نقش منطقه اي ايران است.آيا به نظر شما سياست خارجي عربستان از امريكا دورتر و يكجانبه تر ميشود و اين رهبران جديد مي توانند همانند ژنرال دوگل در ارتباط با امريكا عمل كنند؟ ٢. آيا كنار گذاشتن شاهزاده مقرن بعنوان آخرين فرزند پسر ابن سعود از سمت ولايتعهدي و جانشيني او با برادرزاده جوانترش توهين به او محسوب نمي شود و باعث افزايش درگيري دروني خاندان سلطنتي نخواهد شد؟ با سپاس با سپاس
سعيد
شک نیست که دولت عربستان تهاجمی شده (نه تهاجمی تر)، عادل جبیر از ایران نفرت دارد و هر کار بتواند علیه ایران خواهد کرد، ولی چون متمدن تر از دیگران و خارج از خاندان های ابن سعود و عبدالعزیز است، خواهد کوشید کارنامه خود را به شکست نکشاند. عربستان بدون امریکا نمی تواند نفس بکشد و اگر سرکشی بکند زیان خواهد کرد. اینه از دولت اردوغان و داوداوغلو که زیرکتر نیستند! 2- چرا در فرهنگ قبیله ای آنها این یک توهین است. همین رفتار سنت شکنانه در عربستان به شود ما تمام خواهد شد.

ادامه مطلب روزنامه لبناني الاخبار ١.اخبار درز یافته از خاندان پادشاهی سعودی حاکی است محمد بن سلمان پسر پادشاه و وزیر دفاع بازیگر اصلی تجاوز علیه یمن است و سعودی ها دو ماه قبل و بعداز مشورت با آمریکایی ها برای تجاوز علیه یمن تصمیم گرفته اند. منابع خلیجی تاکید کرده اند که محمد بن سلمان همچنان به صورت فردی جنگ را اداره می کند و به نصیحت های احدی گوش نمی دهد تا جاییکه محمد بن نایف از آمریکایی ها خواسته است برای متوقف کردن اقدامات جنون آمیز او دخالت کنند تا با اصرارش بر ادامه جنگ و رد راه حل های سیاسی برای خاندان سعودی فاجعه نیافریند. الاخبار به نقل از این منابع نوشت: حتی مقرن بن عبدالعزیز ولی عهد که با شروع دوره پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز در حاشیه قرار گرفته است، از زمان شروع جنگ علیه یمن آگاه نبوده و حتی ابتدا از اعضای « باند جنگ» نبوده است. سکوت شاهزاده های سعودی نشانگر دلیلی بر موافقت آنها با این جنگ نیست، بلکه این سکوت ناشی از ترس است زیرا هر طرفی که از توفان قاطعیت حمایت مطلق و غیرمشروط نکند با اتهام خیانت مواجه خواهد شد ٢.الاخبار افزود: همه از دستور پادشاه سعودی برای حرکت گارد ملی به سوی مرزها شوکه و حیرت زده شده اند زیرا ماموریت این گارد سرکوب بحران های داخلی و نه جنگ در مرزها است. این روزنامه لبنانی اضافه کرد: سلمان بن عبدالعزیز بعداز دریافت اطلاعاتی مبنی بر برنامه ریزی متعب بن عبدالله وزیر گارد ملی با برخی شاهزادگان دیگر از جمله مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد برای جلوگیری از اقدامات یک جانبه او و پسرش ( محمد بن سلمان وزیر دفاع) دستور حرکت گارد ملی به سوی مرزهای با یمن را صادر کرد تا شاید از کودتا و تمرد آنها در ریاض جلوگیری کرده باشد.
سعيد
1- اگر یادتان باشد، من دو سال و نیم پیش به شما گفتم که از دو سال دیگر یا پس از مرگ ملک عبدالله فروپاشی خاندان سعود و عبدالعزیز و حکومت قبیله ای در عربستان آغاز خواهد شد. ملک سلمان و پسرش که هیچکدام تجربه کشور داری یا جنگ را ندارند عامل این فروپاشی هستند. اختلافات هم اکنون در این خاندان بالا گرفته و این پسرک بی تجربه ماجراجوی خوشگذران این فروپاشی را باعث خواهد شد. 2- گارد ملی وارد یمن نشده، آنها فقط یک گردان تکاور برای تجسس و اینکه سرزمین برای عملیات جنگی چگونه است فرستاده اند.

درود به استاد گرامي جناب استاد مطالب زير از روزنامه لبناني الاخبار گرفته شده است.شما با كدام قسمتها موافق يا مخالفيد؟ با سپاس نقش آمریکایی ها از قبل از تجاوز وحشیانه علیه یمن شروع شده است و آنها بمب های ( جی بی یو) برای تخریب تونل ها و انبارهای زیرزمینی را در اختیار آل سعود قرار داده اند و حتی انبارهای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه کویت را از این بمب ها پر کرده اند سعودی ها از این بمب ها در دو هفته اول شروع جنگ علیه یمن برای تخریب محل های نگهداری موشک های ارتش یمن و همچنین انصارالله استفاده کردند اما بعداز ناکارآمدی این بمب ها و شکست حملات هوایی سعودی ها، کشتی های جنگی آمریکا وارد خلیج فارس شدند و دهها موشک کروز از نوع توماهوک 109 ( هر موشک به ارزش 600 هزار دلار) را به سوی پایگاه های ارتش یمن شلیک کردند اما غافل از اینکه این پایگاه ها همه خالی بودند منابع خلیجی تاکید کرده اند که خلبان های سعودی ناکارآزموده و ناشی بوده و با بمباران بی هدف یمن و مناطق مسکونی موجب شدند که شمار قربانیان غیرنظامی به سرعت افزایش یابد و آنها بجای اهداف نظامی تعیین شده ، مناطق مسکونی را بمباران می کردند. در این مرحله نیز آمریکایی ها مداخله کردند و علاوه بر توجیه خلبان های سعودی اطلاعات دقیق را با اعزام پهپادها به آسمان یمن در اختیار آنها قرار می دهند. کارشناسان نظامی تاکید می کنند، جنگنده های سعودی از پایگاه های خمیس مشیط یا طایف در غرب عربستان به پرواز در می آیند و مجبور هستند یک مسافت 1600 کیلومتری را تا رسیدن به خاک یمن طی کنند و در نتیجه قادر نیستند ماموریت محوله را انجام دهند.در اين مرحله بود كه آمریکایی ها ماموریت سوخت رسانی به جنگنده های سعودی در آسمان را برعهده گرفتند و به همین دلیل اتاق مشترکی در ریاض تشکیل شده است
سعيد
من آگاهی از درست بودن همه این اطلاعات ندارم، ولی بارها گفته ام که نیروی هوایی عربستان را در این جنگ باید "دستش بگرفت و پا به پا برد". اکثریت خلبان های عربستان پاکستانی هستند و آنها حاضر نیستند خود را برای عربستان به خطر بیاندازند. بمب ها را می اندازند که بگویند انداختیم. امریکایی هم امکان ندارد که از خالی بودن هدفهایشان خبر نداشته باشند. آنها یک سامانه ردیابی ماهواره ای دارند که می توانند وضعیت زیر سقف ها را تشخیص دهند. بر علیه داعش هم همین کار را کردند، که من نوشتم اگر آنها که جایگاه های خالی را می زنند و یا مرکز تجمع داعش را پس از خروجشان می زنند یا تانکها و زره پوشها و توپهای داعش را از بالا تشخیص بمی دهند، بروند کنار تا به آنها یاد بدهیم!

درود به شما جناب زعيم تفاوت روابط ايران با كشورهاي عربي از جمله عربستان در دوران قبل از انقلاب با دوران آقاي خاتمي از نظر منافع ملي و اقتدار منطقه اي برتر ما چه بود؟ شباهتش اين بود كه در هر دو دوره ظاهر روابط خوب بود. با سپاس
عربستان از کشورهای اسلامی، بویژه ایران، سود می برد. برای مثال سالی 7 میلیارد دلار ما را می دوشد. بنابراین روابط خوب با ما که بزرگترین مشتری حج هستیم، برایشان مهم است. در عین حال، خواهان امنیت و حفظ احترام حود هستند. آنها خود را می خواهنذ رهبر جهان عرب فرض کنند، با وجود اینکه جهان عرب که نزدیک به همه آنها فقط عرب زبان هستند یک کشور عقب افتاده قرون وسطائیی را در حد خود نمی بینند. هنوز اگر ما به آنها احترام بگذاریم و در معرض تهدیدشان قرار ندهیم از ماجراجویی پرهیز می کنند.

درود جناب زعيم آيا گارد ملي عربستان كه سلمان فرمان ورودش به جنگ يمن را صادر كرده نيروي قدرتمندي است؟سپاس
گارد ملی عربستان نگهبانان خاندان سلطان عربستان هستند و خوب آموزش دیده اند، ولی در جنگهای چریکی که حوثی ها در آن مهارت دارند، بویژه در سرزمین کوهستانی یمن بسیار ناتوان هستند.

درود به استاد گرامي جناب استاد ديدگاه شما درباره ملي گرايي سعودي چيست؟ ٢.آيا شما ارتباطي ميان حمله عربستان به يمن و تنش زدايي ميان ايران و امريكا مي بينيد؟ با سپاس http://www.bbc.co.uk/persian/world/2015/04/150422_l31_an_saudi_policy
سعيد
عربستان می ترسد که اگر میان ایران و امریکا آشتی صورت بگیرد، ایران اقتدار بیشتری را به نمایش خواهد گذاشت و یمن را زیر نفوذ کامل خود خواهد گرفت. در صورتیکه ایران همیشه پشتیبان حوثی های یمن بودة و در طول تاریخ یمن همیشه یا جزوی از خاک ایران بوده یا زیر نفوذ کامل. آخرین بار در دوران ساسانیان بود که همه یمن، عمان و حاشیه جنوبی خلیج پارس و صحرای سینا جزوی از خاک ایران بودند. بنابراین عربستان در آنجا محلی از اعراب ندارد.

درود به استاد زعيم جناب استاد شما فرموديد:نباید بگذاریم آبراه باب المندب در انحصار کشور دیگر درآید و باید با یمن آنقدر روابط خوب داشته باشیم و پشتیبانش باشیم که نیاز نداشته باشد خود را به دامن کشور دیگر بیاندازد. اين يعني ما بجز اقتصاد،منافع سياسي و امنيتي هم در يمن داريم درحاليكه در ابتداي پاسختان فرموديد: ما بجز اقتصاد منافع ديگري در يمن نداريم. ٢. با توجه به حضور نظامي فرانسه و امريكا در نزديكي باب المندب و حفظ امنيت كشتيراني آيا ما نياز به حضور در آنجا داريم؟ گمان نكنم غرب اجازه دهد اين تنگه در انحصار يك كشور باشد. حتا اگر ايران متحد و شريك آنها باشد.با سپاس
سعيد
1- باز نگه داشتن باب المندب به دلایل اقتصادی است، وگرنه ما چه منافعی در آنجا داریم؟ امنیت آن منطقه که اکنون جولانگه دزدان دریایی شده هم در چارچوب منافع اقتصادی ماست. کشتی های ما باید بتوانند در امنیت کامل از این آبراه های بین المللی گذر کنند. 2- در واقع نیازی به ما نیست، بجز اینکه ما باید حضور دریایی در آن منطقه داشته باشیم تا دزدان دریایی بدانند که ما محافظ منافع خود هستیم، و کشتی های ما با اطمیان خاطر و اعتماد به نفس در آن منطقه حرکت کنند.

سعودي با همه اين كشورها مرز زميني دارد ولي ايران مرز زميني ندارد و از نظر جغرافيا از انها دورتر است!پس كشورهاي خليجي و يمن هميشه تحت نفوذ رياض خواهند بود حتي اگر جبهه ملي هم در ايران حكومت كند.
پان عرب
امریکا هم با عربستان مرز زمینی ندارد، و خیلی دورتر از ایران از یمن است، ولی عملا عربستان تحت امر امریکاست.

درود به شما اقاي زعيم بعضي از مخالفان حكومت با پيروي از سياست دشمن،دشمن من دوست من است هركسي را كه در مورد منافع ملي از جمله مسائل منطقه اي اندكي با نظرات آنها مخالف باشد عامل و طرفدار جمهوري اسلامي ميدانند. طوري كه ادم تصور مي كند مثلا اگر بگويد جزاير هميشه ايراني يعني عامل جمهوري اسلامي است.چون حكومت هم همين را ميگويد.به ياد مي آورم زماني كه شما طرح مقابله با داعش را پيشنهاد داديد گفتند: مشاور قاسم سليماني و بعضي از متعصب ترها گفتند: جبهه ملي مماشات كننده با حكومت و طرفدار آن. حتا نسبت به طرحهايي كه شما براي ايران پيشنهاد مي كنيد.يا درمورد بحران يمن يا سوريه طوري حرف مي زنند كه انگار اگر كسي از سياستهاي اعراب خليج فارس در منطقه انتقاد كند طرفدار جمهوري اسلامي است.چون جمهوري اسلامي هم منتقد اعراب خليج فارس است و چون ما مخالف جمهوري اسلامي هستيم پس نبايد از سياستهاي دشمنان جمهوري اسلامي انتقاد كنيم. گمان ميكنم اين افراد حتا با ورود موشكهاي اس300 به ايران يا افزايش قدرت نظامي ايران هم مخالف باشند چون در ايران حكومتي استكه انها مخالفش هستند.جناب مهندس ما دربرابر اين افراد و اين تفكرات چه موضعي بگيريم؟ميدانيم كه منافع ملي از هرچيزي مهمتر است،با هر حكومتي كه باشد. با سپاس
اینها افکار احمقانه دارند و ارضای عقده های خود را بر حفظ امنیت و یکپارچگی کشور ترجیح می دهند. من بارها گفته ام که ایران متعلق به من است هرچند که توسط دشمنان ایران اشغال شده، و من هرگز از راهنمایی و اقدام و طراحی برای نجات کشو از خطرات پیش رو خودداری نخواهم کرد. مگر ما بنی امیه را از بین نبردیم و بنی عباس را به حکومت نشاندیم تا فشار و وحشی گیری علیه ایران و ایرانی کاهش یابد؟ و سپس در فرصت مناسب کشور خود به تدریج پس گرفتیم؟

درود جناب مهندس زعيم اگر عربستان وابسته به امريكاست پس چرا روابط عربستان و دولت اوباما دچار تنش شد و درمورد توافق اتمي با ايران آنها جرات كردند امريكا را تحت فشار قرار دهند و تهديد كنند كه از پاكستان بمب اتم مي گيرند؟
Arash
من گفتم عربستان وابسته به امریکاست، نگفتم که امریکا وابسته به عربستان است! آنها نمی توانند امریکا را زیر فشار قرار دهند، ولی امریکا هم نمی خواهد آنها دست به کار احمفانه ای بزنند.

درود به استاد گرامي جناب استاد فارغ از بحثهاي فراوان يك ماه گذشته درخصوص دخالت جمهوري اسلامي در يمن و حمله عربستان، آيا ما در يك حكومت دمكرات منافعي در يمن داريم يا خير؟ آيا يمن در حوزه منافع ما قرار دارد يا بايد همواره نقش برتر عربستان را در يمن بپذيريم و چندان به فكر منفعت در يمن نباشيم؟درصورتي كه پاسخ شما مثبت است بجز منافع اقتصادي و تجاري ما چه منافع ديگري در يمن خواهيم داشت؟ با سپاس
سعيد
من هیچ منافعی در یمن نداریم، مگر تقویت اقتصادی آن برای تبدیل به یک بازار خوب. جمهوری اسلامی در آنجا مذهب بازی درآورده است؛ ولی در هر حال نباید بگذاریم آبراه باب المندب در انحصار کشور دیگر درآید. ما باید با یمن آنقدر روابط خوب داشته باشیم و پشتیبانش باشیم که نیاز نداشته باشد خود را به دامن کشور دیگر بیاندازد.

جناب مهندس زعيم نظر شما درباره مقاله زير كه توسط مدير پيشين تلويزيون العربيه وابسته به دولت سعودي نوشته شده چيست؟ چرا اين افراد و همفكرانشان مي خواهند ايران ضعيف و بدون هيمنه باشد و روابط بدي با غرب داشته باشد اما انها بهترين روابط را داشته باشند و از آب گل آلود ماهي بگيرند؟گويا كابوس آنها بازگشت به ايران قبل از انقلاب است! سپاس http://farsi.alarabiya.net/fa/views/2015/04/08/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C.html
عربستان آرزوی ابرقدرت شدن در منطقه را با ناتوان شدن دیگران دارد. می داند که خودش هرگز امکانات ابرقدرت شدن را ندارد. ایران هم در درازنای تاریخ چون غولی در شمال بوده که از سایه اش نمی توانستند خارج شوند. حال بر خلاف گذشت ثروتمند هستند، ولی از دید نیروی انسانی بسیار بسیار کمبود دارند و می دانند که با جمعیت بیسواد نگه داشته خودشان نمی توانند با ایران، حتا ایران جمهوری اسلامی، رقابت کنند. پس تضعیف ایران و درگیر کردن آن با کشورها و مسائل تنها راه رسیدن به چنین بلندپروازی هاست.

درود به استاد گرامي جناب استاد ديدگاه شما درباره سخنان زير چيست؟ چرا اين مقام لبناني، عربيت عربيت مي كند!؟ آنها و مصريها كه عرب نيستند! با سپاس http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/-b52dda517f.html
سعيد
این ادبیات بی ادبانه از هر کس که باشد و علیه هر کس که باشد در پروتکل دیپلماتیک نمی گنجد. ما هم از این لات ها زیاد در مقام های بالا داریم. لبنان یک کشور چند فرهنگی است. نخست که آنجا فنیقیه بوده و از زمان هخامنشیان کشتی های جنگی و بازرگانی از آنجا می خریدیم یا کرایه می کردیم. بعد آشوریان آنرا تصرف کردند. سپس ما آنها را از امپراتوری آشور نجات دادیم. بعد یونانیان و سپس رومیان در آنجا مستقر شدند. پس از اسلام بدست فاطمیان مصر افتاد، بعد صلیبیون اروپایی آنجا را تسخیر کردند و بعد ترکان عثمانی مستقر شدند. پس از جنگ اول هم زیر مدیریت فرانسویان بود. حالا کجایش عرب است، بجز زبانش ک فرانسه و عربیست، من سر در نمی آورم. شاید آقای وزیر کشور باید درس تاریخش را حاضر کند.

زعيم اگر احساسي فكر نمي كني و چرتكه مي اندازي به من پاسخ بده كه ايران با كدام كشور خليجي و يمن مرز مشترك دارد كه حياط خلوتش باشند؟ سعودي با همه اين كشورها مرز مشترك دارد و با بحرين هم پل دارد.پس كشورهاي خليجي و يمن هميشه تحت نفوذ رياض خواهند بود نه تهران! حتي اگر جبهه ملي هم در ايران حكومت كند.
پان عرب
ما با کشورهای جنوب خلیج پارس مرز مشترک داریم ولی با یمن نداریم و حضور ما هم در آنجا به سود ما نیست.

آقاي مهندس ديدگاه شما درباره مطلب زير كه توسط يكي از تحليل گران خوزستاني ساكن خارج نوشته شده چيست؟ با سپاس مشروعیت عملیات توفان قاطع بر ضد حوثی ها تثبیت شد،شورای امنیت بر ضد حوثی ها و علی عبدالله صالح قطعنامه صادر کرد.در این قطعنامه بیشتر خواسته های عملیات قاطع گنجانده شده است.بوقچی های جمهوری اسلامی طی دو هفته گذشته تلاش کردند عبدربه منصور هادی را رئیس جمهوری نامشروع جلوه دهند.این شکست نوش جانشان!
ايراني
قطعنامه تحریم فروش اسلحه به حوثی ها، مسافرت صالح و عبدالملک و دو سه نفر دیگر و بلوکه کردن دارایی آنان در خارج از کشور است. اسلحه را که پول ندارند بخرند، بنابراین طبق روال گذشته قاچاق خواهد شد. سفر هم که فقط هنگام فرار لازم دارند. بنابراین چندان تاثیری روی شرایط نخواهد داشت.

درود شما در جايي فرموديد: اعراب هرگز نميتوانند از ابرقدرتها مستقل باشند و قبله آنها امريكا و بريتانياست من فكر ميكنم اين ديدگاه شما با واقعيت منطبق نيست.چون اگر آنها تا اين اندازه وابسته بودند،روابط عربستان و امريكا در دوره دوم رياست اوباما دچار تنش نميشد و درمورد توافق اتمي با ايران جرات نمي كردند امريكا را تحت فشار قرار دهند يا امريكا را تهديد كنند كه از پاكستان بمب اتم مي گيرند.اين رفتارهاي عربستان نشانه يك دولت وابسته نيست.سپاس از شما
Arash
من گفتم عربستان وابسته است، نگفتم امریکا وابسته به آنها است. عربستان در اتحاد شوم عربستان-اسراییل-ترکیه برای مدیریت و تقویت داعش علیه ایران احساس می کند می تواند پشتیبانی تندروان امریکا و لابی اسراییل را داشته باشد. دوم اینکه وزارت دفاع و وزارت دربار عربستان دست یک جوان سی ساله بی تجربه خوشگذران است که هیچ آگاهی از سیاست بین الملل ندارد.

جناب زعيم پيش از انقلاب ما در مقايسه با پاكستان و تركيه و مصر در چه رده اي بوديم؟ ٢.عربستان نيروي دريايي دارد.شما تعدادش را هم گفتيد.کلا 7 ناو جنگی و 2 شناور پشتیبانی، 3 ناو مین جمع کن، 4 ناو جنگی کلاس کوروت امریکایی و 9 قایق گشت ساحلی، 44 هلیکوپتر فرانسوي پوما و دوفین دارد. 12 هزار ناوی و سه برابر آن افسر و اداری ٣.با توجه به قويتر بودن نيروي دريايي ايران از كل كشورهاي عربي چرا مصر جرات كرده براي ما رجز بخواند!؟ بخاطر اطمينان به پشتيباني هوايي عربستان و فاصله زياد ايران با خليج عدن و در نتيجه عدم امكان پشتيباني هوايي؟
3- پول! رجز خواندن هزینه ندارد. ناتوانی ما در نیروی هوایی ماست. نیروی دریای بدون پشتیبانی هوایی مانند مرغابی در انتظار شکارچی است.

چرا بعضي از اپوزيسيون حمله عربستان به يمن را توجيه مي كنند؟ چرا منافع ايران را ناديده مي گيرند؟ چرا ايران نبايد در يمن نفوذ داشته باشد؟ كي گفته عربستان قيم يمن است و حق دارد دخالت كند؟ مصري ها به نيروي دريايي ما توهين ميكنند ولي اين آقايان كه خودشان را وطن پرست مي دانند ذره اي از عرق ملي شان به جنبش نمي آيد و فردا همانند سخنگوي دولت عربستان حرف مي زنند! آقاي مهندس شما به من بگوييد آيا اين روزها حمايت از عربستان به مفهوم روشنفكري و دوري از تعصب ملي است كه آقايان اينگونه حرف مي زنند؟
ايراني
در تحلیل رویدادها تعصب أدم را به بیراهه می کشاند و چشمانش را بر واقعیات می بندند. اگر عربستان به هدفهایش در یمن نرسد، که احتمالش زیاد است، این به سود ایران خواهد بود. یک عربستان شکست خورده نوکش چیده خواهد شد.

جناب مهندس زعيم من تحليلم درباره يمن و بحرين و مثالهايي كه زدم(سوال نخستم در همين صفحه كه شما پاسخ داديد)را براي كسي انجام دادم و او به من گفت: چون مساله ايران و اعراب است تو احساسي حرف ميزني! آيا پاسخهاي شما هم احساسي است؟ سپاس
من در تحلیل سیاس و نظامی هیچ احساس ندارم. همه اش چرتکه است!

جناب مهندس منظور من رده بندي نظامي نبود بلكه نظرم را درباره تحليل يكي از روزنامه نگاران خارج كشور بيان كردم كه گفته بود:عربستان دولت بزرگي است و نمي گذارد در يمن فلان و بهمان شود 2.با توجه به پاسخ شما چرا ايران با توجه به ضعف هوايي و قدرت مالي و هوايي عربستان پنج پله بالاتر ايستاده ؟ همينطور مصر و پاكستان فقير از ايران بالاتر!؟
1- عربستان در یمن شکست خواهد خورد، چون توان پیاده کرده نیروی زمینی را ندارد و در منطقه کوهستانی یمن حریف جنگ چریکی نمی شود. 2- پنج پله برای ما ننگ است، ما باید بیست پله بالاتر ایستاده باشیم. نیروی هوایی عربستان وابسته به غرب و پاکستان است، نیروی دریایی ندارد و نیروهای دیگرش هم کوچکتر و هم بی تجربه هستند. پاکستان در همه رده ها نیروی بزرکتری دارد. مرکز آموزش نیروهای زمینی بریتانیا از زمان سلطه آنها بر شبه قاره هند در پاکستان مستقر بود و بسیار از فرماندهان ارشد پاکستان در آن آکادمی آموزش دیده اند. برخی افسران ارشد ما نیز در زمان شاه برای آموزش به آنجا فرستاده می شدند.

درود جناب مهندس ديدگاه شما چيست؟ سپاس درود اينكه چگونه ميشود عربستان، حكومتي كه امنيتش را ناوگان پنجم و نيروي هوايي امريكا تامين مي كنند و در آستانه حمله امريكا به سوريه از واشنگتن مي خواهد ناوهاي بيشتري در سواحل شرقي عربستان مستقر كند، بزرگ باشد خود بحثي است جداگانه.حمله به حوثي ها قدرت نيست.اگر قدرت دارند بروند جزاير تيران و صنافير را از اسراييل پس بگيرند.حكومتي كه حتا براي حمله به حوثي ها نياز به حمايت لجستيكي،اطلاعاتي و سياسي امريكا دارد بزرگ نيست. بزرگ ارتش ايران بود كه باوجود داشتن زخمي بر پشت و تحريم ها تا روز آخر جنگ با عراق هواپيماهايش را به نبرد مي فرستاد بدون اينكه نياز به حمايت لجستيكي و اطلاعاتي امريكا داشته باشد هيچ همسايه اي(بجز روسيه)نمي تواند خودش را در برابر ايران،بزرگ بداند. عربستان در برابر امثال حوثي ها و اردن و قطر دولت بزرگي است،اما نه در برابر ايران.اگر دكتر مصدق يا شاه هم زنده بودند و كسي دولت عربستان را بزرگ مي خواند از او انتقاد مي كردند
ارزیابی نیرومندی نظامی را با تعصب نمی توان انجام داد. واقعیت این است که بدون در نظر گرفتن قدرت هسته ای و کیفیت فرماندهی، روسیه دومین ارتش جهان را دارد، ترکیه دهمین، اسراییل یازدهمین، پاکستان هفدهمین، مصر هیجدهمین و عربستان بیست و هشتمین. قدرت نظامی ایران بیست و سوم در جهان است. آنچه در رده بندی ارتش های جهان به حساب می آید، فقط شمار گلوله ها نیست، قدرت اقتصادی و توان صنعتی هم نقش بزرگی بازی می کند. شما بهتر است چرتکه خود را از صندوقخانه در بیاورید، گرد و خاک آن را بگیرید و دوباره محاسبه کنید.

درود به شما آقاي مهندس ديدگاه شما درباره دو تحليل زير چيست؟ با كدام قسمتها موافق يا مخالفيد؟ سپاس ١.اينكه در یمن حکومت ضدعربستان بيايد يا نيايد بستگی به سیاستهای عربستان و قدرت بازیگران منطقه ای دارد نه همسایگی. یعنی اینکه اگر کشوری در منطقه قویتر از عربستان باشد به راحتی می تواند سیاستهای دولت یمن را تحت الشعاع قرار دهد،حتا اگر ضدعربستان باشد. برای مثال جمهوری باکو در همسایگی ایران روابط نزدیکی با اسراییل دارد.به قولي پایگاه جاسوسی اسراییل در نزدیکی مرزهای شمالی ایران.حکومت باکو ضدایران است ولی با کشوری صدها کیلومتر دورتر روابط امنیتی علیه ایران دارند و ایران هم نمی تواند کاری بکند.چرا؟ چون حکومت جمهوری اسلامی باعث شده ايران ضعيفتر از اسراييل شود مثال دوم: در شرق آسیا سه کشور فیلیپین،کره جنوبی و ژاپن با چین همسایه هستند ولی با آمریکا صدها کیلومتر فاصله دارند اما آمریکا در هر ۳ کشور پایگاه نظامی و نفوذ گسترده دارد یعنی بیخ گوش چین.دولت چین نمی‌تواند بگوید من با این ۳ کشور همسایه هستم و آمریکا با صدها کیلومتر فاصله حق ندارد در اینجا پایگاه نظامی و نفوذ برتر داشته باشد.چرا؟چون آمریکا از چین قدرتمندتر است. مثال سوم:ارمنستان همسایه ترکیه است ولی با روسیه همسایه نیست اما روسیه یک پایگاه نظامی بزرگ در ارمنستان(پایگاه گومری)دارد. ترکیه نمی تواند بگوید من عضو ناتو و با ارمنستان همسایه هستم و روسیه حق ندارد بیخ گوش من پایگاه داشته باشد.چرا؟ چون روسیه از ترکیه قویتر است نتیجه: همسایگی زمینی دلیل همبستگی راهبردی نیست ٢.اگر عربستان با بحرین پل فهد دارد،ما هم با بحرین همسایه هستیم و مرز دریایی داریم.همینطور با کویت و قطر و عمان و امارات.پس این کشورها به نوعی حیاط خلوت ما هم محسوب میشوند. همسایگی فقط به داشتن پل و مرز زمینی نیست،بلکه مرز دریایی هم همسایگی محسوب میشود(مانند چین با ژاپن و کره جنوبی).حیاط خلوت امنیتی ما فقط عراق یا افغانستان نیست.مرزهای دریایی هم هستند.همانطور که ايران نسبت به عمان بی تفاوت نبود و ظفار را سرکوب کرد
1- من با مثال های شما موافق هستیم و واقعییت همین است. 2- این هم درست است و کرانه جنوبی خلیج پارس، یعنی سرزمین هایی که جزوی از ایران بوده اند، اکنون باید حیات خلوت ما بشمار آیند، و باید همیشه برای امنیت خود به ما متکی باشند.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد