Saturday, November 27, 2021   امروز ,   شنبه 6 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
25 شهريور 1386
روسیه برای تقسیم سهم مالکیت خود نیازی به نشست در تهران ندارد - کورش زعیم

روسیه برای تقسیم سهم مالکیت خود نیازی به نشست در تهران ندارد

Image result for ‫دریای خزر‬‎


خطرناکترین زمان برای مذاکره درباره تمامیت ارضی وحقوق ملکی ایران هنگامی است که حکومت ناتوان و درمانده در همه جبهه های داخلی و بین المللی به دنبال معامله و خرید دوست باشد. دریای مازندران طبق پیمانهای ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ میان ایران و شوروی، به جز شانزده کیلومتر نوار ساحلی هر کشور که منطقه انحصاری ماهیگیری است، ملک مشاع و مساوی میان ایران و روسیه است. سه کشورجدید حاشیه دریای مازندران در بیانیه آلماتی در۲۱ دسامبر ۱۹۹۱، که توسط همه کشورهای مشترک المنافع و استقلال یافته شوروی (CIS) امضاء شد، احترام به کلیه تعهدات بین المللی شوروی سابق را تضمین کردند. حقوق پنجاه درصدی ایران در دریای مازندران منطبق با قوانین بین المللی مربوط بوده و تغییرناپذیر است. ایران هیچ اجباری ندارد که از حقوق تاریخی و قانونی خود به کشورهای بیگانه بذل و بخشش کند .

روسیه قصد دارد بستر دریا را به تناسب طول ساحل پنج کشور به پنج بخش تقسیم کند، ولی سطح دریا کماکان مشاع باشد. بستر دریا حدود ۶۶۰ میلیارد بشکه ذخیره نفت و گاز دارد که دوسوم ذخایر کل جهان است و نزدیک به همه آن بیرون یک پنجم ایران قرار می گیرد. ما پیشنهاد می کنیم که روسیه برای چگونگی تقسیم سهم مشاع پنجاه درصدی خود باسه کشوری که از دل خودش درآمده اند مذاکره کند و کاری به کار ایران نداشته باشد .

همانگونه که روسیه، در پیمانهای دوجانبه و بدون موافقت ایران، بخش شمالی دریای مازندران را میان خودش، قزاقستان و آذربایجان تقسیم کرده، که خود بعلت مشاع بودن دریا یک تخلف از قانون بین الملل است، می تواند از مانده سهم پنجاه درصدی خود بخشی را هم به ترکمنستان واگذار کند. ما حتا آماده ایم کف دریا را اِفراز کنیم تا از حالت مشاع درآید و روسیه بتواند هر جور که مایل باشد سهم خود را تقسیم کند .

جمهوری اسلامی اگر در این تصور باشد که با پذیرش طرح روسیه خواهد توانست حسن نیت و رای روسیه را در اجلاس شورای امنیت بخرد سخت در اشتباه است. نخست اینکه هرگونه عقب نشینی از موضع قانونی ایران در دریا به معنای تجزیه ایران خواهد بود، همانگونه که در ترکمانچای رخ داد. دوم اینکه لجاجت در ادامه غنی سازی اورانیوم ارزش چنین هزینه عظیمی را ندارد. سوم اینکه سازش با روسیه در این زمینه تضمین راه اندازی نیروگاه بوشهر هم نخواهد بود. همانگونه که من در 1991 و از 2003 تا کنون تکرار کرده ام، روسیه نه توان فنی و نه انگیزه سیاسی راه اندازی نیروگاه بوشهر را دارد. همان کاهش ظرفیت نیروگاه از 1000 مگاوات به سطح غیراقتصادی 440 مگاوات نشانگر این ناتوانی است. در واقع روسیه می خواهد همه مبلغ قرارداد را با سرعت وصول وآنقدر دفع الوقت کند تا شایدطرح اسراییل برای بمباران بوشهر، همانند بمباران ونابودسازی نیروگاه عراق، صورت گیرد و تعهدات روسیه از بین برود .

ما پیشنهاد می کنیم که تا حل مسائل بین المللی ایران و درآمدن ایران از انزوا و شرایط بی اعتمادی، هیچگونه مذاکره ای درباره دریای مازندران انجام نگیرد و هیچگونه تعهدی از جانب ایران پذیرفته نشود. شرایط بین المللی بهیچوجه برای کسب یک نتیجه عادلانه و حفظ حقوق قانونی ایران در دریای مازندران مساعد نیست .
نویسنده:کورش زعیم
16.09.2007

۲۵ شهریور ۱۳۸۶خ
بازدید صفحه: 1641
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد