Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
23 فروردين 1391
توهين به سران تركيه: زشتخويي و احمقانه - کورش زعیم

توهين به سران تركيه: زشتخويي و احمقانه


زشتخويي يك ايراني نما در يك رسانه رسمي

 مطلب توهين آميزي كه در يك تارنماي رسمي وابسته به يكي از نهادهاي رسمي جمهوري اسلامي در قالب يك شعر توهين آميز عليه رهبران دولت تركيه (آقايان احمد داوود اوغلو، عبدالله گل و رجب طيب اردوغان) در اعتراض به سياست دولت تركيه در بحران سوريه درج شده بود كه بار ديگر موجبات شرمندگي و سرافكندگي ما ايرانيان فراهم نمود. چاپ چنين گفتار ناشي از زشتخويي سراينده، يك خطاي سياسي و فاقد هرگونه هوشمندي و دورانديشي تارنماي منتشركننده آن بوده است؛ و اگر عمدي و براي برهم زدن روابط دوستانه دو كشور نبوده، كه مصداق خيانت به امنيت كشور بشمار مي آيد، چنين گفتاري بي شك مغاير با فرهنگ ايراني و آموزه هاي تاريخي ما است. من به نام يك ايراني راستين وظيفه خود مي دانم كه با فروتني از دولت تركيه و از ملت بزرگ تركيه پوزشخواهي كنم. سه نفر مورد حمله و توهين، برجسته ترين تيم سياسي را در تاريخ جمهوري تركيه تشكيل مي دهند و ما بايد افتخار و احساس آرامش كنيم كه برخلاف برخي همسايگان ديگر، سياستمداراني خردمند و مردم سالار اين كشور بزرگ همسايه ما را اداره مي كنند.  

ما به عنوان يك سازمان سياسي در مبارزه براي دموكراسي و حقوق بشر در ايران، هميشه به سرنوشت سياسي تركيه علاقمند و استقرار دموكراسي در آن كشور را خواهان بوده ايم. همانگونه كه در زمان كودتاي ارتش تركيه در سال 1997، و بركناري آقاي نجم الدين اربكان و محكوميت زندان براي آقاي اردوغان در مقام شهردار استانبول، من در اعتراض به رفتار خلاف اراده مردم و ضد دموكراسي ارتش تركيه نوشتم:

 "... رژیم کنونی تحت کنترل نظامیان ترکیه باید درک کند که این کشور بر پایه دموکراسی بنیانگذاری شده است. در یک دموکراسی مردم ابرقدرت هستند و رای مردم بالاترین فرمان است. اگر مردم تصمیم بگیرند که می خواهند فرد دیگری با اندیشه متفاوتی کشور را اداره کند، باید همان شود. ایستادن در برابر خواست مردم، راهبرد برنده ای نیست.

 امروز ترکیه در حال یک تغییر اجتماعی ژرف است. مردم ترکیه در جستجوی هویت راستین خود هستند، ... و حاکمیت میلیتاریست ها که پیوند خود را با مردم از دست داده اند كمك چنداني به آنان نمي كند. آنگونه که این حاکمیت نظامی با دولتی که قانونی و با رای مردم برگزیده شده بود رفتار کردند، لگدمال کردن غرور مردم بود – غرور احساس احترام به خویشتن به عنوان یک ملت که شخصیتی بین المللی برای خود کسب کرده بود. مردم ترکیه این سیلی به چهره خود را فراموش نخواهند کرد. و این رفتار ضد مردمی، آینده آسوده ای را برای میلیتاریست های ترکیه رقم نخواهد زد. آنها باید کنار روند و اجازه دهند دموکراسی ترکیه راه خود را پیدا کند. ..."

شعار ملي "آشتي در ميهن، آشتي در جهان"، دولت نوين تركيه را، نه تنها به ملت تركيه بلكه به جامعه جهاني متعهد كرده است، و اين دولت تا كنون به اين تعهد خردمندانه بخوبي عمل كرده و احترام جامعه جهاني را بدست آورده است.

ما در همان شرايطي هستيم كه ملت تركيه از آن به در آمده است. در اين شرايط اشخاص نادان ممكن است براي اثبات خودبزرگ بيني دروغين خود دست به گفتن سخناني ناشايست و ضد منافع ملي يا حركت هاي مغاير با امنيت ملي بزنند. تركيه كه يك همسايه بزرگ و دوست بشمار مي آيد، و در آينده هم پيمان راستين ما خواهد بود، بايد اينگونه خطاها را كه شايد هم عمد باشد، جبر زمان بشمارد و آنها را انديشه ملت ايران نداند. ملت ايران بجز به دوستي، هم پيماني و همكاري با مردم تركيه نمي انديشد.

ما آرزو مي كنيم كه روزي نه چندان دور، با مردم تركيه، كه درآميختگي چند هزارساله با هم داريم، در يك فضاي همكاري و هم پيماني و حفظ احترام و منافع مشترك در مسير پيشرفت و خوشبختي و سربلندي مردمانمان گام برداريم.

 كورش زعيم

عضو شوراي مركزي جبهه ملي ايران

تهران – 23 فروردين 1391

April 14, 2012 at 12:00pm

بازدید صفحه: 980
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد