Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
3 خرداد 1399
ارتش ملی ایران خرمشهر را نجات داد - کورش زعیم

ارتش ملی ایران خرمشهر را نجات داد

شیروخورشید_پهلوی Instagram posts (photos and videos) - Picuki.com


از: کورش زعیم

سوم خرداد، ۱۳۶۱ ، روز آزادسازي خرمشهر پس از ۱۹ ماه اشغال دشمن، روز نمايش هنر جنگ ايراني توسط یک ارتش ملی بود. هرچند که بخشي از ارتش از هم پاشيده و شمار زیادی از بهترین فرماندهان ارتش و نیروی هوایی ايران توسط انقلابیان اسلامی اعدام شده بودند، ولی باقیمانده ارتش زخمی از خودی، همراه با جوانان دلاور سپاه و داوطلبان بسيج كه حتي از آموزش حرفه اي و تجربه نظامي بي بهره بودند و بارها توسط فرماندهان ناکارآمد و بی دانش جنگی سپاه به قتلگاه فرستاده میشدند، با رهبری ارتش سپاه سوم صدام حسين را كه يكي از مجهزترين و كارآمدترين در يكي از قدرتمندترين ارتش هاي جهان بود شكست دادند. ارتش صدام حسین كه نه تنها ابرقدرت شوروي را به عنوان پشتيبان داشت، بلكه كشورهايي مانند امريكا، انگلستان، فرانسه و آلمان هم به آن كمكهاي تسليحاتي و اطلاعاتي مي دادند و پيوسته جايگاه و تحركات ارتش ايران و سپاه پاسداران را به آگاهي آنها ميرساندند تا راهكارهاي جنگي ارتش و نیروی هوایی ايران را خنثي كنند. ارتشي كه همچنین همه كشورهاي عربي، بجز دو تا، از آن عليه ايران پشتيباني مي كردند.

در برابر اين سپاه قدرتمند و روزآمد كه از نابساماني در نیروهای نظامی ايران سوء استفاده كرده به ايران حمله و خرمشهر را تصرف كرده بود، لشگر ۹۲  زرهي اهواز قرار داشت. لشگر  ۹۲  آسيب زيادي از نابساماني هاي سالهاي پس از انقلاب ديده بود. فرمانده لشگر و فرمانده تيپ  ۱  توسط عوامل انقلابي تيرباران و فرمانده تيپ  ۲  آن زنداني و شمار ديگري از افسران باتجربه پراكنده یا مهاجر شده بودند. با نفوذ و دخالت جوانان ماركسيست اسلامي و طرح آنها براي بومي سازي خدمه ارتش، بسياري از خدمه حرفه ای جنگ افزارهاي زرهي مانند تانكهاي ام ۶۰  و چيفتن از استان خوزستان رانده شده بودند، بطوري كه از  ۴۸۰  تانك لشگر  ۹۲ ، فقط  ۴۰  تانك، به علت عدم رسيدگي و نداشتن خدمه نظامي، آماده خدمت بوند. فرمانهاي ضد و نقيض از شخصيت هاي انقلابي و سياسي و مذهبي كه فاقد دانش نظامي بودند صادر مي شد. براي مثال، فرماندهي تيپ  ۱  زرهي را به يك افسر مخابرات سپرده بودند، و بهمين علت تلفات سنگيني به آن وارد آمد. سپس سرهنگ شهبازي فرماندهي آن را بر دوش گرفت و به ساماندهي تيپ تانک پرداخت. بطور كلي لشگر  ۹۲  زرهي قدرتمند اهواز كه صدام حسين از آن بشدت وحشت داشت از هم پاشيده و بهيچوجه آمادگي جنگي نداشت. تيپ تانك با همان شمار كمي تانك كه آماده عمليات كرده بودند وارد ميدان شد. كمبود خدمه آنقدر شديد بود كه خود فرمانده تيپ براي پاك كردن لوله هاي تانك جهت شليك مجدد از پيراهنش استفاده ميكرد. با واگذاري فرماندهي لشگر به سرهنگ زرهي مسعود منفرد نياكي در مهرماه  ۱۳۵۹ ، و پس از شهيد شدن او به سرهنگ غلامرضا قاسمي (كه در سي امين سالگرد نبرد خرمشهر درگذشت) لشگر  ۹۲  رو به سامان يافتن گرفت. گردان تانك را سرگرد علي صفوي بر عهده گرفت و حماسه گذر گردان تانك از منطقه رملي و بستن پشت دشمن را آفريد. تيپ يك در يك عمليات شگفت انگيز خود را به پشت مقر فرماندهي و لجيستيكي سپاه  ۳  عراق رساند و ارتباط آن را به بدنه قطع كرد.

در عمليات آزادسازي خرمشهر، لشگر ۹۲ زرهي ارتش ايران با يكي از ماندگارترين تاكتيك هاي جنگي در تاريخ جنگ توانست فرماندهي سپاه دشمن را از پشت محاصره و كل سپاه مقتدر صدام حسين را، با كمك تيپ هاي پياده مشهد و سنندج، كماندوهاي ارتش، پاسداران و بسيجيان تار و مار نمايد. نقشه جنگي ارتش ايران چنان ماهرانه و مبتكرانه و غافگيرانه بود كه همه كشورهايي كه به صدام حسين كمك مي كردند انگشت به دهان ماندند. در اين عمليات كه ما كمتر از ۶ هزار تن را از دست داديم، از دشمن ۱۶ هزار تن كشته و ۱۹ هزار تن اسير شدند.  نیروهایی از ارتش که وارد خرمشهر شدند عبارت بودند از گروهان 55 هوابرد، گروهان یکم خرمشهر، گروهان 145 لشگر 192، گروهان تیپ 1 لشگر حمزه، گروهان کربلا از مازندران. تنها 5 درصد نیروهای وارد شده از سپاه پاسداران بودند .

در آزادسازي خرمشهر، بار ديگر دانش نظامي و هنر جنگي ايراني و هوشمندي رزمندگان ايران جهان را شگفت زده كرد. تاكتيك جنگي ارتش ملی ایران با پشتيباني جوانان دلاور سپاه پاسداران و جان بركفان بسيج به جهانيان ثابت كرد كه شكستن اراده دفاعي ايرانيان كار آساني نيست. اين هشداري باشد به برخي همسايگان آزمند و گمراه ما تا خود را از اين توهم كه پشتيباني سياسي و نظامي بيگانگان آنها را قدرتمند كرده آزاد كند.


كورش زعيم، هموند جبهه ملی ایران – سامان ششم
تهران - سوم خرداد 
۱۳۹۹خ

بازدید صفحه: 764
 آیا کمک کردن به حزب الله در یک ایران تحت ریاست و صدارت جبهه ملی به دلایل امنیتی ممکن است؟
soheyla jaavadi ashteyani
لبنان یک کشور مستقل است و حزب الله هم اکنون جزوی از حکومت و پارلمان لبنان است، بنابراین روابط ما با لبنان باید بر پایه دیپلوماسی جهانی و همکاری بر پایه احترام و منافع ملی متقابل باشد.

آیا در قانون اساسی پیشنهادی دیوان قانون اساسی که در منشور هست پیش بینی شده و آیا امکان عزل رییس جمهور هست و اگر نخست وزیر با اکثریت مجلس یا مهستان عزل شود دولت ضعیفی نخواهیم داشت؟
soheyla jaavadi ashteyani
عزل رییس جمهور یا نخست وزیر توسط دو مجلس کار آسانی نیست، ولی امکانش باید وجود داشته باشد که از استبداد یا فساد جلوگیری کند.

اگر بایدن رییس‌جمهور شود به برجام بر می‌گردد و دوباره دوران ماله کشی و جااندازی جمهوری اسلامی آغاز میشود.ملت ما همیشه از دمکراتها ضربه خورده‌ است
Reza
امیدوارم این بار حزب دموکرات فریب انگلستان را نخورد و در پشتیبانی از اسراییل راه افراط را نرود. دیگر ترسی از شوروی ندارند، ولی قدرت و ثبات ایران برای سدی در برابر پیشروی چین ضرورت خواهد داشت.

با توجه به کمیته مشاور ملکه بریتانیا در نهایت آیا در بریتانیا دمکراسی وجود دارد یا خیر؟
البته. دموکراسی یعنی انتخابات آزاد، یعنی رسانه های آزاد، یعنی دادگستری مستقل، یعنی روابط آزادی بین المللی

درود رئیس اتاق بازرگانی ایران و کویت وجود مقررات دست و پاگیر در ایران، عدم همکاری دولت و بخش خصوصی، شیوع کرونا، تبعیت کویت از عربستان سعودی، و آن چه «دست‌هایی پنهانی در کویت» نامیده را از جمله دلایل کاهش صادرات ایران به کویت ذکر کرده است جناب استاد آیا در ایران آینده که جبهه ملی در قدرت باشد کویت در رابطه‌اش با ایران از عربستان تبعیت خواهد کرد؟
سعید
هرگز. کویت همیشه همراه ایران بوده. فساد و دروغگویی و تباهی جمهوری اسلامی آنها را گریزان کرده است.

آیا برای تغییر سیستم می توان به ترامپ حتی کمی امید داشت اگر مردم را از معادله خارج کنیم؟ اگر بایدن رییس جمهور شود آیا رژیم تا ۴ سال دیگر بیمه نمی شود اگر مردم از ترس کشته شدن کاری نکنند؟
soheyla jaavadi ashteyani
به ترامپ نمیتوان امید داشت، زیرا او اهل داد و ستد است نه مردم داری. اگر بایدن رییس جمهور شود، انتظار توافق با جمهوری اسلامی یا پشتیبانی از طرح های براندازی قابل انتظار است.

خوب بود
امید
سپاس

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد