Monday, November 29, 2021   امروز ,   دوشنبه 8 آذر 1400 خورشیدی

جزئیات مطالب  

   
2 مهر 1400
گفتگوی روزنامه کیهان لندن (امیرحسین جعفری) با کورش زعیم درباره رویدادهای افعانستان

  رویدادهای افعانستان و مانور نظامی ترکیه - باکو - پاکستان


گفتگوی روزنامه کیهان لندن (امیرحسین جعفری) با کورش زعیم 

تهران، دوم مهر 1400خ

 

پرسش 1 : برگزاری رزمایش نظامی ۳ جانبه بین پاکستان، آذربایجان، روسیه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با چه اهدافی برگزار شد؟

  کورش زعیم: این رزمایش برنامه ریخته شده است، همانگونه که تحویل ناگهانی افغانستان به طالبان توسط امریکا برنامه ریخته شده بود.

سیاستگزاران جمهوری اسلامی که سواد سیاسی چندانی ندارند و سیاست بین‌المللی را درک نمی‌کنند ، تنها دلیل دوستی‌شان با طالبان داشتن یک چماغ برای سرکوب مردم ناراضی ایران بود. سران طالبان بارها گفته‌اند که شیعیان کافر و بدتر از یهود هستند. سه تن از فرماندهان طالبان در همان روزهای نخست تصرف افغانستان، ایران را تهدید کردند که برنامه بعدی آنها حمله به مشهد و سپس به تهران خواهد بود و گفتند که همه ما شما را سر خواهیم برید! این یک سخن داعشی بود. گروه داعش مستقر در افغانستان هم همچنان دست نخورده باقی مانده، خراسان را از آن خود میداند و منتظر فرصت یا یک چراغ سبز است. فراموش نکنیم که داعش در آغاز ظهورش توسط امریکا و اسراییل با پول عربستان ایجاد و توسط ترکیه آموزش نظامی داده شد. زخمیان آنها هم در بیمارستان صحرایی اسراییل در نزدیکی مرز سوریه درمان می‌شدند. من در آن زمان جزئیات یافته‌های خود را نوشتم و منتشر کردم.

نخست باید بپرسیم چرا اشرف غنی که شش ماه حقوق سربازان را نداده بود، به ارتش افغانستان دستور داد که علیه طالبان نجنگند؛ و چرا همه هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی افغانستان را از کشور خارج کرد و به تاجیکستان و پاکستان و ازبکستان و ایران فرستاد و 3/1 مبلیارد دلار پول افغانستان را به بانک جهانی فرستاد تا بلوکه شود؟

امروز باید بپرسیم اصلا چرا ترکیه از منطقه خودش که آناتولی است به افغانستان ورود کرده و نیروی نظامی به آنجا آورده؛ و چرا امریکا، یعنی آقای بایدن، ناگهان مردم افغانستان به دست گرگان طالبان رها کرد و 85 میلیارد دلار تسلیحات مُدرن روز را هم برای طالبان بر جای گذاشت؟ چرا 17 تن از 24 تن کابینه طالبان شهروندان پاکستان هستند؟ چرا رییس جمهور تاجیکستان که اعلام کرده بود برای کمک مبارزان دره پنجشیر نیروی نظامی می‌فرستند ناگهان عقب نشینی کرد؟ چرا پاکستان با چراغ سبز امریکا به دره پنجشیر حمله کرد و در این حمله مهم و عمده نظامی، 27 هواپیما و هلیکوپتر جنگی و چندین پهباد تهاجمی و نیروهای ویژه خود را فرستاد؟  

به باور من، هدف اصلی امریکا که توسط پاکستان، ترکیه و طالبان اجرا میشود، جمهوری اسلامی است که سالهاست صلح و آرامش منطقه را برهم زده و دیگر حوصله امریکا و اسراییل و اروپا و کشورهای عربی را از بین برده است و باید به هر قیمتی پاکسازی شود. بنابراین، ایران باید کوچک شود و بدست کشورهای صلح‌دوست و بی دردسر منطقه اداره گردد.

پرسش 2:  تا چه اندازه این رزمایش برای منافع ملی ایران می‌تواند تهدید به شمار آید؟

کورش زعیم:  این رزمایش آغاز یک سری تحرکات نظامی ایزایی علیه جمهوری اسلامی خواهد بود؛ و از انجا که همه همسایگان ما از جمهوری اسلامی نفرت دارند و روسیه هم به قول پوتین از دست حماقت‌های جمهوری اسلامی خسته شده، ما شاهد چالشهای بسیار بسیار خطرناکی برای ماندگاری کشورمان خواهیم بود. فراموش نکنید که روسیه چند سال پیش سامانه دفاع هوایی اس-300 را به ما فروخت و پولش را هم نقد دریافت کرد، 22 میلیارد یورو هم برای راه اندازی نیروگاه‌های بوشهر از ما گرفت، ولی هنوز هیچکدام را راه اندازی نکرده است. خودش گفت که این پولها را از "یک مشت احمق گرفتیم و چیزی به آنها ندادیم". ولی سال بعد به ترکیه و هم به عربستان سامانه پیشرفته اس-400 را فروخت. معنای این چه میتواند باشد؟ بنابراین، روسیه هم که نقطه اتکای رهبری جمهوری اسلامی است، از دست اینها خسته شده است.

 

پرسش 3:  تقارن اظهارات ضد ایرانی برخی مسئولین کشور آذربایجان و این رزمایش آیا تصادفی به نظر می‌آید؟

کورش زعیم:  اینها به هیچوجه تصادفی نیست. این طرح برنامه ریخته شده است که با کمک خیانتکاران درون کشور به پیش برده شود. آن مسئول کشور باکو گفته بود که پنج سال طول خواهد کشید تا ما پایتخت خود را از باکو به تبریز انتقال دهیم، یعنی تا 2024میلادی یا 1403 خورشیدی.  

در تدارک این تحول، در طول جنگ آرتساخ با ارمنستان، من همان موقع نوشتم که جمهوری اسلامی شاید به عمد علیه منافع ملی ایران دست باکو و ترکیه را باز گذاشته است. ارتباط راهبردی ما با ارمنستان عملا قطع شد. پس از اتمام جنگ، ترکیه در شمال رود ارس، در مرز ایران، پایگاه نظامی ایجاد کرد و 7 هزار داعشی را هم که تحت حفاظت ترکیه بودند در آنجا مستقر کرد. برای چه؟ چرا جمهوری اسلامی اعتراض نکرد؟ ترکیه نه در جنگ آرتساخ ارمنستان بطور رسمی شرکت داشت و نه خطری از سوی ایران ترکیه را تهدید میکرد؟ پس از آن، روسیه هم در مرز ایران شمال ارس پایگاه نظامی مستقر کرد. چرا جمهوری اسلامی هیچگونه واکنشی نشان نداد؟ آیا دشمن در خانه لانه کرده است؟

 

پرسش 4:  به نظر شما وزارت امور خارجه چه موضعی باید اتخاذ کند؟

کورش زعیم:  من تصور نمیکنم وزارت امور خارجه جمهری اسلامی بخواهد یا بتواند واکنشی نشان دهد. اگر هم واکنشی نشان بدهد هیچ تاثیری در روند رویدادهای برنامه ریخته شده نخواهد داشت. در نوشته‌ها و مصاحبه‌های تلویزیونی از سه ماه پیش از انتخابات امریکا بارها گفتم که آقای جو بایدن را خوب می‌شناسیم و او هرگز تحریم‌ها را برای جمهوری اسلامی برنخواهد داشت و برای جمهوری اسلامی یک کابوس خواهد بود. هشدار دادم و پیشنهاد دادم، باز هشدار دادم و پیشنهاد دادم، ولی گوش شنوا نبود یا اگر هم بود درک مطلب نبود. امروز این کابوس کم کم خودش را نشان میدهد. ترس من اینست که جمهوری اسلامی همان را باعث شود که ناصرالدین شاه شد و مساحت کشورمان را به نیمه کاهش داد.

البته وزارت خارجه در هر حال باید به حضور ترکیه در افغانستان و نیز مرز ارس اعتراض کند و درخواست خروج آنها را بکند. وزارت خارجه همچنین باید به سازمان ملل شکایت نماید و درخواست خروج نیروهای بیگانه در مرز ایران را ثبت نماید. سپس نیروهای نظامی باید با قدرت و پیشرفته ترین تجهیزات در مرز جمهوری باکو و همچنین مرز افغانستان مستقر شوند. در مرز ارس باید از ترکیه بخواهند که از منطقه خارج شوند. حتی میتوانند به شورای امنیت شکایت کنند. امیدوارم اکنون دیگر از میزبانی طالبان و داعش و القاعده در ایران درس گرفته باشند که اینها هیچکدام نه دوست ایران و نه نظام جمهوری اسلامی هستند.

 

پرسش 5:  برگزاری این رزمایش و تنش های لفظی چه تاثیری بر جریان های ضد ایرانی و معارضین دارد؟

کورش زعیم:  افزون بر پیشهادهای بالا، جمهوری اسلامی باید به تاجیکستان پیشنهاد رزمایش مشترک بدهد. کشورهای عربی هیچکدام به جمهوری اسلامی کمک نخواهند کرد، بویژه قطر که در استقرار طالبان بسیار فعال بوده است. روسیه هم از جمهوری اسلامی دست شسته، پس با هندوستان هم باید درباره رزمایش نظامی گفتگو کنند، زیرا اگر پاکستان با کنترل افغانستان و سپس تجاوز به بلوچستان ایران، قویتر بشود هندوستان نگران خواهد شد. تصور نکنم چین بخواهد وارد این ماجرا بشود.

در صورت سکوت و نظاره‌گری جمهوری اسلامی، جریان‌های ضد ایرانی و معارضان اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهند کرد و فغالیت‌های فرهنگی و تبلیغاتی خود را در درون جامعه ایران شدیدتر خواهند نمود. در هر حال من آن شعور و دانش سیاسی لازم را برای رویارویی با این بحران بسیار خطرناک در مسئولان جمهوری اسلامی مشاهده نمیکنم. یک اشتباه تاکتیکی می‌تواند برای ما بسیار خطرساز و غیرقابل جبران باشد.

بازدید صفحه: 44
 آیا طالبان ممکن است در آینده نزدیک قصد خرابکاری در ایران را داشته باشند؟ آیا روحانی و لارییجانی وارد صحنه می شوند و پتانسیل این کار و ابزار و اهرم فشار های خود را دارند و یا دو کارت بازی سوخته اند؟
soheyla Jaavadi Ashteyani
البته. این را اعلام کرده است. طالبان برنامه دارد که سیستان و جنوب خراسان را بگیرد؛ و این احمق‌ها در فکر کاربرد طالبان علیه هرگونه خیزش مردم ایران هستند.

به نظر شما نیروهای پسر شهید مسعود اگر به آن ها کمک عملی بشه در میان مدت می توانند تاثیر گذار شوند؟
soheyla Jaavadi Ashteyani
نیروهای ایشان زیاد نیستند و برخی پراکنده شده اند. تا نتواند به پنجشیر برگردد و نیرو جمع کند در برابر طالبان با 85 میلیارد دلار تسلیحات امریکا و پشتیبانی پاکستان از آنها، کاری از دست مسعود برنمی‌آید.

شما می توانید نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید

   
 : نام ونام خانوادگي
 : توضیحات

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمائید
 
   
   
 

       

جستجو در سایت

 

 

فهرست موضوع ها

 

      جمهوری اسلامی
      انتخابات در ایران
      حقوق بشر در ایران
      سیاست خارجی ایران
      اقتصاد ایران
      میراث فرهنگی و تاریخی
      کورش بزرگ
      پاسارگاد و تخت جمشید
      دموکراسی و سکولاریسم
      جنبش های ملی ایران
      جنبش ملی کردن نفت
      جبهه ملی ایران
      چهره های ملی ایران
      بحران هسته ای ایران
      خلیج پارس
      دریای مازندران
      سازمان ملل متحد
      شورای امنیت
      شورای حقوق بشر
      دیوان کیفری بین المللی
      یونسکو
      آسیای میانه و قفقاز
      خاور میانه
      خاور دور
      اروپا
      امریکای شمالی و جنوبی
      درباره من
      فرتور ها (عکس ها)
      English
 
 
 

 پیشنهاد ها و نوآوری ها

 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کوروش زعیم ،محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد