Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
13 فروردين 1397
در این چهار دهه اندوه بار - کورش زعیم

در این چهار دهه اندوه بار

Image result for ‫شیر ایران‬‎


به مناسبت سی و نهمین سالگرد جمهوری اسلامی ایران:

در این چهار دهه اندوه بار، جهان چهل دهه از ما جلو زد . برخی ملت ها با کمک اندیشه و دانش ایرانیان گریخته از جمهوری اسلامی ، بجای خود ما به ماه و مریخ می روند. نخبگان گریزان شده ما پزشگی و مهندسی و هنر و ادبیات را به افتخار کشورهای دیگر روزآمد می کنند و اقتصاد آنها را رونق می دهند؛ و ما جاماندگان هنوز افتخارات هزاره های گذشته خود را سالانه در ذهن خود بازسازی می کنیم تا از شکسته شدن غرورمان جلوگیری کنیم.

ما ملت ایران که روزی با همبستگی و هم آوایی، دولتی ملی بوجود آوردیم که جهان را از عظمت خود لرزاند و به ستایش واداشت، اکنون تنها از خاطره آن افتخارآفرینی زودگذر تغذیه می کنیم. در این چهار دهه گذشته کجا بوده ایم و چه کار کرده ایم؟ کاری که نکرده ایم، ولی میتوانم بگویم چه کار شده ایم: دهان بسته شده ایم، ترسانده شده ایم، غارت شده ایم، زندانی شده ایم، کشته شده ایم، سنگسار شده ایم، دست و پایمان قطع شده، تودهنی خورده ایم، توهین شده ایم، منفور جهان شده ایم، گریزان از حکومت خود شده ایم، مجبور به مهاجرت از میهن شده ایم، فقیر شده ایم، معتاد شده ایم، فاسد شده ایم، تجاوز فرهنگی شده ایم، خاک ما مورد آزمندی کشورهای کوتوله قرار گرفته، تاریخ ما تحریف و میراثمان ویران و غارت شده و جهانی همبسته علیه ما شمشیر کشیده و تهدیدمان به جنگ میکند.

ما با بی خردی، ناهوشمندی، خودکامگی و فساد حکومتی بجای تولید و توسعه اقتصادی و تامین رفاه مردم خواستیم بجای کالاهای تولیدی خود، اندیشه های انقلابی خود را صادر کنیم، و کشور را دچار جنگی خانمانسوز کردیم که افزون بر یک میلیون کشته و زخمی هزار میلیارد دلار سرمایه کشور را هم از دست دادیم. در چهل سال گذشته بجای تمرکز روی توسعه صنعتی و پیشرفت اقتصادی و تامین رفاه مردم، نه تنها صنعت در حال توسعه کشور را با کشتن و فراری دادن صنعتگران و مصادره ها نابود کردیم، که با اندیشه های متحجرانه به موی زنان گیر دادیم، موسیقی را تحریم کردیم، انواع ابزار سرگرمی و شادی مردم را ممنوع کردیم، و با تحمیل برنامه ها و قانونهای ضد فرهنگی و ضد تولید، باعث فرار صدها میلیارد دلار دیگر از سرمایه پولی و انسانی متخصص و تحصیکرده شدیم؛ و با جلوگیری از ورود نخبگان به ساختار دیوانسالاری و قانوگزاری و جذب نیروهای کم سواد و فرمانبردار باعث ترویج دروغ و فساد و ناکارآمدی ساختاری شده صدها میلیارد دلار درآمد نفت را که پیامد و دستاورد جنبش ملی کردن صنعت نفت و سیاستهای خردمندانه دکتر محمد مصدق، رهبر جبهه ملی ایران، بود با تاراج دزدان حکومتی دادیم یا با نابخردی و ناکارآمدی تلف کردیم و ملت را فقیر و بیکار و ناامید و خشمگین رها کردیم.

دولت مصدق با یک کیسه تهی سنگ بنای یک اقتصاد وابسته به تولید صنعتی و کشاورزی و صادرات را گذاشت؛ و ثابت کرد که بی درآمد نفت هم میشود کشور را بخوبی اداره کرد و تراز مثبت داشت. ولی جمهوری اسلامی با اتلاف هزاران میلیارد دلار فرار سرمایه های ملی، درآمد نفت و خسارات یک جنگ تحمیلی قابل پرهیز، و تشکیل و تحمل باندهای قاچاق کالا و مواد مخدر و اختلاس و کلاهبرداری های کلان مافیایی کشور را به ویرانه و ملت ما را به خشمگین ترین و ناامیدترین مردم جهان تبدیل کرده است.

تورم مزمن چهل ساله ، رکود اقتصادی چهل ساله، بیش از ده میلیون بیکار، هفت میلیون کودکان کار، بیسوادی فزاینده، نیمی از جمعیت زیر خط فقر، ورشکستگی و تعطیلی بیش از یکصد هزار واحد تولیدی، سقوط آزاد ارزش پول ملی؛ و از سوی دیگر، قاچاق گسترده کالاهای مصرفی و ناتوانی در واردات، ساخت، پخش و مصرف مواد مخدر با وجود جانبازی بسیاری از پرسنل نظامی و امنیتی در مبارزه با آن، کلاهبرداری بانکهای کلاهبردار از مردم با مجوز بانک مرکزی، نابود شدن منابع تاریخی آب در کشور به علت ساخت صدها سد و کانال غیرضروری برای سودبری نهادهای قدرتمند فاسد، کاهش باران با پارازیتهای حکومتی، امتیازات انحصاری به شخصیت ها و نهادهای مذهبی و نظامی در رقابت نابرابر با اقتصاد مردمی، تقسیم بخش عمده ای از بودجه کشور میان نهادها و شخصیت های مذهبی غیر مولد، و دهها منبع ناکارآمدی و فساد و تباهی که در این مجمل نمی گنجد. اینها همه کشور را فلج و غیرقابل مدیریت کرده و بودجه عمرانی که بعلت جبران کلاهبرداریها از ۲۵٪ به ۱۷٪ درصد رسیده، امسال به اجبار بکلی حذف خواهد شد، تا مفتخوران تامین شوند.

اعتراضات سال گذشته باید نشان داده باشد که جان مردم به لب رسیده و دیگر کنترل جمعیت با خشونت و بگیر و ببند پاسخ نمیدهد. امسال ما شاهد اعتراضات گسترده زنان خواهیم بود که از فشارهای متحجران جان به لب شده اند، کارگران که کارخانه هایشان به علت دزدی و فساد ساختاری و مدیران فرمایشی بیسواد و بی تجربه فلج شده و ماههاست حقوق و دستمزد خود را نگرفته اند، سپرده گذاران موسسات مالی و بانکهای کلاهبردار که حکومت بجای بازپس گیری پول مردم از اختلاسگران، آنان را آزاد گذاشته و از بودجه دولت قول بازپرداخت بدهی ها را میدهد یا اسکناس بی پشتوانه چاپ میکند، کشاورزان که از دزدی یا نابود شدن حقابه خود خشمگین و زمینهایشان خشک شده یا محصولاتشان بعلت تعطیلی کارخانه ها روی دستشان مانده است. دانشجویان که از کیفیت پایین درسها و استادان تحمیلی کم سواد و نیز از فشارهای امنیتی خفقان آور به اعتراض خواهند پرداخت. بدنه نیروی انتظامی هم ناراضیست، و جوانان سرباز ارتش و سپاه هم از فساد حاکم ناراضی هستند.

امسال خطر از برونمرز هم کم کم جدی میشود. تغییرات عمده در کابینه های کشورهای مخالف با جمهوری اسلامی نمایشی نیستند. نه تنها ما زیر نورافکن تروریستهای داعش برای یافتن فرصت عملیات هستیم، که برخی همسایگان هم آتش بیار معرکه خواهند بود. عربستان در جنوب برای ایجاد تنش و درگیری، ترکیه در شمال از هم اکنون آغاز کرده و حتی در جنوب هم میهنان عرب ما را تحریک می کند. کاربرد نیروهای کارنابلد و بی دانش و فرهنگ و ناآگاه از قومیت ها و حساسیت های اجتماعی در برخی نهادهای حکومتی از جمله صدا و سیما که گاه به توهین و تحریک برخی قومهای هم میهن پرداخته و آنها را معترض کرده اند. جمهوری اسلامی درطی این چهار دهه با ایدئولوژیک کردن حکومت و جامعه ایران، هویت ملی ایرانی را که در هزاره ها ضامن همبستگی و یکپارچگی و تمامیت ارضی ما بوده کمرنگ و تفاوت های قومی را پررنگ کرده است. پاگون به دوشان از خود راضی، که نباید در سیاست دخالت کنند، بی خبر یا بی اعتنا به تکنولوژی نظامی کشورهای پیشرفته، و شاید ناآگاه از توطئه های راهبردی آنها، پیوسته با موشک و خمپاره هایشان جولان تبلیغاتی میدهند و کشورهای منطقه را تهدید می کنند.

سال ۱۳۹۷، سال تصمیم های بسیار جدی و سرنوشت ساز برای جمهوری اسلامی خواهد بود. تصمیم برای دوری از شعارهای تهدیدآمیز و احمقانه، تصمیم برای تنش زدایی و ایجاد جو آرامش و همکاری، تصمیم برای ایجاد اطمینان عدم تعرض. تصمیم برای سازش سیاسی برای لوله گاز به مدیترانه که زیربنای برخی دشواری هاست، تصمیم برای آزادسازی فعالیت سیاس و مدنی برای همه حزبها و کنشگران و نه تنها انبوه بیش از ۲۰۰ حزب فرمایشی. ما هشدار میدهیم که دیگر خشونت و سرکوب و بازداشت و تهدیدهای امنیتی و زندان کارساز نخواهد بود. همه این اقدامات مردم را خشمگین تر و تظاهرات را گسترده تر و بخشش نا پ ذیرتر خواهد کرد و زمینه را برای خشونت خیابانی و هرج و مرج سیاسی و دخالت بیگانگان فراهم خواهد آورد.

برای نجات کشور نیاز به یک دوربرگردان توسط جمهوری اسلامی و گزینش نمایندگان راستین مردم و دیوانسالاران شایسته است. چگونه می توان افراد شایسته را روی کار آورد؟ تنها راهی که به ذهن میرسد انتخابات آزاد برون از دست و دخالت جمهوری اسلامی است. امروز اجرای کامل قانون اساسی تحمیلی موجود هم به ما نوید انتخابات آزاد را نمیدهد. برای یک انتخابات آزاد ما باید امنیت گردهمایی، جانی و حقوقی داشته باشیم و از هرگونه تعرض دستگاههای حکومتی مصون باشیم. اصل ۲۲ همین قانون اساسی تبعیض گرا این اطمینان را میدهد، که همیشه زیر پا گذاشته شده است. برای یک انتخابات آزاد باید بتوانیم اندیشه خود را آزادانه بیان و از آن دفاع کنیم. اصل ۲۳ این حق را به ما میدهد، ولی آیا تا کنون این اجازه را داشته ایم؟

برای یک انتخابات آزاد باید مطبوعات و رسانه ها و جریان اطلاعات آزاد باشند و بدون هیچ تبعیضی دیدگاههای نامزدان و منتقدان آنان را بیطرفانه منتشر یا پخش کنند؛ اصل ۲۴ قانون اساسی. اکنون نشریات فقط آزادند دیدگاههای مراکز قدرت را بازتاب دهند. برنامه های تلویزیون یکسونگر داخلی چنان فرقه گرایانه عمل میکنند که اکثریت مردم به رسانه های بیگانه رجوع میکنند.

برای یک انتخابات آزاد، فعالیت آزاد حزب ها، نهادهای سیاسی، مدنی و صنفی اصل است، اصل ۲۶ قانون اساسی. حزبها هستند که برای اداره کشور برنامه تدوین میکنند، سیاستگزار و سیاستمرد می پرورانند، و آنگاه بهترین ها را از میان خود برای نامزدی انتخابات بر میگزینند. کدام رییس جمهور یا نماینده مجلس در این چهار دهه برای مسئولیت خودش بجز مشتی شعارهای توخالی برنامه ای داده، کدام یک از انبوه حزبهای فرمایشی حاکمیت تا کنون برنامه ای برای اداره کشور یا حل مسائل کشور و مردم داده یا برنامه خود را در معرض داوری مردم گذاشته است؟

برای یک انتخابات آزاد باید بتوان گردهم آمد. باید بتوان نشست های کنکاش و مشاوره انتخاباتی تشکیل داد، و بایستی بتوان با مردم رو در رو سخن گفت. اصل ۲۷، به ما حق تشکیل اجتماعات را میدهد. ولی ما حتی نمی توانیم یادبود مردگان خود را بگیریم یا بزرگان خود را تجلیل کنیم.

ادامه این راه، همانگونه که بارها هشدار داده ایم به بن بست و اعتراضات خیابانی و شورش منتهی خواهد شد، اکنون به این مرز رسیده است. احتمال چنین اعتراضات خشونت آمیز را ماهها پیش از انتخابات ۱۳۸۸ هم هشدار دادیم و راهکار هم دادیم، ولی نظام مست پول و قدرت تنها به بازداشت و زندان پرداخت؛ دیدیم که چه شد. امروز مردم بیش از گذشته از خفقان و فقر و کلان دزدیها و عقب افتادگی اقتصادی خسته و خشمگین شده اند، کارگران ، کشاورزان، زنان، سپرده گذاران، بیکاران، میلیونها خانواده زیر خط فقر از دزدی ها و قوه قضائیه پشتیبان آنها به ستوه آمده اند. نرسد روزی که فرزندان سرباز ما در ارتش و سپاه و نیروی انتظامی که آنان هم از فساد و تبعیض خشمگین هستند، به کمک مادران و پدران خود به خیابان بیایند؛ که اگر آغاز شود هیچ سنگی روی سنگ بند نخواهد شد.

تنها راه نجات، آزادی فعالیت های سیاسی، انحلال مجلس خبرگان و تشکیل مجلس موسسان با رای آزاد مردم و تدوین قانون اساسی جدید بر پایه استانداردهای جهانی دموکراسی و حقوق بشر است. این حرکت حتی دشمنان کمربسته کشور را غافلگیر خواهد کرد. قدرتمندان نظامی و کلان دزدان و قاچاقچیان و نوکیسگان غیرقانونی از ما نترسند که یک عفو عمومی مشروط امنیت آنان را تامین خواهد نمود.

ما همانگونه که در ۸۸، پیش از آن انتخابات مسئله ساز، برای نجات کشور از بحران خطرناکی که گرفتار آمده بود، «پیشنهاد برای نجات میهن" را ارائه دادیم، اکنون هم پیشنهاد زیرا را میکنیم:

یک: یک کارگروه متشکل از سه تن از جبهه ملی ایران، یک تن از هر کدام از حزب نهضت آزادی ، شورای ملی مذهبی، یکی از اصلاح طلبان، و یکی از اصولگرایان و دو تن از روحانیان خوشنام. همه این نه تن باید با اعلام دارایی خود و منابع آن، پاکدستی و پیشینه خوب خود را اثبات کنند.

دو: وظیفه این کارگروه فراهم آوردن شرایط و نظارت بر انتخابات مجلس موسسان خواهد بود.

سه: مجلس خبرگان و مجلس تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان منحل خواهند شد.

چهار: مجلس موسسان بسته به رای خود، اقدام به تغییرات بنیادین در قانون اساسی کنونی یا تدوین یک قانون اساسی نوین بر پایه تجربه جهانی و قانونهای سازمان ملل خواهد کرد. منشور جبهه ملی ایران اصل های بنیادین مهم قانون اساسی نوین را که همانا آزادی دین و مذهب ، برابری کامل همه شهروندان در برابر قانون، جدایی دین از حکومت، و رعایت بیانیه جهانی حقوق بشر است را توضیح داده است.

پنج: قانون اساسی نوین برای سه ماه پیش از اجرایی شدن، به بحث و نظرخواهی مردم و صاحبنظران گذاشته شده، و اصلاحات لازم با رای کارگروه انجام خواهد شد.

شش: تصویب قانونی اساسی با مراجعه به رای مردم در یک همه پرسی با نظارت سازمان ملل انجام خواهد گرفت.

هفت: پس از تصویب قانون اساسی نوین، انتخابات مجلس و رپیس جمهوری، با نظارت سازمان ملل و همه سازمانهای سیاسی، اجرا خواهد شد.

کورش زعیم

رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران

۱۳ فروردین ۱۳۹۷خ


بازدید صفحه: 1699
 باسلام ضمن تشگرازنظریات استادو اهداف بلندبزرگ مرد ایران دکترمصدق که ارمان واندیشنه خویش راکه همان ارمان ملت ایران بوده است بطورخلاصه مخالفت برحکممت یک نفربرایران یعنی دیکتاتوری ومخالفت بادخالت خارجی یعنی استثما رووبرابری همی ایران دربهره برداری ازمنابع کشورکه این خواست همه ملت با هرمذهب واندیشه میباشد امید ارم این راه صحیح درپیش روهرچه زودتر محقق گرددونیروهایی که قدرت دردست دارندبه خاطرایران عزیزهمکاری نمایندنه مانده خانواده شاه که سلطنت مشروطه رانپذیرفت وامروزدربدرشد
علیرضاصالحی
امیدوارم نظام بعدی را به روزهای خوب را به ما برگرداند.

به نظر شما هرچه عمر منحوس رژیم اسلامی بیشتر شود ایران در آستانه تجزیه قرار نمی گیرد؟
soheyla jaavadi ashteyani
چرا.

درود به استاد گرامی درست است که پیش از انقلاب،”ایران منطقه را با قدرت و درایت خود امن کرده بود” ولی بهرحال تنش با عراق تا پیش از سال 1975 نمی توانست ریسک سرمایه گذاری در ایران را بالا ببرد یا سرمایه گذاران را فراری دهد؟ ضمن اینکه این تنش برای دفاع از منافع ملی ما در اروند بود نه همانند تنش های دوران جمهوری اسلامی برای صدور انقلاب سپاس
سعید
نه، چون با مانورهای نظامی ایران و نزدیک بودن کشورهای جنوب خلیج پارس هرگونه ماجراجویی را بسیار خطرناک نشان میداد.

درود جناب زعیم من پاسخ هیچکدام از سوالاتم را نگرفتم ۱. آیا دوران ابرقدرتی ایران در منطقه(مانند قبل از انقلاب) گذشته است و ما حتا در یک نظام دمکرات هم نمیتوانیم دوباره آن جایگاه را بدست آوریم و باید منطقه را با ترکیه و عربستان و... تقسیم کنیم؟ ۲. آیا در یک ایران دمکرات،آمریکا و بریتانیا خلیج فارس را ترک خواهند کرد و ما می توانیم در پایگاه بحرین مستقر شویم و آیا عربستان می‌تواند مانع شود؟ ۳. آیا سخنان جواد ظریف در تضاد با سخن شما نیست که همیشه فرموده اید: ایران دمکرات می‌تواند ابرقدرت منطقه باشد؟
رضا
پس از برپایی یک دولت دموکرات یک نسل بدرازا خواهد کشید تا خلیج فارس به ما برگردد.

درود محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه با اشاره به رقابت کشورها در خاورمیانه گفت: در تلاش برای تبدیل شدن به قدرتمندترین کشور منطقه و حذف دیگری، منطقه را ویران کرده‌ایم و نه ایران و نه عربستان نمی‌تواند به تنهایی تبدیل به قدرت مسلط منطقه شود جناب زعیم آیا سخنان جواد ظریف در تضاد با سخن شما نیست که همیشه فرموده اید: ایران دمکرات می‌تواند ابرقدرت منطقه باشد؟
Reza
سخنان ظریف بسیار بجا در زمان مناسب و سیاستمدارانه است.

درود جناب استاد نظر شما چیست؟ سپاس https://www.aparat.com/v/omFJt/
سعید
میهمان برنامه بسیار درست میگوید.

درود جناب استاد همه می دانیم که برای سرمایه گذاری خارجی، روابط بین المللی کشور نباید با تنش دایمی روبرو باشد.سوال این است که پس چرا در دوران پیش از انقلاب علیرغم تنش شدید ما با عراق(حداقل تا پیش از پیمان 1975) بیشترین میزان سرمایه گذاری خارجی در ایران انجام میشد؟
سعید
چون ایران منطقه را با قدرت و درایت خود امن کرده بود و کشور در حال پیشرفت سریع بود و سرمایه خارجی در ایران امن بود و میهمانان خارجی را واردار به چادر چاقچور نمی کردند و می توانستند به کنسرت بروند، تفریح کنند و اگر ابجوی هم هوس میکردند در کمال امنیت هر جا که خواستند در دسترس بود. در دهه 40 تورم در ایران 3 تا 5 دهم درصد بود، و پول ما در سراسر جهان جزو 5 پول معتبر جهان قابل خرج کردن بود.

آیا در یک ایران دمکرات،آمریکا و بریتانیا خلیج فارس را ترک خواهند کرد و ما می توانیم در پایگاه بحرین مستقر شویم؟ آیا عربستان می‌تواند مانع شود؟
رضا
در زمان شاه انگلستان خلیج پارس را ترک کرد و امنیت آن را به ایران سپرد. امریکا هم هنوز این طرف ها نیامده بود. این جمهوری اسلامیست که همسایگان از آن میترسند و پای روسیه را هم به خلیج پارس کشانده است.

آیا دوران ابرقدرتی ایران در منطقه(مانند قبل از انقلاب) گذشته است و ما حتا در یک نظام دمکرات هم نمیتوانیم دوباره آن جایگاه را بدست آوریم و باید منطقه را با ترکیه و عربستان و... تقسیم کنیم؟
رضا
افسوس که گرفتار جمهوری اسلامی شدیم. در 473 پیش از میلاد، همه شهرکشورهای مدیترانه در جزیره دلوس گرد آمدند تا در برابر ایران متحد شوند. آنها میگفتند درست نیست که در جهان تنها یک ابرقدرت وجود داشته باشد و ما از آن حرف شنوی داشته باشیم. ما باید متحد شویم تا خود هم قدرتی بزرگ بدست آوریم.

درود به نظر شما عربستان به سوریه نیروی زمینی اعزام خواهد کرد؟ وزیر خارجه اش گفته بود: ما آماده هستیم
رضا
تصور نمی کنم روسیه و امریکا چنین اجازه ای بدهند.

به نظر شما ترامپ به دنبال تغییر سیستم سیاسی کنونی ایران است؟
soheyla jaavadi ashteyani
می پندارم که این سیاست را در ذهن دارد.

آیا کمک های مالی عربستان و‌ امارات به مصر،پاکستان و اردن باعث نفوذ آنها شده است؟ اصولا پول می‌تواند عامل نفوذ باشد؟
نه هرگز. مصر و پاکستان کشورهای بزرگ و مغرور با فرهنگ کهن خود هستند. اردن سامی است عرب نیست و امارات بیشتر از مهاجران عربستان ایرانی تبار دارد.

اینکه شما از سلاح ها و هواپیماهای مدرن اعراب نگران نیستید شاید از روی احساسات میهن‌دوستانه باشد و‌ نه واقعیت های نظامی. اگر ما نیز ارتش مدرنی داشتیم من هم نگران نمی‌شدم
مطمئن باشید من از سیاست نظامی ناآگاه نیستم.

می پندارم که همسایگی دلیل همبستگی نیست ولی نمی‌دانم چرا نوری زاده چنین می‌گوید
Reza
دلیل همبستگی نیست، ولی کاش می توانستیم همبسته باشیم.

کشورهای عرب از ما نمی‌ترسند بلکه ما باید از سلاح ها و هواپیماهای مدرن آنها بترسیم
من که نمی ترسم.

پس عبارت یمن و بحرین حیاط خلوت عربستان درست نیست
Reza
شما چه می پندارید؟

ما که متوجه نشدیم چه کسی درست می‌گوید جناب نوری زاده می‌گوید: یمن و بحرین حیاط خلوت عربستان هستند ولی جناب زعیم میگوید: بحرین در حوزه نفوذ تاریخی ایران قرار دارد یک واقعیت تاریخی وجود دارد: ایران پیش از انقلاب بالاترین نفوذ را در بحرین داشت
Reza
در یمن هم ما در تاریخ بیشترین نفوذ را داشته ایم و همیشه آنها را از حمله های بیگانه نجات داده ایم. که قدیمی ترین آن حمله حبشه دو هزار سال پیش و تصرف یمن بود.

آقا چطوری میشه پوزه عربستان و محمد‌ بن سلمان به خاک مالید؟
با دوستی و همکاری و ریزاندن ترسشان از ما.

بهترین نظام سیاسی برای یک کشور نظام ریاستی مانند آمریکا و برزیل است.با رییس جمهور و‌ بدون نخست وزیر معاون رییس جمهور همان نقش نخست وزیر را خواهد داشت
سعید
چه علی خواجه چه خواجه علی، ولی قانون مدیریت کشور باید با خلق و خوی مردم آن کشور مطابقت داشته باشد. در کشورهای با پیشینه حکومت های دیکتاتوری، رییس جمهور همه کاره خیلی زود خودش را شاه فرض می کند. به وضع امروز ما بنگرید .... و دیروز ما... و پریروز ما.

azle nokostvazir chegoneh ast? aksareyateh senate ya shora va hardo
soheyla jaavadi ashteyani
رای اعتماد ندادن مجلس ها

dar tarhe shoma baraye ayandeh iran aya president ghabel azl tavasoteh parleman hast?
soheyla jaavadi ashteyani
توسط کنگره متشکل از مجلس شورای ملی و مجلس مهستان با دو سوم رای.

جناب زعیم من به شدت ناراحت و افسرده شده ام. محمد بن سلمان با کشورهای پیشرفته و بزرگ جهان قراردادهای میلیاردی می‌بندد و آن وقت ما بدبخت، چهل میلیون زیر خط فقر، دلار شش هزار تومانی،کارگران معترض و... تازه حالا باید نگران توان نظامی عربستان و امارات هم باشیم. ایران ۱۳۵۷ کجا و ایران ۱۳۹۷ کجا
ایرانی نگران
درست است. من درباره همه این نگرانی ها نوشته ام وچهل سال است فشار جمهوری اسلامی را برای خاموش شدن تحمل کرده ام. دشواری ما اینست که بیشتر سردمداران ما بیسواد و دزد هستند. برخی هم برای دزدیدن و کشتن از سوی خدا وکالتنامه دارند.

جناب زعیم آیا غرب می‌خواهد با مطرح کردن مساله موشکی تنها عامل بازدارندگی ایران را از بین ببرد؟ یکی از شروط چهارگانه آمریکا برای عدم خروج از برجام حل مساله موشکی ایران است. اگر ناچار شویم برای عدم بازگشت تحریم‌ها خلع سلاح شویم چه؟ صدها فروند جنگنده مدرن عربستان و امارات و... منتظر کشیده شدن دندانهای ایران هستند
ایرانی نگران
در بدترین شرایط ما باید تعهد کنیم که برد موشک هایمان از 2000 کیلومتر بیشتر نخواهد شد. الیته اسراییل روی 350 کیلومتر اصرار دارد!

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد