Monday, January 24, 2022   امروز ,   دوشنبه 4 بهمن 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
6 فروردين 1400
زادروز زرتشت بزرگ، روز پدر ایرانیان - کورش زعیم

زادروز زرتشت بزرگ روز پدر ایرانیان


اشو زرتشت | Ahura mazda, Persian culture, Ancient persia

ما ایرانیان خوشبخت ترین مردم جهان هستیم که خداوند خردمندترین، دانشمندترین، مهربان‌ترین و انسان‌دوست‌ترین آدمی را برای آموزش و راهنمایی ما آفریده بوده است.

زرتشت ما یک نابغه برای کل تاریخ بشریت است. او مردم را به کار و کوشش بر پايه پندار نيک، گفتار نيک و کردار نيک و پرهیز از دروغ و ريا و خدعه و خرافات هدایت می‌کند. فلسفه زرتشت همچنین بر پاکی و راستی و درستی در زندگی است. افلاتون و ارستو و فیثاغورث و بزرگان دیگر تاریخ اندیشه و فلسفه همگی خود را شاگرد زرتشت می‌شمردند. اندیشه‌های زرتشت پایه گذار فلسفه زندگی در غرب یوده است. زرتشت هیچگاه خود را پیامبر یا فرستاده خدا معرفی نکرد، ولی پیروانش او را پیامبرگونه میدانستند. همه فیلسوفان جهان او را "آموزگار جهانی" خوانده‌اند.

زرتشت بنیانگزار نخستين انقلاب انسانگرايی و آزاديخواهی در تاريخ بود. تمام نوشتارهای تاريخی نشان ميدهند که چه اندازه اين انقلاب جهان را به پيش کشاند و چه اندازه بر فرهنگ جهانی تاثير گذاشت. هيچ صفحه‌ای از کتاب‌های تاريخ نمي‌تواند گواه دهد که يک تن به زور به انديشه زرتشت وارد شده باشد. اگر جز اين بود زمانی که ايرانيان امپراتوری جهانی درست کرده بودند، يونان و هند و مصر و تمام خاور ميانه و نيمی از آفريقا زرتشتی نمی‌شده بودند.

تحولی که زرتشت در فرهنگ ايران به وجود آورد، مانند اینکه زنان ايرانی را در همه زمينه‌ها هم‌تراز مردان کرد و زنان ایران از چنان آزادی برخوردار شدند که مانند آنرا در هيچ جايی از دنيای باستان نمي‌توان يافت. درآن زمان يونانيان با زنان خود مانند برده رفتار مي‌کردند و ارستو مي‌گفت که زن نمي‌تواند روح داشته باشد.

فیلسوفان و نویسندگان غربی همگی هم عقیده هستند که نخسستین امپراتوری جهان که شامل 46 کشور و چهل درصد جمعیت جهان می‌شد بر پایه جهان بینی زرتشت بوجود آمد که تحول شگرفی را در تمدن بشری ایجاد کرد. همه اندیشمندان کهن یونانی تا فیلسوفان و اندیشمندان امروزی جهان هم‌قول هستند که ایرانیان کهن آزادمنش‌ترین اندیشه‌ها را در میان ملت‌های امپراتوری خود گسترش دادند، زیرا زرتشت به آنان آموخته بود که راستی و درستی و نیکی باید زیربنای زندگی بشری باشد. بهمین دلیل بود که نخستین منشور حقوق بشر که در تاریخ بشریت توسط ایرانیان بوجود آمد آزادی مردمان را اعلام کرد که همه مردم آزادند در کشور دلخواه خود زندگی کنند، انسانها آزادند هر خدا یا دینی را که دلخواهشان باشد بپرستند و پیروی کنند. همه باید در آرامش و صلح زندگی کنند و اینکه این فرمان منحصر به هیچ کشور و ملتی نیست. کورش بزرگ شده این اندیشه‌ها و پایه‌گذار فرهنگ حقوق بشری جهان بود.

هدف فلسفه زرتشت خوشبخت سازی همه کره زمین و همه آدمیان و جانداران و گیاهانی است که روی کره زمین زندگی می‌کنند. او هرگز ادعای پیامبری نکرد و کسی را که به او باور نداشت، بر خلاف دین‌های آسمانی، نکشت. مبارزه او تنها علیه خرافات و مردم فریبی بود.
ما برای اینکه هویت خود را باز یابیم با هر دین و آیینی که داریم بایستی این مرد بزرگ تاریخ بشریت را پدر فرهنگی و اخلاقی ایرانزمین و گستره فرهنگی ایران بدارنیم. نسل جوان ما بایستی به درونمایه راستین نیاکان خود آگاه شوند. امروز، ششم فرودین، روز پدر برای ایرانیان است.

کورش زعیم

ششم فروردین 1400خ


بازدید صفحه: 526
 درود جناب استاد نظر شما درباره مطلب زیر(جهان عرب و...) چیست؟ سپاس اوایل ماه مه میلادی، خبرهای تائید نشده‌ای مبنی بر اعزام یک هیئت بلندپایه امنیتی عربستان به سوریه برای بررسی امکان مذاکرات بر سر تنش‌زدایی میان دو کشور منتشر شد.هیئت سعودی در تلاش است که به مقام‌های سوری بقبولاند دمشق به عنوان یک کشور عرب باید به طور طبیعی به عربستان نزدیک باشد و سوریه بخشی غیرقابل چشم‌پوشی از جهان عرب است.
سعید
عربستان بسیار هوشمندانه عمل میکند. اکنون که ایران بخاطر جمهوری اسلامی منفور همه منطقه است، عربستان با تحکیم روابط خود با کشورهای منطقه مانند آشتی با قطر، روابط با اسراییل و همبسته شدن با بحرین و امارات و غیره خودش را رهبر منطقه کرده. بزودی یک اردنگ هم به ما میزنند. اینها همه از سیاستهای جمهوری اسلامیست که ایران را از اوج به ذلت نشانده است.

جناب مهندس منظور من این نبود که شما گفتید دوران خاتمی در روابط با کشورهای عرب طلایی بود.این حرف بعضی از اصلاح طلبان حکومتی است که با نادیده گرفتن هشت بیانیه کتبی و ده ها بیانیه شفاهی اعراب درباره جزایر سه‌گانه در آن دوران و تحریف نام خلیج فارس آنرا طلایی می‌دانند
در هر حال سیاستهای بچگانه و ماجراجوییهای احمقانه، همسایگان ما را که همیشه به ما با احترام رفتار میکردند به این باور رسانید که زمان افول ایران به عنوان یک کشور مستقل و مقتدر پایان یافته و آنها باید خودشان برای لقمه کردن ایران قوی و آماده کنند.

ناو خارک هم غرق شد.خیلی نیروی دریایی قوی‌ای داشتیم و حالا بزرگترین ناو هم از دست رفت. آقای مهندس آیا قایق‌های تندروی موشک انداز در تعداد انبوه کارسازند؟
با ماجراجویی های احمقانه جمهوری اسلامی، اگر نیروی دریایی امریکا را هم به آنها بدهید هم خودشان و هم کشور را نابود میکنند. باید مدرسته ابتدایی را تمام میکردند بعد وارد سیاست میشدند. این غرق شدن ها و آتش سوزی ها همه طراحی شده بیگانه و نوکران داخلی آنهاست. قایق تندرو هم ایده من و نمونه ساخت من و یک شرکت کشتی سازی استرالیایی بود. ما میخواستیم آنها را به نیروی انتظامی برای جلوگیری از قاچاق بدهیم، ولی سپاه باعث شد که بودجه سفارش نیروی انتظامی لغو شود و خودشان دست بکار شوند.ولی سپاه ایده را گرفت و بجای آلومینیوم ما از فایبرگلاس استفاده کرد.

جناب زعیم آیا مواردی که در این صفحه در پاسخ به پرسش من و درباره چین اشاره کردید درباره هند وجود نداشت؟ هند که بر خلاف چین دمکراتیک بود و طبیعتا باید پیشرفت اقتصادی بیشتری میکرد
Reza
آری، تفاوت این است که در دوران نهرو و دخترش دولت هند خود را وابسته به چین کرد که خودش بسیار عقب افتاده بود. تصور میکردند که یک موضع کارگری میتواند مردم بسیار فقیر هند را که به دهها فرقه و قوم و کلاس تقسیم بودند همراه کنند. شوروی هم برایشان ترسناک بود. امریکا هم امپریالیست جهانخوار بود. هند دیر آغاز کرد و اکنون در مسیر پیشرفت است. هند شانس آورد که بخشهای مشکل ساز مسلمان از آن جدا شدند، و اکنون در مسیر یک قدرت جهانی قرار دارد.

آیا هشت سال ریاست جمهوری خاتمی دوران طلایی روابط میان ایران و کشورهای عربی خلیج فارس بود؟ پس تکلیف هشت بیانیه کتبی و ده ها بیانیه شفاهی اعراب درباره جزایر سه‌گانه در آن دوران چه میشود؟ تکلیف تحریف نام خلیج فارس حتی در حضور خاتمی چه میشود؟
من هرگز نگفتم که دوران خاتمی طلایی بود! دوران بی عرضگی بود. او میتوانست کارهای عمده ای انجام دهد اگر ترسو و ملاحظه کار نمی‌بود. همین محافظه کاری بی حد خاتمی باعث قدرت گرفت سپاه و خامنه ای شد.

دولت بایدن به حدی ابله است که فکر می‌کند پس از بازگشت به برجام می‌تواند درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای با جمهوری اسلامی مذاکره کند و به توافق دیگری برسد.در حالیکه نمی‌فهمد وقتی جمهوری اسلامی در شرایط فشار حداکثری دولت ترامپ،مذاکره نکرد چرا باید پس از برداشته شدن فشارهای سنگین و دسترسی به 60 میلیارد دلار درآمد سالانه نفت درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای مذاکره کند؟
بایدن تیزهوش‌تر و باتجربه‌تر از این است که شما ارزیابی میکنید. همین بایدن در آوردن این موجودات به ایران کمک کرد و همین بایدن هم راه خروجشان را آسفالت خواهد کرد. بایدن تحریم ها را برنخواهد داشت، بجز تحریمهای جزئی و کم اهمیت برای دان پاشی.

درود جناب زعیم با نگاه به آمار بانک جهانی می‌بینیم که تا پایان دهه 80 میلادی چین و هند از نظر تولید ناخالص داخلی تقریبا پا به پای هم پیش می‌رفتند ولی در طول دهه 90 میلادی اختلاف زیاد شد به طوری که اکنون تولید ناخالص داخلی چین پنج برابر هند است. دلیل این پیشی گرفتن چین از هند چه بود؟
Reza
دلیلش دنگ شیاوپینگ بود. او جانشین مائو شد و نخستین کارش بازسازی و نوسازی سیستم اقتصادی کشور بود. او تابوهای سیاسی را درهم شکست و از امریکا و کشورهای پیشرفته اروپا درخواست کمک مالی و مدیریتی و تکنولوژیکی کرد. از دانشگاههای غربی درخواست معرفی بهترین کارشناسان را در حوزه های مختلف کرد. از میان 700 تا 800 تن 100 تن را برگزید و دعوت کرد برای مشاوره. یکی از این صد تن من بودم، تنها فرد از آسیا. امریکا 300 میلیارد و سپس تا 800 میلیارد وام داد و کشور چین ناگهان یک جهش بزرگ کرد که امروز شاهدش هستیم.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد