Saturday, November 27, 2021   امروز ,   شنبه 6 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
19 ارديبهشت 1397
گفتگوی تلویزیون ایران اینترنشنال با کورش زعیم - تصمیم دانالد ترامپ به خروج از برجام
تصمیم دانالد ترامپ به خروج از برجام

گفتگوی تلویزیون ایران اینترنشنال با کورش زعیم
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷خ 
آقای ترامپ همه اصول دیپلوماسی و احترام به روابط متحدان و دولتهای مهم جهان را زیر پا گذاشت، و بی توجه به پیامدهای آن برای خود امریکا فقط خواست یک حرکت خودمحورانه کند تا قاطعیت خود را به نمایش بگذارد. این حرکت قاطعانه برای جبران عقبگردهای متعدد او از تهدیدهایی که علیه ایران و کره شمالی میکرد بود تا احساس قدرتمندی او را ارضاء نماید.
این دومین خروج او از یک پیمان بین المللی پس از خروج از پیمان پاریس (گرمایش زمین) و نیز پیمان قاره ای نافتا بود. هر سه حرکتش مغایر با اصول همکاریهای بین المللی و در راستای انزوای امریکا بود.
ما شاهد بوده ایم که ایشان بارها دست به تهدیدهای تندی که همه را شگفت کرده بود زده است، و سپس زیر فشار مشاوران، افکار عمومی و اتحادیه اروپا عقب نشینی کرده و ۱۸۰ درجه موضع خود را عوض کرده بود. علت اینکه چندین بار مشاوران و وزیران خود اخراج و جانشین کرد اینست که نمی خواهد پیوسته به دلایل عقلانی بازداشته شود. 
من تصور می کنم که ایشان ریاست جمهوری ایالات متحده را با مدیر عاملی شرکتش مقایسه میکند. در کارهای اقتصادی شخصی خود هم مخالفت را بر نمی تابید. برای همین چند بار به مشکلات اقتصادی برخورد.
من ایشان را از آغاز ورودش به فعالیت اقتصادی در شیکاگو و حضور جنجالیش در رسانه ها دورادور می شناختم و با روشها و ترفندهای مدیریتی و محدوده های اخلاقی و مالی ایشان تا حدودی آشنا هستم. 

او همیشه می کوشید از لابلای سطرهای قانون رد شود. ولی یک چیز را مطمئن هستم، که او اهل معامله است و معامله را یک هنر می داند. یک پاسخ "نه" از او همیشه "نه" نیست. 
او دوست دارد همیشه از موضع قدرت صحبت کند، ولی میداند چه موقع باید کوتاه بیاید. او یک معامله یا داد و ستد خوب را رد نمی کند. در برجام هم یک تغییر کم اهمیت که آبروی او را حفظ کند و روابطش را با هم پیمانان التیام دهد خواهد پذیرفت و به برجام باز خواهد گشت. این بستگی به واکنش جمهوری اسلامی خواهد داشت. هرچه جمهوری اسلامی سرسختتر برخورد کند، او هم سرسختر خواهد شد.
برخورد توهین آمیز با او در ایران اشتباه بزرگی است و سوزاندن پرچم دستاویزی برای دشمنان منطقه ای ما برای تحریک کردن آقای ترامپ خواهد بود. من نمی دانم چرا این آقایان جمهوری اسلامی نمی توانند مخالفت خود را با متانت و بدون لات بازی ابراز کنند. اتحادیه اروپا هم مخالفت خود را ابراز کرد، و خیلی موثر تر. باید با او تاس ریخت، ولی قهر نکرد!
کورش زعیم

بازدید صفحه: 542
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد