Saturday, December 4, 2021   امروز ,   شنبه 13 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
18 آبان 1397
بزرگداشت سالگرد شهادت دکتر حسین فاطمی - کورش زعیم
سالگرد شهادت دکتر حسین فاطمی را گرامی می داریم
Image result for ‫حسین فاطمی‬‎

از: کورش زعیم
ما در جبهه ملی ایران کم شهید نداده ایم، و حسین فاطمی سالار شهیدان ماست. نه اینکه او به بزرگداشت ما نیاز داشته باشد؛ این ما هستیم که نیازمند وابستگی به او و آرمان های او هستیم، و به آنچه او بود و آنچه او میخواست ما در چنین روزهایی باشیم. او از گونه شهیدانی است که راه تاریک ما را روشن نگه میدارند و به ما راستی و آزادگی می آموزند. او سیاوش زمان ما بود.

گاه در درازای تاریخ مردانی پدیدار می شوند که در راه دفاع از آزادی ملتشان، و در راه رهایی مردم از ستمگری، دیکتاتوری و فساد شهید می شوند. آنان را دیکتاتورها نامردانه به قتل میرسانند تا آوای وجدان جامعه را خاموش کنند، تا مردم صدای حق را نشنوند، وتا مردم در راه آزادی و گرفتن حقوق شهروندی خود از رهبری آنان محروم شوند. اینها شهیدان ملی هستند. آنچه ما ملت ایران را هزاران سال پابرجا و سربلند و آزاده نگه داشته، شهیدان ملی ما هستند. از مرگ سیاوش که نخستین شهید ملی ما بود وما هنوز درمرگ او سوگوار هستیم، تا بختیار و فروهرها و امیرعلایی آنان که اکنون برای استقلال سیاسی کشور و آزادی مردم، و علیه ستم، خودکامگی و فساد مبارزه می کنند، تا من و شما امروز اینگونه سربلندانه از تاریخ و فرهنگمان یاد کنیم. شهیدان ملی ما این ملت را زنده نگه داشته اند و جاویدان کرده اند، و ما هرگز آنان را فراموش نخواهیم کرد.

آنچه بر سر فاطمی آمد، همانست که اکنون در حال تکرار است. او وزیر خارجه و معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ملی ایران بود. نخست وزیر مصدق به او اعتماد کامل داشت و همین اعتماد و وابستگی حسادت برخی دیگران را که خود را "پیش کسوت" به شمار می آوردند برانگیخت. او عقیده داشت که انقلابی اجتماعی و سیاسی رخ داده که: "دیگر دنیا به طرف بربریت و به سوی امتیازات قرون وسطائی نمی رود..."، چه سعادتمند بود او که در دوران جمهوری اسلامی نزیست؛ چهل سال از آنچه او می ترسید.
 
او ملی کردن صنعت نفت ایران را رهایی از سلطه استعماری بیگانگان می دانست و مبتکر اندیشه اقتصاد بدون نفت برای ایران بود. برقراری نظام جمهوری هم اندیشه او بود. اینها فقط نشانه های کوچکی از نبوغ سیاسی فاطمی به شمار میرود که مصدق را به او دلبسته کرده بود. این نبوغ سیاسی همراه با شهامت در ابراز دیدگاه های خود، قلم سحرآمیزش و محبوبیتش در میان مردم، و به علت اعتماد بی چون و چرای مصدق به وی، باران بدگویی ها، فحاشی ها، تهمت ها و شایعات زشت، کارشکنی ها و توطئه ها را بر سر او باریدن گرفت، که بسیاری از آنها از سوی دشمنان هم نبود. 

ما هنوز پس از گذشت بیش از شش دهه که از آغاز زندگی سیاسی حسین فاطمی میگذرد، او را نشناخته ایم. هرچند ستاره درخشان وجود فاطمی در حضور خورشید وجود مصدق آنگونه که شایسته این مرد بزرگ بود درخشیدن نتوانست گرفت، ولی همانند او را هم هنوز نداشته ایم. بیگانگان که موجبات مرگ او را فراهم کردند و قتل او را از شاه خواستار شدند، همکارانی در محفل دوستان داشتند.

پدیده فاطمی بایستی بیشتر مطالعه شود. باید بفهمیم که چرا مصدق، مردی به عظمت تاریخ ایران، اینهمه به فاطمی جوان احترام می گذاشت، به او تکیه می کرد و به او اعتماد داشت؟ چطور بود که در میان اینهمه مردان فرهیخته و خوشنام و باتجربه، مصدق شایستگی-گرا جوانی سی و چهار ساله را به وزارت خارجه و معاونت پارلمانی و مشاور و سخنگوی دولت خود بر گزید؟ چرا شاه و درباریان اینهمه از او می ترسیدند و با او دشمن بودند؟ چرا سفارتخانه های انگلستان و شوروی و امریکا، به شهادت اسناد فاش شده، جملگی او را مرکز ثقل جنبش ملی ایران و موتور پیشرانه آن میدانستند؟  

چرا؟ چون به باور من، فاطمی یک اندیشمند استثنایی، یک تاکتیسین تیزهوش و یک نابغه سیاسی بود. فاطمی نه تنها هوش فوق العاده ای داشت و در مسایل سیاسی تیزبین و آینده نگری واقع بینانه بود، بلکه از شهامت فوق العاده ای نیز برخوردار بود. او میدانست چه میخواهد و به کجا می رود. او مصمم بود که توان و هوش و زندگی خود را وقف مبارزه علیه خیانت به میهن، دیکتاتوری و فساد کند، و آماده پرداخت هزینه آن نیز بود... و این هزینه را در فجیع ترین شرایط پرداخت کرد. 

من به علت شناختی که از نزدیک داشتم، احساس ویژه ای نسبت به ابن مرد بزرگ دارم. او در جوانی برای روزنامه باختر برادر بزرگترش در اصفهان مقاله می نوشت، که برای یکی از این مقاله ها تحت تعقیب شهربانی قرار گرفت و او به تهران آمد و چهل و پنج روز در خانه ما پنهان شد. سپس پدرم ترتیب سفر او را به پاریس داد. در آنجا در خانه عموی پدرم سید حسن زعیم زندگی کرد و برای ادامه تحصیل به دانشگاه رفت. در سال ۱۳۲۷، پس از اخذ دکترا به ایران بازگشت و به جلسات هفتگی سیاسی و برنامه ریزی مصدق و شماری از مردان سیاسی آن زمان در منزل سید حسن زعیم پیوست. فاطمی معمولا پس از جلسه به خانه ما که در نزدیکی بود میآمد و با پدرم تخته نرد بازی میکرد. ماهی یک بار هم که مصدق و یارانش در خانه ما دوره داشتند، او هم همیشه حضور داشت. پیش از انتشار شماره اول روزنامه باختر امروز آمد خانه ما و فریاد زد: "فردا در تهران یک بمب میترکد!" پس از کودتای ۲۸ امرداد او ده روز اول پنهان شدنش در خانه ما گذشت. خاطراتی که از این مرد تیزهوش سیاسی و بشدت میهن پرست دارم مرگ انتقام جویانه و فقدان زودهنگام او را بسیار سخت و فراموش نشدنی کرده است.

شاه به کرمیت روزولت گفته بود: «من تختم را مدیون خدا، ملتم، ارتشم و شما هستم … مصدق محاکمه میشود و به سه سال حبس در روستایش محکوم خواهد گشت..... ولی یک استثناء وجود دارد و آن حسین فاطمی است. او هنوز دستگیر نشده ولی بزودی او را پیدا میکنند. فاطمی بیش از همه ناسزاگویی کرد. او بود که توده ایها را واداشت مجسمه های من و پدرم را سرنگون و خرد کنند. او پس از دستگیری اعدام خواهد شد .»

فاطمی در آخرین لحظات زندگی در حالیکه در بستر بیماری و با تب شدید به جوخه مرگ سپرده میشد، به دژخیم خود گفت: 
"مرگ بر دو قسم است. مرگی در خواب ناز... و مرگی در راه شرف و افتخار. و من خدای را شکر میکنم که در راه مبارزه با فساد شهید می شوم..."
"... من از مرگ ابائی ندارم، آنهم چنین مرگ پر افتخاری. من میمیرم که نسل جوان ایران از مرگ من درس عبرتی گرفته و با خون خود از وطنش دفاع کرده و نگذارد جاسوسان اجنبی بر این کشور حکومت نمایند..

آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟

کورش زعیم
۱۹ آبان ۱۳۹۷خ

بازدید صفحه: 933
 درود جناب استاد آیا این مشابه همان کبراهایی است که ما داریم؟ آیا مال ما اورهال و به روز شده اند؟ https://ir.voanews.com/a/us-bahrain/4663587.html
سعید
کبراهای ما متعلق به 50 سال پیش است که البته ما نخستین خریدار آن در جهان بودیم. آنها تک موتوره و دو موتوره بودند که کبرای دریایی نام داشتند. این کبرایی که شما نشان دادید نوین ترین هلیکوپتر و نامش زولو کبراست. زولو نام یک قبیله بسیار جنگجو در افریقای جنوبی بوده اند. مال ما حتمن باید بازسازی شده باشند.

باید به فرد‌پرستی پایان داد.مدام مصدق و فاطمی به زبان آوردن دردی دوا نمی‌کند.طرفداران سلطنت هم مدام شاه را به زبان می‌آورند.اگر فاطمی امروز بود الزاما سیاستمدار موفقی نبود.هر چیز را باید در زمان خودش بررسی کرد
آرش
آرش گرامی، وقتی زمامداران از حیث کیفتی بسیار پایین باشند و سواد و توانمندی آنها در حد اقل باشد، یادآوری زمامدارانی که کارآمد بوده اند مردم را امیدوار به آینده می کند که ملت ما چنین توانایی ها را دارد.

آیا درست است که پیش از انقلاب برنامه‌ای داشتیم که تا پایان دهه 90 دیگر نفت خام صادر نکنیم؟
فریدون
درباره چنین برنامه ای شنیده بودم، ولی اعداد آنرا به یاد نمی آورم. در آن سالها برآورد کرده بودند که ذخیره نفت تا پیش از پایان سده بعدی پایان خواهد بافت.

az ghanoneh assasi che khabar mohandes? shad bashid
soheyla jaavadi ashteyani
چقدر عجله داری عزیزم. شرایط کاربرد قانون اساسی باید فراهم گردد. فرض کن که آماده است.

اسراییل 4000 و عربستان 3000 دستگاه تانک مدرن دارند. چطور برای ما 2560 عدد غیرمدرن کافیست؟
این بستگی به روش جنگ دارد. برای دفاع کافیست، اگر بخواهید به کشور حمله کنید آنگاه بابد آنرا در محاسبات بیاورید. البته من نگفتم غیر مدرن! من بیشتر موافق تانکهای کوچک و سریع السیر برای ضربه زدن دارم.

درود جناب استاد در زمانی که در آمریکا زندگی می‌کردید با کدام کمپانی ها و چه نوع همکاری‌ ای داشتید؟ آیا شرکتهای نفتی هم بودند؟
سعید
نه، من مدتی با بخش مهندسی یک شرکت راه آهن و مدتی هم با یک شرکت مهندس مشاور در طراحی نیرگاههای فسیلی و اتمی کار کردم. بعد از آن خودم یک شرکت مهندسی و یک شرکت خدمات کامپیوتری ایجاد کردم.

آیا این دیدگاه از آقای حسین آرین درست است؟ در چنین شرایطی، فشار بازیگران خارجی در جنگ‌ یمن به ویژه آمریکا و بریتانیا می‌تواند راهگشا باشد، زیرا هواپیماها و هلیکوپترهای نیروی هوایی عربستان که کاملاً وابسته به این دو کشور است، بدون کمک‌های لجستیکی آنان کارایی نخواهند داشت.
رضا
من این را بارها در اینجا گفته ام!

سه پرسش ۱.آیا ۲۵۰۰ دستگاه تانک برای وسعت ایران و هفت همسایه زمینی کم نیست؟ ۲. آیا تانکهایی که ما می‌سازیم قابل مقایسه با تانکهای مدرن همسایگان(آبرامز،چلنجر،لئوپارد)است؟ ۳.آیا منظورتان این است که ۱۰ میلیون بشکه نفت تولیدی آمریکا برای مصارف داخلی و صنایع است؟
1- در جنگهای آینده تانکها بیشتر نقش حفظت خواهد داشت یا حمله های تاکتیکی. 2- من کیفیت تانکهی ایرانی را نمی دانم. تا کنون آنها را از نزدیک ندیده ام. بیشترشان بازسازی شده قدیمی ها هستند. 3- هر کشور عاقلی همین کار را می کند، نه اینکه استخراج کند بفروشد و پولش را انگار ارث پدرشان است بین خودشان تقسیم کنند. همین وابستگی به پول نفت 90% صنایع کشور را نابود کرده و کشاورزی را به ذلت کشانده است.

آیا نفت خام آمریکا را دولت فدرال صادر و پول آن وارد خزانه داری فدرال می‌شود؟
فریدون
دولت امریکا در کار نفت نیست. این شرکتهای بزرگ نفتی هستند که که استخراج و پالایش و فروش می کنند. دولت امریکا تنها مالیات سودسالانه آنها را میگیرد. آنها مانند جمهوری اسلامی نیستند که به علت تحریم ها نفت را مافیای درون نظام جابجا کند و اعظم پول آن هم دزدیده، آنگاه دولت برای هزینه های خود با بالا و پایین بردن ارز مردم را سرکیسه کند.

درود بر شما شما فرمودید که هرگز نمی‌خواهیم ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید کنیم. نفت یک ذخیره تاریخی است که نباید تلف شود و‌ پول آن باید فقط برای پروژه های زیربنایی سنگین استفاده شود. جناب زعیم پس چرا ایالات متحده امروز ۱۱ میلیون بشکه تولید و حتا یک میلیون بشکه هم خام صادر می‌کند؟
فریدون
امریکا پول نفت را در صنایع خود بکار می برد. آن یک میلیون هم بازی در بازار برای حفظ تعادل قیمت است.

یاد دکتر فاطمی گرامی و راه جبهه ملی ایران پر رهرو باد .
رضایی
مرد بزرگی بود و با اندیشه های پیشتاز.

سیصد فروند هم هلیکوپتر تهاجمی برای هوانیروز نیاز داریم
هلیکوپتر خیلی کم داریم، بویژه هلیکوپتر تهاجمی که به اندازه انگشتان دو دست هستند.

با توجه به وسعت ایران ما شش هزار دستگاه تانک و چهار هزار دستگاه نفربر و زره پوش نیاز داریم
ما حدود 1560 تانک داریم که انواع مختلف دارند، ولی توان ساخت آنها را داریم. می پندارم حدود 800 تا 1000 تانک دیگر بسنده باشد. البته امروز تانکهای کوچک و تندرو بیشتر کاربرد دارند.

درود دو مقام آمریکایی به رسانه‌های این کشور گفته‌اند کاخ سفید تامین سوخت برای جنگنده‌های ائتلاف عربستان در جنگ یمن را متوقف خواهد کرد. همزمان براساس بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر شده این درخواست به دلیل افزایش توانایی عربستان در سوخت رسانی درحال پرواز به جنگنده هایش و پس از گفتگو و مشاوره با دولت آمریکامطرح شده‌است. جناب استاد آیا پس از چهار دهه، توان سوخت گیری هوایی عربستان افزایش یافته است؟ پس در این چهار دهه چه می‌کردند که تازه توان این کار را پیدا کرده اند (اگر بپذیریم که راست می‌گویند)؟
سعید
این یک نمایش بود. ترامپ میخواست عربستان را یک گوشمالی بدهد سر خاشقجی، عربستان هم آبروداری کرد و گفت خودمان میتوانیم.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد