Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
28 مهر 1398
حمله ترکیه به سوریه برای کشتار کُردان ایرانی تبار - کورش زعیم
حمله ترکیه به سوریه برای کشتار کُردان ایرانی تبار

کورش زعیم
این نخستین بار نیست که رجب طیب اردوغان دشمنی کینه توزانه خود را با کُردان نشان میدهد. مردم فراموش نکرده اند که این اردوغان بود که از 2011، برای داعش که توسط امریکا و اسراییل و عربستان برای بی ثبات کردن سوریه و عراق و تهدید مرزهای ایران ایجاد شده بود، در خاک ترکیه مرکز آموزش نظامی، بیمارستان صحرایی و پناهگاه فراهم کرده بود؛ و تمامی تجهیزات زرهی نظامی امریکایی برای داعش، ازجمله دو هزار وانت تویوتای اهدایی امریکا به داعش از خاک ترکیه وارد سوریه و علنی شد. اکنون هم هزاران داعشی را در خاک ترکیه در اردوگاهی به نام "زندان" نگهداری میشوند. در این حمله اردوغان با هواپیماهای اف16 شهرهای کرد نشین رآس العین و سریکانی را بمباران و 395 مرد و زن و کودک را کُشت، 677 تن زخمی کرد و 300 هزار ساکنان کرد آنجا را آواره کرد. افزون بر آن، دستکم 800 داعشی را به عنوان اینکه از "زندان" گریخته اند آزاد کرد و به سوریه فرستاد. 
حمله ترکیه به منطقه کُردنشین شمال سوریه به بهانه ایجاد نوار مرزی امن، که نخست 480 کیلومتر در نیم کیلومتر ولی سپس عمق آن 32 کیلومتر اعلام شد، نه تنها تجاوز به یک کشور مستقل و طبق قانون بین الملل جرم محسوب میشود که خشونت و غیرانسانی بودن، تاریخ کشور نشان میدهد که هدف از حمله تنها دور کردن کُردان از مرز ترکیه نمیتوانست باشد. قصاوت ترکیه نسبت به مردم این دو شهر، یعنی کاربرد بمبهای فسفر سپید و حمله شیمیایی به مردم عادی، تیرباران رزمندان دستگیر شده کُرد بجای اسیر گرفتن، سربریدن اسیران و کشته شدگان کُرد، تجاوز به زنان و کُشتن آنان، همگی طبق قانون بین الملل جنایت جنگی بشمار میاید و نشانگر  نفرت و خشونت دمیده شده در سربازان ارتش ترکیه یا احتمالن وجود افراد داعش در میان آنان است. بی اعتنایی آمریکا که با ترک منطقه راه برای ترکیه باز کرد، اروپا هم که فقط به تهدیدهای توخالی بسنده نمود، و ناتوانی سازمانها و معاهدات بین المللی، همه نشانه زد و بندهای فراقانونی قدرتهای بزرگ و منطقه ای را میرساند.
ترکیه که از خاکستر عثمانی که کشورهای منطقه را با خشونتی غیرقابل تصور تصرف کرده بوده برخاست، سرزمینی بود که ساکنان آن کُرد ایرانی و ارمنی و یونانی و اقلیتی از بالکانیان بودند. کشتارهای عثمانی و سپس ترکیه از سده نوزدهم و سپس در جنگ جهانی اول تا کنون در تاریخ بشریت بیسابقه بوده است. تازیان و مغولان هم جنایات زیادی در تصرف ایران مرتکب شدند، ولی خود در فرهنگ ایرانی تحلیل رفته و یکی از ما شدند. ولی ترکیه هنوز به این ما شدن و تحمل و تعامل با بومیان سرزمین تسخیر شده خود که ارمنیان و کردان و یونانیان و علویان بوده اند نرسیده است. 
ما نیز از خشونت عثمانیان بی نسیب نبوده ایم، برای مثال، در 1585 م (993 هجری ق)، وقتی ترکان عثمانی که به ایران حمله کرده تبریز را تصوف کردند، مردم تبریز خود به دفاع و مقاومت پرداختند و شماری از سربازن عثمانی را کشتند. عثمانیان با نیروی کمکی به مردم تبریز تاختند، خانه ها را غارت و ویران کردند، زنان و کودکان را ربودند و تجاوز کردند و بیش از 12 هزار شهروندان تبریز را مرد و زن و کودک را قتل عام کرده از سرهای آنان منارها ساختند. در سال 1724 هم به قصد تبریز از خوی گذشتند، و مردم خوی چنان سخت و مردانه مقاومت کردند که عثمانیان با نیروی کمکی شهر را تصرف و همه ساکنان خود را بجز 7 تن کشتند یا سر بریدند و مناره ساختند. آن 7 تن را هم فرستادند به شهرهای دیگر بگویند که عاقبت مقاومت چه خواهد بود. 
در سال 1861 در اقدامی که زیر پوشش اصلاحات برای کاهش جمعیت جامعه  ارمنی که در سرزمین خودشان که عثمانی تصرف کرده بود میزیستند انجام شد و ایالات عثمانی به ولایات تقسیم شدند. تا آن زمان ارمنستان غربی ایالت ارمنستان عثمانی نامیده میشد که این ایالت به چهار ولایت و چهار شهر وان، دیاربکر، ارزروم و خاربرت بخش بود. سپس دو ولایت بیتلیس و سیواس به آن افزوده شد و در نتیجه نام ارمنستان بکلی از تقسیمات کشوری عثمانی حذف شد.
در سال 1876 سلطان عبدالحمید دوم (معاصر ناصرالدین شاه قاجار) به کمک مدحت پاشا که رئیس گروه لیبرالهای عثمانی بود به سلطنت رسید.  عبدالحمید نخست خود مدحت پاشا را بقتل رساند و دو سال بعد مجلس ملی را منحل کرد و خود زمام کشور را بدست گرفت. شرایط ارمنیان در زمان سلطنت او به اسفبارترین و دهشتناک ترین وضع خود از آغاز سلطه آل عثمان رسید. روزی نبود که در شهر و روستایی ارمنی نشین شماری ارمنی بدست تُرکها کشته نشوند. 
در زمان سلطان عبدالحميد دوم، در سال 1894، این قتل ها ابعاد کشتارهای گروهی بخود گرفت و در سرتاسر آناتولی گسترش یافت. تعداد قربانیان بطور بی سابقه ای افزایش یافت و به شکل قتل عام ارمنیان عمومیت یافت و به همه منطقه های دیگر هم سرایت کرد. در این دوره حدود 300 هزار ارمنی بطرز فجیعی سلاخی شدند؛ از جمله رویداد اورفا در 28 دسامبر 1895 که بیش از 2500 زن و مرد و کودک ارمنی که از ترس جان خود به داخل یک کلیسا پناه برده بودند، ماموران دولت عثمانی کلیسا را آتش زدند و همه زنده زنده سوختند.  
با روی کار آمدن نژادپرستانی چون محمد طلعت پاشا وزیر اعظم، اسماعیل انور پاشا وزیر جنگ و احمد جمال پاشا فرمانده سپاه شام،  و توهم "پان تورانيسم" و طرفداری آنان از آلمان نازی، "تشکيلات مخصوص" را برای تُرک سازی آناتولی غیر ترک سازمان دادند. این بار شهر آدانا قربانی سیاست کشتار غیر ترکان شد. در این نسل کشی نزدیک به 30 هزار ارمنی ساکن شهر قربانی شدند. کشتار با تیراندازی آزاد، تجاوز به عنف زنان، غارتگری و آتش زدن خانه ها و کلیساها انجام شد و هیچکس به هیچ جرمی محاکمه و مجازات نشد.
در آستانه جنگ جهانی یکم، سیاست عثمانی تحت تأثیر دو هدف بزرگ قرار داشت: پان ترکیسم و پان تورانیسم. هدف از نقشه نخست تُرکی کردن اجباری همه ملت‌های غیر تُرک ساکن امپراتوری عثمانی بود که اکثریت نزدیک به اتفاق ساکنان امپراتوری عثمانی را تشکیل می‌دادند، یعنی بیرون کرده ساکنان غیرتُرک و وارد کردن تُرکان از کشورهای دیگر. هدف از نقشه دوم یعنی پان تورانیسم، که تئوری مونس تکین آلپ و ضیاء گوک آلپ بود، گردآوری همه ملت‌های به اصطلاح "تورانی" (که نام آنرا از شاهنامه فردوسی برداشت کرده بودند)، در محدوده یک کشور بود. نهضت پان تورانیسم یکی کردن حکومتهای همه مناطق آسیای مرکزی تا تنگه بُسفُور بود. از آنجا که روسیه شوروی مانع چنین حرکتی بود، عثمانی با آلمان هم پیمان شد.
در تابستان سال 1914 آتش جنگ جهانی یکم در جهان شعله ور شد. در روز 24 آوریل 1915 بدستور دولت عثمانی حدود 300 تن از رهبران و بزرگان، روحانیان، نویسندگان و سیاستمداران ارمنی دستگیر شده و همه را، بجز اُسقف کومیتاس که موسیقیدان بزرگی بود، اعدام کردند. اسقف با مشاهده آنچه گذشته بود، مشاعر خود را از دست داد و دیگر به حالت طبیعی بازگشت نکرد. در همان روز حدود پنج هزار تن از ارمنیان استانبول در کوچه و خانه به قتل رسیدند.
در جنگ جهانی یکم، 18-1914، در راه جلوگیری از سقوط حکومت عثمانی توسط متفقین، از سال 1915 ترکیه بارها شنیع ترین جنایت ها را علیه اقلیت های دینی و نژادی ترکیه که به همه آنان سوء ظن داشت انجام داد. کشتار گسترده و اخراج بیرحمانه  ارمنیان در  آوریل 1915 برای حفظ سرزمین تصرف شده هزاران ساله ارمنیان در درون ترکیه، و همچنین کشتار مسیحیان آناتولی و علویان، همه برای واردات ترکان و جانشینی آنان، که در طی آن یک میلیون و نیم ارمنی و مسیحی ساکن آناتولی در سرزمینهای اجدادی خودشان توسط ترکان عثمانی قتل عام شدند که هنوز مانند زخمی چرکین و دردناک در تاریخ بشریت زنده مانده است.
در این دوران کُردهای ساکن آناتولی هم در مسیر اجرای بخشی از برنامه‌نابودی هویت کُرد در ترکیه توسط تُرکان جوان مجبور به جابجایی شدند و در یک راهپیمایی اجباری مرگبار آنچه بر سر ارمنیان افتاد برای کُردان هم افتاد. در آن رویداد حدود ۳۵۰ هزار تن کُرد از بین رفتند. همزمان با جابجایی های مرگبار، بسیاری از خانه ها و مراکز اقتصادی و همچنین میراث تاریخی آناتولی چه ارمنی چه مسیحی و چه ایرانی کهن بدست ترکان ویران و نابود شدند. همچنین در یوگوسلاوی و بلغارستان، کشتارهای بیرحمانه ای که ترکیه در آنجا از اسلاوها و غیرترکان کرد منجر به انتقاجویی بیرحمانه صربهای اسلاو پس از فروپاشی یوگوسلاوی از مسلمانان و حتی ایرانی تباران ساکن بوسنی هرزگوین شد. 
پس از شکست و متلاشی شدن عثمانی که به علت جنایات هولناکی که در اروپای خاوری مرتکب شده بودند منفور همه اروپا بود، جمهوری ترکیه با وعده سکولار بودن در سرزمین باقیمانده آناتولی تشکیل شد. سران ترکیه از زمان بوجود آمدن کشور توسط مصطفی کمال پاشا در 1923، دچار این روان پریشی بودند که اقلیت های ساکن آناتولی که سرزمینشان را ترکیه تصرف کرده بود، یعنی ارمنیان، مسیحیان و کُردان ایرانی تبار، همه مزدوران پنهان قدرتهای بیگانه ای که امپراتوری عثمانی را در هم شکستند هستند و دشمن پنهان ترکیه بشمار میآیند. این بیماری سیاسی باعث خشونتهای بی پایان و کشتارهای وحشتناکی در دوران موجودیت ترکیه شده است. برنامه ترکیه کوچ دادن ترکها از بلغارستان و یوگوسلاوی به ترکیه و جانشین کردن ارمنیان و یونانیان و کردان بوده تا ترکیه یکدست تُرک شود. مصطفی کمال در بازدید رضاشاه از آنکارا گفته بود که، "شما ایرانیان خوشبختید که تاریخ و فرهنگ کهن دارید، ولی من باید برای کشورم هم هویت و هم تاریخ بسازم".  
در سالهای 38-1937، استان دِرسیم که در آن کردان و علویان و ارمنیان سکونت داشتند محاصره و مردم آن قتل عام شدند. به گفته یکی از مسئولان پلیس ترکیه بسیاری مردم که در غارهای کوهستان پنهان شده بودند با پرتاب نارنجک گازی، "آنها را مانند موش سمپاشی کردیم"، و بسیاری مردم از 7 تا 70 ساله سربریده شدند. جابجایی اجباری 700 هزار کرد و ارمنی و زازاهای علوی از مرز ارمنستان و جانشینی آنها با ترکان وارداتی باعث کشته شدن 350 هزار تن از آنان به علت حمله های نیروی هوایی و ارتش زمینی ترکیه شد.
در 6 تا 7 سپتامبر 1955، به بهانه اینکه خانه مصطفی کمال پاشا را در شمال یونان را بمب گذاری کرده اند، گروههای سازمان یافته نیروهای ویژه و تاکتیکی به محله های یونانی نشین استانبول حمله و هر چه را در راهشان بود ویران کردند و کُشتند. در این عملیات هزار مغازه، 110 هتل، 26 مدرسه، 73 کلیسا، و دو صومعه متعلق به یونانیان غارت و آتش زده شد. در این اقدام برنامه ریخته شده نسل کشی بیش از 20 هزار یونانی کشته و صدها تن زخمی شدند و هزاران خانواده گریختند یا مهاجرت کردند. جمعیت یونانیان ساکن ترکیه از 120 هزار در 1927 به 7000 در 1978 کاهش یافت. این حرکت در راستای تُرکی سازی آناتولی بود. بعدها معلوم شد که بمبگذاری در خانه کمال پاشا را خود ماموران امنیتی ترکیه انجام داده بودند تا بهانه برای پاکسازی یونانیان ساکن ترکیه داشته باشند. 
انکار هویت کُردان توسط ترکیه تا 1991 بشدت ادامه داشت و آنان را که از کهن ترین و اصیل ترین ساکنان این منطقه هستند تُرکهای کوهستانی میخواندند.
اکنون که اردوغان برای سومین ‌بار به‌ عنوان رئیس‌جمهور ترکیه با کلیه اختیارات انتخاب شده است، ناظران سیاسی بر این باورند که او در دور جدید، قدرتمندتر ظاهر می‌شود و رؤیای احیای سلطانیسم عثمانی را در چارچوب خلیفگی اخوان المسلمین به واقعیت تبدیل می‌کند. نخستین هدف سلطان جدید تبدیل کامل نظام حکومتی ترکیه به نظام ریاستی بود که نخست‌وزیر نداشته باشد و تمامی اختیارات قوه مجریه در دست سلطان باشد بود تا بتواند مانند پوتین در روسیه دست به هر اقدامی بزند و مانند یک قهرمانی از او تجلیل شود. رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها، صلاح الدین دمیرتاش، گفته که اردوغان خلیفه بودن خود را باور کرده است و تنها هدفش از اجرای سیستم ریاستی جمهوری، مسئله خلیفه گری مورد نظرش است.
در 2013، آقای اردوغان تلاش کرده بود که پرچمهای سه کشور ترک آسیای مرکزی یکی شوند. در 2017 نیز، به نقل از ملیّت چاپ ترکیه، اردوغان در شرف تشکیل ارتش اوراسیا با هم پیمانی جمهوری آذربایجان، قرقیزستان و مغولستان بوده که نامش "ارتش مشترک دنیای ترک و نیروی نظامی اوراسیا" باشد. تصور نمیکنم آقای پوتین که در صدد فعال کردن و گسترش اوراسیا با شرکت ایران و ترکیه و آسیای میانه است اجازه چنین انشعابی را که بقیه کشورهای خاورمیانه را خواهد ترساند بدهد. این تحرکات و بویژه حمله وحشیانه اخیر به منطقه کُردنشین سوریه نشان میدهد که ایشان از توهم باززنده سازی امپراتوری عثمانی دست برنداشته است.
پس از تایید ایشان توسط یک هیئت مفتی های سنی به عنوان ولی امر مسلمین جهان و خلیفه برحق مسلمانان، و متعاقب آن انحلال آخرین انتخابات آزاد ترکیه فقط بخاطر اینکه چند ارمنی و کُرد به مجلس راه یافته بودند؛ و سپس با ادعای کودتایی پرسش انگیز دهها هزار از مخالفان و منتقدان خود را در دولت و رسانه ها و ارتش کشور پاکسازی کرد. خود این پاکسازی بسیار گسترده نشان داد که ایشان روی چه سکوی لرزانی ایستاده است. 
بسیاری از تحلیل‌گران منطقه‌ای هم اردوغان را متهم ‌کرده اند که او به دنبال احیای خلافت عثمانی در منطقه غرب آسیاست. به نوشته عبدالرحمان دیلی پاک، تحلیل‌گر روزنامه حرّیت نزدیک به حزب عدالت و توسعه چاپ ترکیه، کاخ 1500 اتاقه ریاست ‌جمهوری ترکیه که اردوغان با هزینه ای گزاف ساخته به محلی برای نمایندگان کشورهای تابع خلافت اردوغان تبدیل خواهد شد.
آنجه برای ایران اهمیت دارد تحرکات ترکیه در ایران است. اردوغان زمان را برای اجرای آرزوهای عثمانی سازی خود تنگ می بیند، و چنان کنترل خود را از دست داده که بر خلاف اصول دیپلماتیک کردان را تهدید به خُرد کردن سرهایشان میکند، با امریکا و روسیه غیر دیپلماتیک سخن میگوید و به دولت ایران امر میکند که صدای معترضان به جنایتات او در سوریه را خفه کند. در ایران هم که حکومت مرکزی را آنچنان به حفظ تمامیت ارضی کشور هشیار نمی بینم، پرچم های ترکیه در ورزشگاهها به اهتزاز در میاید و تجزیه طلبان وابسته به ترکیه در مجلس هم پشتیبانی میشوند. این روند پشتیبانی ترکیه از یک شورش تجزیه طلبی در شمالغرب ایران را که پشتیبانی لجیستیک جمهوری آذربایجان را هم در پی خواهد داشت نمیتوان از ذهن دور کرد. با نفرتی که مردم ایران از نظام حاکم دارند، کار تجزیه طلبان چندان دشوار نخواهد بود. 
در هر حال، در برابر بلند پروازیهای اردوغان و خشونت جنایت بار نسبت به کُردان ایرانی تبار ساکن سوریه که همیشه مورد نفرت ترکان بوده اند، ایران نباید سکوت کند. کمترین کاری که جمهوری اسلامی در ایران میتواند و باید بکند استقبال از پناهندگی آنان و استقرارشان در استانهای کم جمعیت و ارائه خدمات بشر دوستانه است. کاری که در حمله جنایت بار چند سال پیش داعش با پشتیبانی ترکیه به شهروندان ایزدی کوبانی، پیشنهاد کردیم و جمهوری اسلامی اعتنایی نکرد، لابد بخاط اینکه آنان مسلمان و شیعه نبودند! دست اندازی احتمالب ترکیه به سرزمانهای پیرامون، بیش از اینکه برای ایران خطرناک باشد، برای روسیه خطرناک و برای امریکا درمنطقه خفت آور خواهد بود. بنابراین بر این دو ابرقدرت است که با این خطر خردمندانه برخورد کنند. 
کورش زعیم، جبهه ملی ایران – سامان ششم
28 آبان 1398خ

بازدید صفحه: 974
 عباس عبدی استمرارطلب حکومتی: از اشغال سفارت آمریکا دفاع می‌کنم. گویا برای ایشان هزینه‌ای که ملت ایران در چهار دهه اخیر بابت این اقدام خائنانه پرداخته چندان مهم نیست
برخی حتی آماده اعتراف به خطاهایشان نیستند. چهل سال بدبختی را برای ما رقم زدند.

درود بر علی دایی قهرمان ملی ایران که توی دهان تجزیه طلبان زد. زنده باد ایران
IRAN
علی دایی مردی تمام و کمال و یک ایرانی راستین است.

پان‌ترک‌ها ادعا دارند که سکاها اقوامی ترک تبار بودند و تهم‌رییش ملکه قوم ماساژت،تباری ترک داشته و در نواحی آذربایجان می‌زیسته‌ است. واقعیت اینست که سکاها قومی ایرانی‌تبار بودند که در نواحی شمال شرقی ایران می‌زیستند نه در نواحی ارس و به گویش و زبانی از خانواده هندواروپایی تکلم داشتند.این ادعای پان‌ترک‌ها که همواره بر کشته شدن کوروش بزرگ به دست تهم‌رییش دارد، تکیه بر روایت هرودوت مورخ یونانی دارد که بیش از یک قرن پس از کوروش کبیر می‌زیسته و روایت مرگ کوروش را در کتاب خود چنین نوشته است. این روایت هرودوت یکی از ده‌ها روایت در باب مرگ کوروش است و قطعا نمی‌توان به آن استناد و تکیه کرد. اگرچه حقیقت دقیق مرگ کوروش را نمی‌دانیم، اما مشخص است که او در پاسارگاد دفن شده‌است. مورخانی همچون کتسیاس، بروسوس، گزنفون، تروگ روایات مختلفی دربارهٔ مرگ کوروش آورده‌اند. ریچارد فرای می‌گوید احتمالاً داستان هرودوت ساختگی است،اما گرفتن آسیای میانه توسط کوروش صحیح است زیرا دورترین شهری که در سغد وجود دارد، سایرس‌چَتا (سایروپولیس) نام دارد که گستردگی فتوحات شرقی او را ثابت می‌کند.کتزیاس می‌گوید که کمبوجیه،باگاپاتس-یکی از درباریان- را همراه جسد کوروش به مراسم دفن فرستاده‌است. انتقال جسد کوروش، یکی دیگر از نشانه‌های نادرست بودن جنگ کوروش با ماساژتهاست؛ زیرا اگر تهم‌رییش، کوروش را کشته و سر او را بریده باشد،چگونه هخامنشیان توانسته‌اند با سپاهی شکست‌خورده جسد را از آنان پس بگیرند و آن را به درون قسمت‌های داخلی ایران وارد کنند؟ یکی دیگر از ادعاها و جعلیات پان‌ترک‌ها آرامگاهی منسوب به تهم‌رییش است. آن‌ها معتقداند که قبر وی در سوی شرقی مسجد کبود تبریز قرار دارد. در حالی که این یک جعل است و حقیقت ندارد.در سال 2004 میلادی، باستان‌شناسان قبری را در اطراف تبریز یافتند که جسدی با شمشیر به‌خاک سپرده شده‌بود. دانشمندان پس از بررسی جسد، دریافتند که جنازه متعلق به یک زن است، اما تا به‌حال هیچ تاریخ‌نگار یا باستان‌شناسی، ارتباطی میان هویت این جسد و تهم‌رییش، با ملکه ماساژت‌ها نیافته‌است. لذا پان‌ترک‌ها مدعی‌اند که نام خود شهر تبریز از نام تومریس(که یونانی شدهٔ همان تهم‌رییش است) گرفته شده و به مرور زمان تومریس-تومریز-تبریز» شده‌است که این خود یک جعل و دروغ دیگریست. در باب ریشه‌یابی نام تبریز سخنان گوناگونی وجود دارد.تبریز پیوند «تَب + ریز» است. یعنی شهری که به دلیل خوش آب و هوا بودن موجب می‌شود بیمار تن‌درست شود. تب نشانه‌ای برای بیماری است و تبریز یعنی شهری که ریزنده تب است. اولیاء چلبی از شخصیت‌های دوران عثمانی در سفرنامه خود تبریز را به ترکی،ستمه دوکوجو(ستمه یعنی تب و دوکوجو یعنی ریزنده) معنی کرده‌است و می‌گوید مردم تبریز نام شهرشان را «تربیز» تلفظ می‌کردند.
آتاتورک به رضا شاه گفت شما خوشبخت هستید که هم هزارات سال تاریخ دارید و هم فرهنگ کهن. من باید برای ملتم تاریخ و فرهنگ بسازم.

داعش بعد از کشتار هزاران نفر از مردم سوریه در تظاهرات مسالمت آمیز که توسط حکومت اسد با مشاوره و حمایت جمهوری اسلامی انجام شد به وجود آمد. وقتی شما تظاهرات آرام مردمی را با تانک و گلوله پاسخ می‌دهید طبیعی است که فضا رادیکال شود و کشورهای خارجی هم داعش ها و جبهه نصرت ها را ایجاد و حمایت کنند.
Arash
درست است.

یکی از شعارهای تجزیه طلبان این بود: چکسلواکی یا یوگسلاوی یعنی ما چهار تا و نصف تجزیه طلب اِبایی نداریم که برای رسیدن به مقصود ایران را به جنگ داخلی بکشانیم راه حل نهایی: سلب تابعیت و اخراج تجزیه طلبان
اینقدر تند نروید. اینها هم میهنان ما هستند که به علت نفرت از جمهوری اسلامی گول امثال اردوغان را میخورند.

شما تاریخ دارید عجب کوروش افسانه
الپ ارسلان
من برای چنگیزخان هم احترام قائل هستم.

خوش به حال عربستان که قومیت ندارد و مثل ایران درگیر تجزیه طلبی نوکران باکو و آنکارا نیست
کسی به خاک عربستان علاقه ای ندارد. ایران همیشه مورد طمع برخی همسایگان بوده.

استاد زعیم دیدید در بازی استقلال و تراکتورسازی تجزیه طلبان نوکر بیگانه چه شعارهایی دادند؟ مرگ بر فارس و درود بر ترکیه
آری، به علت منفور بودن جمهوری اسلامی، اردوغان سیاست نفوذ را که بیست سال است در ایران احرا میکنند تشدید کرده است.

حیف می‌شود اگر سنا ترامپ را برکنار کند.ستمگران مانند بعضی ها در ایران شادمان می شوند
آری، ولی سیاست امریکا درباره جمهوری اسلامی تغییر نخواهد کرد.

چه در آذربایجان چه آران و چه در آناتولی یعنی ترکیه کنونی،اکنون هزار سال است که این قبایل ترک با مردم بومی آمیخته‌اند.دقیق‌ترین و مستدل‌ ترین نشانه ترکیب نژادی یک شخص یا گروه اجتماعی، ترکیب «شجره ژنتیک» آن شخص و اکثریت آن گروه است.در این مورد جدول‌های دی‌.ان‌.ای از چهار گوشه ترکیه و ایران نشان می‌دهند که سهم ژنتیک آسیای مرکزی در اکثریت مردم این دو کشور بسیار کم و حدود ۴-۵ در صد است. در هر دو کشور، دو عنصر منطقه‌ای–ژنتیک «آسیای جنوبی» – خاورمیانه و «مدیترانه» سهم برتری برابر با بیش از ۸۰ درصد را دارند. از این نظر ترکیب نژادی ایران و ترکیه به همدیگر بسیار نزدیک‌اند.بنا براین روشن است که «ترک شدن» آذربایجان،آران و آناتولی اساسا مربوط به زبان و فرهنگ است و تقریبا به تیره و‌ نژاد مربوط نمی‌شود. حتی ظاهر فیزیکی اکثریت مردم ایران و ترکیه نشان دهنده غالب بودن مشخصات مردم آسیای مرکزی نیست. با این ترتیب می‌توان گفت که در مدت کوچ‌ها و حرکات قومی قبایل ترک از سال ۱۰۰۰ تا حدودا ۱۵۰۰ میلادی زبان مردم بومی این دو منطقه، بسيار بیشتر از ترکیب تباری و ژنتیک آنها بتدریج به ترکی و در آناتولی دین اکثرشان به اسلام تبدیل یافته است.یعنی اکثریت مردم هویت تباری خود را حفظ کرده اما زبانشان (و در آناتولی در ضمن دینشان) به تدریج تغییر یافته است. نظر جواد هیئات که از پانترکهای متعصب است: با حمله مغولها مهاجرت ترکان به ايران و بخصوص آذربايجان از سر گرفته شد. بيش از نصف سپاهيان مغول را ترکها تشکيل مي دادند و عده زيادي از فرماندهان ارتش مغولها ترک بودند.(متن سخنراني جواد هيئات-خرداد ١٣٦٦ دانشگاه تبريز)این نکته در کتاب "سیری در زبان ترکی" نیز آمده است.
یکی از دانشگاهها بزرگ امریما یکی از این آزمایشها را انجام داده بود و ژن ترکیک را 3% اعلام کرده بود و 97% آریایی. بقیه سخنتان درست است. احمد کسروی هم که خود آذری بود تاکید بر همین واقعیت داشت. همین را من در سخنرانی دو دانشمند تاریخ در ترکیه هم شنیدم.

چیزی به نام زبان ترکی وجود ندارد.بلکه زبانهای گروه تورکیک وجود دارد که شامل ترکی استانبولی،ترکی آذربایجانی، ازبکی، قرقیزی، قزاقی، اویغوری، تاتاری و ترکمنی است. اما جالب است که بجز استانبولی و آذربایجانی بقیه آنها با هم متفاوت است و صحبت های یکدیگر‌ را متوجه نمیشوند، به همین دلیل روسای کشورهای آسیای میانه با هم روسی حرف می‌زنند
آذری هم با ترکی ترکیه متفاوت است. آذری بر پایه پهلوی شمالیست که با زبان ترکان مهاجم، مانند سلجوقها، به ایران ترکیب شده است.

داعش در آوریل 2013 اعلام موجودیت کرد ولی مردم سوریه در مارس 2011 به خیابان آمدند. در طی دو سال از 2011 تا 2013 داعشی وجود نداشت ولی سپاه پاسداران و ارتش بشار اسد مشغول کشتن مردم سوریه بودند
بشار اسد آری، زیرا او با توصیه و فشار مادرش اعلام کرده که با تظاهر کنندگان با شدت و بیرحمی رفتار خواهد کرد. ولی سپاه از 1913 وارد شد، نخست برای سرکوب داعش تا به مرزهای ما نزدیک نشوند. توصیه رویارو شدن با داعش از من بود در یک مقاله هشدار دهنده؛ و همچنین پیشنهاد کرده بودم یک لشگر ارتش هم به عراق فرستاده شود تا روحیه ارتش عراق را که پس از صدام حسین درهم شکسته بود تقویت کنند تا با داعش برخورد کنند. اتفاقا جمهوری اسلامی هم پس از چند هفته هر دو کار را کرد.

اصلا در ایران قوم فارس وجود ندارد که بعضی پان‌ها مدام قوم فارس قوم فارس می‌گویند حکومتهای ایران هم از زمان صفویان تاکنون(بجز زندیان) در دست ترک زبانان بوده است. رضا شاه هم که مازندرانی و محمدرضا شاه هم مازندرانی-آذری بود.
ایران سرمنزل هزاران "قوم" در درازنای ده هزار سال پس از یخبندان چهارم بوده و این "قوم"ها چنان در هم ادغام شده اند که دیگر اثری از آنها بجز یک روستا یا یک زبان محلی که بیشترش زبان پارسی است نمانده. حتی زبانهای مورد ادعای ترک که هر قبیله شان زبان متفاوتی داشته اند در زبان ایرانیان ادغام یا بشدت مورد تاثیر بوده اند. ترکان عثمانی هم فارسی سخن میگفته اند و شعر میگفته اند.

یک پرسش: کسانی که مخالف مجازات اعدام هستند اگر همسر و فرزند خودشان هم مورد تجاوز قرار می‌گرفت یا به قتل می‌رسید باز هم مخالف اعدام بودند؟
آری. من نخستین بار در یک سخنرانی در همایش حقوق بشر در آلمان مخالفت خود را با مجازات اعدام اعلام کردم و در یک طرح به عنوان "زندان سازندگی در 1370 زندان را هم غیر ضروری اعلام کردم و روش مدیریت این دو مسئله را عرضه نمودم.

“مردم فراموش نکرده اند که این اردوغان بود که از 2011، برای داعش که توسط امریکا و اسراییل و عربستان برای بی ثبات کردن سوریه و عراق و تهدید مرزهای ایران ایجاد شده بود،در خاک ترکیه مرکز آموزش نظامی، بیمارستان صحرایی و پناهگاه فراهم کرده بود.” جناب زعیم این سخن شما دقیقا همان توجیهی است که جمهوری اسلامی برای توجیه دخالت خود در سوریه میکند. در حالیکه داعش در آوریل 2013 اعلام موجودیت کرد ولی مردم سوریه در مارس 2011 به خیابان آمدند. در طی دو سال از 2011 تا 2013 داعشی وجود نداشت ولی سپاه پاسداران غیور مشغول مشارکت در کشتن مردم سوریه بود.
Reza
نخستین هشدار در مورد خطر داعش را من دادم و از جمهوری اسلامی خواستم برای امنیت مرزهای ما یک گردان نیروهای ویژه سپاه را برای شکار آنها بفرستند و یک لشگر ارتش برای کمک به ارتش روحیه از دست داده عراق. و جمهوری اسلامی همین کار را کرد.

ترکیه و عربستان حامی اصلی مالی،تسلیحاتی و لجستیکی داعش بودند. آمریکا در اوت 2014 ائتلاف ضد داعش را درست کرد و به بمباران آنها پرداخت.
شما امریکا و اسراییل را ایجاد کنندگان اصلی بشناسید. ترکیه وسیله ارسال اسلحه سنگین امریکا بود و اردوی آموزشی برای داعش و بیمارستان صحرایی برای درمان زخمی های داعش برقرار کرد. عربستان تنها پول برایشان میفرستاد. اسراییل هم درمانگاه برای زخمی هایشان برپا کرده بود.

الان پانترکهای نوکر باکو و آنکارا می‌گویند: زعیم ضد تورک است. جالب است که نمی‌دانند خودشان ترک زبان هستند و نه ترک نژاد.این ساکنین آسیای میانه اند که ترک نژاد هستند و کوچکترین شباهت ظاهری با مردم ترکیه و آذربایجان ندارند
من ضد هیچ نژاد، زبان یا اندیشه نیستم. من تنها واقعیات تاریخی را بازگو میکنم. ضمنن در پژوهشهای ژنتیک که دو دانشگاه بسیار مهم امریکا و اروپا در چند سال پیش از مردم ترکیه کردند، 97% آریایی و 3% ترک نژاد بودند.

از یک طرف همواره ترکیه پس از شکست و فرو پاشی دولت عثمانی بدنبال احیای امپراتوری عثمانی بوده، هست و خواهد بود . و در این راستا می توان به حمایت ظاهری ترکیه از مردم فلسطین و ضدیت با اسرائیل و آنهم نه بجد بلکه با ریا و ظاهر سازی برای ادعای دفاع از امت اسلامی و پیش قراولی برای رهبری مسلمین جهان و تلاش در جهت تجهیز و تحریک جمهوری کذایی آذربایجان (آران) در دامن زدن به تحریک اجامر واوباش و پس مانده های پیشه وری و به مغاک رفتگان محمد رسول اف ونیز دیگر جیره خواران ومزدوران کشورهایی که روزگاری از استانهای مرزی ایران بشمار می رفتند ؛و برگزاری سمینارها و جلسات یاوه گویی در ترکیه و فراخواندن اشخاص بیکاره و یاوه سرا و نیز جیره خواران سفره های اسعمارگران در ترکیه اشاره کرد . و از طرفی پیش در آمد نیات شوم اردوغان در این راستا اعمالی دیگر چون تجهیز جنایتکاران داعش در ابتدای امر و اخیراً سرکوب کردهای سوریه و افزون برآن تلاش در جهت تجهیز آرتش این کشور همه و همه در جهت زهر چشم گرفتن از مردم منطقه و کشورهای همجوار و ترغیب و تحریک هم پیاله های خود برای ادامه تلاش مذبوهانه آنها در منطقه است. باری ، اگر در طول تاریخ و خاصه پس از جنایت و کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی ؛ دولتهای ترکیه پشت سرهم مجبور به پرداخت غرامت به ارامنه و دیگر مردمانی که ترکیه در حق آنان اعمال جنایت علیه بشریت انجام داده است، می شد ؛ بی تردید امروزه دنیا شاهد جنایت ترکیه علیه کردهای سوریه نمی شد وباید تلاشی دو چندان در سطح جهانی صورت گیرد تا بدلیل اعمال جنایت علیه بشریت و تجاوز و کشتار زنان و کودکان و نیز تیرباران غیر نظامیان و سیاسیون کرد توسط نظامیان این کشور عاملان جنایت و نیز شخص اردوغان و دیگر دست اندرکاران وابسته به دولت ترکیه به دادگاه های بین المللی فراخوانده شوند و بابت ارتکاب جنایت علیه بشریت محاکمه ومجازات شوند ؛ در غیر این صورت باید تلاش شود تا ترتیبی داده شود که این جنایتکاران بصورت غیابی محاکمه و تحت تعقیب پلیس اینترپل قرار گیرند . باری ، برخورد و واکنش دولت مردان جمهوری اسلامی در رابطه با قتل عام وکشتار مردمان کرد ایرانی تبار و زنان و کودکان بی دفاع آنان که بی تردید بدلیل پاره ای ملاحظات و نیز مسئولیت ناشناسی سران جمهوری اسلامی در توجه به ساکنان فلات ایران می باشد ؛درخور مذموم و فراموش ناشدنی است . و سد البته حکومت قبل از انقلاب چنین جنایتی را علیه مردمان کرد تحمل نمی کرد.
میرزاقلی خوبان عنبران
کمی تند رفته اید، ولی نمیتوانم با شما مخالفت کنم.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد