Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
3 خرداد 1396
هنر جنگی ارتش ايران خرمشهر را نجات داد - کورش زعیم
هنر جنگی ارتش ايران خرمشهر را نجات داد
Image result for ‫شیر ایران‬‎  
کورش زعیم
در چنین روزی، در سوم خرداد ۱۳۶۱، روز آزادسازي خرمشهر پس از ۱۹ ماه اشغال دشمن، روز نمايش هنر جنگ ايراني بود. روزي كه بخشي از ارتش از هم پاشيده ايران پس از انقلاب، سپاه سوم صدام حسين را كه يكي از مجهزترين و كارآمدترين سپاه ها در يكي از قدرتمندترين ارتش هاي جهان بود شكست داد. ارتش صدام حسین نه تنها متکی به پشتیبانی ابرقدرت شوروي بود، كشورهاي امريكا، انگلستان، فرانسه و آلمان و ۱۷ کشور دیگر جهان، به آن كمك  مالی، تسليحاتي و اطلاعاتي ميكردند. کشورهای غربی پيوسته جايگاه و تحركات ارتش ايران و سپاه پاسداران را به آگاهي ارتش عراق مي رساندند تا راهكارهاي جنگي ايران را خنثي كنند. همه كشورهاي عربي، بجز يكي دو تا، از عراق عليه ايران پشتيباني مي كردند، و بیش از ۶۰ کشور جهان تبلیغات ضد ایرانی به سود عراق براه انداخته بودند.
در برابر ارتش قدرتمند و روزآمد عراق كه از نابساماني ارتش ايران بهره برداری كرده به ايران حمله و خرمشهر را تصرف كرده بود، لشگر۹۲ زرهي اهواز قرار داشت. لشگر ۹۲ آسيب زيادي از نابساماني هاي سالهاي نخستینی پس از انقلاب ديده بود. فرمانده لشگر و فرمانده تيپ ۱ توسط عوامل به اصطلاح انقلابي تيرباران و فرمانده تيپ ۲ آن زنداني و شمار ديگري از افسران باتجربه پراكنده و فراری داده شده بودند. با نفوذ و دخالت جوانان ماركسيست اسلامي و طرح آنها براي بومي سازي خدمه ارتش، بسياري از خدمه جنگ افزارهاي زرهي مانند تانكهاي ام۶۰ و چيفتن از استان خوزستان رانده شده بودند، بطوري كه از ۴۸۰ تانك لشگر ۹۲، که خدمه آن توسط انقلابیان فراری داده شده بودند. در باک بنزین بسیاری از تانکها شن ریخته بودند که بلااستفاده شوند. تنها ۴۰ تانك، آماده خدمت بودند.  .
فرمانهاي ضد و نقيض از شخصيت هاي انقلابي و سياسي و مذهبي و نونظامي های فاقد دانش نظامي صادر مي شد. براي مثال، فرماندهي تيپ ۱ زرهي را به يك افسر مخابرات سپرده بودند، و بهمين علت تلفات سنگيني در نبرد به این تیپ وارد آمد. سپس سرهنگ شهبازي فرماندهي آن را بر دوش گرفت و به ساماندهي تيپ پرداخت. بطور كلي لشگر ۹۲ زرهي قدرتمند اهواز كه صدام حسين از آن بشدت وحشت داشت از هم پاشيده و به هيچوجه آمادگي جنگي نداشت. تيپ تانك با همان شمار كم تانك كه آماده عمليات كرده شده بود وارد ميدان شدند. كمبود خدمه آنقدر شديد بود كه خود فرمانده تيپ براي پاك كردن لوله هاي تانك جهت شليك مجدد از پيراهنش استفاده ميكرد. با واگذاري فرماندهي لشگر به سرهنگ زرهي مسعود منفرد نياكي در مهرماه ۱۳۵۹، و پس از شهيد شدن او به سرهنگ غلامرضا قاسمي (كه پنج سال پیش در سي امين سالگرد نبرد خرمشهر درگذشت) لشگر ۹۲ رو به سامان يافتن گرفت. گردان تانك را سرگرد علي صفوي بر عهده گرفت و حماسه گذر گردان تانك از منطقه رملي و بستن پشت دشمن را آفريد. تيپ يك در يك عمليات شگفت انگيز خود را به پشت مقر فرماندهي و لجيستيكي سپاه ۳ عراق رساند و ارتباط آن را به بدنه سپاه قطع كرد
برای این کار لازم بود نخست پل شناوری که ارتش عراق بر اروند رود زده بود خراب شود، که این کار را پس از شناسایی توسط
 هلیکوپترهای هوانیروز، توسط نیروی هوایی با شهامت و دقت بخوبی انجام گرفت. پس از انقلاب همه جت های اف۱۴ خوابیده و بسیاری از اف۴ها و اف۵ها به علت نبود قطعات غیرقابل استفاده بودند. همافران نیروی هوایی تایوان طی قراردادی به داد ما رسیدند و شماری از آنها را قابل پرواز کردند. یک کار حیرت آور ارتش، احداث سه پل شناور ۲۰۰ متری روی اروند برای گذر نیرویها ایرانی بود که قطعات آن در تاریکی شب به تدریج به محل برده و نصب شده بود. 
عمليات آزادسازي خرمشهر، که بیت المقدس (واقع در پلستین) نامگذاری شده بود، برخلاف عرف عملیات جنگی، در مدت کمی پس از پایان عملیات بزرگ فتح المبین که دوم فروردین آغاز و طی یک هفته با عقب نشینی عراقیان شوش و دزفول را نجات داده  بود آغاز شد. معمولن ارتش ها پس از یک عملیات بزرگ، پیش از دست زدن به عملیات بزرگ دیگری مدتی زمان نیاز دارند که خود را بازسازی کنند. ولی لشگر ۹۲ زرهي ارتش ايران با يكي از ماندگارترين تاكتيك هاي جنگي در تاريخ جنگ توانست با گذر از رودخانه فرماندهي سپاه دشمن را از پشت محاصره و كل سپاه مقتدر صدام حسين را، با كمك تيپ هاي پياده مشهد و سنندج، كماندوهاي ارتش و نیروی دریایی، پاسداران و بسيجيان، تار و مار نمايد. نقشه جنگي ارتش ايران چنان ماهرانه و مبتكرانه و غافگيرانه بود كه همه كشورهايي كه به صدام حسين كمك مي كردند انگشت به دهان ماندند. در اين عمليات كه ما حدود ۶ هزار شهید داديم، از دشمن ۱۶ هزار تن كشته و ۱۹ هزار تن اسير شدند. 
در آزادسازي خرمشهر، بار ديگر دانش نظامي و هنر جنگي ارتش ايران و هوشمندي رزمندگان ايرانی جهان را شگفت زده كرد. تاكتيك جنگي ارتش با پشتيباني جوانان دلاور و فداکار سپاه پاسداران و جان بركفان بسيج به جهانيان ثابت كرد كه شكستن اراده دفاعي ايرانيان كار آساني نيست. اين هشداري باشد به برخي همسايگان آزمند و گمراه ما كه خود را از اين توهم كه پشتيباني سياسي و نظامي بيگانگان آنها را قدرتمند كرده است آزاد كند، و ثروت ملی خود را که باید برای پیشرفت کشور و رفاه مردمشان هزینه شود در خیالی باطل به جیب اسلحه سازان جهان نریزند. 
كورش زعيم
سوم خرداد ۱۳۹۶خ  

بازدید صفحه: 1322
 با توجه به خريد اسلحه جديد عربستان از امريكا و حجم آن ما چاره اي نداريم كه براي بازداشتن عربستان، به سلاح هسته اي مجهز شويم. توان نظامي متعارف ما ديگر بازدارنده نيست
رضا
امیدوارم بتوانیم اسراییل و پاکستان را هم بسوی خلع سلاح هسته ای سوق بدهیم.

درود بر شما فرموديد:آنها با این سلاح ها نمی توانند ما را به زانو دراورند، ولی می توانند آسیب های زیادی بزنند. ولی آسب ما به آنها سنگین تر خواهد بود. روش ما باید بهبود روابط باشد. دو پرسش دارم ١. آسيب ما به آنها چگونه مي تواند سنگين تر باشد وقتي بجز موشك چيز ديگري نداريم و موشكهاي ما هم توسط پاتريوت و تاد روي هوا شكار ميشود؟ ٢. بهبود روابط وقتي آنها با بيانيه هاي سالانه مدعي جزاير ما هستند و نام خليج فارس را تحريف مي كنند چگونه مي تواند اتفاق بيفتد؟
Arash
1- دیوارهای دفاعی نمی توانند جلوی همه موشک ها را بگیرند. برای مثال سد دفاع موشکی اسراییل در عمل تنها یک سوم موشکها را توانست بگیرد. پس از چند سال که آنرا بهبود دادند، اکنون می تواند جلوی حدود 70% را بگیرد. 2- ما همیشه باید بر بهبود روابط بر پایه منافع مشترک تلاش کنیم و جامعه بین المللی را هم همراه کنیم. هیچ کشور عاقلی بدون پشتیبان های بین المللی به کشور دیگری حمله نمی کند.

ما كه نفهميديم بالاخره عربستان قوي هست و از اين سلاح هايي كه قراره بخره بايد نگران باشيم يا اينكه توان كاربردش رو نداره و نبايد نگران باشيم بعضي ها ميگن فقط دوشيدن عربستان هست،بعضي ها هم ميگن با اين سلاح ها ارتش عربستان بسيار قوي خواهد شد
البته که باید نگران باشیم، آسیب به کشور و مردم آسیب است و باید با دیپلماسی جلوی تجاوزها را بگیریم. ولی در یک رویارویی آنها بیشتر آسیب می بینند.

چه فايده كه از گذشته بگيم.امروز متاسفانه عربستان از ما قوي تر هست. صد ميليارد دلار ديگه هم اسلحه خريده
Arash
باز هم خواهد خرید. در جنگ عراق عربستان 97 میلیارد اسلحه از امریکا خرید و به صدام حسین داد.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد