Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
6 مرداد 1397
متن کامل گفتگوی تلویزیون ایران اینترنشنال با کورش زعیم - پیرامون بیانیه ۵ امرداد جبهه ملی ایران

پیرامون بیانیه ۵ امرداد جبهه ملی ایران


متن کامل گفتگوی تلویزیون ایران اینترنشنال با کورش زعیم

شنبه ۶ امرداد ۱۳۹۷خ


ا   ایران اینترنشنال: جبهه ملی ایران بیانیه ای منتشر کرده که در آن پیشنهادهایی به حاکمیت جمهوری اسلامی کرده است. شما میتوانید بیشتر درباره این بیانیه توضیح دهید؟

  کورش زعیم: ما مدتهاست که نگران تحولاتی که رخ میدهد و شرایط کشور که دارد واردش می شود بوده ایم. بارها شخصی و گروهی پیشنهادها و تحلیل هایی داده ایم که جمهوری اسلامی باید پاسخگو باشد، و راهکارهایی برای برونرفت از این بحرانی که تحلیل می کنیم میتواند بسیار خطرناک باشد. این بیانیه یک راه ساده را پیشنهاد می کند. ما پیشنهاد تغییر قانون اساسی و ساختارهای حکومتی را هم داده ایم، ولی فعلن آسان ترینش همین است برای اینکه آرامش برقرار شود و ملت بخاطر ترسی که از آینده دارند و ما فکر می کنیم منجر به مهاجرت مردم از ایران بشود کمی امیدوار شوند. یک علت ترس مردم از حمله بیگانگان است که امیدواریم نخواهد شد. ما پیشنهاد کرده ایم که یک آشتی ملی را که ذکر کرده بودیم اعلام بکنند. مهمترین حرکت برای آشتی ملی اینست که زندانیان سیاسی و عقیدتی در سراسر کشور را آزاد کنند و از خشونت نسبت به مردم برای انواع فعالیت های مردمی از روسری گرفته تا اعتراضات اقتصادی خیابانی مردم دست بردارند. حاکمیت باید دستکم آنچه را قانون اساسی خودشان در اصل های ۲۳، ۲۶ و ۲۷ را که شامل عدم تفتیش عقاید، آزادی حزب ها و سازمانهای سیاسی و مدنی و حقوق بشری و همچنین آزادی اجتماعات است رعایت نماید. این فعالیت ها همه ممنوع هستند و جبهه ملی حتی نمیتواند جلسات خودش را برگزار کند. حاکمیت باید همه اینها را بی درنگ اقدام بکند، و در نهایت انتخاباتی که براستی و بدون دخالت نهادهای حکومتی آزاد باشد و مردم بتوانند نمایندگان واقعی خودشان را به نهادهای انتخابی مانند شورای 

شهر، مجلس و ریاست جمهوری بفرستند انجام گردد.

پرسش:   آقای زعیم، شما بعنوان یکی از مسئولین و اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران که یکی از تشکل های قدیمی سیاسی ایران است، فکر می کنید این پیشنهاد یا، اگر بشود نامش را گذاشت هشدار جبهه ملی ایران یا رهنمودش تا چه اندازه می تواند عملی باشد و محقق شود در شرایط جاری ایران؟

کورش زعیم: با شناختی که از حاکمیت جمهوری اسلامی داریم فکر نمیکنم اینها این شهامت را داشته باشند که اقرار کنند ۴۰ سال اشتباه کرده اند و هنوز هم این اشتباه را ادامه دارد و دارد خطرات بسیار جدی برای کشور بوجود می آورد که به این پیشنهادها عمل کنند. ولی ما وظیفه داریم که دیدگاه هایمان را اعلام کنیم که فردا توسط مردم سرزنش نشویم که چرا شما که قدیمی ترین و محبوبترین سازمان سیاسی این کشور در طی ۶۷ سال گذشته هستید ساکت نشسته اید.

البته باز ته دلمان امیدواریم که عقلانیت بر حاکمیت جمهوری اسلامی حاکم بشود و به این پرسشها و این درخواست ها و پیشنهادهای دیگری که کرده ایم برای تغییر قانون اساسی یا اصلاحات بسیار بنیادین در همین قانون اساسی پاسخ مثبت بدهند.


 پرسش: اصلی ترین خواسته جبهه ملی ایران یا اصلی ترین آنها برگزاری انتخابات آزاد است؟

  کورش زعیم: بلی، ولی انتخابات یک پیش نیاز دارد. همینجوری بگویند انتخابات آزاد آنچه ما در نظر داریم انجام نمی شود. اول باید زندانیان امنیتی که اغلب سیاسی و عقیدتی هستند بی درنگ آزاد شوند تا یک آرامش در جامعه سیاسی و عقیدتی کشور برقرار شود. بعد احزاب سیاسی مانند جبهه ملی ایران و دیگران فعالیتشان آزاد شود، طبق همین قانون اساسی خودشان، و اجتماعات آزاد شود. همینکه ما ممنوع می شویم که جلسات شورایی را اجرا کنیم و تهدید می شویم، احضار می شویم و اعضای محافظه کار ما وادار میشوند اعضای فعال را انکار کنند، نشانگر تداوم خفقان و خشونت سیاسی است. مثلا من را احضار کردند و گفتند که حق نداری در این جلسات شرکت کنی. این کارها باید کنار گذاشته شود.

وقتی این پیشنهادهای جبهه ملی ایران انجام شد، زندانیان سیاسی آزاد شدند، و فعالیت سیاسی و گردهمایی محقق شد، آنگاه می توانیم برنامه انتخابات آزاد را حتی پیش از اینکه دوره های کنونی انتخاباتی به پایان برسند اجرا کنیم و مردم بتوانند نمایندگان واقعی خود را، نه نمایندگان فیلترهای قشری حکومتی، برگزینند. من فکر میکنم که اگر حکومت شهامتش را داشته باشد و عقلانیت لازم را پیدا کند و به این خواستها تن در بدهد، نه تنها یک آرامش درونکشوری بوجود خواهد آمد، که مردم امیدوار به آینده خواهند شد و کشورهای دیگر هم که دارند ما را زیر فشار می گذارند هم به شکل های مختلف عقب نشینی خواهند کرد.

کورش زعیم


بازدید صفحه: 590
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد