Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
21 ارديبهشت 1396
گفتگوی رادیو فردا (حمید فاطمی) با کورش زعیم - جلوگیری از نشست شورای مرکزی جبهه ملی ایران

   

جلوگیری از نشست شورای مرکزی جبهه ملی

گفتگوی حمید فاطمی (رادیو فردا) با کورش زعیم

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶خ

جبهه ملی ایران روز چهارشنبه در تهران اعلام کرد که وزارت اطلاعات یک بار دیگر مانع از تشکیل جلسه شورای مرکزی این تشکل سیاسی منتقد جمهوری اسلامی شده است. به گزارشی در این مورد که تهیه شده است توجه بفرمایید:

روابط عمومی جبهه ملی ایران در تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد که قرار بود جلسه شورای مرکزی این حزب روز پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت در منزل اصغر فنی پور، از اعضای این گروه، برگزار شود. با این حال، صبح روز سه شنبه آقای فنی پور تلفنی از سوی وزارت اطلاعات ایران احضار شده و اخطار گرفته است که از برگزاری جلسه خودداری کند.

کورش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران در تهران درباره جلوگیری از تشکیل جلسه به رادیو فردا چنین گفت:

کورش زعیم : این جلوگیری تازگی ندارد. البته تماس تلفنی گرفته بودند با عضوی که قرار بود که جلسه در خانه اش برقرار شود و او را تهدید کرده بودند که مبادا جلسه تشکیل شود. این چیزیست که از آغاز جمهوری اسلامی تا کنون ادامه داشته است. ما تنها در نیمه دوم دهه ۷۰ و نیمه اول دهه ۸۰ آزادی نسبی برای برگزاری نشست هایمان داشته ایم. همیشه این سیاست تحمیل خفقان بر جبهه ملی از کودتای ۲۸ امرداد ۳۲ تا کنون وجود و ادامه داشته است.

[هر دو نظام حکومتی از محبوبیت جبهه ملی ایران در میان مردم، و قدرت بالقوه اجتماعی و سیاسی جبهه ملی بخاطر پاکدستی، تخصص های بالا و قدرت مدیریتی آن هراس داشته اند. هر دو نظام حکومتی از اقبال گسترده مردم به جبهه ملی نگران بوده و هستند.]

پرسش پرسش: در اطلاعیه جبهه ملی آمده است که وزارت اطلاعات جبهه ملی را تهدید کرده که در صورت نادیده گرفته شدن این اخطار، نیروی انتظامی نسبت به برگزاری جلسه وارد عمل خواهد شد و برخورد جدی صورت خواهد گرفت. از کورش زعیم پرسیدم که به نظر او جلوگیری از تشکیل جلسه شورای مرکزی جبهه ملی می تواند به انتخابات ریاست جمهوری ایران مرتبط باشد یا جنبه کلی دارد؟

کورش زعیم: نگاه ما به این ممنوعیت ها اینست که جنبه کلی دارند و 38 سال است که ادامه دارد. ولی این احتمال هم وجود دارد که نگران بودند که جلسه شورا تشکیل شود و بیانیه ای درباره انتخابات صادر شود. این احتمال هست، ولی ما از دلیل واقعی آن خبری نداریم.

پرسش: چند روز پیش از اینکه وزارت اطلاعات مانع تشکیل جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران در تهران شود، بیانیه ای به نام سازمانهای این تشکل سیاسی در خارج از کشور صادر شد که اعلام میکرد در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد. سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور در این بیانیه تاکید کرده است که فقدان آزادی انتخابات را توهین به ملت بزرگ ایران می داند، و نه می تواند نه میخواهد در این انتخابات شرکت کند. کورش زعیم می گوید که جبهه ملی ایران موضعی درباره این انتخابات نگرفته است.

کورش زعیم: جبهه ملی ایران هیچ موضعی درباره این انتخابات نگرفته است. بیانیه ای که به آن اشاره می کنید از سوی یکی از شاخه های برونمرزی جبهه ملی است که دیدگاه خودشان را ابراز داشته اند و این سیاست رسمی ما نیست.
بازدید صفحه: 951
 nokostvazir ra majles meli ba movafegaateh mahestan entekhab mikonad ya president pishnehad midahad?
soheyla javaadi
هم رییس جمهور می تواند پیشنهاد کند، و هم مجلس ها.

جناب استاد به نظر مي رسد نيروي اتتظامي كنوني با ٢٦٠ هزار نيرو و با توجه به وسعت ايران نسبتا مناسب باشد و كاهش آن به مصلحت نباشد ٢. آيا منظور شما اين است كه در يك ايران ملي و دمكرات امثال سعد حريري گرايش كمتري به عربيت و نزديكي به عربستان خواهند داشت؟ ٣. ديدگاه شما درباره اين چيست؟ من طرفدار نظام رياستي هستم. يعني رييس جمهور هم رييس كشور باشد و هم رييس دولت.بخشي از وظايفي كه در نظام نيمه رياستي بعهده نخست وزير است مي تواند در نظام رياستي توسط معاون رييس جمهور انجام شود. نيازي به نخست وزير نيست. سپاس
سعيد
1- برای حفظ امنیت مردم شاید بسنده باشد، ولی برای جلوگیری از اعتراضات خیابانی احتمالی، نمی دانم. 2- اصولن مردم لبنان به پیشینه چند هزار ساله تمدن خود می نازند. 3- معاون اول آن شرح وظایف و مسئولیت پذیری نخست وزیر را ندارد، زیرا او را رییس جمهور بر می گزیند.

salam aya agaar baad az entekhabateh reyasateh jomhouri masalan 1 ya 2 saale digaar zamaneh entekhabateh majles ghanoneh assasi pishnehadi ra montasher konid momken ast jebhe meli zireh feshaareh bishtari garar begirad? aya behtar nist iran be 10 ya 11 ostaneh bozorg tagsim shavad ?
soheyla javaadi
باید دید انتخابات کنونی ما را به کجا میبرد: جلو یا عقب.

سعد حریری نخست وزير لبنان گفت: روابط با ایران بايد روابط یک کشور با کشور دیگر بدون مداخله باشد.در نهایت لبنان کشوری عربی است و ما باید یک اجماع عربی داشته باشیم. جناب زعيم شما مي گفتيد: اگر به يك لبناني بگوييد عرب اگر سيلي بر گوشت نزند شانس آورده ايد
رضا
جمله اول او درست است. ولی اکنون زیر فشار عربستان و اسراییل است که نشان دهند تکیه به ایران ندارند. حریری یک سیاستمدار است، از مردم توی خیابان بپرسید.

آيا اعضاي جبهه ملي در صورت شركت در انتخابات از جبهه اخراج مي شوند؟
علي
نه هرگز. جبهه ملی تا امروز هیچ موضعی درباره انتخابات نگرفته؛ و جبهه ملی که یک پادگان نظامی نیست. اصل بر خرد و گزینش هر کس برای خود است.

aya behtar nist baazi az vezaratkhaneha tabdin be saazmanhaaye zireh naazareh nokostvazir beshavand va hajmeh dolat kochak shavad?
soheyla javaadi
چرا، از جمله نیروی انتظامی، ورزش، اطلاعات، آگاهی، برنامه و بودجه، بهزیستی، و ...

آقاي زعيم خبر زير را ديده ايد؟ آيا نبايد نگران شويم؟ مبلغ بالايي است http://www.radiofarda.com/a/o2-reuters-us-saudi-weapons-billions/28483607.html
آری، قرار است این 100 میلیارد به 350 میلیارد برسد. البته با رهبران بی خرد کنونی عربستان جای نگرانی هست، ولی آنها تنها در یک جنگ منطقه ای شرکت خواهند کرد، تنها به میدان نخواهند رفت. ترامپ فعلن میخواهد کارخانه های امریکا را تقویت کند تا اشتغال افزایش یابد، و گور پدر مردم خاورمیانه، اگر خر هستند، همان بهتر که سواری بدهند یا بمیرند!

قرار است هفته آينده آقاي ترامپ با سران ١٧ كشور عرب و مسلمان در رياض ملاقات كند. جناب زعيم آيا اين مساله به معناي اين استكه عربستان محور منطقه شده است؟
رضا
نه، به معنای اینست که 350 میلیارد دلار پول ملت عربستان را بدهند امریکا اساب بازی بخرند. برای محور شدن باید خردمندی سیاسی و توان همکاری با همسایگان داشت.

درود به استاد گرامي من طرفدار نظام رياستي هستم. يعني رييس جمهور هم رييس كشور باشد و هم رييس دولت.بخشي از وظايفي كه در نظام نيمه رياستي بعهده نخست وزير است مي تواند در نظام رياستي توسط معاون رييس جمهور انجام شود. نيازي به نخست وزير نيست. سپاس
سعيد

درود جناب زعيم آيا شما از سند 2030 يونسكو اطلاعات داريد؟ اينكه مي گويند طبق اين سند همجنسگرايي و سكس مي تواند در مدارس آموزش داده شود درست است يا باز هم مزخرفاتي از سوي دلواپسان است؟
علي
آموزش همجنس گرایی؟ همجنس گرایی یک مسئله ژنتیک است نه آموختنی! ولی تحمل و رفتار معمولی با آنان نیاز به آموزش و پاک کردن خرافات و نفرت تزریق شده به ذهن کودکان دارد.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد