Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
17 خرداد 1399
گفتگوی نشریه مستقل (علی نظری) با کورش زعیم - انتخابات مجلس دوازدهم


روزنامه مستقل : شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - شهریاریها


گفتگوی نشریه مستقل (علی نظری) با کورش زعیم

17 خرداد 1399خ

انتشار در شماره 871، شنبه 7 تیر 1399خ


1 - مجلس یازدهم خود را انقلابی و ضدفساد خوانده، فکر می‌کنید مصادیق انقلابی و ضدیت با فساد را در چه اقداماتی نشان خواهد داد؟

کورش زعیم : با توجه به پیشینه اقتصادی و درجه پاکدامنی کسانی که در این مجلس فرمایشی و مهندسی شده نمایندگان مردم خوانده میشوند، تصور میرود که تنها تصمیمات ضد فساد تصویب قانونهایی خواهد بود که پادوها، ناظران و دلالان فسادهای بزرگ را به دادگاه بکشانند و از دور خارج کنند. البته اشخاص و رسانه ها و بطور کلی افشا کنندگان فساد بیشتر از پیش لبه بُرنده تیغ "مبارزه با فساد" را احساس خواهند کرد. من انتظار هیچگونه تعرض یا نشانه گیری سران مافیاهای فساد را  ندارم که قدرت گرفتن بیشتر آنان را می بینم، زیرا فشار روی کسانی که میتوانند عملکرد گذشته را فاش یا انتقاد کنند بیشتر خواهد شد.

2 اکنون که مجلس یکدست اصولگرا و هماهنگ با شورای نگهبان است، چه اولویت‌هایی را سرلوحه اقدامات خویش قرار خواهد داد؟

کورش زعیم : انتخابات مجلس یازدهم به علت سرخوردگی مردم از وعده های بی سرانجام و ناتوانی دولت حسن روحانی برای اجرای طرحهایی که بتوانند اقتصاد ایران را از حالت تداوم سقوط نجات دهد و یا طرحی منطقی برای برونرفت از بحرانهای متعدد از جمله سیاست خارجی، دخالت نهادهای ناپاسخگو، بیکاری، فقر، فساد اداری، قاچاق، اختلاس، دزدی و غیره که کشور بشدت دچارشان بوده، همراه با سرخوردگیهای تشدید شده ناشی از خشونت و کشتار آبان 98، سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی و سرانجام ماجرای پنهانکاری و دروغگویی درباره شیوع و آمار بیماری کرونا، با استقبال مردم روبرو نشد و کمترین میزان شرکت از انتخابات را شاهد بودیم. هرچند دولت اعلام کرد که 42% مردم در انتخابات مجلس یازدهم شرکت کردند، که کمترین در تاریخ جمهوری اسلامی بوده، مانند همه آمار رسمی انتخابات در جمهوری اسلامی از سال 58 به بعد پرسش انگیز است. آنچه ما از اطلاعات مردمی از حوزه های رای گیری در شهرهای مختلف خبر داشتیم در تهران حدود 24% شرکت کرده بودند که پیش از انتخابات در یکی از گفتگوهای تلویزیونی خود برای کل کشور حداکثر 25% را پیش بینی کرده بودم و هنوز بر آن باور هستم. در برخی حوزه های شهرستانهای کوچک 39 تا 40% هم گزارش شده بود.

البته تجربه خود را درباره تقلب در رای گیری های انتخاباتی در طی دهه های گذشته بارها گفته و نوشته ام. باج گرفتن یک مسجد در بازار تهران برای تضمین تایید شورای نگهبان و انتخاب شدن برخی نمایندگان گذشته را هم که پارسال افشا شد از یاد نبرده ایم.

در مورد برنامه های احتمالی این مجلس پیش بینی میکنم که مهمترین کارشان استیضاح برخی وزیران کابینه روحانی باشد. در این راستا، تلاش برای برکنار کردن وزیرانی خواهد بود که اصلاح طلب یا پشتیبان حسن روحانی هستند. البته حدس دیگرم اینست که این مجلس کم کم راه را برای مذاکره با امریکا باز خواهد کرد، نخست پنهانی و از طریق واسطه. از دیدگاه عملکرد سیاست داخلی، با توجه به بی تجربگی 176 نماینده تازه وارد از جمع 290 نماینده و حضور چشمگیر فرماندهان و مدیران سپاه پاسداران، بجز دستوری کاری انجام نخواهد شد.

به یاد میاوریم که مجلس هفتم هم با رد صلاحیت بسیاری از اصلاح طلبان مجلس ششم و شعار اصولگرایی تقریبا چنین بافتی پیدا کرد و از جمله کارهایی که در طی چهار سال دوره خود انجام داد طرح "تثبیت قیمتها" برای کنترل تورم بود که منجر به شکست برنامه چهارم توسعه و افزایش تورم از 15% به 24% و افزایش متعاقب شدید قیمتها و ورشکستگی بسیاری کارخانه ها و افزایش بیکاری و فقر شد. پس از روی کار آمدن آقای احمدی نژاد مجلس طرح سهمیه بندی بنزین را تصویب کرد. هر دو طرح مصوب آن مجلس اندیشه نشده و خلاف اصول اقتصادی بود. البته طرحهای ساماندهی مُد و لباس و ازدواج جوانان را هم در کارنامه خود 

داشت.


3 آیا فکر می‌کنید مجلس یازدهم با توجه به برخورداری از حمایت جناح حاکم می‌تواند طی  ۴   سال پیش رو در راس امور باشد؟

کورش زعیم : وقتی یک نظام حکومتی با دستگاههای کنترلی خود مانند شورای نگهبان و شورای مصلحت نظام همه مخالفان و ایرادگیران و دگراندیشان را از انتخابات قوه مقننه که باید نظام دهنده و کنترل کننده قوه اجراییه باشد حذف میکند و به مجلس شورا یک بافت نظامی میدهد، یقین که برنامه ای در ذهن دارد که ممکن است اکثریت مردم با آن موافق نباشند. اگر آن برنامه را بوسیله یک نهاد انتخاباتی، هرچند که مردم آنرا بایکوت کرده باشند، انجام گیرد پیش فرض اینست که مردم عدم موافقت خود را با آن نهاد نشان خواهند داد. مردم نسبت به نهادی که موجودیتش نیاز به رای مردم دارد بیشتر حساس خواهند شد تا نهادهایی که نیاز به رای مستقیم مردم نداشته باشند. بنابراین من تحولاتی شبیه یک شبه کودتا را انتظار دارم. به باور من معیار دوام این مجلس رویدادهای سیاسی داخلی و خارجی پیش رو در طول سال 99 است. نخستین نشانه های هدفگزاری مجلس یازدم پس از اجلاس مجلس به بار نشستن مذاکرات پنهانی جاری با امریکا بر سر آزادسازی زندانیان امریکایی در جمهوری اسلامی است که در موارد دیگر هم ادامه خواهد داشت.


 

4-  در اولین نطق رئیس مجلس یازدهم شاهد انتقاد جدی وی به دولت بودیم، در یک سال و نیم پیش رو که روحانی در راس قوه مجریه است، پیش بینی شما از تعامل  ۲   قوه چیست؟

کورش زعیم : البته از اینکه این مجلس در ناتوان سازی بیشتر دولت کنونی تلاش خواهد کرد شکی نیست. برای اجرای طرحی که در پیش است حتی بردباری انتظار تا پایان مدت دولت کنونی را هم نخواهند داشت. فراموش نشود که آقای محمد باقر قالیباف سالها پیش خود را در قامت "یک رضاشاه دیگر" که گفت کشور نیاز دارد اعلام کرد. مدیریت شهرداری تهران یکی از زیانبارترین مدیریت شهری در جمهوری اسلامی بود. ایشان نخست برای هر منطقه 22 گانه تهران که میانگین پانصد شغل تعریف شده داشت، هزار تن دیگر را که بیشتر سپاهی و بسیجی بودند افزود و بار هزینه حقوق و مزایای شهرداری را سه برابر نمود. داستان فساد در شهرداری که زبانزد خاص و عام است. نابود کردن بافت شهری، تبدیل باغهای شهر به برجهای مسکونی و تجاری، قطع دهها هزار درخت کهنسال صدها ساله که کمترینش چنارهای صد ساله کنار خیابان ولی عصر بود؛ و البته ثروت نجومی ایشان و خانواده اش که در رسانه ها به کرّات به آن اشاره شده است. من پیش بینی میکنم که در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری، اگر چنین رویدادی در جمهوری اسلامی رخ دهد، آقای قالیباف ریاست مجلس را ترک و نامزد ریاست جمهوری خواهد شد.


- آیا استیضاح وزرا و از حدنصاب افتادن دولت را محتمل می‌دانید؟

کورش زعیم : من این را در زمان دولت احمدی نژاد هم پیش بینی کرده بودم. در 5 تیرماه 1385 که آقای احمدی نژاد برای نخستین دوره خود سوگند می خورد، در یک برنامه تلویزیونی برونمرزی گفتم که ایشان در شش ماه نخست همه کنترل های اقتصادی را، مانند بازرسی، حسابرسی، برنامه و بودجه و غیره را به سود عدم پاسخگویی ریاست جمهوری حذف خواهد کرد و کشور را به سوی سقوط اقتصادی و اجتماعی خواهد کشاند و همچنین کشور را دچار تحریم های شدید بین المللی بویژه شورای امنیت خواهد کرد؛ که اینگونه شد. همچنین اینکه ریاست ایشان دو سال و نیم بیشتر دوام نخواهد داشت و توسط مجلس برکنار خواهد شد. ده وزیر در طی زمستان 86 استیضاح و برکنار شدند و هنگام استیضاح یازدهمی که باعث برکناری رییس جمهور میشد، "حکم حکومتی" استیضاح را منتفی و احمدی نژادی را نگه داشت. یکی از برنامه های مهم مجلس یازدهم را برکناری حسن روحانی می بینم، هرچند که مدت زیادی از دوره ایشان نمانده، ولی هدف بی آبرو کردن ایشان و ناامید کردن هوادارانش خواهد بود.


 

6-  در گشایش امور معیشتی مردم چشم انداز برنامه‌های مجلس یازدهم را چگونه می‌بینید؟

کورش زعیم : حراج کردن شرکتهای دولتی نخستین گام برای رهایی از کمبود بودجه بوده که دولت انجام داده و شرکتهای دولتی ورشکسته را در بازار سهام سرمایه گذاری مطمئن اعلام کرده تا قیمتها تصنعی در بورس بالا برود و مردم در آرزوی سود، پس اندازهایشان را به خرید سهام این شرکتها بکار برند. شاید این مجلس برای جای دادن خود در باور مردم به عنوان کمک به معیشت مردم نوعی صدقه دادن را تصویب کند، در صورتیکه باید کار ایجاد کرد. بیش از صدهزار کارخانه متوسط و کوچک که تورم، قاچاق کالا، محدودیت های ارزی، نزولخواری تصاعدی بانکهای اغلب غیرقانونی و تملیک اموال کارخانه ها برای پر کردن جای خالی اختلاس ها تعطیل شده اند باید کمک و راه اندازی شوند. من این واقعیت تلخ را در نامه ای سرگشاده در سال 96 در جزئیات شرح دادم، ولی توجه نشد. برای معیشت مردم باید کارخانه های بزرگ را هم که چهل سال پیش از پیشرفته ترین در آسیا بودند و برندهای جهانی داشتند و اکنون توسط آقازاده های دزد و بیسواد غارت و تعطیل شده اند دوباره راه اندازی کرد. برای ایجاد تامین مالی مردم باید صندوق های بازنشستگی، بیمه های اجتماعی و درمانی را که غارت شده اند بازسازی کرد. من طرح جامع باززنده سازی تولید در کشور را داده ام، ولی چنین هدفهایی را در خواست و توان مجلس یازدهم نمی بینم.


 

7-  نماینده یزد در مجلس یازدهم صراحتا به برخورد شدید مجلس با دولت اشاره کرده است، آیا به اعتقاد شما رهبری به مجلس یازدهم اجازه برخورد شدید با دولت را خواهد داد؟

کورش زعیم : من نمیدانم این مجلس مهندسی شده و انتصابی خواست رهبری بوده یا نه، ولی نقش رهبری را در این مجلس سنگین نمی بینم، هرچند که به ظاهر و با شعارهایشان مطیع رهبری خواهند بود، ولی قدرتنمایی را رییس مجلس خواهد کرد. ایشان رای دو سوم مجلس را دارد و در سال پیش رو از این قدرت بهره برداری خواهد کرد.


 

8-  تحولات، مصوبات و مجموع وقایع مجلس یازدهم چه تاثیری بر انتخابات ریاست جمهوری  ۱۴۰۰   خواهد داشت؟

کورش زعیم : من تصور میکنم که آقای قالیباف انتخابات ریاست جمهوری 1400 را نشانه گیری کرده است. ایشان بارها گفته که ایران یک رضاشاه دیگر لازم دارد و ایشان خودش را در این نقش متصور کرده است. راه رسیدن به این هدف در مرحله نخست رسیدن به و ایجاد یک ریاست جمهوری قدرتمند با پشتیبانی نظامی خواهد بود.


بازدید صفحه: 982
 عده‌ای پرچم باکو را در تظاهرات تهران بالا بردند
پرچم ترکیه را هم در تبریز بالا بردند و هیچکس دستگیر یا اخطار نشد. خائن در میان ما زیاد است

دولت باکو حامی تجزیه‌طلبان در ایران است. بنابراین طبیعی است که ما با تمام قدرت پشتیبان ارمنستان باشیم
ما باید باکو را هم خنثی کنیم. البته پس از سقوط اردوغان.

آیا شما هم مانند من از تظاهرات عده‌ای در تبریز و تهران در حمایت از دولت باکو و مرتبط با بحران قره باغ نگرانید؟
البته که نگرانیم، بویژه که رژیم پر از خائن و جاسوس و وطن فروش است.

جناب زعیم چرا دلیل نمی‌شود کشورهای عرب بخواهند دوباره به ایران نزدیک شوند؟ آیا بخاطر نفوذ عربستان در اتحادیه عرب است که نزدیک نمی‌شوند؟
Ali
هم نفوذ عربستان کنونی، هم شرایط متعفن کنونی ما، و هم اینکه ما داریم در پیشرفت اجتماعی و اقتصادی از عربستان عقب میافتیم.

البته بحرین که متعلق به ایران است و باید بازپس بگیریم
Reza
آرزو عیب نیست، ولی با کثافت کاریها و خشونتهای جمهوری اسلامی در بحرین، حتی 97% ایرانی تباران هم علیه ما شده اند.

خط مشی و سیاست عربستان در یمن و بحرین این است که هیچ کشوری نباید در یمن و بحرین نفوذ سیاسی و امنیتی داشته باشد حتی ایران با حکومتی ملی. چون یمن و بحرین را حیاط خلوت خودش می‌داند
Reza
آری، عربستان بن سلمان با سرعت باد پیش میرود. اگر پس از پدرش پادشاه شود، من عربستان را در جایی می بینم که ایران ما 40 سال پیش بود.

بنابراین در ایران تحت جمهوری اسلامی عربستان دروازه روابط ایران با جهان عرب است ولی در ایران دمکرات هرگز عربستان نمی‌تواند خودش را دروازه بداند.درست است؟
بخت ما بیشتر خواهد بود، اینجور که بن سلمان عربستان را با سرعت به سده بیستم میاورد، ما باید تلاش زیادی بکنیم.

آیا ایران نباید در یمن نفوذ سیاسی و امنیتی داشته باشد؟ آقای زعیم اگر شما رییس دولت ایران بودید آیا از سیاست و خط مشی عربستان در یمن پیروی می‌کردید؟
Reza
من نمیدانم خط مشی عربستان چیست، ولی میکوشیدم مورد اعتماد آنها باشیم و با همه همسایگان روبط خوب داشته باشیم.

استاد پاسخ من را ندادید! آیا عربستان دروازه روابط ایران با سایر کشورهای عرب است و حتی در یک ایران دمکرات با حکومت ملی هم وضع همین خواهد بود؟ آیا با دیدگاه شما که فرموده بودید: همبستگی عربی وجود ندارد و کشورهای عرب نمی‌خواهند تحت نفوذ عربستان باشند تعارض ندارد؟
هنوز همان شرایط وجود دارد، ولی این دلیل نمیشود که بخواهند دوباره به ایران نزدیک شوند.

شش ماه بعد از برجام، حمله نیروهای به اصطلاح «خودسر» بسیجی در ایران به سفارت عربستان و کنسولگری سعودی در نخستین روزهای سال ۲۰۱۶ در واکنش به اعدام شیخ نیمر روحانی شیعی در عربستان، و تعلل پرهزینه حاکمیت ایران در بهبود روابط با سعودی، کشورهای عربی بسیاری را از ایران دور کرد. جناب زعیم آیا مطلب فوق به این معنی است که عربستان دروازه روابط ایران با سایر کشورهای عرب است و حتی در یک ایران دمکرات با حکومت ملی هم وضع همین خواهد بود؟ آیا مطلب بالا با دیدگاه شما که فرموده بودید: همبستگی عربی وجود ندارد و کشورهای عرب نمی‌خواهند تحت نفوذ عربستان باشند تعارض ندارد؟
امارات بیشتر از عربستان اعتبار دارد. عربستان با سرعت و لیبرال سازی اقتصاد و جامعه تلاش میکند خود را به امارات برساند.

جناب زعیم شما دوران پیش از انقلاب را در روابط ایران و اعراب الگو می‌دانید یا دوران محمد خاتمی؟
پیش از انقلاب روابط ما بهترین بود، انگار ما امریکای منطقه بودیم. همین موقعیت، امریکا و انگلستان را ترساند و آقای خمینی را برایمان فرستادند.

احتمالا به امارات هم اف۳۵ میفروشند.اسراییل مخالف است. آیا همچنان آقای زعیم می‌خواهند بگویند کشورهای عرب اسباب بازی می‌خرند و خطری وجود ندارد؟ اگر خطری نیست پس چرا اسراییل نگران است؟
خریت جمهوری اسلامی ورق را علیه خودش برگردانده. آنها اگر قدرتمند بشوند اول سه جزیره ما را تصرف خواهند کرد و عربستان خوزستان را. اصلن در تخیل من نمی گنجید که اینها اینقدر احمق باشند. شهوت دزدی و انباشت ثروت چشم آینده نگری و سیاست آنها را کور کرده است.

در دوران قبل از انقلاب بحرین،کویت و امارات به ایران نزدیکتر بودند یا عربستان؟ و چرا اکنون به عربستان نزدیک هستند؟
Ali
همه به ایران نزدیکتر بودند و در ایران سرمایه گذاری میکردند. امروز از ایران متنفرند.

چرا اکنون پاکستان به عربستان نزدیک است؟
Ali
چون از عربستان کمک مالی میگیرد، از ایران کمک شیعیگری. شماری از خلبانها و تکنیسین های نیروی هوایی عربستان هم پاکستانی هستند.

چرا در دوران پیش از انقلاب کشورهای عرب جرات چنین سیاستهایی را نداشتند و آیا هیچ احمقی می‌تواند دوران خاتمی را در روابط ایران-اعراب الگو بداند؟
پیش از انقلاب ایران پنجمین قدرت نظامی جهان بود و اقتصادی با رشد سریع. با همه کشورهای منطقه دوست بود و هم با اسراییل. همه کشورهای منطقه هم بشدت فقیر بودند و نیازمند ایران. اگر احمقی را پیدا کنم پرسش دوم شما را از او خوهم کرد.

آیا در دولت جبهه ملی نیز پاکستان به عربستان نزدیکتر از ایران خواهد بود؟
بهیچوجه. پاکستان خود را به دلایل تاریخی نزدیک به ایران میداند، هرچند که با این رژیم توافقی ندارد.

در دوران محمد خاتمی ایران هشت بار در بیانیه‌های کتبی شورای همکاری خلیج پارس و ده‌ها بار شفاهی بخاطر جزایر سه‌گانه محکوم شد ولی دولت خاتمی جرات واکنش جدی نداشت.نام خلیج پارس بارها و حتی در حضور مقامات جمهوری اسلامی تحریف شد ولی دولت خاتمی جرات واکنش جدی نداشت.عربستان و امارات از طالبان حمایت می‌کردند ولی دولت خاتمی جرات واکنش جدی نداشت و فقط دلخوش به ظاهر روابط سیاسی و برخی روابط تجاری محدود بود. جناب زعیم چرا در دوران پیش از انقلاب کشورهای عرب جرات چنین سیاستهایی را نداشتند و آیا هیچ احمقی می‌تواند دوران خاتمی را الگو بداند؟
خاتمی مرد خوش نیتی بود، ولی بسیار ترسو. او جرات ایستادن در برابر رهبری را نداشت. تجربه او فقط کتابداری بود، یعنی با انسانها زیاد کار نکرده بود و رویارویی و ایستادگی روی باورهایش را بلد نبود. اگر بجای خاتمی کس دیگری بود، حتی ناطق نوری، شاید کشور ما مسیری دیگر را طی میکرد.

آیا در یک ایران دمکرات، عربستان می‌تواند در روابط ایران با آمریکا و اروپا اخلال ایجاد کند تا در منطقه دست بالاتر داشته باشد؟
به هیچوجه. آنها ایران را گرفتار یک طاعون سیاسی میدانند. این بیمار خوب خواهد شد، همانگونه که اروپا از طاعون نجات یافت.

آیا در یک ایران دمکرات کشورهای عرب همچنان به عربستان نزدیکتر از ایران خواهند بود؟
با فساد و خرابکاری ها و زخم هایی که جمهوری اسلامی در منطقه وارد کرده طول میکشد. عربستان اکنون با سیاستهای لیبرالیستی خود از یک کشور بسته مذهبی و واپسگرا به یک کشور حقوق بشری پیشرو تبدیل میشود. برای ما کار زیاد و سختی پیش رو است ولی می توانیم.

درود آیا عربستان کشور محوری در منطقه است و بقیه کشورهای عرب آنرا قطب می‌دانند؟
روز به روز به برکت جمهوری اسلامی عربستان خوشنامتر و مهمتر میشود.

نظر شما در مورد حزب الله لبنان چیست و آیا بعد از جمهوری اسلامی ،دولت آینده ایران می تواند با کارت حزب الله بازی کند به نفع منافع ایران ؟ آیا آینده حزب الله با جمهوری اسلامی گره خورده؟
soheyla jaavadi ashteyani
حزب الله اکنون جزوی از حکومت لبنان و تابع رای مردم است. با وجود اینکه ایران را میدوشند ولی برخلاف منافع کشورشان اقدام نخواهند کرد.

آیا خاتمی شانشی برای قدرت دارد؟
soheyla jaavadi ashteyani
چنین چیزی در افق نیست مگر با کناره گیری خامنه ای و پسرش.

نظر شما در مورد نامه محمد خوینی ها به خامنه ای چیست و آیا خاتمی شانشی برای قدرت دارد؟ منشور جبهه ششم با پنجم تفاوت دارد؟ و آیا منتشر می شود؟
soheyla jaavadi ashteyani
منشور اصلی جبهه ملی که در 1358 نوشته شد و در 1382 روزآمد شد نوشته من و سه تن دیگر است و بر کل جبهه ملی حاکم است. منشور شهروندی جبهه ملی ویژه جبهه ملی ششم است.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد