Sunday, October 17, 2021   امروز ,   يکشنبه 25 مهر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
7 ارديبهشت 1400
حمله مغول به ایران و ملی گرایی ایرانی- گفتگوی عماد گلی با کورش زعیم

 

حمله مغول به ایران و ملی گرایی ایرانی


ایران بعد از حمله مغول #مغول #حمله_مغول #ایران - YouTube


پرسش‌های تخصصی عماد گلی از کورش زعیم مرتبط با جبهه ملی


  هفتم اردیبهشت 1400خ


پرسش 1: جبهه ملی ایران درباره ی بیگانگان مهاجم به ایران چه نظری دارد؟

پاسخ 1: جبهه ملی ایران اصولن بر پایه دفع نفوذ بیگانگان در امور داخلی   و سیاست خارجی کشور پایه گذاری شده، چه آن بیگانگان که با ترفندهای سیاسی و اقتصادی بواسطه بی‌کفایتی یا خیانت سران کشور اعمال نفوذ می‌کنند و چه آنها که با زور و کشتار وارد میشوند.

گونه نخست تهاجم نفوذی بیگانگان، در دوران قاجاریان رخ داد که فساد و خیانت شاهان قاجار باعث شد که ما هم بخش‌های عمده ای از سرزمین ایران را از دست بدهیم و هم با فرو بردن کشور در جهل و فقر و ناآگاهی درباره آنچه در کشورهای دیگر، بویژه غربی رخ میداده، ناتوان و وابسته نگه داشته شدیم. سرانجام این خیزش مردم، با ورود روشنفکران تحصیل کرده در غرب، بود که مردم با آگاهی از آنچه باید باشد و نیست، از شر شاید 

فاسدترین و خائن‌ترین دوره‌های پادشاهی کشور رها شدیم.

 

پرسش 2: نگاه یک ناسیونالیست به حمله‌ی مغولان به ایران چگونه است؟


پاسخ 2: گونه دوم، یورش بیگانگان به کشور است. یورش نظامی مغولان به ایران در دوران خوارزمشاهیان بود و پیش از آن یورش تازیان در دوران ساسانیان. هر دو مورد به علت خودخواهی و نادانی یا بی‌تدبیری و غرور شاهان وقت رخ داد. حمله عرب در شرایطی رخ داد که کشور در هرج و مرج سیاسی و نظامی و رقابت و کشتار درباری برای حفظ تخت پادشاهی بود. اگر سران کشور شعور بیشتری داشتند شاید میتوانستند عامل اصلی حمله عرب را که سردار روزبه کازرونی (سلمان فارسی) بود بجای دادن حکم اعدام  به مجازات نرم‌تری محکوم می‌کردند که از کشور فرار نکند. هر کس با کمی خِرد می‌تواند حدس بزند که مردی با آن توانایی‌های استثنایی، موبد موبدبان و فرمانده ارتش با شهوت قدرت، ساکت نمی‌ماند و برای بازگشت و انتقام برنامه‌ریزی میکند. هم او بود که تازیان را با ترفندهای تعصبی برای حمله به ایران آماده و تجهیز کرد و سردار بزرگ و میهن‌پرستی چون رستم فرخزاد را فریب داد که پایداری نکند.

مثال دیگر حمله مغول بود. مغولان که پیوسته برای غارت به چین حمله میکردند و چین هم برای جلوگیری از حملات آنها دیوار چین را با نسخه برداری از دیوار بزرگ ایران که 300 سال پیش از دیوار چین برای جلوگیری از حمله ماساژت‌ها در شمال خراسان ساخته شده بود (که امروز هم بخش کوچکی از آن باقی مانده) ساخته بودند.

ولی مغولان هیئتی شامل 450 تن از بازرگانانشان را برای مذاکره و ایجاد روابط بازرگانی با ایران فرستاده بودند. امپراتوری مغول به رهبری چنگیزخان با تصرف بخش عمده ای از خاور دور و میانه به مرز ایران رسیده بود. امپراتوری خوارزمشاهیان هم شامل سراسر ایرانزمین از خلیج پارس تا باکو و هرات و سمرقند و درست نیمی از دریای کاسپین می‌شد. امپراتوری تازه به دوران رسیده مغول وقتی با یک امپراتوری صاحب نام کهن و با فرهنگ همسایه می‌شود، طبیعتاً قصد جنگ ندارد و میخواهد با همکاری و روابط سیاسی و اقتصادی برای خودش در جهان اعتباری کسب کند. محمد شاه خوارمشاه این شعور را نداشت و حتی نیاندیشید که یک امپراتوری قبیله ای به رهبری چنگیزخان یکی از خشن‌ترین و مغرورترین رهبران مغول که با خشونت و خونریزی و بیرحمی‌های مثال زدنی تشکیل شده و در اوج قدرت بسر می‌برد خطرناک است و نباید آن را تحقیر کرد، بویژه که با یک هیئت بلند‌مرتبه برای مذاکره و ایجاد روابط بازرگانی می‌آیند.

در هر حال، سلطان محمد خوارزمشاه با وجود بزرگداشت و رعایت احترام چنگیزخان نسبت به او که میخواست از در دوستی درآید، همه هیئت چنگیزخان را قتل عام کرد. شما جای چنگیز بودید چکار می‌کردید؟ اگر چنگیز به ایران حمله نمی‌کرد، پیروانش او را به عنوان بُزدلی علیه او شورش و از رهبری خلع می‌کردند و جه بسا می‌کُشتند. در هر حال، پس از مرگ سلطان محمد، با وجود دلاوری‌های پسرش جلال الدین، در نهایت شکست حاصل این نابخردی و وحشیگری سلطان محمد شد و مغولان بر ایران چیره شدند.

من میخواهم با این دو مثال تاکید کنم که بی‌خردی حکمرانان همیشه باعث آسیب به ایران ما شده که یک مثال دیگر شرایط کنونی ماست.


پرسش 3: حمله‌ی مغول چه ره آورد تاریخی برای جبهه ملی داشته است و چه موانعی در پیش برد 

اهداف جبهه ملی ایجاد می کند؟

پاسخ3:

 حمله مغول به ایران حکومت ترکان را به ایران هدیه داد، حمله روسیه به ایران 17 شهر اران و شروان و باکو را از ما گرفت، عثمانی‌ها هم که بخشهایی دیگر را تصرف کردند، حمله پرتقالی‌ها به جنوب ایران و تصرف جزیره‌ها که سرانجام توسط یک سردار بزرگ ایران از منطقه رانده شد، و نیز حمله بریتانیا به ایران از جنوب که باعث تصرف مجدد جزیره‌های ما و بحرین شد و نیز از دست دادن نیمی از بلوچستان و ایالت آریانا (هرات). همه اینها تجربه‌های تلخی بود که در دوران‌های حکومتهای فاسد و بیگانه‌گرا که شاهان برای دریافت پول یا تثبت قدرتشان با پشتوانه نیروی بیگانه رخ داده است.

بهمین دلیل جبهه ملی ایران با حکومتهای دیکتاتوری فاسد بیگانه‌گرا همیشه در ستیز بوده است و اینگونه حکومتها هم همیشه از فعالیت آزاد میهن‌پرستان و در نهایت جبهه ملی ایران با ایجاد جو خفقان و زندان و ترور جلوگیری کرده اند. ولی هدف ما که از آغاز بوده و هست، ترویج دموکراسی و حقوق بشر، آگاهی دادن مردم به 

حقوق شهروندی خود و راهیابی برای نجات میهن از فساد و خشونت و خفقان و بیگانه‌گرایی است.بازدید صفحه: 289
 موشکهای حماس را ول کنید.آرامکو را با موشکهای کروز زدیم که از تور دفاعی عربستان عبور کرد و تاسیسات را نابود کرد.سعودیها جرات پاسخ هم نداشتند
PERSIA
خواهش میکنم نتم خود را نام مقدس و مردم دوست Persia نگذارید. آرامکو را زدید که چی؟ چه به دست آوردید؟

خیلی عالی است اگر در پاسخ به ادعاهای امارات علیه جزایر ما،ارتش پرتاب موشک به سمت ابوظبی و دوبی را در برنامه قرار دهد.آرامکو را زدیم و هیچکس نتوانست هیچ غلطی بکند
PERSIA
چرا توانستند غلطی بکنند. از 1800 موشک سپاه به اسراییل (هر کدام 400 میلیون تومان برای ملت ایران هزینه داشت) تنها 3 در صد آنها فرود آمدند و خرابی زیادی هم به بار نیاوردند.

یکی از تحلیل گران ایرانی ساکن لندن: من بیطرفانه تحلیل می‌کنم ولی سمپاتی من با فلسطینی‌هاست چرا باید به کسانی که حامی ادعای امارات درباره جزایر سه‌گانه هستند و نام خلیج پارس را تحریف می‌کند سمپاتی داشت!؟ فلسطینی‌ها مهم‌تر هستند یا تمامیت ارضی ایران!؟ فلسطینی‌ها مهم‌تر هستند یا هویت ملی ایران که نام خلیج پارساست!؟ آیا همین فلسطینی‌های نبودند که عکسهای صدام را بالا بردند!؟ مگر همین محمود عباس نمی‌گوید: جزایر اماراتی در خلیج عربی!؟ چرا منافع ملی ایران باید فدای سمپاتی ضدملی با فلسطینی‌ها شود!؟
من با شما، هر کس که هستید، هم آوا هستم.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد