Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
3 تير 1397
انتخابات امروز ترکیه و آینده اردوغان - گفتگوی ناتمام تلویزیون ایران ناسیونال با کورش زعیم
انتخابات امروز ترکیه و آینده اردوغان
Image result for turkey flag
گفتگوی ناتمام تلویزیون ایران ناسیونال با کورش زعیم
۳ تیر ۱۳۹۷خ (۶ ژوئن ۲۰۱۸) 
پرسش: به نظر شما مخالفان آقای اردوغان چقدر شانس پیروزی در انتخابات را دارند؟
کورش زعیم: زندانی کردن گسترده مخالفان و رسانه ها و بویژه رقیبان سیاسی و انتخاباتی اردوغان، از جمله صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلقها، که او از زندان اعلام نامزدی کرده، پیامدهای این انتخابات را پیچیده کرده است. طبق قانون انتخابات ترکیه هر نامزد باید دستکم ۱۰٪ رای بیاورد، و گرنه رای او میان نامزدهای دیگر بخش خواهد شد، ولی پیش بینی میکنم که او از سد ۱۰٪ بگذرد، البته اگر آزاد بود، بالای ۱۵٪ رای میاورد. 
بزرگترین رقیب اردوغان محرم اینجه از حزب جمهوریخواه خلق است، که شخصیتی هوشمند، کاریزماتیک و محبوب مردم است و احتمال میرود که ۲۵ تا۳۰٪ رای بیاورد. اگر اردوغان نتواند بالای ۵۰٪ رای بیاورد، انتخابات به دور دوم خواهد رفت و بی شک صلاح الدین دمیرتاش هم رای خود را به اینجه واگذار خواهد نمود. حتی انتظار میرود مارال اکشنر از حزب جمهوریخواه خلق که پان ترک است هم رای خود را به اینجه واگذارد. اگر چنین شود، احتمال زیاد وجود دارد که کُردهایی که در دور اول پراکنده رای داده اند در دور دوم به اینجه رای بدهند. علوی ها و ارمنیان و آشوریان هم به احتمال زیاد به اینجه رای خواهند داد. بنابراین شکست اردوغان در دور دوم نامحتمل نخواهد بود. بهمین دلیل اردوغان همه امکانات خود را بسیج خواهد کرد که در دور اول به اندازه کافی رای به صندوق ها ریخته شود.

پرسش: مخالفان از جمله آقای اینجه در چه مورد امکان دستکاری در آرا را هشدار داده اند؟
کورش زعیم: در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۵، آقای اردوغان با نقض قانون بی طرفی رییس جمهور، برای حزب خود، عدالت و توسعه، تبلیغ کرد تا بتواند رای کافی برای اکثریت داشتن در پارلمان را بیاورد و قانون اساسی را در مجلس تغییر دهد و ریاست جمهوری را از تشریفاتی تبدیل به یک قدرت اجرایی کند. ولی او با همه تمهیداتش تنها ۹/٤٠% رای آورد و به کمتر از ٤۷% مجلس، یعنی ۲۵۸ از ۵۵٠ کرسی، دست یافت. رای عدالت و توسعه از انتخابات ۲٠۱۱،  ۹% کاهش یافته بود، ۲٠% نمایندگان مجلس را هم از دست داد و از دوسوم رای لازم برای تغییر در قانون اساسی بسیار دور شده بود. در انتخابات ۲۰۱۵ هم نتوانست دو سوم کرسی های مجلس را بدست آورد. 
در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۵، با همه تلاشهای اردوغان برای قدرت مطلقه، میرفت که ترکیه یک چهره دموکراتیک به خود بگیرد. حزب دموکراتیک خلقها ۱/۱۳٪ رای آورد و افزون بر نمایندگان کُرد، سه ارمنی و یک آشوری برای نخستین بار پس از کشتار ارمنیان در ۱۹۱۵، به مجلس راه یافتند. حزب جمهوریخواه خلق ۲۴٪ آورد. البته اینها بعد همه از مجلس بیرون ریخته شدند.
به همین دلیل اردوغان آن برنامه مبارزه با کودتای فرضی را عنوان کرد و شمار انبوهی از مخالفان سیاسی و رسانه ای، اداری و نظامی خود را به زندان انداخت. با خارج کردن مخالفان از سر راه خود توانست آن همه پرسی پارسال را برای تغییر قانون اساسی و تغییر ریاست جمهوری از پارلمانی به ریاستی اجرا کند. بنابراین نگرانی آقای محرم اینجه، حزب جمهوریخواه خلق، که اردوغان با قدرت اجرایی که دارد، صندوق های رای را دستکاری کند، بی پایه نیست.
یک دلیل دیگر که اکنون آقای اردوغان تصمیم به انتخابات زودهنگام گرفته که البته انتخابات سرنوشت سازی خواهد بود، دشواری هایی است که از دو سال پیش آغاز شده است. اوضاع اقتصادی ترکیه رو به پریشانی می رود: رکود اقتصادی، سقوط ارزش لیر، تورم رو به رشد، کاهش قدرت خرید مردم و مشکلات پرداخت بدهی های دولت و شرکتها ، اردوغان را وادار کرده پیش از بدتر شدن اوضاع اقتصادی، دوره ریاست جمهوری خود را طولانی تر کند.
از سوی دیگر، دخالت نظامی او در سوریه هم که تصور میکرد طی چند هفته به نتیجه برسد به بن بست رسیده و اردوغان در مرداب سوریه گیر کرده و نه راه پیش دارد نه راه پس.
بنابراین، با توجه به این واقعیت که اردوغان در هر انتخابات، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵، درصد کمتری رای آورده و کرسی های بیشتری را در مجلس را از دست داده، در این انتخابات باید با هر ترفند و دستکاری رای لازم به نامش خوانده شود، و گرنه همه رویاهایش بر باد خواهد رفت. 
پرسش: با گذار از نظام پارلمانی به ریاستی پس از این انتخابات چه تغییراتی در سیستم سیاسی ترکیه ایجاد خواهد شد؟ پیروزی اقایاردوغان چه تاثیری روی روابط با ایران خواهد گذاشت؟ 
کورش زعیم: افراط گرایی اردوغان درباره باز زنده سازی حکومت عثمانی به نام عثمانی نو، شهروندان کرد و ارمنی و آسوری و علوی و ایزدی ترکیه را می ترساند. بویژه که چند سال پیش، در زمان وزارت خارجه داود اوغلو، جمعی از مفتی ها فتوا داده بودند که آقای اردوغان شایستگی خلیفه مسلمین جهان بودن را دارد. اردوغان هنوز این رویا را در سر دارد. 
دستگیری های بسیار گسترده سال گذشته به بهانه احتمال کودتا، بر دهها هزار خانواده تاثیر گذاشته و بخش عمده ای از جمعیت ترکیه را علیه دیکتاتوری او برانگیخته که انتظار میرود روی این انتخابات تاثیرگذار  باشد. کودتاها معمولا توسط جمعیت دهها هزار نفری نظامیان و کارمندان ادارات و قضات و روزنامه نگاران و هنرمندان و فرهنگیان و غیره رخ نمی دهد. 
من پیروزی ایشان را آغاز برگی نو در معادلات منطقه می بینم. نخست اسلامیزه کردن ترکیه است که ظاهرا از ایران درس عبرت نگرفته است. از آنجا که پشت به اروپا کرده و با روسیه هم روابطش دیگر نزدیک نیست، توجهش را به منطقه متمرکز خواهد کرد. احتمال یک توافق سه جانبه با عربستان و اسراییل برای تقسیم نطقه نفوذ در غرب آسیا از ذهن دور نیست. البته در ترکیه شاهد ناآرامی های زیاد و مستمر خواهیم بود که سرکوب خواهند شد، و در ایران هم شاهد افزایش فعالیت پان ترکیست ها مانند زمان دیکتاتوری نظامیان در اواخر سده بیستم خواهیم بود. ترکیه ممکن است شانس عضویت در اوراسیا را هم از دست بدهد، زیرا روسیه تحمل افراط گرایی پان ترکیستی حکومت اردوغان را نخواهد داشت.
-0-

بازدید صفحه: 771
 سلام اقای کوروش زعیمی عزیز به نظرم ترکیه برای رهایی از این مشکل نیاز به ایجاد حزبی جدید با ایده هایی مدرن هست چون رقیب سرسخت حزب عدالت و توسعه ترکیه یعنی حزب جمهوری خواه به دستور اتاتورک تاسیس شد و چون ایده های این حزب از لحاظ سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ایده های تکراری و نه چندان جذاب برای مردم ترکیه ، به علاوه رشد کند اقتصاد ترکیه در آن زمان نتونسته میان مردم محبوبیت پیدا کنه ودر این بیست سال نتونسته با رقیبش رقابت نزدیکی داشته باشه بخاطر همین یک حزبی مثل عدالت و توسعه و اقای اردوغان که نگاه بسیار افراطی دارند عملکرد سیاسی خوبی دارند
Amir
هیچ قانونی وجود ندارد که هیچ حزبی نتواند راهبرد سیاسی خود را اصلاح کند یا تغییر ندهد. حزب ها باید خودشان را با شرایط زمان هماهنگ کنند. عدالت و توسعه با تقلب و خشونت ساختاری سر کار مانده است.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد