Sunday, November 28, 2021   امروز ,   يکشنبه 7 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
29 ارديبهشت 1396
رای بدهیم یا رای ندهیم - کورش زعیم
رای بدهیم یا رای ندهیم
Image result for ‫رای میدهم‬‎
کورش زعیم
هم میهنان گرامی
جبهه ملی ایران از کودتای ۲۸ امرداد تا کنون پیوسته زیر فشار خفقان، تهدید، احضار و زندان بوده و هیچکدام از دو نظام حکومتی در ۶۴ سال گذشته فرصت نفس کشیدن به جبهه ملی نداده اند. جبهه ملی که یکی از کهنترین، خوشنامترین و محبوبترین سازمانهای سیاسی کشور است، توسط نظام جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته نمی شود و هرگز اجازه پیگیری هدفهای دموکراتیک و حقوق بشری خود از راه مشارکت در انتخابات نداشته است؛ بنابراین، من به عنوان یک عضو این نهاد ملی دلیلی هم برای رای دادن در انتخاباتی که ما را به رسمیت نمی شناسد نداشته و ندارم.

ولی، در آستانه زادروز بزرگمرد بی همتای تاریخ سیاسی ایران، دکتر محمد مصدق، ما نمیتوانیم مسئولیت اجتماعی و میهنی خود را که آگاهی دادن و راهنمایی مردم ایران در راستای تصمیم گیری های حساس و سرنوشت ساز ملی فراموش کنیم و تنها نظاره گر حوادثی باشیم که امکان دارد در عملکرد مدیریت سیاسی، اقتصادی یا راهبردی کشور سرنوشت ساز باشد. در هر حال، این میهن ماست و ما هرگز با آن و با ملت بزرگ ایران قهر نمی کنیم.


ما در انتخابات ۱۳۷۶ هم بر سر چنین دوراهی ابهام آمیزی قرار گرفته بودیم، و سرانجام با ارائه تحلیلی از شرایط حاکم، به اعضاء و هواداران جبهه ملی ایران اعلام شد که میتوانند در رای دادن یا ندادن، از سنجش و خرد شخصی خود استفاده کنند. 
امروز هم کشور ما در شرایط بسیار خطرآمیزی قرار دارد، تهدید در سراسر مرزهای ایران خفته، ائتلاف هایی در خاورمیانه و فراسوی آن علیه ایران در جریان است، و مذاکرات برجام که نخستین گام برای رفع تحریم هایی که در هشت سال دوران دولتی نابخرد بر کشور تحمیل شده بود هنوز تکمیل نشده، و نه تنها ایران ما را از حقوق بین المللی خود محروم کرده که عامل رواج فساد گسترده در نهادهای دولتی و شبه دولتی به بهانه دور زدن تحریم ها هم بوده است. اکنون که دریچه  کوچکی برای نجات ایران باز شده، باید فارغ از شعارپردازی، انفعال، و قهر کردنهای ساختاری، این دریچه را باز نگه داریم و اسب را در میان رودخانه عوض نکنیم، که بر مجهول های شرایط آینده خواهد افزود.

ما امیدواریم که ملت ایران با یک تصمیم خردمندانه و میهن محور، هرچند تلخ و نادلخواه، تداوم تلاش های سیاسی و دیپلماتیک برای بازگشت به اقتصاد جهانی و نیز بهبود مدیریت کلان داخلی را تضمین کند. شاید که دولت آینده بتواند مطامع بیگانگان و نیز منافع نامشروع دولتهای موازی داخلی را به سوی منافع ملی تغییر مسیر دهد.
کورش زعیم
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶خ 

بازدید صفحه: 1229
 به نظر من تنها راه برون رفت از باطلاق متعفن اسلامی دادن آگاهی و دانش روز به جوانان هست دانش تنها سلاحی است که ما داریم . ایران دوستان بسیاری در این راه تلاش میکنند یکی از آنان ایران آکادمیا است http://iran-academia.com/ خوب است سری به سایتشون بزنید
بابک ایرانی
آگاهی و دانش فلوس نیست که بخورند و صاحب دانش و آگاهی شوند. این باید در آموزش و پرورش کشور نهادینه شود. جمهورس اسلامی همه تلاشش را در این چهار دهه کرده که مردم بجای آموزش ضروری برای یک شهروند دانشی و آگاه با کم سوادی و خرافات و دروغ های تاریخی تغذیه شوند.

آيا آسیب های زیادی كه عربستان با اين سلاح ها مي تواند بزند با تصميم و عملكرد مستقل خواهد بود يا تحت حمايت امريكا؟
احمد اسماعيل نژاد
من تصور نمی کنم عربستان بدون ترغیب امریکا علیه ایران اقدام کند، مگر در جنگهای نیابتی. تا مدتی از من پرسش نکنید، چون امروز به زندان باز میگردم.

زعيم بترس معامله آمریکا و سعودی از جمله شامل سامانه دفاع موشکی تاد، بالگرد، کشتی های حامل موشک، مقادیر عظیمی بمب هدایت شونده، فروش بیش از یکصد فروند تانک پیشرفته و کمک آمریکا در زمینه سایبری به سعودی است.
امریکایی ها کمتر از ما به عربستان بی اعتماد نیستند. اینها بیشترش تبلیغات است. چندتا حمله انفجاری در کشورشان متوجه سرچشمه خطرشان خواهد کرد. من انتظار دارم که برخی از متحدان خلیج پارس عربستان به آنها پشت کنند.

درود يكي از تحليل گران فرمودند: با فروش ١١٠ ميليارد سلاح به عربستان كمر سپاه پاسداران خواهد شكست و نمي تواند موشك بازي كند. جناب زعيم ديدگاه شما چيست؟
رضا
این تحلیل مسخره ایست. این دو به هم ارتباط ندارند.

يكي از خبرنگاران بي.بي.سي فارسي در صفحه فيس بوكش طنز توهين آميزي نوشته بود به اين منطوق: عربستان همزمان با سفر ترامپ سران چهل كشور را در رياض جمع كرده تا كله پاچه ايران را بار بگذارند. برايش متاسفم
رضا
عقل آن خبرنگار بایستی که به اندازه گنجشگ بوده باشد.

هر كاري هم بكنيد دمكراسي و حكومت ملي هم داشته باشيد انقدر پول نداريد كه مثل عربستان قرارداد چند صد ميلياردي ببنديد و امريكا را از عربستان جدا كنيد
ما نمی خواهیم چنین کاری بکنیم. همینکه تولید خود را روزآمد کنیم و شماری هم از جت های پیشرفته و تانکهای پیشرفته بخریم، ورق را برخواهد گرداند. عربستانی ها حتا در صدر اسلام اگر فرماندهی جنگی آنها با روزبه کازرونی (سلمان فارسی) نمی بود هرگز نمی توانستند از مرزهای گذر کنند.

سلام جناب كوروش زعيم من تازه با سايت شما آشنا شده ام. از اظهارنظرهاي دوستان به نظر مي رسد همه نگران اين اسلحه هايي هستند كه عربستان از امريكا خريده است. واقعا بايد خطر را جدي بگيريم؟چقدر فاصله نظامي ما با عربستان بيشتر مي شود؟ شنيده ام قرار است خط مونتاژ بالگرد هاي ترابري بلك هاوك هم در عربستان راه اندازي شود
احمد اسماعيل نژاد
من انتظار دارم که کنگره امریکا با این قرارداد موافقت نکند یا آنرا کوچکتر کند. اسراییل در کنگره نفوذ زیادی دارد.

سخنان آقاي زعيم تناقض دارد. اگر عربستان توان كاربرد اين سلاح ها را ندارد پس نگراني وزير اسراييلي بيجاست. اگر نگراني بجاست پس نمي توانيم بگوييم عربستان زباله داني صنايع امريكاست و ايران نبايد نگران باشد
Arash
ما هم باید نگران باشیم. آنها با این سلاح ها نمی توانند ما را به زانو دراورند، ولی می توانند آسیب های زیادی بزنند. ولی آسب ما به آنها سنگین تر خواهد بود. روش ما باید بهبود روابط باشد.

اگر روابط راهبردي ايران و امريكا(همانند قبل از انقلاب) ادامه پيدا ميكرد ديگر به عربستان اين همه سلاح نمي فروختند تا هم ما و هم اسراييل نگران شويم
سعيد
درست است، ولی افق تاریک نیست.

حتا در دوران پيش از انقلاب هم قرارداد ١٠٠ ميلياردي با ايران نبسته بودند ولي امروز با عربستان مي بندند نكته دوم: در يمن چون عربستان با جنگ نيمه متعارف طرف است پيروز نشده ولي در يك نبرد متعارف با ايران يا كشورهايي مشابه ايران وضعيت فرق دارد
Arash
البته. ولی 1400 سال پیش هم با خیانت یک ایرانی در آموزش آنها و اغفال سرداران ایرانی موفق شدند. ولی در طی ده سال مسلح کردن عربستان، شاید دیگر جمهوری اسلامی وجود نداشته باشد و ابرقدرتهای جهان با ایران روابط اقتصادی سنگینی داشته باشند که جنگ را جلوگیری میکند.

من به شما اعتقاد دارم ولي نمي دانم چطور ميشود سعودي ها را نادان فرض كرد و آنجا را زباله داني صنايع نظامي امريكا دانست و گفت: غيرممكن است عربستان ابرقدرت شود.
رضا
عربستان به هیچ وجه نادان نیست. ا- میخواهد ایران را بترساند. 2- میخواهد برتری نظامی داشته باشد تا در شمار تسلیحات یک قدرت منطقه ای باشد. 3- در جنگهای نیابتی موفقتر عمل کند. ولی کاربرد بیشتر تسلیحات مدرن را مجبور است و مزدوران خارجی واگذار نماید، مانند امروز. هرچند در حال گسترش صنعتی و آموزش است، ولی روحیه مردم عربستان بازرگانیست و با روحیه مردم ایران فرق دارد.

سوالم دليل نگراني اسراييل بود.شما قبلا فرموده بوديد: اسراييل نگراني نظامي از فروش تسليحات به عربستان ندارد. آيا سخنان وزير اسراييلي تبليغاتي است؟ https://www.radiofarda.com/a/f6_israel_us_saudi_weaponcontract/28500501.html
سعيد
نگرانی وزیر انرژی اسراییل بسیار بجاست. آنها می دانند که با پیشینه تاریخ ایران و مردم اسراییل و محبوبیتی که ایران در میان مردم اسراییل دارد، احتمال جنگ مستقیم نزدیک به صفر است. ولی عربستان ممکن است به فکر تکرار شرایط 1400 سال پیش بیافتد.

شوخي مي كنيد جناب زعيم!؟ عربستان تسليحاتش را با نيم بها به ما بفروشد!؟ اين چه تحليلي است متوجه نمي شوم
در داوری شتاب نکنید.

اميدوارم حرفهاي شما درباره عربستان در اين صفحه واقع بينانه باشد و نه احساسي
رضا
من کی تا هال احساسی سخن گفته ام. شما تحلیل ها و پیش بینی های من در طی 40 سال گذشته را مرور کنید.

جناب استاد چرا منهاي ٧ ميليون(طرفداران جمهوري اسلامي و آراي رييسي)؟
سعيد
تندرو ها بین 7 تا 10 میلیون رای در آستین دارند که نیاز به رای دهنده ندارد.

درود جناب استاد ديدگاه شما چيست؟ سپاس https://www.radiofarda.com/a/f6_israel_us_saudi_weaponcontract/28500501.html
سعيد
قرار بود این قرارداد ده ساله 350 میلیارد باشد، 50 میلیار د هم برای توسعه عربستان. تا آن زمان نه جمهوری اسلامی بر سر کار خواهد بود و نه آل سعود. و منطقه روی آرامش را خواهد دید.

همين فردا اگر جبهه ملي در ايران دولت تشكيل بدهد و آقاي زعيم هم رييس آن دولت و تصميم گير باشد سالها طول ميكشد تا عقب ماندگي ايران از عربستان در زمينه تسليحاتي جبران شود. آنها صدها ميليارد دلار سلاح خريده اند ولي ما واقعا چقدر طول مي كشد تا به آنها برسيم. تازه اگر آنها ديگر نخرند
آقا یا خانم 31871: در آن صورت ما می توانستیم بخشی از آنها را که نیاز میداشتیم از عربستان با نیم بها بخریم.

آقاي زعيم وقتي اين را خواندم براي ايران گريستم http://ir.voanews.com/a/trump-saudi-arabia-deals-sign/3863234.html
رضا
نگران نباشید. عربستان زباله دانی صنایع نظامی امریکاست. مگر این جت ها و تسلیحات امریکا نیست که در یمن بکار می برند. ما با نیمی از آن موفق میشدیم.

جناب استاد چرا قراردادهاي ١٠٠ ميلياردي و پنجاه ميلياردي و چهل ميلياردي و بطور كلي چنين قراردادهاي سنگيني فقط مختص عربستان است و كشورهايي مانند تركيه و اسراييل عليرغم اينكه مشتري تسليحات امريكايي هستند ولي چنين قراردادهاي سنگيني منعقد نمي كنند؟
سعيد
چون میدانند عربستان پول دارد، آنها ندارند. دوم اینکه عربستان توان کاربرد آنها را ندارد، دیگران دارند. سوم اینکه ترامپ می خواهد با پول مفت عربستان در امریکا ایجاد کار کند.

جناب زعيم به نظر شما آيا من كه از عبارتهايي مانند "ابرقدرت شدن عربستان" ناراحت مي شوم احساساتي هستم يا بعنوان يك ايراني و بر اساس واقعيات ژئوپلتيك نمي خواهم عربستان به چنين تواني برسد و فقط ميخواهم ايران به اين جايگاه برسد؟
رضا
ناراحت نشوید. ایت غیرممکن است.

ما می خواهیم ابرقدرت شویم. این پیامی است که به گفته یکی از شاهزادگان سعودی، این کشور به آمریکا داده است. نظر شما جناب زعيم؟
رضا
اگر جمهوری اسلامی تحمیل نمیشد، خیلی زودترها می بودیم. البته جمهوری اسلامی در پی ابرقدرت شیعه است نه ایران. چیزی شبیه خلافت عثمانی اردوغان.

درود جناب استاد آيا جمهوري اسلامي ١٦ ميليون طرفدار(آراي آقاي رييسي) دارد؟
سعيد
منهای 7 میلیون.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد