Sunday, November 28, 2021   امروز ,   يکشنبه 7 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
10 دی 1396
به ملت بزرگ ستمدیده و خشمگین ایران - کورش زعیم

به ملت بزرگ ستمدیده و خشمگین ایران

Image result for ‫تظاهرات ملت ایران‬‎

از: کورش زعیم

به مناسبت خیزش دیماه ملت ایران:

ناخرسندی شما از شرایط نابسامان کشور که چهار دهه است ادامه دارد، اقتصاد فروپاشیده، خفقان سیاسی، دیوانسالاری فاسد و قدرتمند دزدان و قاچاقچیان بسیار بجا و قابل درک است. تظاهرات اعتراضی اخیر شما در ابراز این ناخرسندی ها که در این چهار دهه همواره سرکوب شده هم قابل درک است. حاکمیت برخی اصل های همین قانون اساسی تحمیلی را هم زیر پا گذاشته و نه تنها به تفتیش عقاید (اصل ۲۳) می پردازد، هرگونه فعالیت سازمانهای سیاسی ملی و مستقل از حاکمیت (اصل ۲۶) را هم تعطیل و فعالان آنها را پیوسته سرکوب کرده، و هرگونه گردهمایی (اصل ۲۷) را ممنوع کرده است. حاکمیت سازمان های دموکراتیکی را که در قلب مردم جای دارند، مانند جبهه ملی ایران، و حتی برخی حزب هایی که روزگاری مورد تایید خودشان بوده و اکنون موضع انتقادی گرفته اند را هم به محض اینکه گامی هرچند اندک بسوی مردم برداشتند، ممنوع و سرکوب کرده است. حاکمیت میگوید نخست باید تقدس ما را تایید و عبودیت خود را نسبت به ما ثابت کنید تا بگذاریم در راستای سیاستهای اعلام شده ما فعالیت کنید! خود من هم قربانی این سیاست سرکوب و خفقان اندیشه و بیان در زندان هستم. حاکمیت تک صدایی نتیجه ای جز این شرایطی که شما از آن می نالید بوجود نمی آورد.

جلوگیری از فعالیت سازمانهای سیاسی ملی و دموکراتیک و مستقل از کانونهای قدرت و ثروت، و ممنوعیت فعالیت نهادهای مردمی مدنی و حقوق بشری، آینده کشور را تاریک کرده است. تعطیل کردن و سرکوب و کنترل کردن سازمانهای سیاسی چون جبهه ملی ایران که افتخار تاریخ معاصر ایران است، اشتباه بزرگ حاکمیت جمهوری اسلامی بوده، که شاه هم دیرهنگام به همین اشتباه خود پی برد.

به این ترتیب، شما ملت عزیز و بزرگوار ایران بلندگویی برای ابراز خواسته ها و دردهای خود ندارید. رسانه های داخلی هم اگر ذره ای از تایید و ثناگویی غفلت کنند تعطیل می شوند. پس شما مجبور هستید اعتراض و ناخرسندی خود را به خیابان ببرید و فریاد بکشید تا صدایتان شنیده شود.

ولی، علیرغم این محدودیت ها و ناشایستگی های حاکم، خطراتی کشور ما را تهدید می کند که ممکن است تظاهرات برحق شما ملت ناراضی و دل شکسته ایران از ناکارآمدی و جهالت و تحجر و فساد خارق العاده حاکم را تحت الشعاع قرار دهد. باید توجه داشته باشید که تظاهرات مسالمت آمیز شما با نفوذ عوامل نماینده مفسدان داخلی و جاسوسان بیگانگان که در کمین ایجاد اغتشاش و خشونت هستند، به بیراهه کشانده نشود و از دست شما خارج نگردد.

یک خطر، نفوذ و بهره برداری عواملی است که قصد اغتشاش داخلی و بی ثباتی و خشونت به سبک "بهار عربی" را دارند تا خیزش شما را به مسیری که خودشان می خواهند بکشانند. آنگاه با دخالت بیگانگان مترصد در بیرون مرزها، ما شرایطی مشابه لیبی و سوریه را تجربه خواهم کرد. این احتمال با حضور گسترده جاسوسان بیگانه کاشته شده در لابلای دیوانسالاری جمهوری اسلامی امکانپذیر است.

هشدار من اینست که عوامل داخلی برخی کشورهای متوهم همسایه و دوردست که سالهاست طرح ها و برنامه هایی علیه امنیت ملی و یکپارچگی کشور داشته اند، و به باور من مستقر کردن داعش در عراق و سوریه و افغانستان برای قدرت دادن سرزمینی و نظامی به آنها جهت حمله و تجاوز به ایران بوده است، فعال شوند. من هشداری جدی در همان آغاز پیدایش داعش در مقاله ای به جمهوری اسلامی دادم که باید با سرسختی از قدرت گرفتن داعش جلوگیری کنند. بی تردید، بیگانگان در صدد بهره برداری در راستای جهت دادن اعتراضات مردمی به درگیری و حتی جنگ خیابانی خواهند بود. شکستن شیشه ها و آتش زدن زباله دان ها و لاستیک و اموال عمومی، همانند آنچه در راهپیمایی های مسالمت آمیز انقلاب رخ داد و در تظاهرات سال ۸۸ تکرار شد و هیچکدام از سوی راه پیمایان مردمی نبود و دستاویز حاکمیت برای اعمال خشونت شد، از ترفندهای آنها برای خشمگین کردن مردم و گسترش درگیری ها است.

من همچنین هشدار می دهم که فریب بخش فاسد و وطن فروش خود نظام را هم که تلاش خواهند کرد ما را شورشی و خشونتگرا نشان بدهند، و تظاهرات اعتراضی را به انحراف بکشانند نخوریم. هر گاه شنیدید که شخصیت هایی که جزو اخلالگران اقتصادی و سیاسی شناخته شده اند با شما همدردی می کنند، بدانید که موریانه ها از سوراخ بیرون آمده و با جویدن امید مردم قصد دارند ورق را به سود خود و اربابانشان برگردانند.

هشدار دیگر درباره عناصر مطرود ملت که عامل فساد کلان و اختلاس ها و دزدی های کلان از خزانه ملت و قاچاق کالا و مواد مخدر بوده اند است، که اکنون وحشت زده از روند هرچند آهسته افشاگری ها، خرابکارانی را به درون صفوف شما بفرستند تا با عربده کشی و شعارهای توهین آمیز مرگ بر این کشور و آن کشور و مرگ بر شخصیت ها بپردازند و چهره شما معترضان راستین را خدشه دار کنند و با کشتن و زخمی کردن بی گناهان بدست ارازل و اوباش بهانه بدست سرکوبگران داخلی برای خاموش کردن آتش اعتراض ها بدهند.

همچنین هشیار باشید که اگر تظاهرات مردمی در شهرهای مرزی به خشونت کشیده شود، زمینه را برای نفوذ افراد داعش با تسلیحات غربی، بویژه از مرزهای باختری، جنوب باختری و خاوری کشور فراهم خواهد آورد که در این صورت احتمال فاجعه را را نمی توان از ذهن دور کرد.

در هر حال، باور دارم که تنها تظاهرات مسالمت آمیز مطالبه گرایانه و مستمر می تواند به نتیجه دلخواه برسد. ما باید با اقتدار خردمندانه جمهوری اسلامی را وادار کنیم که در گام نخست برخی اصول کلیدی همین قانون اساسی را که به آن معترض هستیم، زیرا در یک مجلس موسسان تصویب نشده بوده، اجرا کنند. اصل های ۲۳، ۲۶ و ۲۷، که تفتیش عقاید را ممنوع میکند، فعالیت سازمانهای سیاسی، مدنی و حقوق بشری را آزاد اعلام کرده، و به مردم حق اعتراض و اعتصاب و گردهمایی داده، حاکمیت را می ترساند. اجرای این اصل ها فرصتی را پیش خواهد آورد که برای نخستین بار سیاستمداران شایسته، پاکدست و مستقل از حاکمیت وارد فرایند سیاسی کشور شوند، جلوی دخالت های تک صدایی تکلیف گرا گرفته شود، راههای ناپاسخگویی و فساد بسته شود، و انتخابات آزاد پس از هفت دهه محرومیت به کشور بازگردد.

کورش زعیم

شورای مرکزی جبهه ملی ایران

تهران – زندان اوین

دهم دی ۱۳۹۶ – یکم ژانویه ۲۰۱۸م

بازدید صفحه: 1242
 آیا به نظر شما داشتن یک مقام تشریفاتی مثل رییس جمهور هند در ایران کار کردی دارد آن طوری که آقای نوری علا می گویند؟
soheya jaavadi
اگر قانون پدیدآورنده سامانه حکومتی درست نوشته و اجرا شود، همه سامانه هایی که اکنون در جهان آزمون خود را داده اند می توانند مناسب باشند.

کشورهای عربی همواره مترصد فرصت برای حمله به ایران بوده اند. نمونه اش جنگ ایران و عراق که ۱۷ کشور عربی از عراق پشتیبانی کردند و حتا سرباز فرستادند. اکنون هم‌ می‌خواهند با هواپیماهای مدرن به ما حمله کنند
جنگ عراق هیچ ارتباطی با کشورهای عربی نداشت. آنها تنها از فرصت برای ابراز کینه خود استفاده کردند. فراموش نکنید که پشتیبانان اصلی امریکا و اروپا و روسیه بودند.

مصر و عربستان اکنون 400 فروند جنگنده مدرن اف پانزده و اف شانزده دارند ولی ما یک فروند هم نداریم. اگر بقیه کشورهای عرب را هم اضافه کنیم به 900 فروند میرسد. در این شرایط مصر و بقیه یک تهدید هستند تا چه رسد به پیمان نظامی با هندوستان پرسش: به نظر شما نیروی هوایی ایران برای توازن با اعراب به چه تعداد هواپیما نیاز دارد؟
ما خوب است از جت های جنگی نوین بهره داشته باشیم، ولی در جنگهای دهه های آینده هواپیما همان کابرد را خواهد داشت که توپخانه.

درست است که به گفته جناب زعیم “در نهایت آنها هم به ما می فروشند و هم به آنها” ولی هم اکنون یک اختلاف 900 فروندی بین ایران و کشورهای عرب در داشتن هواپیماهای مدرن وجود دارد. اگر قرار باشد که در آینده هم به ما و هم به آنها بفروشند این اختلاف 900 فروندی حفظ خواهد شد و توازن راهبردی همیشه به سود آنها خواهد بود و ما در تهدید نظامی
درست است که ما نیروی هوایی چندانی نداریم، ولی نیروی هوایی کم کم در دهه های آینده بی اهمیت خواهد شد. نیروی پدافندی ما روی موشک حساب می کند.

سوریه و عراق نابود شدند. یکی از آرزوهای من جنگ بین مصر و عربستان است تا این دو کشور هم نابود شوند. می دانید چرا آقای زعیم؟ برای از بین رفتن هرگونه تهدید عربی علیه ایران. جهان عرب صدها فروند هواپیمای نظامی پیشرفته دارد ولی ما نداریم. برای از بین بردن این تهدید باید آنها باهم به جنگ مشغول شوند. این دیدگاه من بر اساس واقعیات ژئوپلتیکی و توازن قواست. در سیاست احساسات جایی ندارد.
خیلی تند نروید. ما به مصر نیاز داریم. من از دهه 70 تا کنون همواره در نوشتارم خواسته ام که ایران و هندوستان و مصر وارد یک پیمان نظامی شوند.

جناب زعیم به نظر شما اکنون عربستان و‌ امارات متحده عربی چه تعداد خلبان و مهندس فنی دارند؟ و آیا خرید سلاح الزاما به معنای توان کاربرد گسترده آنهاست؟
رضا
آنها خلبانان و متخصصان چندانی برای جنگ افزار زرهی و مکانیزه ندارند و همیشه از پاکستان و بنگلادش و سری لانکا و گاهی مزدوران غربی استفاده می کنند. گفته شده که خلبانان پاکستانی برای هر پرواز با بمب افکن به یمن 15 هزار دلار می گیند.

درود آیا موشکهای ایران در بیست سال اخیر مانع حمله اعراب خلیج فارس به جزایر سه گانه شده است یا خیر؟
سعید
"اعراب" هیچگاه قصد حمله به سرزمین ما را نداشته اند. گاهی بدشان نمی آید دیگران این کار را بکنند.

درود ۱.آیا موشکهای ایران در بیست سال اخیر مانع حمله اعراب خلیج فارس به جزایر سه گانه شده است؟ ۲.تلویزیون اسراییل دیشب جریان حمله سال 2007 به تاسیسات اتمی سوریه را پخش کرد و رسما مسئولیت حمله را بعهده گرفت. وزیر دفاع و‌ رییس ستاد ارتش اسراییل گفتند: این هشداری به سایر کشورهای خاورمیانه است. جناب استاد با توجه به اینکه هفته قبل ولیعهد عربستان از دست یابی کشورش به سلاح اتمی سخن گفته بود آیا هشدار اسراییل خطاب به عربستان هم هست؟
سعید
البته اسراییل هیچ قدرت اتمی را در این منطقه تحمل نخواهد کرد، بویژه اینکه کشورهای عربی کمتر از ایران قابل اعتماد هستند.

خب اگر هر حکومتی در ایران سر کار بود(حتا جبهه ملی) باز هم ترامپ به سمت اعراب گرایش داشت.چون پول بیشتری دارند ولی ما نداریم
نه، اینگونه نیست. در نهایت آنها هم به ما می فروشند و هم به آنها. هیچ دلیلی هم وجود نخواهد داشت که میان ایران و عربستان دشمنی باشد.

آیا مصر رهبر جهان عرب است یا در گذشته بوده؟ آیا بن سلمان قصد دارد با سلاح هایی که از آمریکا خریده وارد جنگ با ایران شود؟ چرا اسراییل نگرانی از این حجم خرید سلاح اعراب ندارد؟
Reza
چون اسراییل و عربستان در یک تیم راهبردی قرار گرفته اند. مصر وارد این ماجرا نشده است. در میان کشورهای "عرب" من چهل سال است که میگویم هرگز اتحاد رخ نخواهد داد. نمایش اتحاد را می دهند، ولی زود خودخواهی ها و خود بزرگ بینی ها و تکروی های هر کدام از آنها اتحاد را بی خاصیت می کند.

یکی از شروط ترامپ برای ماندن در برجام حل مساله موشکی ایران است. نتانیاهو به او گفته: برد موشکهای ایران باید به ۳۵۰ کیلومتر کاهش یابد. این یعنی دست ایران در یک نبرد احتمالی به عمق خاک عربستان و امارات نرسد ولی دست آنها با داشتن اف‌15 و اف‌16 به عمق خاک ایران برسد
سعید
نتانیاهو همیشه چرت و پرت میگوید.

درود آیا تارنما قفل شده یا سوالات نرسیده است؟
رضا
نه، کار میکند. من تنبلی کرده ام.

ضربه دیگری بر غرور ایرانی ما نواخته شد محمدبن سلمان در مصاحبه اش گفت: ایران را رقیب عربستان نمی‌دانم چون اقتصادش از ما کوچکتر است و ارتش ایران هم جزو پنج ارتش قوی منطقه نیست متاسفانه او درست میگوید. تولید ناخالص داخلی عربستان 1.5 برابر ایران است(630 در برابر 420) و ارتش ایران هم یکی از کهنه ترین ارتش‌های منطقه چهل سال قبل اقتصاد ایران بزرگ‌ترین در منطقه و ارتش ایران ششمین ارتش قدرتمند جهان و برترین در منطقه بود و هیچ کشوری در منطقه نمی‌توانست با ما رقابت کند ولی امروز عربستان ما را رقیبش هم نمی داند خاک بر سر ما که به چنین وضعی دچار شدیم
رضا
درست گفته. این خاکیست که جمهوری اسلامی فاسد و بیسواد بر سر ما ریخته است.

محمد بن سلمان در ادامه مصاحبه خود گفت: من ایران را رقیب عربستان نمی‌دانم.چون اقتصاد ما از ایران بزرگتر است و ارتش ایران هم جزو پنج ارتش قوی منطقه نیست جناب استاد نظر شما درباره این سخن سلمان چیست؟
درست گفته. عربستان بیشتر از ما نفت می فروشد و اقتصاد ما ورشکسته و بجای وابستگی به صنعت وابسته حیاتی به نفت هستیم. سردمداران ما در طی این چهار دهه حدود هزار میلیار دلار دزدیده اند یا هدر داده اند، هزار میلیارد هزینه جنگ 8 ساله بود و هزار میلیارد دلار را هم از کشور فراری داده اند. امروزه ترکیه و پاکستان قوی ترین ارتش های منطقه را دارند.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان امروز گفت: اگر ایران سلاح هسته ای بسازد ما هم در اسرع وقت خواهیم ساخت. جناب زعیم دیدگاه شما چیست؟ آیا ولیعهد جوان سعودی گاف نداده است؟
رضا
چرا، همان حرفی را زد که شاه زده بود و باعث دردسرش شد. ولی سلمان دستکم شرط گذاشته که مانع ایران شود. شاه به صراحت گفته بود که این کار را می کنیم.

شخصی می‌گفت: آقای زعیم تصور می‌کرد باراک اوباما ایران را انتخاب کرده ولی حالا که ترامپ آمده،عربستان به متحد اصلی آمریکا و یک قطب منطقه ای تبدیل شده. اثباتش هم نخستین سفر خارجی اش به ریاض و بستن قرارداد ۴۵۰ میلیارد دلاری است
رضا
آری، سیاست ترامپ درست عکس اوباماست. با نزدیک شدن به عربستان و امارات و کویت و ترکیه، مشتریان ثروتمندی برای فروش اسلحه پیدا کرده؛ در صورتیکه ایران دیگر آن فدرت خرید گذشته را ندارد، و آخوندهای ما کماکان عربده مرگ بر امریکا می کشند و روسیه را ترجیح میدهند.

استاد محاسبه کرده بودم و به این نتیجه رسیدم که با توجه به فاصله ما با کره جنوبی در چهل سال قبل ما امروز باید با تولید ناخالص داخلی دو هزار میلیارد دلاری هشتمین قدرت اقتصادی جهان بودیم(بالاتر از کره جنوبی که یازدهم است) و نه اینکه با تولید ناخالص 400 میلیارد دلاری در منطقه از ترکیه و عربستان پایین تر باشیم و امارات در حال رسیدن به تولید ناخالص ما
سعید
این همان استدلال و انتقاد من است. ما در اواسط دهه 50، از کره شمالی و ترکیه و همه اقتصادهای آسیایی و خاور میانه بالاتر و پیشرفته تر بودیم با رشدی که به 11% هم رسیده بود. هرچند تورم در 55 و 56 به 15% هم رسید و اعتراضات مردم را به همراه داشت، ولی در دهه 40، تورم ما 3 دهم تا 5 دهم درصد بود!

درود به استاد گرامی خوشحالم از اینکه بیرون هستید به نظر شما برجام فرو خواهد پاشید؟ آیا آمریکا قصد خلع سلاح موشکی ایران(در کنار فروش سلاح به عربستان مانند قرارداد 110 میلیاردی)دارد؟
سعید
امریکا نمی تواند ایران را خلع سلاح موشکی کند، همانگونه که نتوانست کره شمالی را از دستیابی به موشک دوربرد اتمی بازدارد، ولی می تواند شرایط را برای بقای جمهوری اسلامی بسیار سخت کند.

درود بر شما جناب زعیم نظر شما درباره اقدامات اصلاح گرانه داخلی و سیاست خارجی محمد بن سلمان ولیعهد جوان عربستان(به خصوص در برابر ایران)چیست؟
رضا
هرچند ستیزگری او با ایران غیرمنطقی است، ولی تلاش او برای بیرون آوردن عربستان از عقب افتادگی اجتماعی و اقتصادی و مبارزه با فساد شاهزادگان ستودنیست.

درود بر جناب زعیم آیا می‌توانیم همانند گذشته دوباره در همین تارنما از شما پرسش کنیم؟ سپاس
رضا
آری، تا هنگامیکه از زندان بیرون باشم، و این سایت را قفل نکرده باشند.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد