Wednesday, December 8, 2021   امروز ,   چهارشنبه 17 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
14 فروردين 1390
مهرگان روز ملي پيمان

مهرگان روز ملی پیمان

 

 

 

مهرگان جشن بزرگ ملی ایرانیان، روز دادگری و راستی، و روز چیرگی سرشت نیک و درست ایرانی بر ستمگری و چيرگي دروغ و بیگانه اندیشي است. مهرگان روز پاسداری پیمان های اجتماعی و روز هشدار به پیمان شکنان است كه در فرهنگ ايراني، پيمان چه با راستي بسته شده باشد و چه با دروغ، آن يك پيمان است . مهرگان روز پاسداری از استقرار قانون بر پايه رای مردم و هشدار به قانون شکنان است.

 

 

 

دو سال پيش در چنين روزي پيشنهاد كردم كه اين روز مهر و وفای به پیمان را به نام " روز ملی پاسداری پیمان" گرامی داریم. یک ملت از پیمان مردمان به یکدیگر بوجود می آید، و وفای به این پیمان است که ملت ها را پایدار نگه می دارد؛ و وفای دولتمردان و نمایندگان مردم به پيمان خود که خدمتگذار ملت باشند. اين وفاي به پيمان با ملت است که آنان را بر سر کار نگه می دارد. شكسن پيمان با ملت، سرانجامي بسيار سخت دارد، چه در زندگي چه در تاريخ. در روز فرخنده مهرگان بود که فرشتگان به یاری کاوه آهنگر شتافتند تا مردمان ایران زمین را از گزند ضحاک پيمان شكن ستمگر، که مغز جوانان برومند ایرانی را خوراک مارهای برآمده از شانه هایش می کرد برهانند.

 

 

 

ما ایرانیان، در هر کجای جهان که باشیم، این روز خجسته را جشن مي گيريم و پاکشویی تن و روان مي کنیم. پاکشویی مي کنیم تا خود را از هرگونه آلودگی ناايراني چون دروغ و حسد و آز و کینه و خشونتگرايي بزداییم. امروز بار ديگر با یکدیگر هم پیمان می شویم که سه شعار ایرانی پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک را راهنماي زندگی خود کنیم. هم پیمان می شویم تا دروغ و فساد را از میهن خود برانیم و راستی و درستی و شایسته سالاری را جانشین نماییم. هم پیمان می شویم که در این راه هرگز در برابر زور و زر و تهديد و فساد تسلیم نشویم. هم پیمان می شویم که هيچ فريب خورده بیگانه اندیش را كه علیه يكپارچگي و منافع ملت و میهنمان اقدام مي كند نپذیریم؛ و هم پیمان می شویم که بخواهیم فقط ایرانی باشیم چنانكه همه مردم جهان آرزو کنند ایرانی باشند. ما همه با هم پیمان می بنديم که تا حق آزاد و آزاده زیستن را كه آيين زندگي ما ايرانيان است بازپس نگیریم آرام ننشینیم.  

 

 

 

کورش زعیم

 

14 مهر 1390   

بازدید صفحه: 1694
 


شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد